FinExpert.e15.cz

Elektřina může podražit, hlavně těm, co s ní šetří

Odebíráte málo? Zaplatíte víc. Ušetří ten, kdo naopak nešetří...

Energetický regulační úřad (ERÚ) chystá zásadní změnu ve způsobu zpoplatnění elektřiny. Do praxe se má zavést od 1. ledna 2017. Nový způsob má být prý více spravedlivý, zohledňovat kdo jak zatěžuje energetickou soustavu a pro mnohé spotřebitele by se nemusela měnit ani cena. S chlácholením úřadu, že pro průměrného zákazníka se nic nemění ale nesouhlasí například ekologové z Hnutí Duha, kteří upozorňují na to, že změny dopadnou nejvíce na ty, kteří se chovají hospodárně a elektřinou šetří. A také na ty, kteří si ekologicky vyrábějí elektřinu pomocí solárních panelů a přebytky posílají do sítě.

Klepněte pro větší obrázek
S novinkou ostře nesouhlasí ekologové (obr. hnutiduha.cz)

Ale to není vše, tzv. nová tarifní struktura totiž vytáhne peníze k kapes zejména těm, kteří mají třeba na chatě „nevhodný“ jistič, který „utáhne“ i náročnější spotřebiče jako je například cirkulárka a další kutilské nářadí. Vtip je totiž v tom, že dodavatelům (například ČEZu) se bude platit fixní paušál dle velikosti jističe – ten bude ve finální ceně za odebranou elektřinu tvořit zhruba 80% podíl, zatímco cena tzv. silové elektřiny bude tvořit zbylých 20 %. Zjednodušeně by se dalo říct, že dnes je tento poměr opačný.

Když se to vezme kolem a kolem, jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje - poskytuje totiž...

Zveřejnil(a) Jiri Hlavenka dne 21. leden 2016

ERÚ argumentuje tím, že v současné době je zpoplatnění služeb sítí v elektroenergetice založeno na principech, které jsou dlouhodobě neudržitelné. Konkrétně, že podstatná část nákladů na zajištění těchto služeb má charakter fixních nákladů (nezávislých na odběru elektřiny), avšak od zákazníků je tato fixní část nákladů vybírána v závislosti na velikosti jejich odběru. Argumentem je také to, že nový systém je jednodušší, než ten současný.

Šetříš elekřinou? Zaplatíš! 

Protiargumenty jsou následující: nový způsob je neekologický a nespravedlivý. Neekologický proto, že bude motivovat k velké spotřebě a šetření se nebude vyplácet. Pořízením úsporného spotřebiče nebo vypínáním počítače na noc skoro nic neušetříte. Nebude mít již smysl vyrábět si svou vlastní, čistou elektřinu z fotovoltaických panelů, naopak bude výhodné odebírat dál tu „špinavou“ od ČEZu a dalších dodavatelů.

Kontrolní hlášení DPH: kompletní přehled

Kontrolní hlášení DPH: kompletní přehled

Jste plátce DPH? Bez těchto informací nepřežijete.

Ale přeskočme teď ekologii, protože velkému spoustu domácností i živnostníkům a menším firmám reálně hrozí, že jim elektřina podraží. V závislosti na jističi a spotřebě to klidně může být o desítky procent. A jak už to tak bývá, nejvíce jsou ohroženi ti nejslabší, tedy matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku a vůbec všichni, kteří záměrně snižují spotřebu. Třeba právě tím, že si v minulosti pořídili dražší spotřebiče, které jsou energeticky úsporné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dnes 85 % ceny závisí na tom, kolik elektřiny domácnost spotřebuje. Na změně dle ekologů vydělají ti, kteří se chovají nešetrně, nebo mají velký odběr (obr.: Hnutí Duha)

Jedinou cestou jak platit méně by tak v budoucnu mohlo být nechat si vyměnit jistič. To samozřejmě není pro každého a vše musí posoudit elektrikář. Hlavní jistič by měl mít takovou velikost, aby byl umožněn provoz všech spotřebičů, které mohou být zapnuty najednou. U třífázového rozvodu je také důležité, aby byly spotřebiče zapojeny rovnoměrně do všech tří fází.

Cenu elektřiny dle nové tarifní struktury si můžete zkusit spočítat zde.

Pokud vám vrtá hlavou, zda je pro vás novinka prospěšná, či nikoli, doporučuji si zkusit provést orientační propočet na webu ERÚ (viz odkaz výše). Na webu úřadu také nově naleznete informace v sekci „Nová tarifní struktura“. Předsedkyně Vitásková zde také vybízí, abyste se ke změnám vyjádřili a případné podněty a návrhy zaslali úřadu prostřednictvím e-mailu.

Co si myslíte o novém způsobu zpoplatnění elektřiny?

Další článek


 

celkem 46 komentářů

Nejnovější komentáře

pro mne zdrazeni 650 procent.... na chate....at zijo...
honza
25. 3. 2016, 10:29
Jj to je ono, mohu se snažit sebe víc šetřit, ale on...
Kamil Fuksa
17. 3. 2016, 16:10
Re: Mám obdobný problém-chata v lesích, malá spotřeb...
Janko moravek
5. 2. 2016, 17:49
Ale on se paušál za auto už platí, a to v několika p...
Radek Holeček
5. 2. 2016, 17:49
Re: Je nás 10 milionů chudých a jich několik tisíc n...
Janko moravek
5. 2. 2016, 17:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená