Elektronická evidence tržeb (EET) – pro mnohé strašák, pro jiné nástroj, který pomůže poctivým a stíží život těm, kteří poctiví nejsou. Dříve či později se EET nevyhne nikdo, Ministerstvo financí však plánuje realizaci projektu postupně. Jízdní řád zavádění EET praví, že první podnikatelé budou muset systém využívat již od 1. ledna 2016, přičemž se bude jednat o restaurace, hotely, penziony a ubytovací zařízení.

Těm nejmenším živnostníkům má k EET postačit mobil či tablet s mobilním připojením k internetu (obr.: shutterstock.com)
Následovat budou maloobchodní jednotky, a to od 1. července 2016. A dále, možná nejpodstatnější termín, zavedení u nejmenších podnikatelů (řemeslníci, poskytovatelé drobných služeb, trhovci), jejichž činnost je charakteristická významným podílem hotovostních transakcí se pro zatím odkládá na rok 2017. Termíny potvrdil sám ministr financí Andrej Babiš na společné tiskové konferenci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
AMSP ČR: Většina podnikatelů očekává benefit za zavedené opatření ve formě nižších daní.
Představitelé AMPS ČR mluví o nejpřijatelnější variantě, což dokládá i průzkum mapující reakce podnikatelů. Dle jejich průzkumu je 37 % drobných živnostníků pro, nejrychleji se s novinkou smiřují majitelé čerpacích stanic, specializovaných prodejen, ale třeba i pekařství a malých hotelů. Opačný postoj prý zaujímají drobné služby, řemesla, večerky, prodejny ovoce-zelenina nebo řeznictví.
Bolestné v podobě nižších daní by mohlo čekat na podnikatele s provozovnou do určité velikosti, dle návrhu AMPS ČR do 150 m2. Ti by si mohli na oplátku za zavedení EET uplatnit v určitém období výdajový paušál 80 %. Ministr Babiš na tiskové konferenci připustil, že by to bylo možné.
Ale pozor, EET není jen prostředkem k lepšímu výběru daní, ale také obrovskou příležitostí pro dodavatele vybavení. Třiasedmdesát procent malých provozoven z téměř patnácti zkoumaných segmentů trhu napříč regiony sice vlastní zařízení na bázi pokladny, nicméně polovina z nich neodpovídá požadavkům na okamžité připojení do mobilní sítě podle tzv. chorvatského modelu, které připravuje od roku 2016 Ministerstvo financí.
Využijte peníze banky, získejte procenta zpět a vstupní bonus.
Podle tohoto klíče lze odhadnout, že zcela nové zařízení nebo zásadnější up-grade původního hardware se bude týkat asi 250 tisíc přípojných míst. A drobní živnostníci (řemeslníci, opraváři, kadeřnice), kteří třeba žádné vybavení nemají, tak ti budou potřebovat přinejmenším koncové zařízení (něco připomínající kalkulačku, mobil nebo tablet) a pevné či mobilní připojení k internetu. A to budou muset od někoho pořídit...
Zklamaní mohou být příznivci „drobného hazardu“, jelikož z původních reformních plánů Ministerstva financí nakonec vypadla tzv. účtenková loterie, která funguje například na sousedním Slovensku.
Jaký je váš názor na EET?