Platy členů představenstva, dozorčích rad a výkonných ředitelů by měly být veřejné. Vyplývá to z doporučení, které členským státům Evropské unie dala Evropská komise. Podle ní by to mělo vést k větší průhlednosti hospodaření firem.
Nově by do celkových příjmů manažerů mohla mluvit valná hromada firmy. Akcionáři by také měli mít větší možnost ovlivňovat politiku společnosti - prostřednictvím nevýkonných ředitelů. Doporučení se zatím týká jen firem obchodovaných na burze. Komise ale počítá s tím, že pokud všechny členské země uvedou návrh na transparentní mzdovou politiku do praxe, přidají se kvůli vlastní důvěryhodnosti brzy i ostatní podnikatelé.
Česká republika podobný zákon už má. Šéfové sto sedmdesáti největších společností z pražské burzy budou muset ve výročních zprávách za letošní rok poprvé zveřejnit své individuální příjmy.
Bruselská exekutiva vychází ze zkušeností britských a nizozemských firem, kde je otevřenost samozřejmostí. Podle vzoru těchto zemí navrhuje rovněž posílení role ředitelů bez výkonných pravomocí. Ti by měli spolupracovat s akcionáři, především minoritními, a hájit jejich zájmy vůči exekutivě.
"Všechny změny posílí práva vlastníků a omezí plýtvání," říká Frits Bolkestein, komisař pro vnitřní trh. Podle něj by akcionáři měli mít právo mluvit do manažerských smluv, speciálních bonusů pro vedení podniku nebo finančních odměn za mlčenlivost, až manažer firmu opustí. Komise tvrdí, že zveřejňování platů manažerů povede v některých případech k jejich snižování a tím se ušetří peníze akcionářů.
Komise neskrývá, že doporučení je namířeno hlavně proti Francii, Německu, Rakousku, Švédsku, Dánsku a Finsku, kde mají výkonné orgány podniků velkou autonomii. Chce odstranit i francouzský model, kdy jeden člověk je často předsedou představenstva a výkonným ředitelem firmy.
Ačkoliv Evropská komise vydala jen doporučení a ne závaznou směrnici, neznamená to, že by měl její názor menší váhu. Stejně jako Německo se k podobnému kroku po krachu Parmalatu odhodlaly i skandinávské státy. Francie ale svůj model měnit zatím nechce.
Zdroj: HN