FinExpert.e15.cz

Ekonomika Slovenska šlape

Slovensko zavedlo od ledna 2004 rovnou daň a výrazně snížilo sociální dávky. Jak pomohla daňová reforma našim sousedům?
Ekonomika Slovenska šlape

Na Slovensku platí od 1.1.2004 rovná daň, současně byly od téhož data  sníženy sociální dávky, kdy např. byla zákonem  stanovena maximální výše sumy sociálních dávek pro jednu rodinu. Dále byl  nově definován důvod ztráty zaměstnání a jeho dopad na sociální pomoc či povinnosti nezaměstnaného. Jaké změny doznala slovenská ekonomika za tři a půl roku? Jak se zvýšila průměrná a minimální mzda? A jak hodnotí Slovensko významné mezinárodní agentury?

Daňová reforma

Zavedením rovné daně významně kleslo celkové daňové zatížení v zemi.  Současně byla reformou zrušena daň darovací a dědická. Daň z převodu nemovitostí má taky pouze jednu sazbu – ve výši 3 %. Na  reformě daně z příjmu fyzických osob  na Slovensku „vydělaly“ všechny příjmové skupiny obyvatelstva. Nejvíce potom vícečlenné rodiny (díky daňovým bonusům na děti) a občané s vysoce nadprůměrnými příjmy, kde úspory na daních činí tisíce slovenských korun ročně. Snížení sazby daně z příjmů právnických osob na 19 % zařadilo Slovensko po Irsku (12,5 %), Maďarsku (16 %) a Islandu (18 %) mezi země s nejnižším zdaněním příjmů společností. Nižší sazba daně z příjmů právnických osob se na Slovensku mimo jiné projevila i v přílivu zahraničních investic a vytvořením nových pracovních míst, o čemž svědčí postupné snižování nezaměstnanosti.

Průměrná mzda vzrostla za tři roky o 3 000 Kč

Průměrná mzda za celý rok 2006 činila na Slovensku 18 761 Kč měsíčně, ještě začátkem roku 2004 však činila 15 825 Kč a Slovensko tak patří mezi země s nejvyšším růstem průměrné mzdy v Evropské unii. Od roku 2002 vzrostla průměrná hrubá mzda ve východní Evropě nejvíce právě na Slovensku. Minimální mzda činí 7 600 Kč měsíčně (od 1. října 2006), ještě počátkem roku 2004 činila 6 080 Kč.

Výpočet čisté mzdy u průměrné mzdy

Na ukázku si vypočítáme průměrnou čistou mzdu z průměrné mzdy za celý rok 2006 (18 761 SK). Budeme počítat, že občan je svobodný a bezdětný – tedy zdanění u příjmu občana, který nejméně využívá výhod rovné daně, přesto vidíme, že jeho celková daňová povinnost je na evropské poměry nízká.

Povinné odvodyČástka v SKK
Průměrná mzda rok 200618 761
Sociální pojištění1 765 (9,4 %)
Zdravotní pojištění751 (4 %)
Daň z příjmů1 572
Čistá mzda14 673
Čistá mzda v % z hrubé mzdy78,2 %

Nezaměstnanost klesla o 10%

Podle posledního šetření nezaměstnanosti z dubna letošního roku činí míra nezaměstnanosti na Slovensku 8,5 %, přitom ještě v lednu 2004 činila míra nezaměstnanosti 17 %. Nezaměstnanost se po dobu tři a půl roku postupně každý měsíc mírně snižovala a doby, kdy Slovensko spolu s Polskem vykazovalo nejvyšší nezaměstnanost v Evropě jsou již minulostí. Snížení míry nezaměstnanosti během tak krátké doby o téměř 10 % jasně dokazuje, že slovenská ekonomika je v dobré kondici.

Podnikatelské prostředí

Ve slovenském bankovním sektoru působí celkem 22 bankovních subjektů. Největší bankou na Slovensku je Slovenská spořitelna, a.s. (více než 2 miliónu klientů), která  současně disponuje největší distribuční sítí. Dalšími dvěmi významnými hráči na trhu jsou HVB Bank Slovakia, a.s. Bratislava, Všeobecná úvěrová banka, a.s. či Poštovná banka, a.s.  Dlouhodobě největším investorem je Německo a Nizozemí. V loňském roce nejvíce v zemi investovalo Maďarsko (6,2 mld. SK)  a Rakousko (6,1 mld. SK). Významným obchodním partnerem je také Česká republika.  Mezi nejvíce obchodované komodity slovenského zahraničního obchodu patří stroje, elektrická zařízení, audio a video, nerostné výrobky, vozidla a jiná dopravní zařízení, základní kovy a výrobky z nich a chemické výrobky. Další odvětví, které získává  je dřevařský a nábytkářský průmysl  (probíhající změny v resortu lesnictví mají za cíl zpřehlednit nakládaní se strategickou surovinou – dřevem). Dále jsou velice  příznivě hodnoceny investice do automobilového průmyslu. Hlavními automobilkami pak jsou Volkswagen Slovakia, a.s. v Bratislavě, PSA Peugeot Citroen v Trnavě a Kia Motors Slovakia v Žilině. Předpokládá se, že do pěti let by automobilky na Slovensku měly zaměstnávat přes 100 tis. pracovníků. Rozmach zažívá stavebnictví a  budování infrastruktury. Z rozvojem infrastruktury úzce souvisí cestovní ruch. Lze počítat s modernizací zařízení, případně s výstavbou nových zařízení.

Hodnocení OECD

Dle poslední zprávy OECD „Economic survey of Slovakia“ z počátku dubna letošního roku je Slovensko, především díky reforem v posledních letech,  na dobré cestě splnit Maastrichtské kritéria a vstoupit do Evropské měnové unie počátkem roku 2009. Tento brzký vstup do měnové unie by měl mít současně pozitivní vliv na další hospodářský rozvoj země.  Slovensko se může v posledních letech pochlubit rostoucí produktivitou práce a neustále nižší mírou nezaměstnanosti. Slovensko je hodnoceno jako jedna z ekonomicky nejúspěšnějších zemí OECD s vysokým ekonomickým růstem.

Pramen:Štatistický úrad SR, OECD FACTBOOK 2007 a OECD „Economic Survay of Slovakia“

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Pokud
 
12. 7. 2007, 09:41
Re: Pokud
Patrik Chrz
12. 7. 2007, 07:03
Re: Pokud
mafiask
11. 7. 2007, 21:16
Re: Pokud
 
11. 7. 2007, 18:03
Re: Pokud
 
11. 7. 2007, 17:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená