FinExpert.e15.cz

Ekomail 27. 3. 2006: EU uvalí na Bělorusko nové sankce

Soud odmítl omezování práva na volný pohyb Evropanů * Z Česka "odtečou" dividendy za sto miliard * Zemské volby v Německu nejspíš posílí pozici CDU * Speciál IT BYZNYS
Ekomail 27. 3. 2006: EU uvalí na Bělorusko nové sankce

ČESKÁ EKONOMIKA

Daňové prázdniny podle ODS by byly jen jednou v konkrétní rok

Daňové prázdniny, které by podle návrhu ODS měli mít jednou za čtyři roky živnostníci, by mohl živnostník mít jen v prvním čtyřletém období. Podnikatel by měl daňové prázdniny v roce, který by mu byl pevně stanoven. Vyplynulo to ze slov občanských demokratů Petra Nečase a Vlastimila Tlustého v nedělních televizních debatách. Oponenti zastávají názor, že daňové prádniny by mohly vést až k tomu, že živnostníci nebudou platit daně vůbec. Jak řekl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie místopředseda ODS Nečas, jedny roční daňové prázdniny podle vlastního výběru by živnostník mohl mít pouze v prvním čtyřletém období. V dalších obdobích by se nárok na ně týkal pouze začínajícího živnostníka. Od státu by po dobu daňových prázdnin navíc ani nemohl čerpat žádné dotace a sociální dávky. To by podle Nečase vedlo k tomu, že o daňové prázdniny nebudou mít mnozí živnostníci zájem. (http://ihned.cz/1-10076550-18109620-001000_d-c0)

Nález: Nucená správa v IPB byla v pořádku

Více než stostránkový nález londýnských arbitrů, kteří posuzovali spor mezi Nomurou a Českou republikou, zveřejnilo Ministerstvo financí i Nomura. Kompletní nález potvrzuje rozsudek známý už z minulého pátku. Česká republika diskriminovala bývalou Investiční a Poštovní banku tím, že jí neposkytla podobnou finanční pomoc jako ostatním velkým českým bankám, zejména České spořitelně a Komerční bance. Rozkrývají se tu však i další podrobnosti pádu IPB a důvody, které arbitry vedly k závěru, že Česká republika nedokázala ochránit investici Nomury do Investiční a Poštovní banky. Nález mezinárodního tribunálu několikrát opakuje, že vládní činitelé mají podíl na pádu banky tím, že negativními informacemi o bance vyvolali veřejnou paniku. (http://ihned.cz/1-10070860-18100590-001000_d-b1)

Autostrade proti rozhodnutí ÚOHS podalo žalobu

Italská firma Autostrade podala žalobu proti oběma rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, vydaným vůči Autostrade ve věci zadávacího řízení na elektronické mýtné. Autostrade rovněž požádala správní soud, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí Úřadu do doby, než budou ukončena všechna přezkumná řízení, a to jak před českými soudy, tak Evropskou komisí. Již samotným podpisem smlouvy se společností Kapsch totiž začnou nejen Autostrade, ale i České republice okamžitě vznikat nemalé škody. Přijetí správní žaloby potvrdil Krajský soud v Brně. (http://ihned.cz/1-10070860-18106660-001000_d-de)

Z Česka "odtečou" dividendy za sto miliard

Rekordní dividendy až za 110 miliard korun si letos z Česka na své účty převedou zahraniční vlastníci zdejších firem. Bude to skoro desetinásobek oproti roku 2000. Vyplývá to z údajů, které Hospodářským novinám včera poskytla Česká národní banka. Její předpověď se shoduje i s názory zdejších a zahraničních analytiků. Zahraniční vlastníci nejdřív museli do zdejších firem hodně investovat, aby je pozvedli. Provedli nákladnou restrukturalizaci, zvýšili jejich konkurenční schopnost. A je to vidět. Česko jako jediná z nových zemí Evropské unie loni dosáhla přebytku v zahraničním obchodu, který se letos dále zvýší na 60 až 70 miliard korun. Experti hovoří o tom, že ekonomika je "zralá". Zahraniční vlastníci tak už nemusí zdaleka tolik investovat do modernizace. Vyplývá to z údajů, které Hospodářským novinám včera poskytla Česká národní banka. Její předpověď se shoduje i s názory zdejších a zahraničních analytiků. (http://ihned.cz/1-10070860-18100500-001000_d-db)

Přerov se může dočkat stovek pracovních míst

Vytvořit je hodlá místní firma Meopta-optika spolu s partnerským podnikem Gambro-Meopta. Nová naděje pro lidi hledající uplatnění by měla vyrůst v nyní opuštěné výrobní hale z 80. let minulého století, která je v a"Pokud se vše povede podle plánu, mohlo by to vzhledem k charakteru výroby znamenat i přesun dalších výrobních programů Gambra odjinud," uvedl Moťka. Tím by v hale vznikly stovky nových pracovních možností. Vedení společnosti jedná s městem, zda podniku pomůže vyřešit infrastrukturu. Rýsující se šancí na několik stovek pracovních míst jsou na přerovské radnici nadšeni. reálu podniku. Do objektu by se po rekonstrukci přesunulo 300 lidí, kteří teď pracují pro Gambro hlavně na montáži plastových setů pro dialyzační přístroje. (http://ihned.cz/1-10070840-18108420-001000_d-43)

Průzkum: Češi se půjček nebojí

Tři čtvrtiny Čechů mají pozitivní postoj k půjčkám od bank, splátkových firem nebo leasingových společností. Jsou přesvědčeni, že je lepší uspokojit své potřeby okamžitě a pak úvěr splácet než si na nákup naspořit. Vyplývá to z průzkumu, který pro pojišťovnu Cardif Pro Vita provedla v šestnácti zemích agentura Sofres Factum. Češi jsou podle průzkumu k žití na dluh vstřícnější než například Němci, Portugalci nebo Britové. Naopak ještě větší zájem o půjčky než Češi projevují Poláci, Italové a Španělé. Nejvstřícněji se pak k možnosti půjčit staví podle průzkumu Francouzi. Že jsou půjčky pro Čechy stále silnějším lákadlem, to potvrzuje i loňský rekordní nárůst zadlužení domácností. Celkové dluhy českých rodin v bankách se vloni vyhouply o sto miliard na 420 miliard. (http://ihned.cz/1-10070860-22905415-001000_d-f3)

Rusové mají zájem o Císařské lázně v Karlových Varech

Ruská společnost Západní přístav si chce pronajmout od karlovarského magistrátu na několik desítek let historický objekt Císařských lázní. Chce ho využívat například pro pořádání kulturních a společenských akcí nebo jako balneocentrum. V záměrech ruských investorů se objevuje i přestavba části budovy na ubytovací kapacitu a byznyscentrum. Architekti najatí Západním přístavem navrhli dostavbu k objektu a vytvoření promenády nad řekou Teplou. Na parkovací plochy se má vejít minimálně 50 aut. "Je rozumné nechat si od případných zájemců o lázně představit, co nabízí. A pak se rozhodnout," řekl mluvčí magistrátu Jakub Kaválek. Jestli se případně město s ruskými investory na pronájmu budovy postavené ve stylu klasicistního romantismu dohodne, nechce nikdo zatím komentovat. (http://ihned.cz/1-10076550-18108390-001000_d-0f)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Velké firmy ustřihují "zlaté padáky"

Leckteré velké americké podniky se již naučily, jak se zbavit svých nejvyšších šéfů a vyhnout se přitom vyplácení horentních "zlatých padáků". Tento trend se však zatím ve Spojených státek týká pouze hrstky podnikových velikánů. Poměrně nepatrnou změnou například je, že "zlatý padák" nedostanou šéfové už při jejich obvinění z trestného činu, a ne jako dřív až v okamžiku, kdy již byli pravomocně odsouzeni. Experti na odměňování managementu i aktivističtí akcionáři si již dlouhou dobu stěžují na extravagantní vypořádání s vypuzenými šéfy. Nedávno dva investoři, byly to penzijní fondy, podali žalobu na společnost Hewlett-Packard, že loni neprávem vyplatila své bývalé šéfce Carly Fiorině odstupné ve výši přes 21 miliónů dolarů. Stalo se tak poté, kdy jí správní rada dala výpověď kvůli obavám, že se společnost pod jejím řízením řítí do potíží. Správní rada však tuto žalobu označila za neodůvodněnou. (http://ihned.cz/1-10076480-22905495-001000_d-df)

Hyundai chce do pěti let zvýšit evropský prodej o 78 pct

Skupina Hyundai/Kia chce během pěti let zvýšit prodej vozů v Evropě o 78 procent na 1,3 milionu aut. Pomoci splnit ambiciózní plán má skupině výstavba nových závodů. Kia má otevřít továrnu na Slovensku letos a Hyundai pravděpodobně v ČR v příštím roce. Hyundai by tak měla zvýšit výrobu v Evropě téměř o 500 procent na 600.000 aut. (http://ihned.cz/1-10112070-18106360-001000_pd-a7)

BAWAG přiznala ztrátu, rezignoval šéf správní rady

Rakouský finanční ústav Bank für Arbeit und Wirtschaft přiznal, že měl v minulosti ztrátu téměř miliardu eur z investic v karibské oblasti. Ztráty pramení z měnových derivátů, s nimiž banka skončila už v roce 2000. Celou ztrátu sice banka do konce loňského roku smazala, předseda správní rady Günter Weninger však kvůli tomu rezignoval na svou funkci. (http://ihned.cz/1-10112070-18106550-001000_pd-da)

Nový VW Golf se objeví na trhu v roce 2008

Německá automobilka Volkswagen uvede na trh novou verzi svého vozu Golf již v roce 2008. Měla by tak získat minimálně roční náskok před novou verzí konkurenčního vozu Astra německé společnosti Opel. Oznámily to zdroje z Volkswagenu. Předseda závodní rady společnosti Opel Klaus Franz řekl, že firma navzdory této zprávě nehodlá měnit termín zahájení prodeje svého vozu. Nová Astra by se tak měla začít prodávat v roce 2009 či začátkem roku 2010. (http://ihned.cz/1-10112070-18107860-001000_pd-fc)

Prestižní The Economist má nového šéfredaktora

Vedení týdeníku The Economist jmenovalo novým šéfredaktorem dosavadního amerického redaktora časopisu Johna Micklethwaita. Micklethwait vystřídá Billa Emmotta, který minulý měsíc odešel, aby se věnoval spisovatelské činnosti. Johnu Micklethwaitovi je 43 let a v Economistu působí již 21 let. Podle sdělení časopisu byl vybrán mimo jiné vzhledem ke svým zkušenostem z USA a ze světa podnikání. Micklethwait byl naposledy redaktorem pro USA v londýnském ústředí, předtím však byl šéfem newyorské kanceláře časopisu. "Vždycky jsem si myslel, že toto je nejlepší místo v novinářském povolání na světě," uvedl Micklethwait po svém jmenování. (http://ihned.cz/1-10076480-18104930-001000_d-ef)

IT BYZNYS

Škody způsobené kybernetickým zločinem jsou závažnější než tradiční kriminalita

Průzkum podniknutý společností IBM ukázal, že podle 58 procent světových firem působí kybernetický zločin větší škody než běžná kriminalita. Průzkumu se zúčastnily společnosti ze sedmnácti zemí světa, včetně České republiky. Škody, které působí kybernetický zločin, pramení podle oslovených společností hlavně ze ztráty příjmů, ztráty stávajících i potenciálních zákazníků a též ze snížené produktivity zaměstnanců. Plných 84 procent oslovených manažerů je přesvědčeno, že osamocené hackery nahrazují ve světě kybernetické kriminality vysoce organizované skupiny, které disponují značnými technologickými znalostmi. Velmi znepokojující je i to, že podle plných dvou třetin respondentů, jsou velké korporace nyní stále častěji ohrožovány i zevnitř. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=128699)

Mozilla plánuje finančně podpořit svou celosvětovou vývojářskou komunitu

The Mozilla Foundation se podle jejího úterního prohlášení rozhodla věnovat část svých příjmů k přímé podpoře aktivních členů své vývojářské komunity. Mitchell Bakerová, CEO Mozilla Corporation, prohlásila, že „Mozilla se rozhodla vrátit část svých zvýšených příjmů zpátky komunitě“. Bakerová dále prohlásila, že ještě není stanoven časový rámec ani přesný postup, jak bude podpora probíhat, nicméně věří, že Mozilla bude připravena předat prostředky komunitě co možná nejdříve. „Není ale jednoduché najít vhodný model – naši spolupracovníci jsou rozptýlení po celém světě, každý řeší úplně jinou skupinu úkolů, každý pracuje jinak intenzivně; potřebujeme najít spravedlivý model, který bude vyhovovat většině z nich. Chceme, aby byly peníze rozděleny podle skutečného přínosu jednotlivých lidí.“ (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=128699)

Vánoce bez Windows Vista

Microsoft se rozhodl pozdržet uvedení chystané nové verze Windows, od které si tolik slibuje. Jim Allchin oznámil tuto novinku v úterý a zároveň prozradil, že Vista budou uvolněny ve dvou vlnách. První vlna, která skutečně proběhne v listopadu 2006, se bude týkat pouze firemních zákazníků, což ostatně není zase takové překvapení, protože něco podobného již Microsoft kdysi tak trochu naznačoval. Druhá vlna se pak bude týkat běžných uživatelů, kteří si počkají až do ledna 2007. Oficiálním důvodem zdržení, který uvedl Allchin, je kvalita. Konkrétně se klade hlavní důraz na bezpečnost, ovladače a také na výkon systému. Existuje však ještě jeden poměrně důležitý důvod a tím je marketing. I když podle slov Allchina byla řada výrobců touto zprávou poněkud rozladěna, zároveň však jiní tento krok podporují. Proč si nechat ujít předvánoční a vánoční sezónu? Je to kvůli pozornosti zákazníků. Zatímco v době Vánoc budou obchody přeplněny elektronikou rozličného druhu, v lednu tato horečka poleví a všichni budou mít možnost soustředit se pouze na Vista. Budou to tak podle slov Allchina téměř "druhé Vánoce". (http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=128704)

Připojení k Internetu přes kabelovou televizi má 176 tisíc zákazníků

Podle březnových čísel České asociace kompetitivních komunikací, která sdružuje zejména kabelové operátory, se v současné době připojuje vysokorychlostně k Internetu přes rozvody kabelové televize 176 tisíc zákazníků. Počet vybudovaných internetových zásuvek je pak 1 020 000, což při použití koeficientu 2,5 člověka na jednu domácnost představuje dostupnost služby pro 2 509 200 lidí. Služby jsou však dostupné hlavně ve větších městech.(http://www.zive.cz/h/Bleskovky/AR.asp?ARI=128713)

Dell koupil firmu Alienware

Společnost Dell koupila firmu Alienware, která se specializuje na sestavování hi-end počítačů. Alienware však bude dále prodávat počítače pod svým jménem, které je spojené hlavně s vysokou cenou, ale zároveň velmi vysokým výkonem. Nyní uvedla nové systémy s quad-SLI (i s vodním chlazením) a také podporu AGEIA PhysX PCI karty, která má být již brzo k dostání. Pro novou PPU kartu, specializující se na fyzikální výpočty, je již zajištěna podpora přibližně od více než 60 vývojářů a připravuje se pro ní cca přes 100 her. Ptáte se, kolik to tak všechno může asi stát? Není problém se dostat na hranici 10 000 USD za jeden opravdu výkonný počítač. (http://www.zive.cz/h/Bleskovky/AR.asp?ARI=128694)

Zakladatel Mandrake byl vyhozen z Mandrivy

Spojení firem Mandrakesoft a Conectiva zjevně nepřineslo očekávané výsledky, protože výsledky Mandrivy za první čtvrtletí nejsou zrovna uspokojivé. Současný CEO firmy Francois Bancilhon na situaci zareagoval tím nejlogičtějším způsobem: rozhodl se snížit náklady, a tedy také propouštět. Pikantním faktem na celé záležitosti je to, že jedním z propuštěných zaměstnanců Mandrivy je i Gael Duval, zakladatel Mandrakesoftu. Ten v posledním roce stál v čele týmu, usilujícího o zlepšení image Mandrivy v očích open source komunity. Nyní se firma rozhodla tyto aktivity zastavit a Duval tak následoval své ostatní kolegy. V rozhovoru pro server NewsForge Duval uvádí, že pravou příčinou finančních ztrát je podle jeho názoru masivní zvýšení výdajů, protože v loňském roce bylo přijato mnoho nových zaměstnanců. Je přesvědčen, že Mandriva se rozhodla chybně, když se začala odklánět od svého tradičního zaměření (na jednotlivé uživatele a SOHO) a místo toho se pokouší soustředit na velké firmy. (http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=128652)

Intel uvedl zřejmě poslední „NetBurst“ Pentium EE 965

Intel představil asi poslední z řady procesorů vyrobené podle technologie Netburst a to rovnou v Extreme Edition. Jedná se o dvoujádrový procesor s frekvencí 3,73 GHz, má k dispozici 2x2 MB L2 cache, používá fsb o rychlosti 1066 MHz, obsahuje HT technologii a je vyroben 65nm technologií. Výkon je podle testů přibližně stejný jako u konkurenčního procesoru AMD Athlon 64 FX-60. K dostání by měl být začátkem dubna, cena zatím nebyla uvedena, ale pravděpodobně nahradí čelní pozici nynějšího Pentia EE 955, které je k dostání za zhruba 31 000 Kč. (http://www.zive.cz/h/Bleskovky/AR.asp?ARI=128695)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 24. 3. 2006:

EUR - 28,700

USD - 23,976

GBP - 41,547

ČESKÁ POLITIKA

Zelení: Ať NKÚ kontroluje také finance obcí

Rozšířit kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) tak, aby mohl sledovat i finance obcí, navrhují v předvolební diskusi jako protikorupční opatření čeští zelení. Posílit by chtěla Strana zelených také elitní kriminalistickou jednotku specializovanou na boj s korupcí a kompetence finančních úřadů. Trojici opatření představil předseda zelených Martin Bursík v pořadu Sedmička televize Nova. Bursík v pořadu také osvětloval, jakým způsobem získal dotace na opravu památkově chráněného domu na Malé Straně, jehož polovinu s bratrem v 90. letech získal v restitucích. Již dříve informoval, že oprava ho stála 20 milionů a malou část z této sumy získal jako dotaci památkářů. Požádat o dotaci památkářů považuje Bursík za legální cestu získání peněz na daný účel. Uvedl, že všechny dokumenty v době, kdy se o dotaci ucházel, zveřejnil, a že o penězích nerozhodovalo zastupitelstvo ani rada. (http://ihned.cz/1-10070930-18109600-002000_d-62)

ČSSD sází na vzdělávání a výzkum

Po "pastelkovném", příspěvku na školní pomůcky pro každého prvňáčka, chce ČSSD zavést i "počítačovné" - 7000 korun pro žáky šestých ročníků základní škol na nákup počítačů. Zároveň slibuje zvýšení počtu studentů na gymnáziích a vysokých školách. Médiím to v neděli prozdradili místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ministryně školství Petra Buzková. Podle Havla je cílem sociální demokracie vytvořit takovou společnost, jejíž rozvoj bude stavět na vzdělávání a kvalifikaci občanů, avšak bez toho, aby bylo zavedeno školné či jiné poplatky na studium. Dokončit by také chtěli zavedení účinného systému sociálních stipendií. (http://ihned.cz/1-10070930-18109730-002000_d-1b)

Moravskoslezská ČSSD slibuje tisíce nových pracovních míst

Hlavním volebním cílem moravskoslezských sociálních demokratů bude snaha, aby v regionu do čtyř let vzniklo až 20.000 nových pracovních míst. Moravskoslezský kraj je regionem s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Podle Lubomír Zaorálka nejsou představy ČSSD nereálné, protože jen investice automobilky Hyundai by mohla přinést 3000 přímých pracovních míst a dalších 7000 míst u subdodavatelů. Sociální demokraté se domnívají, že rozvoj dalších průmyslových zón v regionu přinese další tisíce míst. Například ve Vědecko-technologickém parku v Ostravě by podle Zaorálka mohlo najít uplatnění 1500 zaměstnanců, 3000 míst by měla přinést zóna v Hrabové a dalších 5000 míst průmyslová zóna v Mošnově. (http://ihned.cz/1-10070910-18109310-002000_d-65)

Rath získal slib pojišťoven, že nezastaví platby

Zdravotní pojišťovny budou od dubna platit lékařům za péči podle nové vyhlášky, i když ji považují za špatnou. Pokud by ji totiž nedodržely, uvalil by na ně ministr zdravotnictví David Rath nucenou správu. Zhruba v půli dubna začnou posílat lékařům cenové dodatky ke smlouvám, řekl po pátečním jednání pojišťoven s ministrem Vladimír Kothera ze Svazu zdravotních pojišťoven. Problémy by podle Ratha mohly nastat pouze v situaci, kdyby prezident Václav Klaus vetoval zákon, jímž rostou od dubna platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Než by veto přehlasovala sněmovna, nedostalo by zdravotnictví zhruba 600 milionů, protože zákon by vstoupil v platnost později. O podpis zákona požádal dnes prezidenta šéf lékařské komory Milan Kubek. (http://ihned.cz/1-10070940-18107060-002001_d-05)

Extajemník Škromacha se vzdal kandidatury do sněmovny

Bývalý tajemník místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jan Hanáček (ČSSD), kterého vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se vzdal kandidatury do Poslanecké sněmovny. Detektivové se o Hanáčka údajně zajímají kvůli úplatkářské aféře kolem biolihu. Podle informací ČTK byl Hanáček ve čtvrtek odpoledne obviněn, prý bude stíhán na svobodě. "Na svou kandidaturu písemně rezignoval, v ostatních stranických funkcích zatím zůstává," potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Václav Božek. Hanáček byl na šestém místě jihomoravské volební kandidátky ČSSD, je předsedou okresní organizace strany v Hodoníně, místopředsedou jihomoravské ČSSD a členem ústředního výkonného výboru strany. Otázku jeho stranických funkcí musí vyřešit krajské a okresní organizace, doplnil Božek. (http://ihned.cz/1-10070940-18104850-002001_d-30)

Stanou se ostatky vojáků wehrmachtu politickou pří?

Ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) se ohradil vůči výtkám svého volebního rivala, premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle nějž by situaci s ostatky vojáků německého wehrmachtu uloženými v jednom z ústeckých skladů mělo řešit město. Paroubek v sobotu uvedl, že Gandalovičovi vyřešení problému trvá moc dlouho. "Sám ví, že jsem se to dozvěděl minulý pátek," ohradil se Gandalovič v pořadu Sedmička televize Nova. Téma by se podle něj nemělo stát politickým. V pátek vyzval Gandaloviče, ale také ministry pro místní rozvoj a obrany Radka Martínka a Karla Kühnla a primátora Prahy Pavla Béma ke společnému řešení "neúnosné situace" prezident Václav Klaus. O den později Paroubek konstatoval, že se problémem vláda zabývat nebude a že věc plně spadá do kompetencí města vedeného Gandalovičem. (http://ihned.cz/1-10070930-18109550-002000_d-04)

Zemřela Jaroslava Moserová

V noci na pátek zemřela v Praze po dlouhé nemoci bývalá senátorka Jaroslava Moserová (76). Sdělil to ombudsman Otakar Motejl, dlouhodobý přítel rodiny Moserových. Moserová byla místopředsedkyní Senátu v letech 1996 až 1998. V dalších šesti letech zastupovala v horní komoře parlamentu volební obvod 43 (Pardubicko,Chlumecko a Přeloučsko). Jaroslava Moserová se narodila v roce 1930 v Praze. Původním povoláním byla lékařka, která se specializovala na popáleniny. Mimo jiné ošetřovala Jana Palacha poté, co se na protest proti sovětské okupaci v roce 1969 zapálil. V letech 1991 až 1993 zastávala rovněž funkci velvyslankyně v Austrálii a na Novém Zélandu. V devadesátých letech předsedala organizaci UNESCO. Čtenáři ji znají také jako překladatelku detektivek z dostihového prostředí Dicka Francise. Napsala řadu povídek, filmových scénářů a divadelních her. V roce 2004 udělil Jaroslavě Moserové francouzský prezident Jacques Chirac řád Důstojníka za zásluhy. (http://ihned.cz/1-10070940-18103990-002001_d-88)

EVROPSKÁ UNIE

EU uvalí na Bělorusko nové sankce

Šéfové členských států Evropské unie se na summitu v Bruselu rozhodli přijmout nové sankce proti Bělorusku, které se budou týkat i prezidenta Alexandra Lukašenka znovu zvoleného v kontroverzních volbách. Oznámila to rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková, jejíž země nyní unii předsedá. Plassniková neuvedla podrobnosti, ale podle nejmenovaných představitelů EU se zvažuje zákaz udělování víz lidem obviněným z volebních podvodů a případně i zmrazení jejich aktiv v zahraničí. Dosavadní sankce spočívají v tom, že EU odmítá víza šesti činitelům zapleteným do "zmizení" opozičních aktivistů v roce 1999 a do zmanipulování předloňského referenda. Agentura AP s odvoláním na představitele EU uvedla, že se nyní nepředpokládají ekonomické sankce, protože unie se chce soustředit na politické představitele a nechce ekonomicky postihovat Bělorusy. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18105350-H00000_d-fe)

Který jazyk "frčí" v Evropské unii?

Prezident Jacques Chirac jako chrabrý zastánce francouzštiny uvnitř Evropské unie má důvod si dělat starosti ze sílícího vlivu deseti nových členů unie, kteří všichni při výběru jazyka pro komunikaci dávají přednost angličtině. Uvedla to agentura AFP. Když Lotyš mluví s Litevcem, nebo když Polák chce hovořit s Estoncem, používají ve většině případů jazyk Shakespeara, a téměř nikdy jazyk Moliera. V těchto bývalých komunistických zemích mohou ti nejstarší komunikovat v ruštině, jejíž užívání však nemají rádi ti mladší. Postavení kdysi dominantní francouzštiny, které zhoršil již příchod Švédska, Finska a Rakouska do EU v roce 1995, se ještě více oslabilo vůči angličtině příchodem deseti nových zemí v květnu 2004. Elity ze střední Evropy a pobaltských států, které konvertovaly k liberalismu po desetiletích bídné komunistické ekonomiky, často pobývaly v Británii nebo Spojených státech. Integrací nových úředníků z nových zemí se v Evropské komisi dále snížil vliv francouzštiny, která je zde jedním ze tří pracovních jazyků s angličtinou a němčinou. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18109420-H00000_d-87)

Studie: Bez reforem hrozí eurozóně krize

Díky tomu, že členské země EU nezavádějí potřebné reformy, je eurozóna zranitelná ekonomickými šoky a finančními krizemi. Tvrdí to nová studie londýnského Střediska pro výzkum ekonomické politiky (CEPR). Její autor Philip Lane upozorňuje, že měnová unie vyžaduje pružné trhy práce, konkurenční trhy zboží a fiskální politiku, která dokáže kompenzovat dopady ekonomického útlumu v jednom regionu. Řada těchto prvků podle něj Evropské hospodářské a měnové unii (EMU) chybí. Navíc se neuskutečnila ani hlubší politická integrace, k níž měla měnová unie vést a jež měla tyto reformy pomoci prosadit. EU se zavázala k razantním reformám v rámci takzvané lisabonské agendy. Její naplňování ovšem v současné době stojí na mrtvém bodě. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18106340-H00000_d-9a)

Soud odmítl omezování práva na volný pohyb Evropanů

Belgie u nejvyšší soudní instance Evropské unie prohrála při s Evropskou komisí o omezování práva občanů EU stěhovat se z jedné země společenství do druhé. Verdikt Evropského soudního dvora představuje precedens pro rozhodování soudů v obdobných případech i jinde v unii. Eurokomise zažalovala království kvůli praxi belgických úřadů, jak se projevila v konkrétním případu jedné portugalské občanky. Ta se - i se třemi dětmi - vydala za svým dlouhodobým belgickým partnerem do jeho vlasti. Ale poté, co ve stanovené lhůtě nepředložila doklady o své osobní solventnosti, úřady automaticky vydaly příkaz k jejímu vyhoštění. Belgie tím podle ESD nedostála svým povinnostem. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18103410-H00000_d-33)

Zemské volby v Německu nejspíš posílí pozici CDU

Nedělní troje volby zřejmě příliš nezmění rozložení sil na německé politické scéně. První prognózy, jež bezprostředně po uzavření volebních místností zveřejnily televize ARD a ZDF, naznačují, že ve dvou spolkových zemích, Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku, obhájily moc dosavadní vládnoucí strany. Jen v Sasku-Anhaltsku, kde pravděpodobně skončila dosavadní vláda CDU a FDP, zřejmě nastane změna a na obzoru je vláda velké koalice CDU a SPD. Pro velkou koalici na celoněmecké úrovni, vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU), znamenají předběžné výsledky spíše posílení pozic. Překvapila však při prvním důležitém testu po celoněmeckých volbách poměrně velmi nízká účast voličů. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18109940-H00000_d-ea)

Francouzští studenti znovu v ulicích, Villepin pro dialog

Desetitisíce francouzských studentů ve čtvrtek znovu vyšly do ulic s cílem donutit vládu ke stažení jejího sporného plánu na snížení nezaměstnanosti mladých. Na některých místech, včetně Paříže, znovu vypukly incidenty. Premiér Dominique de Villepin pozval odborové a studentské organizace k jednání. První ohlasy studentů byly negativní, odboráři setkání chtějí, ale i oni dál žádají stažení plánu. Účast na studentských protestech hodnotí místní média jako přinejmenším stejnou jako minulý týden. Studenti teď tvoří nejviditelnější frontu boje proti plánu, jehož hlavním sporným bodem je zavedení takzvané smlouvy prvního zaměstnání (CPE), umožňující propustit člověka během dvou let bez udání důvodu.
Incidenty provázely především protestní demonstraci v Marseille, které se podle policie zúčastnilo asi deset tisíc lidí. Blíže neurčený počet osob byl zadržen. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18103210-H00000_d-b1)

Česko rezignovalo na prosazení silnější liberalizace služeb

Česká republika se na summitu EU vzdala svého požadavku na silnější podobu směrnice o liberalizaci služeb v unii. Premiér Jiří Paroubek to zdůvodnil potřebou dosáhnout v této věci kompromisu. Připustil také, že se nepodařilo prosadit českou představu o podobě zamýšleného Evropského technologického institutu. Pětadvacítka zemí se na nejvyšší úrovni usnesla, že směrnice o službách je potřebná pro fungování jednotného vnitřního trhu. Přivítala výsledek hlasování v Evropském parlamentu v únoru a vzala na vědomí záměr Evropské komise připravit novou verzi směrnice založenou na výsledku prvního čtení v parlamentu. Vyslovila se pro rychlé ukončení schvalovacího procesu. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18106800-H00000_d-1a)

SVĚT

Demonstrace v Minsku rozehnána, brutální zásah policie

Běloruské bezpečnostní síly v sobotu zastavily demonstranty, kteří zamířili v Minsku k věznici v centru města, kde jsou zadržováni stoupenci opozice zadržení v předešlých dnech. Policie zatlačila demonstranty asi sto metrů zpět s použitím ohlušujících granátů i obušků. Zadržela přitom jednoho z vedoucích představitelů opozice Aljaksandra Kozulina. Agentury nejprve informovaly, že byli zadrženi oba opoziční předáci, tedy i Aljaksandr Milinkevič. Ten však později informace sdělovacích prostředků o svém zadržení dementoval. Radiožurnál informoval, že policie nakrátko zadržela i zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína. Ten po svm opětném propuštění označil policejní zásah za velmi brutální. Řada lidí podle něj utrpěla zranění, někteří krváceli. Policisté prý bili i ženy a děti. Zatčeny byly stovky lidí, včetně novinářů, ty ale policie později propustila. (http://ihned.cz/1-10030280-18108860-003200_d-4b)

V Bělorusku vyhlášeno nové hnutí

Nové hnutí bylo vyhlášeno v sobotu při opoziční demonstraci tisícovek lidí na protest proti spornému znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka. Demonstrace byla krátce po poledni zahájena poblíž Říjnového náměstí, nehledě na snahu policie jí zabránit. "Vyhlašuji vytvoření Lidového hnutí za osvobození Běloruska," prohlásil Milinkevič v parku Kupala, kde se část jeho přívrženců shromáždila. Zdůraznil, že nelze čekat dalších pět let do nových voleb, a vyzval k novému útoku na "pevnost", v níž se zakopala stará mocenská garnitura. Současně ale prokázal smysl pro realitu, když poukázal na zatím omezený rozsah protestního hnutí. "Není nás dvě stě tisíc nebo pět set tisíc. Pokud by tomu tak bylo, Lukašenko už by musel ve svém boeingu prchat k nějakému jinému diktátorovi," řekl.(http://ihned.cz/1-10030280-18108690-003200_d-4f)

USA udeří na Bělorusko sankcemi

Spojené státy se připojí k Evropské unii a zavedou cestovní a finanční sankce proti běloruským vládním činitelům včetně prezidenta Alexandra Lukašenka za zmanipulování voleb a zadržení stovek demonstrantů, kteří proti tomu protestovali v Minsku. Ostře odsuzujeme akci běloruských bezpečnostních sil," citovala agentura Reuters mluvčího Bílého domu Scotta McClellana, který ocenil prohlášení Evropské rady odsuzující porušení mezinárodních volebních standardů v Bělorusku. Mluvčí vybídl běloruské úřady, aby okamžitě propustily nejen všechny osoby, které byly zadrženy v posledních 24 hodinách, nýbrž i ty, kteří jsou ve vězení dny a týdny za vyjádření svého politického názoru. (http://ihned.cz/1-10030290-18107130-003300_d-b4)

Ukrajina: Nedočkaví voliči, nepřipravené volební komise

Včerejčí průběh voleb na Ukrajině byl na řadě míst poznamenán zmatky s voličskými seznamy, pozdním otevřením volebních místností a nekompetentností členů okrskových volebních komisí. Volební místnosti v některých regionech byly namísto 7 hodin ráno otevřeny až po obědě a před budovami se začaly tvořit velké fronty. Ukrajinští voliči se ukázali být aktivní, když velká část z nich dorazila k volbám již v první půli dne. Mnozí však byli kvůli nepřipravenosti volebních komisí na odevzdání svého hlasu vyčkat. Komplikace provázely například volby ne některých místech v Záporoží. Při vyškrtávání politické strany z volebních lístků si členové jedné volební komise popletli volby do parlamentu s volbami do místních rad apod. a bylo nutné přivézt nové lístky. V jiných místnostech byly umístěny nezaplombované urny nebo došlo k narušenení tajnosti hlasování, když se za plentu vypravilo deset lidí současně. (http://ihned.cz/1-10070870-18109880-003000_d-ce)

Bez uznání Izraele padne vláda Hamasu, varuje Abbás

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás chce dopisem varovat budoucí palestinskou vládu vytvářenou radikálním hnutím Hamas, že pokud se nerozhodne uznat Izrael jako stát, brzy zase padne. Informuje o tom britský list Guardian s odvoláním na palestinské zdroje. Abbás hodlá podle listu odeslat dopis designovanému premiérovi Ismáílu Haníjovi a chce v něm vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s připravovaným programem nové vlády a vyzvat ji ke změně postoje vůči Izraeli. Abbás je připraven vládu i rozpustit, jak mu to umožňuje palestinská legislativa. (http://ihned.cz/1-10030300-18108650-003400_d-06)

Mandát vojsk AU v Súdánu je o 6 měsíců delší

Rada bezpečnosti OSN prodloužila v pátek mandát jednotek Africké unie (AU) v Súdánu o dalších šest měsíců. Po uplynutí tohoto mandátu, který platí do 24. září, by měly být oddíly AU nahrazeny vlastními mírovými sbory OSN. Africká unie má v současné době v Súdánu zhruba 7000 vojáků, kteří jsou nasazeni převážně v západní provincii Dárfúr. Tamní situace, kterou generální tajemník OSN Kofi Annan označuje za největší současnou humanitární krizi na světě, se navzdory přítomnosti afrických vojáků stále zhoršuje. (http://ihned.cz/1-10030320-18108370-003600_d-96)

V Austrálii zadržena mladá teroristka

Australská policie oznámila, že v Sydney byla v pátek zadržena 26letá žena, proti níž bylo vzneseno obvinění ze spiknutí za účelem provedení bombového útoku na veřejném místě. Později byla obviněná idetifikována jako Jill Courtneyová.
Bližší podrobnosti zatím nejsou známy; žena měla být ještě týž den předvedena před soud, nakonec se však nedostavila, protože její advokát Adam Houda požádal, aby byla napřed podrobena psychiatrickému vyšetření. "Existují obavy o její mentální zdraví," prohlásil Houda. (http://ihned.cz/1-10030310-18108350-003500_d-b8)

SPORT

Björndalen vyhrál SP, počtvrté v kariéře

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen obhájil celkový triumf ve Světovém poháru a vyhrál prestižní seriál počtvrté v kariéře. Pětinásobný olympijský vítěz potvrdil zisk Křišťálového glóbu vítězstvím v předposledním závodě sezony, stíhačce na 12,5 km před domácím publikem na Holmenkollenu. Björndalen už měl nicméně titul jistý před závodem, neboť do něj nenastoupil jeho nejbližší pronásledovatel Raphael Poirée. Před závěrečným dílem sezony má slavný Nor nedostižný náskok 79 bodů. Dvaatřicetiletý Nor si tak částečně spravil náladu po vystoupení v San Sicariu, kde po zlaté smršti v Salt Lake City získal nečekaně jen dvě stříbra a jeden bronz.(http://ihned.cz/1-10107050-18108730-004000_d-c7)

Motocyklista Pešek druhý ve španělské GP

Dvacetiletý český jezdec Lukáš Pešek obsadil druhé místo v dnešním zahajovacím závodě mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu. Se strojem Derbi vybojoval medailové umístění jako první Čech v novodobé historii. Španělskou Grand Prix vyhrál v nejslabší kubatuře do 125 ccm domácí Alvaro Bautista s aprilií. (http://ihned.cz/1-10112080-18109470-004000_pd-be)

Hadamczik získal dva nové asistenty

Novými asistenty trenéra Aloise Hadamczika u české hokejové reprezentace budou dosavadní kouč Liberce Josef Paleček a bývalý úspěšný obránce František Musil. Nová dvojice nahradí Ondřeje Weissmanna a Mojmíra Trličíka, kteří u mužstva skončili po olympijských hrách v Turíně, kde český tým získal bronzové medaile. Dvojici nových spolupracovníků si Hadamczik vybal sám a sdělil ji předsedovi Českého svazu ledního hokeje Vratislavu Kulhánkovi a šéfovi reprezentačního úseku Vladimíru Růžičkovi již ve čtvrtek. "My jsme to vzali jen na vědomí. Přesně, jak jsme se dohodli na výkonném výboru," řekl Kulhánek. První akcí nového trenérského trojlístku bude dvojice přípravných zápasů proti Slovensku, které se uskuteční 19. dubna v Ostravě a o den později v Žilině. Poté budou následovat Švédské hokejové hry a zápas o konečné umístění v Euro Hockey Tour, které jsou na programu od 27. dubna do 1. května ve Stockholmu. (http://ihned.cz/1-20107285-18105020-004000_d-3d)

Jaromír Jágr si připsal padesátý gól v sezoně

Hokejisté New Yorku Rangers ale prohráli v pátečním utkání NHL na ledě Floridy 2:3.  konečném výsledku musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich byl na straně klubu z Manhattanu úspěšný jen Petr Sýkora, který se spolu s Jaromírem Jágrem zasloužil o trefy hostujícího mužstva v základní hrací době. Jágr vstřelil padesátý gól v sezoně. Vítěznou branku duelu zaznamenal Fin Olli Jokinen. V dresu Ottawy proti Buffalu znovu chyběl Dominik Hašek, premiéru v NHL si zato odbyl obránce Filip Novák. Český zadák spolehlivým výkonem pomohl k výhře Senators 3:1. (http://ihned.cz/1-20107285-18108100-004000_d-b8)

Mistryní světa v krasobruslení se stala Meissnerová

Mistryní světa v krasobruslení se v sobotu stala šestnáctiletá Američanka Kimmie Meissnerová. V kanadském Calgary díky nejlepší volné jízdě o více než osm bodů porazila stříbrnou Fumii Suguriovou z Japonska. Až třetí v poslední soutěži šampionátu skončila vedoucí žena po krátkém programu, další Američanka Sasha Cohenová. Jednadvacetiletá Cohenová se mistrovství světa zúčastnila jako jediná z olympijských medailistek a byla největší favoritkou soutěže. Ve volné jízdě, do níž nastoupila jako první závodnice z nejsilnější skupiny, však čistě předvedla jen tři trojité skoky. (http://ihned.cz/1-10112080-18109270-004000_pd-95)

Verner skončil na MS třináctý, vyhrál Lambiel

Švýcar Stéphane Lambiel získal titul mistra světa v krasobruslení. Na šampionátu v kanadském Calgary ve čtvrtek o necelé tři body porazil Francouze Briana Jouberta a obhájil zlatou medaili z Moskvy. Třetí skončil Američan Evan Lysacek. Český krasobruslař Tomáš Verner obsadil třináctou příčku, což je jeho nejlepší umístění na světové scéně. Verner poprvé v závodě zařadil do volné jízdy kombinaci čtverného toeloopa s trojitým. Devatenáctiletému svěřenci Vlasty Kopřivové však nevyšel trojitý axel, při prvním pokusu hned v úvodu programu z něj zbyl jen jednoduchý, při druhém ho nedotočil a upadl. I když se k tomu přidal pád v jedné z krokových pasáží, díky bojovnému výkonu s dalšími dvěma kombinacemi od rozhodčích dostal za volnou jízdu 124,50 bodu, což je nejvíce v kariéře. Jedenáctou pozici po krátkém programu sice neudržel, ale vyrovnaný výkon ve všech částech závodu mu přinesl životní úspěch. (http://ihned.cz/1-20107285-18104870-004000_d-3d)

POČASÍ

Dnes bude skoro jasno až polojasno, na Z k večeru až oblačno. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená