FinExpert.e15.cz

Ekonom: Domácí ekonomika v recesi i nadále

Česká ekonomická data za únor zatím nepřinesla náznak obratu k růstu domácí ekonomické aktivity. Meziroční pokles průmyslové produkce se prohloubil z revidovaných -22,8 % na -23,4 %.

Stavební výroba meziročně poklesla o 14,3 % a maloobchodní tržby se oproti loňskému únoru snížily o 7,9 %.  Průmyslová výroba v únoru meziměsíčně poklesla pouze o 0,2 % a vykázala tak již druhý měsíc v řadě víceméně stabilitu. Některé sektory, jako například automobilová výroba, dokonce zaznamenaly oživení.

Komentář analytika Vojtěcha Bendy:

Zatímco domácí průmyslová výroba se po prudkém propadu poptávky z konce loňského roku víceméně stabilizovala na úrovních viděných počátkem roku 2004, negativní šok ze zahraniční poptávky se zjevně začíná se zpožděním promítat do domácí poptávky. Hlavním faktorem útlumu domácí poptávky je pokračující pokles zaměstnanosti (tedy růst nezaměstnanosti). Trh práce v minulosti reagoval na výkyvy ekonomické aktivity s poměrně dlouhým zpožděním. Důsledky oslabení poptávky po domácí produkci se tudíž projeví pokračujícím růstem nezaměstnanosti
a oslabením dynamiky reálné mzdy. Podle prognózy by se míra nezaměstnanosti v letošním roce měla postupně vyšplhat k 10 % a růst průměrné nominální mzdy zpomalit k 3 %. Vzhledem k předpokládanému poklesu disponibilního důchodu by reálná spotřeba domácností v letošním roce mohla po 10 letech setrvalého růstu poprvé poklesnout a zůstat utlumená
i v první polovině příštího roku, kdy by již měly být patrné náznaky postupného oživování ekonomické aktivity.
Výše uvedené údaje potvrzují, že domácí ekonomika nadále zůstává v recesi a moment případného obratu nadále není zřetelný. Setrvávání ekonomiky pod potenciálním produktem představuje významný protiinflační faktor, který pravděpodobně zváží bankovní rada ČNB na svém příštím měnově-politickém zasedání 7. května. Pokud se kurz koruny udrží na úrovních pod 28 korun za euro, což se zdá velmi pravděpodobné, centrální bance by se vytvořil prostor pro další snížení úrokových sazeb o 25 až 50 basických bodů ze současných 1,75 %.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená