FinExpert.e15.cz

Elektronické aukce pro domácnosti: Jsou výhodné?

České domácnosti si zvykají na liberalizovaný trh s energiemi.
Elektronické aukce pro domácnosti: Jsou výhodné?

České domácnosti si zatím ještě zvykají na liberalizovaný trh s energiemi a možnost změnit dodavatele elektřiny nebo plynu a už je tu další novinka. Elektronické aukce energií. Ty jsou již nějakou dobu zajímavou alternativou pro řadu firem, měst a obcí. Jsou výhodné i pro domácnosti?

Jako první uspořádalo v březnu tohoto roku elektronickou aukci elektřiny a plynu město Říčany a zapojilo se do ní na 450 domácností. Říčany využívají nákup energií přes e-aukce pro obecní budovy již nějakou dobu a právě zkušenosti z elektronických aukcí inspirovaly město k uspořádání hromadné aukce pro občany. „Nápad se zrodil ve chvíli, kdy jsme na městské radě sledovali, jak při elektronické aukci ceny neuvěřitelně klesají. Jsme první v republice, kdo takovou službu pro obyvatele dojednal,“ uvedl starosta města Vladimír Kořen.

Soutěžení energií v e-aukci pro domácnosti je v České republice zatím v plenkách. Existuje několik společností, které podobnou službu nabízejí. Pokud se na elektronické aukce podíváme obecně, hlavní výhodou je, že se jednotliví odběratelé sdruží, tedy navýší svůj objem spotřeby. Pro dodavatele jsou pak mnohem zajímavější, a ti jsou proto ochotni jít s cenou dolů. K tvorbě tzv. aliancí (sdružení odběratelů) dochází i v případě elektronických aukcí pro obce a firmy (pokud se nejedná skutečně o velkého odběratele, jehož spotřeba může být pro dodavatele zajímavá sama o sobě). Běžně pak dodavatelé soutěží o objem kolem 5 – 10 GWh spotřeby.

Vyplatí se elektronické aukce pro domácnosti?

Samozřejmě, že první otázkou, o kterou se domácnosti zajímají je, zda se jim využití elektronické aukce vyplatí. Úspory v e-aukci domácnosti vždy dosáhnou, záleží však na tom, jak vysoké. To se odvíjí nejen od objemu spotřeby, o který se v aukci soutěží, ale také záleží na aktuálním vývoji cen na energetických burzách. Obecně lze říci, že výhodnější bývají aukce na počátku nového roku.

Zajímavé je podívat se na srovnání úspory, kterou lze dosáhnout běžnou změnou dodavatele a v elektronické aukci. Nákup energií na burze se vyplatí především domácnostem s vyšší spotřebou elektřiny i plynu. „Domácnost s průměrnou roční spotřebou elektřiny ve výši 5 MWh ušetří asi 1000 korun,“ sdělil Ondřej Grohar z Komoditní burzy PROFIT.

Pro srovnání, průměrná spotřeba elektřiny se u domácnosti, která žije v bytě, pohybuje kolem 2 MWh ročně. Výše úspory se proto podobně jako v případě běžné změny dodavatele odvíjí mj. i od výše spotřeby konkrétního odběrného místa.

Pokud vezmeme v úvahu domácnost, která odebírá elektřinu v distribučním území ČEZ a spotřebuje 5 MWh ročně, zaplatí u dominantního dodavatele 26550 korun ročně. Když by si vybrala nejlevnějšího dodavatele na trhu a využila běžnou změnu obchodníka s energií, zaplatila by za rok 25230 korun, což představuje úsporu 1320 korun. Je třeba také podotknout, že za vstup do komoditní burzy zaplatí domácnosti jednorázový poplatek 200 korun. V takovém případě jsou to potom jednoduché počty a jako výhodnější se jeví běžná změna dodavatele.

Srovnání cen dodavatelů elektřiny (spotřeba 5 MWh/rok)

Dodavatelcena v Kč/rok
3E - Europe Easy Energy25 230 Kč
Comfort Energy25 309 Kč
Fosfa25 351 Kč
Vemex Energie25 521 Kč
X Energie25 557 Kč
EP Energy Trading25 599 Kč
SVT Energie25 605 Kč
ST Energy25 612 Kč 
Obecní plynárna25 781 Kč
Energie225 805 Kč
Amper Market25 872 Kč
EP Energy Trading25 902 Kč
Bohemia Energy entity25 947 Kč
Armex energy25 952 Kč
Eneka25 964 Kč
Yello Energy25 981 Kč
ST Energy26 033 Kč
Optimum Energy26 035 Kč
Nano Energies Trade26 067 Kč
Elimon26 070 Kč
Bicorn26 126 Kč
Centropol26 192 Kč
Corasta26 203 Kč
Pražská plynárenská26 204 Kč
OptimTrade26 374 Kč
Central Energy26 374 Kč
Global Energy26 374 Kč
Lumen Energy26 410 Kč
Energetické centrum26 489 Kč
LAMA energy26 507 Kč
ČEZ Prodej26 549 Kč
Fonergy26 567 Kč
E.ON Energie26 720 Kč
RWE Energie26 785 Kč
Energy Bees26 829 Kč
Pražská energetika27 854 Kč

 

Pozn.: Výpočty pro distribuční region ČEZ pro rok 2013, běžná sazba D02d, jistič 3 x 25 A. Zdroj výpočtu: EnergetickaPoradna.cz

Administrativa a elektronické aukce energií

V případě, že přemýšlíte o změně dodavatele energií nebo máte možnost zapojit se do elektronické aukce pořádané pro občany, zjistěte si nejprve, jaký typ smlouvy s vaším stávajícím dodavatelem máte uzavřený. Ještě donedávna byla standardem smlouva na dobu neurčitou, kterou bylo možné kdykoli vypovědět a po uplynutí 3 měsíční výpovědní lhůty začít odebírat energii od nového dodavatele.

Aktuálně většina dodavatelů dává smlouvy na dobu určitou – pokud jste tedy dodavatele měnili nebo jste podepsali dodatek ke smlouvě, např. na fixovaný produkt, je pravděpodobné, že takový typ smlouvy máte i vy. V čem spočívá komplikace? Je těžší ji vypovědět, protože za předčasný odchod vám v takovém případě hrozí sankce (poplatek za předčasné odstoupení/ukončení smlouvy). Ty se liší v závislosti na obchodníkovi a vaší spotřebě a pohybují se v řádech až několika tisíc korun.

Pokud byste se do e-aukce zapojili a měli smlouvu na dobu určitou, pokusí se společnost, která aukci realizovala svízelnou situaci řešit. Možností, kterou využívají i firmy a obce, je odběr energií odložit, až vám smlouva na dobu určitou vyprší, protože zaplacení sankčního poplatku se zpravidla nevyplatí, prostě je vyšší než dosažená úspora.

A jakým způsobem jsou ošetřené dodávky energií vydražené v aukci? Záleží na tom, kdo ji pro vás zajišťuje. Některé společnosti zprostředkovávají smlouvy s vítězným dodavatelem, jiné vám poskytnou tzv. závěrkový list, který v podstatě plnohodnotně nahrazuje smlouvu. Vysoutěžení energií v aukcích je běžně spojeno s uzavřením smlouvy na dobu určitou, ovšem na rozdíl od smluv s dodavateli nejde o smlouvy s tzv. automatickou prolongací, kdy jsou prodlužovány, pokud je včas nevypovíte. Po uplynutí doby, na kterou jste elektřinu nebo plyn vysoutěžili, se proto můžete rozhodnout, zda se opět zapojíte do aukce nebo nikoli.

Autorka pracuje jako energetická poradkyně v iniciativě EnergetickaPoradna.cz.
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Snažil jsem se na jednom takovém aukčním serveru pod...
xls
8. 7. 2013, 16:39
Pěkný pr od pěkných děvčat. Aukce se vyplatí jen ...
8. 7. 2013, 13:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená