FinExpert.e15.cz

Elektronické dražby aut lákají desítky zájemců

Praha, 15. srpna 2013

Za 143 000 korun se dnes podařilo elektronicky vydražit nákladní auto Opel. Přihazovalo se po tisícikoruně. Zájemci se předháněli celkem dvě a čtvrt hodiny. Vůz nakonec vysoutěžila firma z Prahy 5.

Elektronické dražby movitých věcí zavedla novela exekučního řádu od 1. ledna 2013. „E-dražby lákají desítky zájemců. Není totiž nutné nikam chodit. Dražit může každý, kdo se zaregistruje, a to z pohodlí domova nebo kanceláře. Může se nacházet i mimo Českou republiku, takže ani dovolená není překážkou. S větší účastí zájemců na dražbě také souvisí fakt, že výsledné výnosy jsou vyšší, což je dobře jak pro věřitele, tak pro dlužníka. Podaří se totiž umořit větší část dluhu,“ uvádí prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. Tímto způsobem se např. panu Romani F. z Vysočiny podařilo vydražit VW Passat Variant 2.0 TDI za 221 000 korun, zatímco dražba začínala na odhadu 90 000 korun a aktivně v ní přihazovalo 24 lidí. Pan Martin Ř. ze Znojemska zase vydražil BMW Z3 Roadster 1.8i za 92 050 korun, což bylo o 62 000 korun více než nejnižší podání.

Lidé, kteří se chtějí zúčastnit elektronické dražby, najdou veškeré informace na Portálu dražeb (www.portaldrazeb.cz). Věc si před samotnou dražbou také mohou prohlédnout. Vše podstatné se dozvědí z dražební vyhlášky, která obvykle obsahuje fotografie. Současně je v ní stanoveno, kdy se koná klasická prohlídka dané věci. „Není to kupování zajíce v pytli. V případě zmiňovaného vozu Opel jste se mimo jiné mohli dozvědět, že se jedná o červený devítimístný vůz s rokem výroby 2005, že má najeto 211 000 kilometrů a že je po prvním majiteli. V dražební vyhlášce se taky uvádí nejnižší podání a termín dražby,“ doplňuje Mgr. Ing. Prošek.

Další zajímavé elektronické dražby automobilů připravujeme. Např. na začátku září se draží Opel Frontera 2.2 16V s vyvolávací cenou 20 000 korun, Hyundai Tucson 2.0 D s nejnižším podáním 70 000 korun nebo BMW X5 3.0 D, které bude nabízeno minimálně za 130 000 korun.

On-line průběh dražeb přispívá ke zvýšení transparentnosti celého procesu. Zájemci se totiž nemohou vzájemně ovlivňovat či domlouvat na společném postupu. Další výhodou je časový prostor pro činění jednotlivých příhozů, který dává dražitelům větší prostor pro uvážení, jako cenu jsou ochotni za draženou věc zaplatit. Nová forma dražby navíc významným způsobem šetří finanční náklady. Není totiž nutné, aby byla rezervována dražební místnost.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená