FinExpert.e15.cz

Ekomail 9. 11. 2005: Nepokoje ve Francii ohrožují už i ekonomiku země

ODS mění půl roku před volbami taktiku * On-line byznys snižuje ceny letenek * Pošta rozšiřuje síť, jde do hypermarketů * Albánie je na pokraji energetické krize * Barma má nové hlavní město: v horách a hustých lesích * Speciál AUTOREVUE
Ekomail 9. 11. 2005: Nepokoje ve Francii ohrožují už i ekonomiku země

ČESKÁ EKONOMIKA

Mládek: Pět let na přípravu přijetí eura stačí

Nepřijetí eura by podle člena sněmovního rozpočtového výboru Jana Mládka (ČSSD) znamenalo větší riziko spekulativních útoků vůči české měně a tvrdší rozpočtovou a měnovou politiku, než je nutná pro vstup do evropské měnové unie. Podobně jako Martin Kupka z ČSOB vidí jako reálný pro přijetí eura rok 2010. Podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu je ale nejprve třeba provést reálnou konvergenci, tedy přiblížit se životní úrovni zemí, které mají euro zavedeno, a pak uvažovat o jeho zavedení. "Je docela možné, že v té době už budou země, které euro mají, mít tak hluboké problémy, že samy budou uvažovat o vystoupení z eurozóny," dodal Ševčík. První takové vlaštovky na politické půdě se podle něj objevily letos v Itálii. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17166460-H00000_d-80)

Zájemci o evropské peníze mají novou pomůcku

Od 7.listopadu si mohou všichni zájemci o finanční prostředky z Evropské unie vyhledat během několika vteřin a v češtině informace o jakémkoli dotačním programu či fondu z nabídky EU. Úřad vlády ČR na svém internetovém portálu o Evropské unii www.euroskop.cz spustil novou interaktivní službu veřejnosti - Rozcestník pro evropské peníze. Vyhledávač pokrývá všechny oblasti podpory, od strukturálních fondů přes komunitární programy Evropské komise až po unijní zahraniční pomoc. Ke každému z programů je uvedena jeho specifikace, určeny cílové skupiny, na které by měl být projekt zaměřen, dále výčet možných žadatelů, rozsah podpory i termíny pro podání projektů. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17166330-H00000_d-4f)

Regulace cen plynu omezuje konkurenční prostředí, tvrdí expert

Plánované znovuzavedení regulovaných cen, které na leden 2006 ohlásil ERÚ, není podle profesora UK Michala Mejstříka krokem správným směrem. Opětovné regulaci cen plynu všem zákazníkům oznámil ERÚ v polovině října. Od letošního ledna přitom fungoval volný trh pro několik desítek podniků. Důvodem "držení cen" je podle vedení úřadu neoprávněné zvyšování cen ze strany hlavním dodavatele plynu na tuzemském trhu, společnosti RWE Transgas. RWE tvrzení ERÚ odmítá. Podle Mejstříka je situace složitější. Plyn ve střední Evropě či v Německu je ze stejných surovinových zdrojů, v tuzemsku jsou ovšem marže za jeho prodej nejnižší. Transgas tak mohl být klidně pod tlakem mateřské RWE, že stejnou surovinu prodává s nejnižší marží, a to je otázka oprávněná, míní Mejstřík. Chyba se podle něj stala už před několika lety, kdy Evropská unie rozhodla o vytvoření jednotného trhu s plynem. (http://ihned.cz/1-10070840-17166760-001000_d-29)

Státem stanovené ceny zvýšily inflaci

Meziměsíčně si spotřebitelské ceny připsaly růst o 0,9 procenta (proti zářijovým 0,5 procenta) což je nejvyšší přírůstek od ledna 2004. Hlavním faktorem, který způsobilo zvýšení byl hlavně růst administrativně ovlivňovaných cen o 3,1 procenta, zatímco tržní ceny zůstaly jako celek stabilní. Zvýšení regulovaných cen se projevilo zejména v oddíle bydlení, voda, energie, paliva, s podílem téměř 0,7 procentního bodu na úhrnném přírůstku spotřebitelských cen. Zvyšující vliv na vývoj cenové hladiny mělo i zvýšení koncesionářských televizních a rozhlasových poplatků. (http://ihned.cz/1-10070860-17163710-001001_d-77)

Nezaměstnaných v říjnu ubylo

Míra nezaměstnanosti v Česku se snížila na 8,5 procenta ze zářijových 8,8, když práci hledalo 491.878 lidí, což bylo o 11.518 méně než v září. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, která je zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání, dosáhla v ČR v září 7,9 procenta. Průměr EU přitom činil 8,3 procenta. (http://ihned.cz/1-10070850-17164010-001000_d-a2)

On-line byznys snižuje ceny letenek

Internet vložil pasažérům do rukou nebezpečnou zbraň - mohou si poměrně jednoduše vybrat z množství nabídek ty levnější a výhodnější. Rivalové z řad nízkonákladových aerolinií tak nutí klasické velké letecké společnosti co nejrychleji přejít k maximálnímu využití internetu při kontaktu se zákazníky. Velké aerolinie totiž v tomto směru zaostávají. Další konkurenci představují nové vyhledávací servery, jako je kayak.com. Ty přímo nic neprodávají, ale porovnají nabídku aerolinií či hotelů s požadavky zákazníka a vyberou nejvýhodnější. Tedy další silný tlak na snižování cen. Odborníci tvrdí, že drahé mohou zůstat jen vysoce specializované služby, které nenabízí nikdo jiný. U ostatních se budou marže dál snižovat. (http://ihned.cz/1-10076470-17162910-001000_d-2b)

Jaroslav Palas: "Na Setuze by stát vydělal"

Exministr zemědělství Jaroslav Palas potvrdil, že ještě ve funkci schválil opci na prodej státního podílu akcií firmy Setuza společnosti Český olej. Premiér Jiří Paroubek však říká, že o opci vůbec nevěděl a s prodejem nesouhlasí. Palas ovšem tvrdí, že sledoval jen zájem státu. Zde si můžete přečíst rozhovor s Jaroslavem Palasem: (http://ihned.cz/1-10070860-17162850-001001_d-8f)

Pošta rozšiřuje síť, jde do hypermarketů

Česká pošta se po vzoru jiných firem chystá ve velkém nabídnout své služby v obchodních centrech. Na těchto nových poštovních místech by mělo být možné nejen poslat dopis nebo zaplatit složenku, ale vyřídit si tam i pojišťovací nebo bankovní záležitosti. Šéf České pošty Karel Kratina říká, že podobně jako jiné firmy musí mít státní pošta snahu být tam, kde se koncentruje hodně lidí a kde je to ekonomicky zajímavé. První pošty v obchodních centrech už začaly fungovat. Zatím je jich čtrnáct, v Praze například v Intersparu Hostivař, v Liberci v obchodním centru Nisa. Zavádění nových poboček v obchodních centrech může přinést rušení některých zavedených pošt v jejich blízkém okolí a tedy k propouštění. (http://ihned.cz/1-10070860-17162780-001001_d-04)

Sazka chce změnit splácení arény

Multifunkční sportovní hala Sazka Arena bude stát zase o něco víc, než její investoři předpokládali. Původně měla loterijní společnost Sazka zaplatit za Arenu i s úroky osm miliard korun, před několika dny ale začala hledat nový způsob financování. Ten projekt ještě prodraží. Nepřímo se tím potvrzuje to, na co HN nedávno upozornily - hrozí, že dluh za Sazka Arenu pohltí příspěvky sportovním svazům, které jsou na penězích od loterijní společnosti závislé. Lidé spříznění se Sazkou už naznačují, že Arenu nakonec mohou zaplatit všichni daňoví poplatníci. (http://ihned.cz/1-10070930-17160530-002000_d-08)

Hyundai může stavět v Nošovicích

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor může svůj první evropský závod připravovat v Nošovicích na Moravě. Zemědělci, kteří dosud bránili zkompletování potřebné průmyslové zóny, včera poprvé po třech letech souhlasili s výměnou pozemků. Jihokorejská automobilka Hyundai chce v Česku za 30 miliard korun postavit továrnu s kapacitou 300 tisíc osobních automobilů ročně, a to od roku 2009. V závodě chce zaměstnat tři tisíce pracovníků, dalších až dvacet tisíc lidí by podle odhadu CzechInvestu našlo práci v dodavatelských firmách. (http://ihned.cz/1-10070860-17161070-001001_d-f3)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Albánie je na pokraji energetické krize

Albánie se ocitla na pokraji energetické krize, která je nejhorší za posledních deset let. Plynulé dodávky energie mají zatím jen nemocnice, průmyslové pekárny, vodárny, policie, vládní instituce a velvyslanectví. Několikaměsíční sucha prakticky paralyzovala výrobu vodních elektráren, které jsou jediným zdrojem energie v zemi. Ve městech se budou dodávky elektřiny přerušovat na 15 až 18 hodin denně, ale na venkově budou úsporná opatření ještě přísnější. Na venkově se ráno vypíná proud v 6:30, ve městech o hodinu později. Odpoledne se zapíná v 16 hodin, respektive v 17 hodin. Na další dvě hodiny se vypíná ještě večer. Jednou z hlavních příčin krize je sucho, které sužuje Albánii několik měsíců, a její zchátralá infrastruktura pocházející z komunistické éry. (http://ihned.cz/1-10070670-17166540-001000_d-5c)

V Číně přibývá podnikavých miliardářů

Počet miliardářů v komunistické Číně stoupl za pouhý rok ze tří na deset a osobní jmění čtyřiceti nejbohatších lidí v této nejlidnatější zemi světa vyskočilo na 26 miliard amerických dolarů z loňských 18 miliard, zjistil americký časopis Forbes. Nejbohatším Číňanem s 1,64 miliardy dolarů je třiašedesátiletý podnikatel Žung C-ťiang, který je v zahraničí znám jménem Larry Yung. Jeho společnost Citic Pacific podniká v lukrativních odvětvích, jako jsou ocelárenství, energetika a nemovitosti. Je také společníkem pobočky amerického obchodního řetězce Wal-Mart v Šanghaji. Boháčů v Číně bude podle amerického časopisu nadále přibývat. Mimochodem, když před čtyřmi roky časopis Forbes poprvé uveřejnil seznam čínských boháčů, tehdejší premiér Ču Žung-ťi se rozlítil a nechal okamžitě prověřit, jak platí daně. Někteří z nich byli odsouzeni za podvody a jiné trestné činy. (http://ihned.cz/1-10076480-17163010-001000_d-e4)

Za tisíc eur mladí Španělé ztrácejí iluze

Průměrná mzda je podle španělských odborů 1600 eur, což je v absolutních číslech o třetinu méně, než je průměr Evropské unie. Historicky dosud nejlépe vzdělaní Španělé a Španělky mají problém najít odpovídající uplatnění a musí se nejčastěji spokojit s příjmem do tisíce eur měsíčně (mil euro, odtud termín "mileuristé", kterým se tito lidé začali označovat). Při cenách bydlení nebo potravin ve Španělsku to stačí na přežívání, nikoli například na provoz auta nebo na hypotéku. Mnoho mladých lidí začíná propadat určité deziluzi, protože ať se snaží sebevíc, lepší platy nemohou získat, nemohou zakládat rodiny. Podle sociologů může tato nová situace mladé generace i za to, že Španělsko patří se svými 1,1 dítěte na ženu k zemím s nejnižší porodností na světě. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17163470-H00000_d-41)

Vyhlídky aerolinií se zhoršují

Ztráty amerických aerolinií odhaduje IATA pro letošní rok na 8,8 miliardy dolarů. Ve středu ohlásí čtvrtletní výsledky Delta Airlines a US Airways. Delta se musela uchýlit pod bankrotovou ochranu, US Airways jí unikly fúzí. Dobře si zatím vedou nízkonákladové aerolinie. Ryanair včera vykázal rekordní zisk ve výši 32 procent především díky rostoucímu počtu pasažérů. V srpnu přepravila irská společnost 3,26 miliónu cestujících, kdežto BA jen 2,57 miliónu. Přesto i ji tlačí vysoké ceny paliv, takže analytici očekávají zpomalení růstu. (http://ihned.cz/1-10076500-17162920-001003_d-d9)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 8. 11. 2005:

EUR - 29,245

USD - 24,911

GBP - 43,258

ČESKÁ POLITIKA

ČR se staví proti strážcům EU v pásmu Gazy

Česká republika podle ministra zahraničí Cyrila Svobody nebude souhlasit s tím, aby Evropská unie prováděla přímo ostrahu hraničního přechodu Rafáh mezi palestinským pásmem Gazy a Egyptem. Nemá naopak námitky proti asistenční misi, která by spočívala převážně ve výcviku palestinských pohraničníků a celníků. Zahájení takovéto bezpečnostní operace bylo dnes v Bruselu předmětem jednání šéfů diplomacií EU, konečné rozhodnutí však nepadlo. "Mírový proces má být v rukou účastníků na místě, především Izraele a Palestinců; unie se nemá co takto angažovat," uvedl Svoboda. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17164740-H00000_d-69)

ČSSD ustupuje KSČM v sociálních zákonech

Sociální demokraté upravují klíčové zákony v sociální oblasti podle přání komunistů. Ustupují proto od návrhů, na nichž se předtím dohodli se svými koaličními partnery: lidovci a unionisty. Prvním takovým zákonem je dlouho připravovaná reforma nemocenské, o níž bude na příští schůzi jednat sněmovna. Od roku 2007 měly být od pojistného osvobozeny příjmy nad pětinásobek průměrného platu, tedy 90 tisíc korun měsíčně. V dalších dvou letech měl strop klesat až na trojnásobek průměrné mzdy, tedy zhruba 54 tisíc korun. Jenže komunisté meze pro lidi s vyššími příjmy odmítají a ČSSD jim v tomto bodu vyjde vstříc. "Nenechám důležitý zákon o nemocenské padnout kvůli drobnosti, jako jsou stropy na pojistné, které navíc do tohoto zákona vůbec nepatří," vysvětluje ústupek komunistům Škromach. (http://ihned.cz/1-10070930-17160550-002000_d-34)

ODS mění půl roku před volbami taktiku

Občanská demokratická strana, která postupně ztrácí pověst favorita příštích voleb, mění půl roku před rozhodujícím kláním strategii. Rozhodla se vsadit na pět jednoduchých taháků, z nichž složí volební program. Bude mezi nimi chybět rovná daň, o které se dosud mluvilo jako o hlavním motivu kampaně ODS. Místo ní nabídne nová lákadla. Slíbí lepší prostředí podnikatelům, boj s korupcí a také se opře o popularitu Václava Klause - zaváže se, že ho prosadí i podruhé do prezidentského křesla. ODS tak reaguje na zprávy, že ztrácí podporu veřejnosti. (http://ihned.cz/1-10070930-17160470-002000_d-5e)

V Kosovu byl postřelen český voják

Při přestřelce se skupinou Albánců v jihosrbské provincii Kosovo byl dnes lehce zraněn český voják a jeden z Albánců. Čech byl vrtulníkem přepraven do místní vojenské nemocnice. Skupina českých vojáků, kteří patří k českému kontingentu v rámci mise KFOR, se s ozbrojenci střetla na hlídkové misi v severní části Kosova. Šestice Albánců tam nelegálně těžila dřevo a po výzvě, aby toho nechala, začala klást odpor. Muži se zranili v následné přestřelce, kterou po varovném výstřelu českých vojáků začali Albánci. (http://ihned.cz/1-10070880-17166400-003000_d-99)

Zgarba odvolal část vedení Pozemkového fondu

Prezidium Pozemkového fondu na návrh ministra zemědělství Petra Zgarby odvolalo tři ze současných deseti členů výkonného výboru, a to místopředsedu Františka Brožíka a členy Ivana Višňáka a Radka Jonáše. Důvodem je to, že fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech. Opoziční ODS tvrdí, že transakce s pozemky vyvolávají podezření z ministrovy spoluúčasti na spekulaci za dvě miliardy korun. Zgarba dříve obvinění označil za nehoráznost. (http://ihned.cz/1-10070930-17164980-002000_d-9a)

ODS kritizuje předsedu KSČM, že zaměstnává velitele StB

Za skandální považují politici ODS informace tisku, že předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip zaměstnává ve své budějovické advokátní kanceláři Františka Hanzalíka, který byl náčelníkem českobudějovického odboru Státní bezpečnosti (StB). O to varovnější je podle ODS sbližování ČSSD s komunisty. Nejsilnější opoziční strana si podle svého prohlášení sice nedělá iluze o komunistických lídrech, přesto pokládá propojení obou osob za krajně podezřelé. (http://ihned.cz/1-10070920-17167670-002000_d-e1)

Rovná daň pod heslem podpora rodiny, uvažuje ODS

Občanští demokraté nehodlají sedm měsíců před volbami zahodit dlouhodobě prosazovaná témata včetně myšlenky rovné daně. Nelze předložit voličům program o 300 stránkách, teze budou muset být jasně srozumitelné," zdůraznil Šneberger. Program se bude podle něho postupně zužovat tak, aby ho voliči měli čas zažít. Na druhou stranu nechtějí občanští demokraté teze a programové priority představit příliš brzo, aby političtí protivníci neměli čas na jejich "rozstřílení". (http://ihned.cz/1-10070910-17167250-002000_d-c2)

Židovská obec: Po fackách naděje na smír

Více než rok trvající konflikt dvou skupin v pražské židovské obci uzavřela víkendová volba její čtyřiadvacetičlenné reprezentace. Volby přinesly výraznou porážku frakci vedené Tomášem Jelínkem, bývalým předsedou obce. Jeho Koalice Za demokratickou obec získala jen tři místa. Jeho protivníci, vedení Františkem Bányaiem, obsadí osmnáct míst. Volby vyřešily především otázku, kdo pražskou židovskou obec legitimně zastupuje. Jelínek a jeho frakce neuznávali odvolání z funkce předsedy obce z loňského listopadu. Následné korespondenční hlasování, které naopak Jelínka ve funkci potvrdilo, zase odmítli jeho odpůrci. (http://ihned.cz/1-10070940-17160580-002001_d-6b)

EVROPSKÁ UNIE

Unie pokročila v jednání s balkánskými zeměmi

V pondělí proběhlo první jednání se Srbskem a Černou Horou o Stabilizační a asociační dohodě a zároveň ministři zahraničí EU schválili návrh Evropské komise začít jednat s Bosnou o stejné dohodě. Uzavření Stabilizační a asociační dohody je považováno za předstupeň zahájení jednání o vstupu do EU. Bosna je posledním balkánským státem, který ještě oficiálně nenastoupil dlouhou cestu do Evropské unie. Přibližování k EU nadále bude záviset na uplatňování reforem, jakož i na plné spolupráci s haagským tribunálem, včetně vydání všech obviněných ze spáchání válečných zločinů. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17164550-H00000_d-c0)

Budoucí rozpočet rozděluje unii

Včera se finanční výhled na příští období dostal na stůl při jednání ministrů zahraničí v Bruselu. Poprvé od června, kdy neprošel návrh lucemburského předsednictví. Jednat se bude až do prosincového summitu unie, kde má být rozpočet přijat. Tony Blair, britský premiér a současný předseda unie, bude zřejmě muset obětovat dohodě o rozpočtu britskou slevu z příspěvku do evropské kasy, vybojovanou roku 1984 premiérkou Margaret Thatcherovou. Od té doby se rabat vyšplhal na 4,6 miliardy eur ročně a v budoucnu by to mohlo být až 5,5 miliardy. I když se o britské slevě zatím nemluvilo, podle účastníků jednání Britové nejeví ochotu o svůj rabat přijít. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17163690-H00000_d-64)

Nepokoje ve Francii sílí, ohrožují už i ekonomiku

Nejhorší vlna sociálních nepokojů posledních desetiletí nutí francouzské politiky horečnatě hledat řešení. Vláda chce posílit řady policistů, tvrdě zatýkat mladé výtržníky. Sleduje i druhý cíl: snaží se nalézt plán, jak povzbudit nespokojená předměstí. Zklidnění situace je zatím daleko. Násilí se včera šířilo lavinovitě většinou velkých měst. Rozvášnění mladíci házeli zápalné lahve a kameny po policistech, padly výstřely z brokovnic. Důsledky násilností začínají doléhat na ekonomiku země. Sdružení francouzských podnikatelů Medef včera varovalo, že nepokoje budou mít vážné dopady především na cestovní ruch; ten se přitom  podílí na ekonomice z 6,5 procenta. Státy s početnou přistěhovaleckou komunitou - Nizozemsko, Itálie, Německo a Velká Británie - uvažují, zda se jim může stát totéž. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17163450-H00000_d-b0)

Francouzští prefekti mohou vyhlásit zákaz nočního vycházení

Francouzská vláda v úterý povolila prefektům, aby podle potřeby vyhlašovali zákaz nočního vycházení s cílem zvládnout nepokoje, které sužují zemi už skoro dva týdny. Opatření bude možno uplatnit nejdříve ve středu, kdy vládní rozhodnutí vyjde v úředním listě. Na schůzi, jež byla mimořádně přeložena ze středy na dnešek, vláda reaktivovala zákon o výjimečném stavu z roku 1955, který zákaz nočního vycházení umožňuje. V metropolitní Francii bylo toto opatření použito naposledy v roce 1962 v souvislosti s válkou v Alžírsku. Zákon umožňuje vyhlásit zákaz nočního vycházení až na 12 dní. (http://ihned.cz/1-10070870-17164610-003000_d-54)

Němečtí politici chtějí zlepšit integraci přistěhovalců

Sociální bouře ve Francii znepokojují i sousední Německo. Tamní politici se ptají, zda něco podobného nemůže propuknout také na jeho území. Německo má 82 miliónů obyvatel, z toho více než 3,2 miliónu jsou muslimští přistěhovalci, převážně Turci. "U nás nejsou velká sídliště, jaká existují na okrajích francouzských měst. Ale také u nás vznikají čtvrti s vysokým podílem přistěhovalců, kteří se stále více oddělují od ostatní společnosti," řekl listu Bild Schäuble. "Musíme zlepšit integraci, zvláště mladých lidí. To v první řadě znamená, že musí ovládat němčinu. Potom potřebujeme dobrý školský systém a více šancí na učňovská a pracovní místa. Velmi důležitá je i sociální integrace například prostřednictvím sportu nebo různých sdružení," řekl Schäuble. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17163780-H00000_d-fe)

Plán D bude poprvé "aplikován" v České republice

Předseda Evropské komise José Barroso přijede příští týden do Prahy debatovat o budoucnosti Evropské unie. Jeho iniciativa jde "ruku v ruce" s nedávným "plánem D" Evropské komise, jehož klíčovým prvkem je prosazování demokracie, dialogů a debat v rámci EU. Česká republika tak bude první zemí, ve které bude plán "aplikován". Předseda Evropské komise ještě ČR nenavštívil, a proto byla ČR podle zdroje z EK vybrána ke startu plánu záměrně. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17165480-H00000_d-66)

SVĚT

Světu hrozí zalknutí emisemi

Bude-li svět hltat energii stejným tempem jako dosud, její spotřeba se do roku 2030 zvýší o více než polovinu na 16,3 miliardy tun ropného ekvivalentu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tak ve včera zveřejněném dlouhodobém výhledu World Energy Outlook varuje, že svět se tak může zalknout emisemi. Z Kjótského protokolu zbude jen cár papíru a Západ bude ještě více záviset na dovozu paliv z výbušného Středního východu. To za předpokladu, že šestadvacet členských zemí IEA včetně Česka masívně neinvestuje do úsporných technologií a obnovitelných zdrojů energie. (http://ihned.cz/1-10076480-17163030-001000_d-32)

Indická policie zastřelila jednoho z nejobávanějších banditů

Jeden z nejobávanějších a nejhledanějších indických banditů, který je spojován s více než dvěma desítkami vražd a stovkou únosů, byl zastřelen při střetu s policií. Oznámila to dnes agentura Reuters. Nirbhaj Gudždžár, který krom svých činů proslul i majestátním knírem, děsil obyvatele indických států Madhjapradéš a Uttarpradéš více než deset let. Unášel obchodníky a vlivné farmáře, a pokud za ně rodina nezaplatila výkupné, zavraždil je. Asi padesátiletému Gudždžárovi se nakonec dostala na stopu zvláštní jednotka indické policie, která ho po prudké přestřelce v pondělí zabila ve státě Uttarpradéš. (http://ihned.cz/1-10070890-17164520-003000_d-19)

Dillí se bojí nových atentátů

Muslimské čtvrti v okolí hlavní mešity jsou přeplněné lidmi, kteří nemají vůbec nic. V každé ulici spí bezdomovci, včetně dětí, v odpadcích a společně se psy. Pro teroristy, soustřeďující se především kolem problému Kašmíru, mohou být tyto vrstvy snadným terčem. Indická vláda konstatuje, že s podobnou hrozbou se zatím nedokáže vyrovnat. Terorismus a strach z něj označil včera premiér Manmohan Singh za největší současný problém země. Celková bilance obětí útoků v době muslimského a hinduistického svátku zatím dosáhla sedmdesáti osob. (http://ihned.cz/1-10070890-17160670-003000_d-4b)

Barmská junta se stěhuje do hor

Barmská vojenská junta zahájila stěhování ústředních úřadů do nového hlavního města země Pjinmana. Generálové neočekávaným rozhodnutím překvapili řadové úředníky i ostřílené znalce místních poměrů. Administrativní centrum se přesouvá do hor a hustých lesů 320 kilometrů severně od nynějšího hlavního města Rangúnu. Vojenská vláda tak nechtěně upoutala pozornost na to, že v Barmě je již přes čtyřicet let nedemokratický režim všestranně porušující lidská práva. Nejde jen o to, že náhlé rozhodnutí přijal jen úzký kruh vojenských vládců a obyvatelstvo je vůbec nemohlo ovlivnit. Vojenský režim možná ke stěhování přiměl iracionální strach z vojenského útoku Spojených států, tvrdí analytici, na které se odvolává stanice BBC. Experti ovšem americký vojenský zásah v Barmě nepokládají za pravděpodobný, ačkoli Washington tuto zemi označil za jednu z "výsep tyranie". (http://ihned.cz/1-10070890-17160790-003000_d-17)

Peru bojuje o vydání exprezidenta

Jen deset hodin po přistání v Santiagu Fujimoriho zatkla chilská policie na základě mezinárodního zatykače a včera už peruánská vládní delegace v Chile vyjednávala o jeho vydání. Bývalý prezident Peru Fujimori, který doma čelí dvaadvaceti bodům obžaloby z korupce a porušování lidských práv, se chce příští rok v dubnu znovu ucházet o křeslo prezidenta. A není bez šancí, současná hlava státu Alejandro Toledo bojuje s vleklou politickou a ekonomickou krizí i nízkou popularitou. Podle posledních průzkumů by Fujimori mohl dostat až pětinu hlasů voličů. Počítalo se také, že jím nedávno založená nová strana by mohla získat významné postavení v Kongresu a zařídit zrušení trestního stíhání exprezidenta, kterému je mimo jiné dávána za vinu politická odpovědnost za smrt pětadvaceti lidí, zabitých komandy tajné policie během jeho vlády. (http://ihned.cz/1-10070900-17160720-003002_d-86)

AUTOREVUE

Slevy a akční nabídky na českém trhu

Takřka každá automobilka na podporu prodejů nabízí řadu akčních nabídek. Tu je to sleva, tu výbava zdarma, tu speciální model. Nejlevnější vůz stojí dokonce jen 159 tisíc. Plánujete-li koupi nového vozu, určitě byste měli mít v těchto slevách a bonusech přehled. Pokud s tím chcete pomoci, hledejte na Autorevue.cz. (http://www.autorevue.cz/Magazin/AR.asp?ARI=6182)

Povinné celoroční svícení v celé Evropě?

K tématu, zda se u nás má nebo nemá zavést povinnost celoročního svícení, zazněla snad již všechna pozitivní i negativní stanoviska. Nyní se čeká, jak dopadnou jednání o této problematice v jednotlivých zemích. Řešení ale nakonec možná přijde odjinud, brzy se totiž rozhodne, zda se bude svítit po celý rok ve všech zemích EU. Členské země EU si totiž nechaly vypracovat studii, která má přinést jasnou a definitivní odpověď, zda je celoroční svícení automobilů přínosné nebo ne. Na základě této studie se pak členské státy dohodnou na společném postupu a příjde tedy dohoda, která může mít pouze dva výsledky. V EU se zavede celoroční svícení úplně všude, nebo zůstane dnešní stav, kdy si to jednotlivé národní vlády rozhodnou samy. (http://www.autorevue.cz/Magazin/AR.asp?ARI=6856)

Co chystá Fiat pro blízkou budoucnost?

Tradiční italský výrobce automobilů, koncern Fiat, se úspěšně dostává z finančních problémů a v následujících letech hodlá kompletně obměnit své modely. Během následujících třech let představí celkem čtyři nové modely a pět faceliftů svých stávajících modelů. Již v letošním roce představil Fiat dvojici novinek - zcela novou Cromu a nový model Punta s označením Grande Punto - a k tomu přidal facelift modelu Dobló. V příštím roce se na trhu objeví nový model, který bude zařazen do C-segmentu, a také přepracovaná Multipla. (http://www.autorevue.cz/Automobilka/AR.asp?ARI=6544)

Garáže s automatickým parkováním již brzy realitou

V nejbližší době se začně ve Velké Británii stavět první plně automatizovaná veřejná nadzemní garáž na světě. Celý systém bude pracovat bez nutnosti obsluhy. Řidič pouze zajede do boxu, vystoupí, vezme si lístek s čárkovým kódem a automatika již pomocí různých výtahů a pásu automaticky zaparkuje auto do jednoho z volných boxů. Pokud se systém osvědčí, budou investoři pokračovat ve výstavbě i v dalších zemích. (http://ihned.cz/index.php?p=001001)

V Německu se chystá hon na naftové motory

V Německu v poslední době sílí hlasy, které jasně hovoří, že by se naftové motory neměly tolik rozšiřovat. Jejich podíl v osobních vozech rok od roku roste a ekologové i zdravotníci z toho mají obavy. I když od roku 2008 budou muset mít všechny nové naftové motory filtr pevných částic, některým to nestačí. V brzké době se zavede více pásem mýtného pro nákladní vozy, kdy větší vozy, které produkují více škodlivin, budou platit větší mýtné. Podobně se mají zavést i pásma pro osobní vozy. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=6842)

Dálniční policie v Německu dostane tuningová auta

Když se spojí příjemné s užitečným, bývá většinou výsledek pro všechny zůčastněné velmi dobrý. Není tomu jinak ani v případě spojení německé dálniční policie a tuningové firmy TechArt, která se zaměřuje na úpravy vozů Porsche. TechArt předělal pro dálniční policii model 997 Carrera S. Spojením policie a špičkového úpravce a nasazení těchto modelů do provozu pak má také lidem ukázat, jak mají upravené vozy vypadat a že to není snadné, aby si auto udrželo dobré jízdní vlastnosti.(http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=6837)

Bude se pojištění aut platit dle velikosti nárazníku?

V Británii vyrukovaly pojišťovny se zjištěním, že je výplaty pojistného u automobilů s velkými přednímí nárazníky stojí přes 250 milionu liber ročně (cca 11 mld korun). Jelikož jsou tyto nárazníky velké a jsou z poměrně tvrdého plastu, velmi často praskají i při slabém nárazu. Analýza, kterou si pak pojištovny nechaly vypracovat hovoří jasně o tom, že cesta, jak tomuto zamezit je použití materiálů, které by tak lehce nepraskaly, tedy měkčených plastů, které budou dostatečně pružné. Do doby, než se začnou používat tyto materiály, by pojištovny chtěly zohledňovat právě velikost nárazníku při výpočtu pojištění, aby toto více odpovídalo riziku pojistné události. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=6808)

SPORT

Hokejovou Spartu nově povede Výborný

Jaromír Šindel dnes skončil ve funkci trenéra hokejistů pražské Sparty. U osmého týmu extraligové tabulky ho nahradí František Výborný a Marian Jelínek. Šindel je třetím odvolaným trenérem v této sezoně nejvyšší české soutěže. Jeho svěřenci dokázali z 24 zápasů jen osmkrát vyhrát v normální hrací době a na svém kontě mají 32 bodů. Naposledy zdolali v neděli Zlín 5:4 v prodloužení, Šindela to už ale nezachránilo. (http://ihned.cz/1-10107050-17165170-004000_d-ad)

Před baráží v Oslu je trávník v dezolátním stavu

Nevěřícný výraz v očích měli mnozí čeští fotbaloví reprezentanti, když v pondělí večer sledovali televizní záběry z norského stadionu Ullevaal v Oslu, kde se má hrát sobotní utkání baráže o postup na mistrovství světa. Tamní trávník je podmáčený a vypadá spíše jako močál než sportoviště chystající se na velký zápas. "Většina kluků se sice u televize polekala, ale tohle bude tak zvláštní zápas, že to dokážeme překonat," uvedl kapitán mužstva. I spoluhráči věří, že se s nástrahami norského "močálu" vyrovnají. "V první chvíli to asi vypadá děsně, ale máme dost času se na to psychicky připravit," uvedl Grygera. (http://ihned.cz/1-20107285-17167360-004000_d-0b)

Cyklista Heras pravděpodobně dopoval

Čtyřnásobný vítěz cyklistické Vuelty Roberto Heras měl při svém letošním triumfu na španělském etapovém závodě pozitivní dopingový test na zakázanou látku erythropoietin (EPO). Pokud se pozitivní výsledek potvrdí, hrozí španělskému cyklistovi až dvouletý trest. Výsledky kontrolní analýzy budou známy do konce listopadu. Pokud se přítomnost hormonu EPO potvrdí, rozváže Liberty Seguros s Herasem okamžitě smlouvu. Zatím ale tým věří, že "Heras bude schopen prokázat svou nevinu". Heras je jedním z nejlepších vrchařů ve světovém pelotonu. Na Vueltě zvítězil poprvé v roce 2000, od roku 2003 pak získal tři triumfy za sebou a na svém kontě tak má rekordní čtyři výhry. (http://ihned.cz/1-20107285-17165160-004000_d-54)

Čeští hokejisté se musí obejít bez Marka

Česká hokejová reprezentace si dnes v pražském Edenu naposledy zatrénovala na ledě před středečním odletem na turnaj Karjala do Jönköpingu. Tým byl sice při dopolední přípravě ve stejném složení jako v pondělí, ale po tréninku vypadl z kádru kvůli angíně sparťanský útočník Jan Marek. Nejproduktivnější hráč českého týmu na prvním letošního turnaji Euro Hockey Tour o Pohár České pojišťovny v Liberci měl s nachlazením potíže delší dobu. (http://ihned.cz/1-20107285-17166320-004000_d-61)

POČASÍ

Dnes bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo, ojediněle mrholení, na horách a ojediněle v nižších polohách oblačno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C, ojediněle 12°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená