FinExpert.e15.cz

Ekomail 29. 12. 2005: Počasí v Evropě komplikuje silniční dopravu

Rath navrhuje zdravotní daň na cigarety * V příštím roce porostou rychleji platy než ceny * Na Srí Lanku se vrací válka * Speciál OSOBNÍ FINANCE
Ekomail 29. 12. 2005: Počasí v Evropě komplikuje silniční dopravu

ČESKÁ EKONOMIKA

Hyundai váhá, zástupci vlády poletí do Koreje

Rozhodnutí společnosti Hyundai o umístění evropské automobilky se zřejmě opozdí. Firma jej chtěla oznámit na přelomu roku, podle nejnovějších informací se ale o podmínkách investice stále vyjednává. V týdnu po 9. lednu odletí do Jižní Koreje vládní delegace, která by měla doladit investiční pobídky a další detaily. Složení delegace ještě není známo, bude záviset na obsahu jednání. (http://ihned.cz/1-10070670-17492710-001000_d-18)

Autostrade protestuje proti tendru na mýtné

Italská společnost Autostrade, která se neúspěšně ucházela o zakázku na zavedení a provozování mýtného v ČR, požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o prošetření tohoto tendru. Vedení společnosti Autostrade v tiskové zprávě podání stížnosti zdůvodnilo neoprávněným vyloučením italské firmy z tendru na mýtné, porušením zásad transparentnosti, rovného zacházení a výběrem vítězné společnosti Kapsch, která podle Autostrade nesplňovala podmínky soutěže. (http://ihned.cz/1-10070840-17492780-001000_d-e8)

V příštím roce porostou rychleji platy než ceny

Ceny v příštím roce porostou o něco rychleji než letos, a inflace tak dosáhne tří procent, odhadli analytici, které ČTK oslovila. Zdražovat budou zejména regulované ceny, naopak ceny potravin by se významně zvyšovat neměly. Ceny dováženého zboží by měly v příštím roce dokonce mírně klesat, a to díky pokračujícímu zpevňování české měny. Otazníkem v rodinných rozpočtech zůstávají ceny pohonných hmot. Platy lidí však porostou ještě vyšším tempem, takže se reálné příjmy lidí v průměru zvýší. (http://ihned.cz/1-10070850-17492130-001000_d-a7)

ČR je třicátou nejkonkurenčnější zemí světa

Schopnost Česka uspět na světových trzích se tento rok zvýšila. ČR je podle mezinárodního institutu pro rozvoj managementu (IMD) třicátou nejkonkurenceschopnější zemí na světě a proti minulým hodnocením si opět o několik míst polepšila. Tuzemsko obsadilo na žebříčku z postkomunistických zemí po Estonsku nejvyšší příčku. Až za Českem se umístila například Itálie, Španělsko či Řecko. (http://ihned.cz/1-10112070-17492720-001000_d-09)

Časy zlevňování benzínu brzy skončí

Přestože ceny u čerpacích stanic i v tomto týdnu mírně klesají, čeká zřejmě český maloobchodní trh návrat k dražším pohonným hmotám. Kurs koruny, neochota pumpařů dál snižovat své marže a zřejmě mírný nárůst cen ropy podle analytiků zvednou počátkem příštího roku ceny u stojanů nad nynější průměr 28 korun za nejprodávanější Natural 95. "Předpokládáme, že v příštích týdnech se cena upraví někde kolem hodnoty 28 až 28,50 koruny," hodnotí situaci analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný.
(http://ihned.cz/1-10070860-17490330-001001_d-14)

Mobilní zábava: zbrojí Vodafone i konkurenti

Trh se zábavou v mobilních telefonech, za kterou Češi letos utratí asi miliardu, napřesrok podle znalců poskočí nejméně o desítky procent. Oskar/Vodafone totiž v Česku spustí zábavní portál Vodafone Live!. Ten má 35 miliónů uživatelů ve 21 zemích světa. Nabízí videorozhovory, stahování hudby, mobilní hry nebo televizní přenosy. Ani Eurotel a T-Mobile nezůstávají stranou, novinky na svém stahovacím portálu Starzone chystá i Český Telecom. Firmy tím reagují na fakt, že příjmy z volání či posílání SMS už nerostou tak jako dřív. (http://ihned.cz/1-10070860-17488650-001001_d-cb)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Aeroflot se chystá koupit letouny Boeing

Ruské aerolinie Aeroflot se chystají koupit dvaadvacet letadel Boeing za více než 2,5 miliardy dolarů. Napsaly to včera ruské ekonomické deníky. List Vedomosti citoval zdroj z Aeroflotu, podle nějž se společnost rozhodla koupit stroje Boeing 787 Dreamliner. List Kommersant citoval jiné zdroje z podniku s tím, že Aeroflot soutěž změnil a že koupí 28 místo původně plánovaných 22 letadel. Náměstek generálního ředitele Aeroflotu Lev Košljakov řekl agentuře Reuters, že společnost vybírala mezi Boeingem a Airbusem. (http://ihned.cz/1-10076470-17490470-001000_d-ab)

Největší "zlatokop" bude v Kanadě

Spojují se dvě kanadské "zlatokopecké" firmy" a ze spojení vznikne největší světový producent zlata. Společnost Placer Dome totiž souhlasila s nabídkou na převzetí, kterou jí dal konkurent, firma Barrick Gold. Ke spojení dochází v čase vrcholící poptávky po žlutém kovu. Pokladny producentů zlata jsou plné, ceny rostou. Teď se pohybují nad hranicí pěti set dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), což je nejvíce za posledních pětadvacet let. Analytici předpokládají, že kanadská transakce vybudí dosavadní světovou jedničku v oboru, americkou společnost Newmont Mining, k akvizicím. Očekává se, že se zaměří na jihoafrické těžaře, jako jsou Goldfield či Anglogold Ashanti. A všichni společně půjdou po středně velkých producentech. (http://ihned.cz/1-10076480-17490480-001000_d-10)

Dražší pivo, či Pepsi? Američané to vstřebají

Američané si na Nový rok připijí dražším pivem nebo i limonádou. Největší světový pivovarník, společnost Anheuser-Bush zvyšuje ceny svého Budweiseru a Michelobu. Společnost Pepsi nezůstane pozadu.
A k novoroční zdražovací párty se přidávají další firmy: DuPont, Clorox - a mnoho dalších. Všechny věří, že se karta obrátila, že se z trhu zákazníků stal trh výrobců."Lidé mají peníze a chuť utrácet. Výrobci si příští rok zahojí rány, které utrpěli letos," shrnul za všechny "zdražovatele" Stephen Stanley, hlavní ekonom investiční společnosti RBS Greenwich Capital. Všichni utrpěli prudkým růstem cen energií a dalších surovin. Američané navýšení cen za zboží a služby vstřebají. Ostatně růst cen se má u potravin pohybovat kolem dvou procent. (http://ihned.cz/1-10076500-17490410-001003_d-f2)

Španělsko zrušilo siestu pro úředníky

Španělská socialistická vláda oficiálně zrušila tradiční siestu pro státní zaměstnance. Namísto dvouhodinové přestávky od 14 od 16 hodin budou mít španělští úředníci přestávku na oběd jako jinde v Evropě hodinu po poledni. Vláda chce, aby jejího příkladu následoval i soukromý sektor. Úředníkům se také zkrátí pracovní doba tak, aby mohli odcházet z práce v šest hodin odpoledne. (http://ihned.cz/1-10112070-17491520-001000_d-17)

Na Slovensku se může rozjet obchod s emisemi

Slovenské podniky už môžu obchodovať s emisiami. Po niekoľkomesačných prieťahoch sa v týchto dňoch podarilo spustiť národný register emisných kvót. Umožnila to dohoda s Európskou komisiou o tom, koľko emisií môžu slovenské podniky vypustiť do ovzdušia. Ľudia z komoditnej burzy odhadujú, že pôjde o biznis za niekoľko miliárd korún.Slovenské podniky už môžu obchodovať s emisiami. Po niekoľkomesačných prieťahoch sa v týchto dňoch podarilo spustiť národný register emisných kvót. Umožnila to dohoda s Európskou komisiou o tom, koľko emisií môžu slovenské podniky vypustiť do ovzdušia. Ľudia z komoditnej burzy odhadujú, že pôjde o biznis za niekoľko miliárd korún. (http://hnonline.sk/1-10023660-17488170-k00000_detail-81)

Zemřel Kerry Packer

Velkorysý muž, který dal bezdomovci v New Yorku jen tak hrst bankovek, nadšený sázkař, který při výhře zaměstnancům kasina nechal spropitné větší, než byl jejich roční příjem či muž, který chtěl od státu zaplatit opravu vrtulníku poté, co se střetl s klokanem. Historek, které se tradují o Kerry Packerovi, jednom z největších australských podnikatelů, je mnoho. Ale žádné nové už nepřibudou. V úterý, devět dní po svých 68 narozeninách, totiž Packer zemřel. (http://ihned.cz/1-10076480-17490450-001000_d-0c)

OSOBNÍ FINANCE

Přehled nejzazších termínů v platebním styku českých bank

Pokud potřebujete poslat peníze tak, aby byly z vašeho účtu odepsány ještě v roce 2005, platí data v níže uvedené tabulce. Jsou to nejzazší termíny, kdy banky garantují, že platba bude ještě na prosincovém výpisu. Zpravidla však jakákoliv banka odepíše z účtu každou platbu, která poslední den v roce byla zadaná na pobočce banky do 10 hodin nebo prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví do 12 hodin, takže se nelekejte, pokud v tabulce narazíte na dřívější oficiální termín. Pro platby České spořitelny je datum správné. ČS opravdu provádí platby i o víkendu (podobně jako eBanka), akorát to není "hned vidět". (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4732)

Životní minimum bude nižší, vláda chce motivovat k práci

Poslanci schválili zákon, kterým se výrazně mění systém vyplácení sociálních dávek. Namísto současných desítek dávek budou od roku 2007 jen tři dávky: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Vláda chce novým systémem motivovat lidi k tomu, aby si aktivně hledali práci a upřednostnili i méně placené místo či veřejně prospěšné práce před pouhým pobíráním dávek. Takto pracující potřební by nárok na dávky neztratili, píše MF Dnes. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4727)

Postižení a staří sami rozhodnou o naložení s příspěvkem

Poslanecká sněmovna změnila systém sociální péče a zavedla zvláštní dávku, se kterou budou tito lidé moci sami hospodařit. Staří, postižení a další lidé odkázaní na pomoc okolí tak budou sami rozhodovat o tom, jak naloží se sociálními příspěvky od státu. MF Dnes uvádí, že zákon počítá s tím, že lidé budou dostávat příspěvky odstupňované podle závažnosti jejich postižení. Celkem budou čtyři stupně, a to od 2 000 Kč (pro osoby mladší 18 let věku od 3 000 Kč) pro lidi, kteří vyžadují částečnou pomoc, až po 11 000 korun pro ty, kteří jsou na pomoc jiné osoby zcela odkázáni. Všichni se pak budou moci rozhodnout, co je pro ně nejvýhodnější a u koho službu nakoupí. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4728)

Komerční banka zvýhodnila platby v rámci EU

Od 1. února 2006 zvyšuje Komerční banka limit pro platby v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) ze současných 12 500 EUR na částku 50 000 EUR při zachování současné ceny. Podmínkou je platba provedená v měně EUR, splňující několik standardních parametrů. Jednotná sazba za KB EuroPlatbu činí 225 Kč, a to jak pro platby přijaté ze zemí EHP, tak pro úhrady do EHP odeslané. Tato jednotná sazba platí pro všechny segmenty klientů, včetně podnikatelů a firem. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4740)

Jestli chcete mít rok účet bez poplatků, vylezte na Sněžku

Poštovní spořitelna má zajímavý tip: pokud si zájemce založí účet přímo na nejvyšším vrcholu České republiky, získá navíc k novému účtu i roční poplatkové prázdniny. Při založení účtu obdrží klient navíc pamětní certifikát potvrzující zdolání nejvyššího českého vrcholu s tématickou známkou a speciálním razítkem. Přímo na vrcholu lze dokonce vybrat či převést peníze, založit si účet nebo třeba zjistit zůstatek. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4755)

Malé domky půjde stavět bez stavebního povolení

Rodinné domky do 150 metrů čtverečních bude možné stavět bez stavebního povolení a stavebníci si tak vystačí jen s ohlášením. Zákon již schválili poslanci a nyní nyní směřuje do Senátu. Podepsat ho musí i prezident Klaus. Schválení sněmovnou vítá zejména ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který návrh předkládal. Podle něj je to moderní norma, která pomůže ke zlepšení v této oblasti a bude sloužit všem občanům. Předkládaný návrh zákona je vůči platnému právnímu stavu revoluční. V současné době totiž trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle než samotná realizace. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4719)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 28. 12. 2005:

EUR - 28,920

USD - 24,274

GBP - 42,129

ČESKÁ POLITIKA

Rath navrhuje zdravotní daň na cigarety

Spotřební daň u tabákových výrobků roste v Česku příliš pozvolně. Je o tom přesvědčen ministr zdravotnictví David Rath. ČR slaďuje postupně daně s EU. Při svém vstupu do unie si vyjednala přechodné období u několika výjimek. Spotřební daň na cigarety se má zvednout od 1. dubna 2006, krabička podraží o sedm korun. Přibližování je z mého pohledu příliš pozvolné, já bych si dovedl představit rychlejší změny," uvedl Rath. Uvažuje například o zavedení zvláštní zdravotní daně, která by byla na tabákové výrobky uvalena. Výtěžek z ní by putoval do zdravotního pojištění. Tuto změnu ale do voleb prosadit nestihne. Vytyčil by si ji jako jednu ze svých priorit po volbách, kdyby dál zdravotnictví vedl. (http://ihned.cz/1-10070910-17493050-002000_d-b7)

Zdravotnictví: vláda plánovala úspory

Úspory až 35 miliard do dvou let měla českému zdravotnictví přinést krátkodobá opatření, která v červnu přijala vláda na návrh tehdejší ministryně Milady Emmerové. Zdravotnictvím proteče za rok 200 miliard, dluh zdravotního pojištění dosáhl 14 miliard. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha by v příštím roce neměl dluh dále růst, možná by dokonce mohl zhruba o dvě miliardy klesnout. Z krátkodobých opatření se zatím uskutečnil jednorázový odkup pohledávek zdravotních pojišťoven. Stát odkoupil dlužné pojistné za zkrachovalé státní podniky ve výši 3,8 miliardy korun. Od ledna se mění systém přerozdělení pojistného.(http://ihned.cz/1-10070930-17491560-002000_d-0e)

Jak rozhodují v krajích? Tajnůstkářsky

Měli být blíž lidem, zůstávají však většinou anonymní. Regionální politici jen výjimečně odhalují své názory. Ze všech čtrnácti krajů zveřejňují zcela samozřejmě hlasování svých zastupitelů jen čtyři úřady. V dalších o ně lidé musí žádat, stejně jako o informace, podle kterých politici rozhodovali. Jednání zastupitelstev se ale jen výjimečně konají v odpoledních hodinách, aby na ně mohl člověk, který pracuje, přijít. A když možnost nemá, musí žádat a čekat. Zákon dává úřadům lhůtu patnáct dní. Lidé nemají zájem, máme to tak zavedeno od začátku, není to možné technicky, tvrdí nejčastěji kraje, které nezveřejňují hlasování. (http://ihned.cz/1-10070940-17488740-002001_d-df)

Imunita se někdy hodí, jindy ne

Když si zákonodárci před třemi lety prosadili, aby si v případě přestupku (například dopravního) mohli vybrat mezi pokutou na místě a pokutou od imunitního výboru sněmovny či Senátu, argumentovali obavou z policejní šikany. V právě končícím roce ale imunitní výbor sněmovny neřešil ani jeden takový případ. Že by poslanci jezdili tak ukázněně? "Raději hned zaplatí, je to rychlejší a o přestupku se nikdo nedozví. Jde také o další důkaz, že přestupková imunita je zbytečná," vysvětluje předsedkyně tohoto výboru Eva Dundáčková (ODS). Na počátku příštího roku chce Dundáčková předložit návrh, který by zrušil imunitu poslanců jak u přestupků, tak trestných činů. Ta by zůstala - jako ve Velké Británii a v Nizozemsku - jen pro projevy přednesené v parlamentu. Takových pokusů bylo ve sněmovně již několik. Všechny neúspěšné. (http://ihned.cz/1-10070940-17488730-002001_d-45)

Elektrárny: škody na zdraví za miliardy

Před dvěma lety vyrobily české uhelné elektrárny proud za zhruba padesát miliard korun. Elektřina z nich však stála podstatně více - na dalších dvacet až sedmdesát miliard vyšly "skryté" dopady výroby proudu: na nižší průměrnou délku života, horší zdraví lidí či poškozenější životní prostředí. Ekonomové z Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí už podruhé vypočítali "neviditelnou" cenu za to, že si lidé mohou kdykoli rozsvítit v bytě nebo zapnout televizi. Výsledky studie už posloužily Ministerstvu životního prostředí při sestavování návrhu ekologické daňové reformy. Jejím smyslem je zdražit suroviny a služby s negativním vlivem na životní prostředí a naopak snížit jiné daně - sociální pojištění či daň z příjmů. Stát by tak na daních měl vybrat stejně. (http://ihned.cz/1-10070930-17488770-002000_d-a3)

Pražský soud potvrdil vytunelování CS Fondů 

Pražský městský soud dnes znovu téměř po pěti letech uznal v kauze vytunelovaných CS Fondů čtveřici mužů vinnou z podvodu a vyměřil jim tresty od pěti do devíti let. Obžalovaní se podle verdiktu podíleli v březnu 1997 na podezřelém převodu majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana. Za tuto rekordní transakci pak fondy získaly téměř bezcenné akcie podniku Drůbež Příšovice. (http://ihned.cz/1-10070920-17492510-002000_d-8e)

Adopce na dálku: Jeden Čech sto dětí

Jediný sponzor letos na dálku adoptoval stovku bengálských dětí. Adoptivním otcem je Radim Passer z Prahy, který dosud sponzoroval tři chudé děti, a poskytl jim tak možnost získat vzdělání. Po celé republice bangladéšské žáky sponzorují jednotlivci, firmy i školy. Takové množství však zatím nikdo neadoptoval, uvedla vedoucí zlínské pobočky humanitární organizace ADRA Alena Rusová. Do školy bude moci díky českým a slovenským sponzorům jít od ledna, kdy v Bangladéši začíná nový školní rok, více než 750 dětí. (http://ihned.cz/1-10070930-17492920-002000_d-e7)

EVROPSKÁ UNIE

Počasí v Evropě komplikuje silniční dopravu

Přívaly sněhu, které už několik dní za sebou zaznamenávají v řadě evropských zemí, působí v posledních hodinách velké problémy především v silniční dopravě. Závěje, silný vítr, mráz a náledí vedly na mnoha místech v Evropě k dopravním komplikacím značného rozsahu a někdy i k nehodám. S hustým sněžením a náledím musejí počítat řidiči na silnicích západního a středního Slovenska. nepřízní zimního počasí se musejí potýkat i motoristé v Rakousku, zejména na severu země při hranicích s Českou republikou a také ve Vídni. Problémy mají řidiči také v Chorvatsku, kde navíc husté sněžení doprovází mrznoucí déšť. Obdobná situace, způsobená rovněž mrznoucím deštěm, panovala v ranních hodinách i v řadě předměstských oblastí v Británii. (http://ihned.cz/1-10070870-17492630-003000_d-ee)

Schůzky ministrů EU mají sledovat kamery

Evropská veřejnost bude mít možnost dohlížet na to, jak jedná a hlasuje jeden z nejdůležitějších zákonodárných orgánů EU. Část zasedání Rady Evropské unie, na niž se sjíždějí ministři členských zemí a která dosud probíhala za zavřenými dveřmi, budou totiž sledovat televizní kamery. Unie se na tom dohodla minulý týden během schůzky ministrů zemědělství. Schůzky se podle listu Financial Times budou už od ledna vysílat v přímém přenosu na televizních obrazovkách v sídle Rady, bruselském paláci Justus Lipsius. Od června by měly být k vidění i na internetu. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17490810-H00000_d-c0)

Turecko své přístavy a letiště pro Kypřany neotevře

Turecko znovu odmítlo návrh EU, aby zpřístupnilo kyperským lodím a letadlům své přístavy a letiště. Tento krok může ztížit průběh přístupových rozhovorů země na její cestě do Evropské unie. Zákaz pro kyperské dopravní prostředky platí od roku 1987. Všeobecně se očekávalo, že turecký podpis na protokolu, jež byl podmínkou zahájení vstupních rozhovorů a který uznává 10 nových členských zemí EU včetně Kypru, pomůže k zrušení zákazu. Turecký vicepremiér ovšem o víkendu znovu zopakoval, že Ankara žádné kroky k odstranění bariéry neučiní. Podle kyperského ministra zahraničí takové vyjádření znamená "jasnou kolizi s Evropskou unií". (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17492730-H00000_d-69)

První sonda evropského systému Galileo vypuštěna do vesmíru

Do vesmíru ve středu zamířila první komunikační družice evropského navigačního systému Galileo, který v budoucnu mimo jiné usnadní navádění řidičů, pilotů, námořníků či záchranářů a pomůže i farmářům nebo kartografům. 600 kilogramů těžkou sondu nazvanou Giove A dopoledne vynesla na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz. Podle agentur proběhl start v 06:19 SEČ z kazašského kosmodromu Bajkonur bez problémů. Po devíti minutách letu začal manévr trvající tři a tři čtvrtě hodiny, při němž byl satelit umístěn do výšky 23.600 kilometrů. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17492200-H00000_d-d4)

Brusel schválil Česku projekty za 3,2 miliardy

Obyvatelé Hodonína a několika obcí v jeho okolí dostali k Vánocům dárek z Bruselu. Evropská komise totiž těsně před svátky rozhodla, že jim nadělí 514 miliónů korun na výstavbu a rekonstrukce kanalizace a čističek odpadních vod. Peníze na Hodonínsko půjdou z takzvaného Fondu soudržnosti, určeného na dopravní a ekologické projekty v chudších členských zemích. Unie slíbila zaplatit obcím na střední části toku řeky Moravy téměř tři čtvrtiny nákladů na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Hodonínský projekt je jedním z devíti, kterým se komise nyní rozhodla pomoci. Celkem na ně Česku přispěje zhruba 3,2 miliardy korun. (http://ihned.cz/1-10070930-17488830-002000_d-45)

Slovenská smlouva s Vatikánem je proti evropským principům

Smlouva o právu uplatňovat výhrady svědomí, kterou má Slovensko podepsat s Vatikánem, patrně popírá principy svobody, demokracie a respektování lidských práv vyznávané Evropskou unií. Píše o tom ve svém včerejším vydání slovenský list Sme, který se odvolává na analýzy nezávislých právních expertů. Návrh zmíněné smlouvy zaručuje každému obyvateli země právo odmítnout úkony, které jsou v rozporu s křesťanskými zásadami. Podle analýzy, kterou vypracovala pro Evropskou komisi skupina právníků, by mohla smlouva zkomplikovat zejména provádění interrupcí. S poukazem na právo na výhradu svědomí by totiž lékař mohl odmítnout účast na tomto zákroku. (http://ihned.cz/1-10071640-17492220-003000_d-a6)

Rakousko chce v unii vymýtit podvody s DPH

Rakousko, které 1. ledna převezme předsednictví Evropské unie, se v čele pětadvacítky zaměří na boj proti podvodům s daní z přidané hodnoty. Britskému listu Financial Times to řekl rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser. Podle něj tyto podvody stojí členské státy na rozpočtových příjmech na 60 miliard eur ročně. Vídeň chce proto prosadit změny celounijních opatření. Podvody s DPH mají řadu podob. Jednou z nejčastějších jsou takzvané "kolotoče". Firmy při nich využívají přeshraničního obchodu k vytváření falešných nároků na vrácení daně. Rakousko se proto bude snažit o větší spolupráci při kontrole tohoto obchodování. (http://ihned.cz/1-10071640-17488900-003000_d-74)

SVĚT

Číně chybí ženy

Až tři roky vězení a vysoké pokuty čekají v Číně lékaře a další zdravotníky za prozrazení pohlaví nenarozeného dítěte nastávajícím rodičům, kteří pak přistoupí k potratu. Podle čínských sdělovacích prostředků se tak vláda snaží zamezit stále více se rozmáhajícím selektivním interrupcím zárodků a plodů ženského pohlaví. Podle vládních údajů se v Číně rodí 119 chlapců na 100 dívek, což se přičítá na vrub především přísné čínské populační politice povolující pouze jedno dítě v rodině. Rostoucí nepoměr mezi pohlavími vede k tomu, že milionům mladých čínských mužů se začíná nedostávat partnerek, což už vede k černému obchodu s ženami a dívkami. (http://ihned.cz/1-10070880-17491920-003000_d-02)

Prezidenta Bushe "srazila" Katrina

Letošní rok nebyl pro amerického prezidenta George Bushe rozhodně klidným a už vůbec ne příjemným. Někteří pozorovatelé jej dokonce považují za jeden z nejčernějších, které během své politické kariéry zažil. Největším politickým propadákem pro Bushe byla nedostatečná reakce na rozsah katastrofy hurikánu Katrina. Prezident si dopad neštěstí, jež připravilo o život na dvanáct set Američanů, uvědomil až po třech dnech. Katrina se nejen hluboce podepsala na poklesu jeho popularity, ale otřásla také s prezidentovou pověstí silného vůdce. Nejvíc prezidenta ale údajně trápí obviňování z rasismu, které si díky pomalé reakci vysloužil. Podstatná část Američanů si totiž stále myslí, že v případě, že by přírodní neštěstí zasáhlo bohatší, bílé Američany, Bush by reagoval rychleji, než když postiženými byli převážně chudí černoši na jihu USA. (http://ihned.cz/1-10070900-17488970-003002_d-3a)

Filipíny: Američtí vojáci obžalováni ze znásilnění

Filipínský státní žalobce včera obvinil čtveřici amerických vojáků ze znásilnění filipínské studentky. K incidentu mělo dojít minulý měsíc na místě někdejší americké základny v zálivu Subic severně od Manily. Obvinění příslušníci americké námořní pěchoty, kteří se na Filipínách účastnili společného vojenského cvičení s filipínskou armádou, tvrdí, že k pohlavnímu styku došlo s dívčiným souhlasem. Proti jejich výpovědi hovoří ale lékařská zpráva. Podle zpravodajů poslouží případ jako test odolnosti americko-filipínské smlouvy o vojenské spolupráci. (http://ihned.cz/1-10070890-17488960-003000_d-d8)

Bolivijský prezident chce poloviční plat

Čerstvě zvolený bolivijský prezident Evo Morales hodlá po svém nástupu do funkce 22. ledna příštího roku zahájit změnu ekonomického modelu, který zatím existuje v jeho zemi. Během své včerejší cesty do Santa Cruz na setkání s tamními podnikateli i zástupci občanské společnosti zároveň oznámil, že chce na polovinu snížit svůj plat. Informuje o tom internetový server BBC. Morales dodal, že jeho kabinet bude ve snižování platů následovat a ušetřené finance půjdou do oblastí, kde naopak chybějí, například do školství. Snížení prezidentského platu automaticky předpokládá i snížení platů veřejných činitelů, protože bolivijská legislativa stanoví, že žádný státní zaměstnanec nesmí vydělávat víc než hlava státu. (http://ihned.cz/1-10070890-17492470-003000_d-c4)

Na Srí Lanku se vrací válka

Dva vleklé ozbrojené konflikty na čas utlumila jediná přírodní katastrofa. Zatímco v indonéské provincii Aceh se ale i po roce daří dodržovat mír, Srí Lanka spěje k nové občanské válce. V obou zemích zasáhla pohroma shodou okolností právě oblasti, kde zuřily největší boje. Indonéský konflikt ovšem včera zřejmě definitivně skončil, když bývalí povstalci z provincie Aceh oznámili, že rozpustili své ozbrojené křídlo. Naopak Srí Lanka je znovu blízko válce. Nejméně deset srílanských vojáků v úterý zahynulo při výbuchu miny na severu země. Za útok jsou podle srílanské armády odpovědni právě tamilští povstalci. (http://ihned.cz/1-10070900-17488840-003002_d-e5)

Z chlouby Koreje je černá ovce

Muž, který byl ďábelsky posedlý úspěchem nebo který podlehl tlaku okolí požadujícího rychlé výsledky. Cynický manipulátor, který dokázal využívat lidskou zaslepenost. Tak působí jihokorejský vědec U Sok-hwang poté, co komise Soulské národní univerzity v pátek oznámila, že výsledky jeho přelomové studie o kmenových buňkách a klonování jsou podvrhem. Z celebrity, která byla oslavována jako národní hrdina či rocková hvězda, se stal rázem osobou, k níž se nikdo nehlásí. Vydavatelské domy se ještě nedávno snažily přiživit na jeho slávě a na trh vrhly 16 knih o něm, z toho deset určených dětem. Tyto tituly se ale staly největším komerčním neúspěchem vánočních svátků a z regálů či výkladů knihkupectví míří zpět k vydavatelům. (http://ihned.cz/1-10070890-17488870-003000_d-27)

Stalin chtěl vytvořit armádu lidoopů

Sovětský diktátor Josif Stalin kdysi přikázal přednímu vědci, aby se pokusil zkřížit lidoopa s člověkem, a stvořil tak armádu vojáků ve stylu Planety opic. List The Scotsman cituje ruské materiály z nedávno objevených tajných moskevských archívů, podle nichž začal Stalin tuto bizarní myšlenku prosazovat nedlouho poté, co se ve 20. letech minulého století dostal k moci. V roce 1926 politbyro také schválilo požadavek adresovaný sovětské Akademii věd, aby stvořila "živoucí válečnou mašinérii" pro tehdejší zdecimovanou Rudou armádu. Se šimpanzi a dalšími opicemi bylo následně provedeno několik neúspěšných experimentů. Stalinův nápad proto záhy upadl v zapomnění. (http://ihned.cz/1-10071640-17488940-003000_d-2b)

SPORT

Česko objevilo i letos hvězdné talenty

Nejsou to davy, spíš jednotlivci. Ale přece. Hned několik mladých českých sportovců o sobě dalo v právě končícím roce na mezinárodní scéně vědět. A někteří hodně výrazně. V populárních odvětvích, ale také ve sportech, které nemají v česku právě tradici. Tenisté Tomáš Berdych a Nicole Vaidišová se zařadili mezi vítěze turnajů velkých okruhů a oba mají na dohled první světovou desítku. Lyžaři Šárka Záhrobská a Filip Trejbal nenašli přemožitele ve slalomu na juniorském mistrovství světa, devatenáctiletá atletka Zuzana Hejnová zvítězila na 400 metrů překážek na evropském šampionátu juniorů a přitom překonala letitý český rekord dospělých. V kolektivních sportech se nejvýrazněji prosadili čeští hokejisté do dvaceti let, kteří ze šampionátu této věkové kategorie přivezli bronzové medaile. (http://ihned.cz/1-10107050-17489130-004000_d-ad)

Neumannová na Zlaté lyži sprint nepoběží

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vynechá páteční sprint Světového poháru v Novém Městě na Moravě a domácím divákům se představí až v sobotním závodu na deset kilometrů volnou technikou. česká závodnice bude na SP v Novém Městě obhajovat loňské prvenství. Stejný program zvolil i Lukáš Bauer, jenž na Silvestra poběží 15 kilometrů. V pátečním sprintu se objeví Martin Koukal, Dušan Kožíšek, Helena Erbenová a Eva Nývltová. (http://ihned.cz/1-20107285-17489090-004000_d-1b)

Jak si vedli Češi v uplynulém roce?

Přehled nejdůležitějších událostí v českém sportu v roce 2005. (http://ihned.cz/1-10107850-17491680-004F00_d-50)

Italové jsou před olympiádou obezřetní, sledují podezřelé

Kvůli možnému teroristickému útoku na olympijské hry v Turíně sledují italské úřady prostřednictvím telefonních odposlechů a dalších operací mnoho potenciálně nebezpečných osob. Luigi Rinella, styčný důstojník italské policie s americkou vládou, přiznal, že Itálie sleduje podezřelé militantní islámské radikály. Zdůraznil přitom, že problémy by při olympiádě, která začne 10. února, mohli způsobit také odpůrci globalizace či anarchisté. (http://ihned.cz/1-10112080-17490960-004000_pd-23)

Italský hokejista si kvůli rasismu už nikdy nezahraje

Italská hokejová federace potrestala útočníka Daniela Veggiata za rasistické urážky protihráče v ligovém utkání doživotním vyloučením z reprezentace. Veggiato z týmu Alleghe opakovaně urážel hráče Cortiny Luku Zandonellu, který pochází z ostrova Mauricius. Sedmadvacetiletého hokejistu vyloučil kvůli jeho chování nejprve rozhodčí a funkcionáři národní federace se nyní rozhodli jej potrestat. Veggiato není v italské nominaci pro olympijské hry v Turíně. Problémy s rasismem, s kterými se potýká italský fotbal, tak nyní zasáhly i hokej. (http://ihned.cz/1-10112080-17490320-004000_pd-55)

Obří slalom v Lienzu vyhrála Pärsonová

V čele průběžného pořadí Světového poháru je švédská lyžařka Anja Pärsonová. Třetí vítězství v této sezoně vybojovala ve včerejším obřím slalomu v rakouském Lienzu. Na druhé místo se zásluhou nejlepší jízdy druhého kola posunula Nicole Hospová. České lyžařky Šárka Záhrobská a Eva Kurfürstová nepostoupily do druhého kola. Záhrobské, která na zdejší trati loni získala v této disciplíně první body v kariéře, unikla účast v elitní třicítce o 13 setin sekundy. (http://ihned.cz/1-10112080-17492750-004000_pd-53)

POČASÍ

Dnes bude zataženo až oblačno, občas sněžení, odpoledne postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti na polojasno. Denní teploty -6 až -2°C. Noční teploty -4 až -8°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená