FinExpert.e15.cz

Elektronická daň EU straší Američany

S pramalým nadšením očekávají někteří internetoví obchodníci první červenec letošního roku. V platnost by měla vstoupit nová vyhláška Evropské unie. Zatímco prodejci ze států evropské patnáctky jásají, ostatní už tak nadšení nejsou. Takzvaná „elektronická daň z přidané hodnoty“ totiž potrápí nejenom jejich finanční oddělení, ale i správce systému, které e-obchody obsluhují.

Dopad bude mít „e-DPH“ nejenom na obchodníky nabízející stahovatelné produkty jako například elektronické knihy, software, hudbu či filmy, ale také na ty, kteří nabízejí služby webhostingu, ASP nebo dálkové vzdělávací kurzy. Prodejci totiž budou muset zákazníkům z EU účtovat i zmíněnou daň z přidané hodnoty. A aby to neměli až příliš jednoduché, čeká je úskalí další – daň je v každé zemi Unie jiná. Zatímco nejméně se dotýká obyvatel Lucemburku (15 procent) či Němců (16), nejvíce do kapsy sahají Švédové a Dáni, kteří musí k základní ceně zboží připočítat ještě celou její čtvrtinu.

 

Unie takto smazává nevýhody, které mají evropští internetoví prodejci. Ti již DPH k cenám svých produktů připočítávali. Velká část nakupujících proto raději sáhlo po zboží ze zahraničí, za které zaplatili až o 25 procent méně.

 

Mnoho kritiky zaznívá z americké strany, které se zákon dotkne nejvíce. Prodejci jsou si vědomi toho, že přijdou o část svých zisků a nemalou částku spolykají i úpravy obchodních systémů či organizační změny. „Vážné znepokojení“ vyjádřilo také americké ministerstvo financí. Tvrdí dokonce, že postup evropské vlády může být „potenciálně neslučitelný s mezinárodními obchodními svazky ve Světové obchodní organizaci“. Tvůrci zákona o elektronické dani však amerického povyku nedbají a slibují, že nová směrnice podpoří růst a fungování evropského e-byznysu a vytvoří hřiště se stejnými pravidly pro všechny hráče.

 

Dalším problémem je, že jedno mužstvo to bude mít na hřiště dál. Zahraniční společnosti totiž musí být, kvůli vracení vybrané daně, registrovány i v EU. Mimo běžných nákladů s tím spojených děsí obchodníky i potenciální nutnost zpřístupnění finančních záznamů k možným auditům. Ani když se jim letos podaří vše vyřešit, vyhráno zdaleka nemají. Další změny a úpravy je totiž čekají opět za rok, kdy do unie, se svou sazbou DPH, vstoupí nové státy. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená