Silová elektřina, se kterou se obchoduje na energetických burzách, sice výrazně zlevnila, ale české domácnosti to na svých účtech nepoznají. Za elektřinu si naopak mohou mírně připlatit. Záleží především na tom, jaký zvolí tarif.
Dodavatelé nakupovali elektřinu na příští rok za ceny, které dosáhly několikaletého minima. Cena silové elektřiny klesla pod hranici 30 euro za megawatthodinu, což nepředpokládali ani nejodvážnější analytici. Za zlevněním elektřiny obchodované na burze stojí hned několik důvodů. Zlevnilo totiž uhlí, plyn i emisní povolenky, které mají na cenu elektrického proudu vliv. Na trhu je také poměrně velké množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je podporována, a proto mohou být její ceny nižší.
Celý podzim se tak spekulovalo o tom, že by elektřina od nového roku mohla opět zlevnit. Jenže velcí dodavatelé mlčí a po jejich vzoru se do výraznějšího zlevňování nechce ani menším společnostem.
Zahraniční investoři berou stále víc, loni skoro 500 mld. Kč.
Distribuce elektřiny zdražuje
Výraznější zlevnění elektřiny, které mohlo od roku 2016 nastat, kompenzuje nárůst cen regulovaných poplatků, jež jsou v kompetenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Průměrný meziroční růst nákladů na distribuci elektřiny u domácností naroste o 1,8 procenta. Zdražení se liší podle jednotlivých distribučních regionů. Nejvíce si připlatí zákazníci na území E.ON Distribuce, a to o 2,8 procent, zatímco v distribučním regionu ČEZ platby narostou o 1,4 procent. Na území PREDistribuce narostou regulované poplatky o 2,5 procent.
Připomeňme, že regulované platby, které kromě distribuce zahrnují třeba i příspěvek na obnovitelné zdroje (ten byl zastropován na výši 495 korun za megawatthodinu), tvoří téměř 55 procent celkové ceny elektřiny. Český regulátor zdůvodnil navýšení plateb tím, že mírný nárůst ceny respektuje nastavení nových proinvestičních podmínek pro regulované subjekty v elektroenergetice. „Na této situaci se podílí i pokles cen silové elektřiny a předpokládaná stagnace spotřeby elektřiny, ze které je třeba vybrat dostatek prostředků na údržbu a rozvoj sítě,“ řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Zlevňují jen akční tarify
S regulovanými poplatky český spotřebitel příliš nezmůže, jsou totiž spojené s příslušným distribučním regionem a zůstávají stejné, ať už elektřinu odebírá od jakéhokoli dodavatele. Ovlivnit ale může obchodní složku ceny elektřiny. A ta se mezi dodavateli liší. Při porovnávání je vhodné sledovat vždy cenu megawatthodiny a výši měsíčního platu, které obchodní složku tvoří.
Někteří dodavatelé snižují elektřinu od nového roku jen mírně, jiní zachovávají stejné ceny. Zlevnění je ale často podmíněno změnou produktové řady. Už v průběhu podzimu představili všichni dominantní dodavatelé akční tarify, které slibují snížení ceny elektřiny, ale pojí se s nimi smlouva na dobu určitou.
ČEZ a jeho GARANT PLUS
Slibuje zlevnění ceny elektřiny až o 10 procent. Pokud se podíváme na ceny v distribuční sazbě D02d (svícení a běžné spotřebiče), za megawatthodinu si účtuje 1 091,7 korun a za měsíční plat 60 korun. U běžného tarifu Standard je cena megawatthodiny 1 213 korun a měsíční plat zůstává na stejné výši. Když domácnost spotřebuje v průměru 1,5 MWh ročně, ušetřila by změnou tarifu 220 korun za rok. S tímto tarifem se pojí smlouva na dobu určitou na dva roky.
E.ON a tarif Advent
Také E.ON slibuje změnou tarifu slevu, a to dokonce o 14 procent. V akční nabídce, tarifu Advent, prodává megawatthodinu silové elektřiny za 1 117 korun a měsíční plat stanovil na 58 korun. V běžném tarifu Klasik stojí megawatthodina 1 299 korun a měsíční plat zůstává ve stejné výši. Pokud domácnost spotřebuje 1,5 MWh ročně, ušetřila by změnou tarifu 330 korun ročně. Také s tímto tarifem se pojí smlouva na dobu určitou.
PRE a jeho Spektrum
Svým stávajícím zákazníkům, kteří mají sjednaný klasický tarif, nabídla společnost Pražská energetika tarif Spektrum, který slibuje cenu za silovou elektřinu nižší až o 11 procent. Na webu PRE ale není dostupný ceník této nabídky. Také s tímto tarifem se pojí smlouva na dobu určitou.
Připravili jsme pro vás osvědčené i méně známé rady, díky nimž snížíte svůj roční účet za energie o tisíce korun.
Jsou akční produkty výhodné?
Velcí dodavatelé zlevnili, ale pouze akční tarify, které jsou spojené se změnou smlouvy z doby neurčité na dobu určitou. Otázkou je, zda se to skutečně vyplatí. Někteří alternativní dodavatelé totiž prodávají megawatthodinu ještě levněji než dominantní energetické společnosti a dokonce poskytují smlouvu na dobu neurčitou. Tak například společnost 3E-Europe Easy Energy stanovila cenu megawatthodiny v distribuční sazbě D02d na 1 081 korun a za měsíční poplatek si účtuje 23 korun. Dodavatel Amper Market prodává megawatthodinu za 965 korun a za měsíční plat vybírá 25 korun.
Zdá se, že v roce 2016 bude výběr dodavatele víc než kdy jindy hrou tarifů a čísel. Spotřebitelé, kteří se o své účty budou zajímat, mohou ušetřit. Volba dodavatele nebo tarifu bude otázkou priorit a preferencí.