FinExpert.e15.cz

Ekomail 27. 1. 2006: Pražská burza mění hlavní index

Analýza: Západní společnosti pomáhají cenzuře * Dohodnuto: Disney a Pixar se spojují * Registrované partnerství čeká už pouze na podpis Klause * Speciál HERNÍ BYZNYS
Ekomail 27. 1. 2006: Pražská burza mění hlavní index

ČESKÁ EKONOMIKA

Pražská burza mění hlavní index

Indexy pražské burzy PX 50 a PX-D budou od 20. března 2006 nahrazeny jediným indexem s názvem PX. Výpočet obou původních indexů bude ukončen v pátek 17. března 2006. Nový hlavní index PX spojitě naváže na vývoj indexu PX 50, od kterého rovněž převezme jeho historii. Od 20. března 2006 bude zahájen výpočet nového hlavního indexu pražské burzy s názvem PX. Nový index se stane rovnocenným nástupcem obou stávajících indexů a sloučí v sobě jejich přednosti. (http://ihned.cz/1-10070670-17704120-001000_d-8d)

Češi zaostávají v čerpání financí z fondů EU

Za dobu členství v unii Česko využilo jen zhruba 18 až 20 procent z celkových finančních prostředků, které má k dispozici do konce roku 2006. EU Česku přidělila na roky 2004 až 2006 asi 2,6 miliardy eur, tedy 75 miliard korun. Za loňský rok Česká republika vyčerpala z evropských fondů asi šest miliard korun. Méně peněz než ČR vyčerpalo pouze poloviční Slovensko, a to o necelých 90 milionů korun. Do Maďarska přitom loni z evropských fondů připutovalo zhruba dvakrát více peněz než do ČR, do Polska asi pětkrát více. (http://ihned.cz/1-10070840-17702460-001000_d-d5)

Tůma kritizoval překotné posilování koruny

Posílení koruny v posledních dvou měsících bylo značné a je těžko představitelné, že by podobným tempem pokračovalo, prohlásil guvernér ČNB. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma tak na tiskové konferenci reagoval na vývoj kursu domácí měny vůči euru v poslední několika týdnech. Banka však podle něj nemá v úmyslu na každý velký pohyb kurzu "překotně" reagovat. Silná koruna vytváří pro inflační prognózu riziko směrem dolů, uvedl Tůma. Pro centrální banku, která používá "inflační cílování", je podle něj intervence na trhu vždy velkým dilematem. (http://ihned.cz/1-10070850-17703500-001000_d-7d)

ČNB úrokové sazby nemění

Bankovní rada České národní banky se rozhodla ponechat úrokové sazby na současné úrovni. Centrální banka tak splnila očekávání většiny ekonomů. Bankovní rada při svém rozhodování o úrokových sazbách zřejmě vzala v úvahu stále silnější kurz koruny a nízkou inflaci. Centrální banka naposledy zvýšila úrokové sazby na říjnovém zasedání. Posun úroků o čtvrt procentního bodu tehdy překvapil většinu ekonomů a někteří jej dnes hodnotí jako zbytečný. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy vzrostla na dvě procenta. (http://ihned.cz/1-10070850-17701700-001000_d-01)

Alkohol bez kolků se dál prodává

Tisíce litrů nekolkovaných lihovin načerno doprodávají v těchto dnech mnozí obchodníci v republice. Těm, kteří si do konce loňského roku nenechali okolkovat zásoby zbylých neznačených lahví, nezbývá než porušit zákon a riskovat mnohatisícové pokuty anebo veškerý neznačený alkohol vylít. Sami celníci říkají, že v méně závažných případech budou zpočátku shovívaví, což jim umožní od letoška platná novela zákona o povinném značení lihu, která zrušila pro někoho skoro likvidační spodní hranici pokuty z padesáti tisíc na nulu. Horní hranice zůstává - fyzické osoby mohou dostat od ledna za nakládání s nekolkovanými lihovinami pokutu až sto tisíc korun, firmy až pět miliónů. (http://ihned.cz/1-10070860-17697630-001001_d-c4)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

BMW loni dosáhla rekordních tržeb

Německá automobilka BMW v loňském roce zvýšila čisté tržby o 5,2 procenta na rekordních 46,66 miliardy eur. Firma potvrdila, že její loňský zisk zůstane zhruba na úrovni z předchozího roku, protože nárůst tržeb a efektivity kompenzoval vysoké ceny surovin, ostrou konkurenci a nepříznivý vývoj měnových kursů. Společnost již dříve oznámila, že její prodej loni stoupl o 9,9 procenta na rekordních 1,33 miliónu vozů.  Firma je největším výrobcem luxusních automobilů na světě. (http://ihned.cz/1-10076470-22850055-001000_d-2f)

Světové ekonomické fórum: svět může čekat dobrý rok

Svět si už zvykl na vysoké ceny ropy a dalších surovin, jejichž růst překvapil ekonomy loni. Japonsko se znovu zapojilo mezi země se solidním růstem, asijské ekonomiky si zachovaly dynamiku a hospodářství USA plní roli hlavního tahouna světového hospodářství. "Z toho usuzujeme, že letošní rok by mohl být dobrý, s růstem světového hrubého domácího produktu lehce nad čtyřmi procenty," konstatoval včera na úvodním semináři Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu Jim O`Neil, hlavní ekonom investiční banky Goldman Sachs. (http://ihned.cz/1-10076480-17697910-001000_d-33)

Analýza: Západní společnosti pomáhají cenzuře

Čínská verze internetového vyhledavače google.cn nebude zobrazovat některé výsledky vyhledávání, které obsahují politicky "citlivá témata". Jaká to jsou, ví v Číně každý - svobodné volby, sekta Fa-lun-kung, dalajláma či nezávislost Tchaj-wanu. Pro jistotu ještě Google přislíbil pekingské vládě, že nebude provozovat ani e-mail či chat, kam by uživatelé mohli napsat nějaké "citlivé" věci. Zatím nejdál je společnost Yahoo!, která umožnila čínské policii nahlédnout do e-mailové schránky čínského novináře Shi Taa. Ten pak dostal deset let vězení za prozrazení "státního tajemství". S místní policií spolupracuje i výrobce hardwaru, firma Cisco. Prodává do Číny zařízení, které jí pomáhá filtrovat "závadný" obsah na internetu. (http://ihned.cz/1-10076480-17697890-001000_d-29)

Dohodnuto: Disney a Pixar se spojují

V úterý večer se o podrobnostech fúze zatím jen spekulovalo. Ve středu už byli určeni kreativní šéfové a vedení nově vzniklého studia. Zdá se, že akciová transakce, po níž se z majitele Pixaru Stevena Jobse stane největší individuální akcionář Disney, se blíží skutečně rychlostí světla, jak včera vtipně glosoval Wall Street Journal. Ve středu dopoledne Iger s Jobsem oznámili, že se cena Pixaru vyšplhala až na 7,4 miliardy dolarů. Ještě v pátek přišla jedna akcie společnosti Pixar na 56 dolarů, v pondělí večer už burza konstatovala jejich nárůst na 59,08 dolaru za kus, ve středu podražily už na 60 dolarů za akcii. (http://ihned.cz/1-10076500-17697660-001003_d-05)

Prodej počítačů táhnou notebooky

Loni se v Česku prodalo o pětinu více počítačů než v roce 2004. Za nárůstem stojí notebooky, jejichž prodej se zvýšil o 60 procent. Trh stolních počítačů téměř stagnuje. Vyplývá to z předběžných údajů společnosti IDC. Podíl notebooků na prodeji počítačů se tak loni zvedl z 31 na 42 procent. Cena dražších počítačů bude nadále klesat. Například z ceny jednoho z notebooků IBM, který loni stál téměř 27 tisíc korun bez DPH, společnost letos ukrojila 7 tisíc korun. To dokazuje, že na trhu přibývá konkurence, a vede se boj nejen o firemní zákazníky. (http://ihned.cz/1-10070860-17697720-001001_d-e5)

HERNÍ BYZNYS

Čína se hrne online

Analýza společnosti Pacific Epoch ukazuje, že zájem čínských hráčů o online hry stále roste. Navíc k tomu se vládní agentura pro tisk a media rozhodla, že poleví ve vynucování takzvaného Fatigue systému, který snižoval schopnosti hráčovy postavy po delší době hraní. Ten bude nyní platit pouze pro hráče do osmnácti let, dospělí budou mít povoleno hrát libovolně. I tak však bude nutné udávat své údaje (právě kvůli kontrole zletilosti) a vláda se pokusí Fatigue systém vynutit na všech serverech dostupných v Číně. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

World of Warcraft milionový v Evropě

Evropská pobočka společnosti Blizzard oznámila na svých stránkách, že bylo dosaženo milionu hráčů na tomto kontinentě. K tomuto oznámení přidali i pár dalších zajímavých čísel, jako že celkový počet hráčů vyšplhal na pět a půl milionu. Dokonce uvedli, že evropské středisko zaměstnává kolem čtyř set pomocníků z dvaadvaceti zemí. A pokud byste hledali pozorněji, stále shánějí další GM, kterým nabízejí místo v Paříži. V rámci této nabídky pomohou i se získáním bydlení, stěhováním a podobnými záležitostmi s přesunem spojenými. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

Milion Nintendo DS v Británii

Společnost Nintendo oznámila, že se ve Velké Británii prodalo milion kusů jejich handheldu NDS, který je tu na trhu ani ne celý rok. Díky nedostatku NDS v obchodech se rozšířili spekulace, že na trh přijde redesignovaná verze přístroje, ovšem to Nintendo popřelo. Jak jste si mohli nedávno přečíst, celkově se v Evropě prodalo přes 3,5 milionů kusů, celosvětově je to již přes 13 milionů. Díky silné nabídce titulů pro nejbližší doby se očekává, že i nadále se bude NDS prodávat výborně. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

Microsoft popřel Blu-Ray k Xboxu 360

Peter Moore z Microsoftu se nedávno vyjádřil, že se v budoucnu možná dočkáme externí Blu-Ray mechaniky u jejich next-gen konzole Xbox 360. Teď však vyšlo najevo, že se jednalo o nedorozumění a ve skutečnosti se optického formátu od Sony na konzoli Microsoftu asi nikdy nedočkáme. "Microsoft pevně stojí za HD-DVD jako nejlepším formátem pro naše spotřebitele. Jak jsme řekli dříve, jsme si jisti, že HD-DVD přinese vzrušení z filmů ve vysokém rozlišení spotřebitelům rychleji a s větší hodnotou," stojí v prohlášení Microsoftu. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

Postal je prý nejkorektnější hra

Když se kontroverzní právník Jack Thompson rozhodl šířit mylné informace o souvislosti Postalu s nedávným útokem v moskevské synagoze, museli reagovat i tvůrci hry, Running With Scissors. Chvíli po útoku rozjel Jack Thompson mediální kampaň, ve které káže opět proti škodlivosti her a rozvíjí své teorie o jejich nebezpečnosti. Running With Scissors se brání hlavně tím, že dvacetiletý útočník uctíval antisemitistickou knihu. Pokračují však dále a dovolují si tvrdit, že Postal je politicky nejkorektnější hra na trhu. Stejně jako v reálném životě vykonává hráč běžné činnosti, jako třeba nákup mléka, a stejně tak má přístup k různým zbraním. Zda je využije, záleží jen na jeho rozhodnutí. Hra prý hráče za zabíjení neodměňuje, ale místo toho jej trestá. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

25 to Life kritizují i zástupci policistů

Hra 25 to Life je kritizována organizací The National Law Enforcement Officers Memorial Fund, která se stará o bezpečné prosazování zákona. Hráč si totiž může vybrat, zda bude stát na straně zákona, nebo se vžije do kůže gangstera. A právě možnost střílet policisty se organizaci nelíbí. Na svých stránkách vystavila petici, jejímž cílem je získat stejný počet podpisů, jako bude na památníku policistů zastřelených ve službě při jeho otevření koncem roku. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=112932)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 26. 1. 2006:

EUR - 28,395

USD - 23,177

GBP - 41,405

ČESKÁ POLITIKA

ODS by zvítězila, ČSSD by měla o deset mandátů méně

V případě, že by se nyní konaly volby, zvítězila by ODS, kterou by volilo 29,4 procenta občanů. Občanští demokraté by získali v Poslanecké sněmovně 70 mandátů. Na druhém místě by skončila ČSSD, která by měla s asi 25 procenty hlasů o deset křesel v dolní komoře méně. Preference sociálních demokratů od loňského listopadu poklesly přibližně o tři procenta. Vyplývá to z prognózy společnosti Factum Invenio. Třetí by podle průzkumu ve volbách skončili komunisté, které by podpořilo 19 procent voličů. KSČM by tak ve sněmovně získala 45 mandátů. Do sněmovny by se ještě dostala KDU-ČSL, která by získala 10,7 procenta hlasů, a získala tak 25 mandátů.(http://ihned.cz/1-10070930-17700470-002000_d-1e)

Komunisté chtějí novelizovat zákon o střetu zájmů

KSČM hodlá novelizovat zákon o střetu zájmů, který sněmovna schválila ve středu. Do konce volebního období chtějí také prosadit zákon o majetkových přiznáních. Platit podle nich musí obě normy nejen pro veřejné činitele, ale i pro jejich manžele či manželky a všechny blízké osoby. Řekli to předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanec Ladislav Mlčák. Političtí komentátoři soudí, že si přijetí zákona o střetu zájmů vynutily blížící se volby. Politikové, kteří se nebudou chtít chovat v souladu s obecně uznávanými morálními zásadami, si podle nich vždycky najdou způsob, jak zákon obejít. Zákon, který má rezervy, se ale může dále zpřísňovat, uvádějí. (http://ihned.cz/1-10070910-17702350-002000_d-0d)

Registrované partnerství čeká už pouze na podpis Klause

Osoby stejného pohlaví mají získat podle většiny senátorů právo uzavírat oficiální partnerské svazky. K přijetí zákona o registrovaném partnerství, který dnes Senát schválil, tak chybí už jen podpis prezidenta. Česko by se pak stalo první postkomunistickou a třináctou evropskou zemí, která by partnerství uzákonila. Pro zákon hlasovalo 45 ze 65 přítomných senátorů, proti se vyslovila většina lidoveckých senátorů a zhruba čtvrtina senátorů ODS, z nichž se ale větší část hlasování zdržela. Podle obhájců normy zákon zjednoduší život partnerům stejného pohlaví, například při jednání na úřadech. Odpůrci v něm vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny. (http://ihned.cz/1-10070920-17702900-002000_d-bf)

Vlivný podnikatel Mrázek, Pitrův společník, zastřelen

Podnikatel František Mrázek, vlivný muž českého potravinářského byznysu, byl ve středu večer zabit při přestřelce v Durychově ulici v Praze 4. Mrázek byl společníkem podnikatele Tomáše Pitra a byl považován za majitele či jednoho z majitelů společnosti Český olej, která ovládá ústeckou Setuzu. Mrázek již jednou pokusu o vraždu unikl. V roce 2002 na něj kdosi vystřelil, kulka ho ale jen škrábla.
Mrázka samého policie naopak podezírala z řady trestných činů, včetně objednání vraždy; nikdy ale nebyl z ničeho usvědčen. (http://ihned.cz/1-10070930-17695270-002000_d-c0)

Proti Rathovi stojí deset vlivných svazů

Ještě žádný ministr od roku 1990 nečelil tak velké nespokojenosti vlivné skupiny lidí hájící své zájmy jako David Rath. Do ministerského křesla přitom usedl teprve před třemi měsíci. Protesty proti ministru Rathovi zahájí dnešní demonstrací lékárníci. Protesty zdravotníků podporují, či se sympatiemi sledují hlavní česká odborová centrála, Svaz průmyslu, i organizace pacientů. Situace je srovnatelná snad jen s událostmi z let 1997 a 1998, kdy před volbami postupně stávkovali učitelé, železničáři a zemědělci. Zástupci profesí však tehdy neměli podporu jiných zájmových skupin. (http://ihned.cz/1-10070930-17695360-002000_d-5f)

Senátoři prosazují Úřad paměti národa

Do parlamentu se už potřetí vrací myšlenka, že by se zločiny komunismu měla zabývat další instituce. Tentokrát ji pod názvem Úřad paměti národa prosazují senátoři ODS. O jejich představě specializovaného archivního a historického pracoviště však už od samého počátku pochybují dokonce i lidé, kteří by v něm mohli pracovat - historikové. Obávají se jak řevnivosti a překrytí kompetencí s už existujícím Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, tak rozmělnění finančních prostředků, které stát na tyto účely vynakládá. (http://ihned.cz/1-10070940-17695410-002001_d-59)

Kamery ukážou, co se odehrává v STK

Je to do očí bijící paradox. V Česku, kde po silnicích jezdí auta stará v průměru patnáct a půl roku, projde technickou kontrolou skoro každý vůz.Ministerstvo dopravy se proto chystá do poloviny roku namontovat do všech stanic technické kontroly kamery a počítačový on-line systém. Slibuje si od toho, že lépe uvidí, co se při kontrolách vozidel děje, a především: že konečně budou přísnější.
První stanice budou napojeny na počítače, které umožní kontrolovat on-line prověrku každého vozidla, už v únoru. Ačkoli státní i krajští úředníci v poslední době přitvrdili kontroly technických stanic, které pouštějí auta na silnice, stále nejsou výjimečné situace, kdy si například řidič prověrku "koupí". Auto přitom do stanice ani nepřiveze. (http://ihned.cz/1-10070940-17695400-002001_d-c4)

EVROPSKÁ UNIE

Rada Evropy odsoudila zločiny komunismu

Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve středu ve Štrasburku schválilo rezoluci o "nutnosti mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů". Pro rezoluci hlasovalo 99 poslanců, 42 bylo proti a 12 se hlasování zdrželo; zhruba stejný počet poslanců se rozhodování nezúčastnil. V rezoluci se uvádí, že vláda komunistických totalitních režimů ve východní a střední Evropě byla poznamenána masívním porušováním lidských práv a že pád těchto režimů nevedl k debatě o těchto zločinech. Parlamentní shromáždění je přitom přesvědčeno, že uvědomění si historie je jednou z podmínek pro to, aby se takové zločiny neopakovaly. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17695590-H00000_d-f7)

EP chce vyslechnout i Cheneyho a Rumsfelda

Podle britské europoslankyně Sarah Ludfordové může parlamentní výbor, vyšetřující aktivity CIA v Evropě, přivolat ke slyšení i "velmi vysoce postavené" představitele USA. Mezi tyto osoby by mohli patřit i viceprezident Dick Cheney nebo ministr obrany Donald Rumsfeld, sdělila poslankyně. Zároveň ovšem potvrdila, že Evropský parlament nemá žádné donucovací prostředky, pomocí kterých by mohl zmíněné politiky k výpovědi dostat. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17702480-H00000_d-31)

Německo apeluje na zpřísnění podmínek čerpání evropských peněz

Německo volá po ostřejších podmínkách rozdělování finančních prostředků z fondů EU, tak aby je nemohly využít společnosti, které přenášení výrobu do zemí východní Evropy, kde hledají nižší pracovní náklady. Vyplývá to z dopisu, který zaslal německý ministr hospodářství Michael Glos svému rakouskému protějšku Martinu Bartensteinovi. Nejnovějším případem, na který německý ministr upozornil, je uzavření továrny společnosti Elektrolux v německém Norimberku a přesunutí výroby do Polska. Také Evropská komise se snaží podobné případy řešit. Z jejího vyjádření vyplývá, že v současné době neexistuje souhrnná databáze příjemců evropské podpory. Komise ovšem hodlá tuto databázi zřídit, a tím tak částečně znemožnit takové případy, jako je ten z Norimberku. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17701450-H00000_d-0f)

Polsko rozpočtem oddálilo předčasné volby

Po osmihodinovém maratónu debat a jednotlivých hlasováních o dodatcích v noci na včerejšek, několik minut po půlnoci, schválili polští poslanci rozpočet na rok 2006. Vládní konzervativce podpořily tři menší strany, levicově populistická Sebeobrana, nacionalistická Liga polských rodin a malá venkovská Polská lidová strana. Proti byli liberálové a levice. Malé strany hlasovaly pro rozpočet především z obavy z předčasných voleb, které byl v případě neúspěchu rozpočtu připraven prezident Lech Kaczynski vyhlásit. Dlouhodobě jim klesají preference a naopak vládní straně i liberálům a levici stoupají. Vláda za to doplnila rozpočet o řadu požadavků populistů a nacionalistů. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17699210-H00000_d-f1)

Česko na vetu trvá, Poláci váhají

Česko se ve středu ocitlo pod silným tlakem ostatních zemí Evropské unie kvůli tomu, že v úterý večer spolu s Polskem a Kyprem zablokovalo dohodu o změnách sazeb daně z přidané hodnoty.
Veto tří nových členů unie ostatní státy vesměs udivilo a pobouřilo. Pokud se ale Česko rozhodne v odporu vytrvat, skončí zřejmě bez spojenců. Objevily se totiž signály, že Polsko boj vzdá a přidá se k dohodě. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17698990-H00000_d-be)

S členstvím v EU jsou spokojeny dvě třetiny Čechů

S členstvím České republiky v Evropské unii je v současné době spokojeno 67 procent Čechů, což je o 13 procent více než loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu konsorcia agentur Factum Invenio, STEM a společnosti Ivana Gabala, který si v rámci evropské informační kampaně nechala vypracovat vláda a jeho náklady se vyšplhaly na 4 miliony korun. Podle analytiků mezi občany částečně pominulo zklamání z loňských neúspěšných referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku. Politici také občany nalákali na možnost čerpání finančních prostředků z strukturálních fondů." (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17700500-H00000_d-48)

SVĚT

Milion kosovských Albánců se loučilo s Rugovou

Kosovští Albánci pohřbili svého prezidenta Ibrahim Rugovu, který byl symbolem jejich touhy po nezávislosti. Jednašedesátiletý státník, který zemřel v sobotu na rakovinu plic, odešel krátce před zahájením prvních přímých rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou o budoucnosti Kosova. Rugova doufal, že rozhovory vyústí v rozhodnutí o nezávislosti provincie, za kterou tolik let bojoval. Na poslední cestě ho provázely statisíce kosovských Albánců, podle odhadu policie až milion, tedy polovina obyvatelstva Kosova. (http://ihned.cz/1-10070880-17699770-003000_d-02)

Hamas vyhrál palestinské volby. Fatah odstupuje

Palestinský premiér Ahmad Kurája a všichni ministři jeho kabinetu podali demisi. Podle Kuráji, kterého cituje agentura AFP, by novou vládu mělo po středečních parlamentních volbách sestavit radikální hnutí Hamas. Kurája tak učinil poté, co militantní uskupení Hamas se prohlásilo za vítěze parlamentních voleb. Pokud oficiální výsledky vítězsví Hamasu potvrdí a hnutí získá kontrolu nad parlamentem, mírový proces s Izraelem pravděpodobně zůstane na bodu mrazu. Spojené státy americké i Izrael se vyslovily ve smyslu, že hnutí nemůže být vyjednávacím partnerem, dokud nezmění svoji politiku. (http://ihned.cz/1-10070890-17698600-003000_d-ab)

Přestřelka před parlamentem mezi Hamasem a Fatahem

Zatímco představitelé Fatahu včera blahopřáli k vítězství svým soupeřům ve volbách - Hamasu, strhla se před budovou palestinského parlamentu v Ramalláhu přestřelka mezi příznivci obou stran. Během přestřelky byli dva lidé zraněni. Důvodem bylo to, že několik set stoupenců radikálního Hamasu vztyčilo na střeše budovy zelený prapor Hamasu, v čemž se jim snažili zabránit příznivci Fatahu. (http://ihned.cz/1-10070870-17703920-003000_d-0b)

Írán ustupuje: Uran z Ruska je dobrý nápad  

Hlavní íránský vyjednávač pro jadernou problematiku Alí Larídžání ve středu přivítal návrh Moskvy, aby jeho země obohacovala uran v Rusku. Dohoda však podle něj stále nebyla uzavřena a záležitost prý musí být ještě dál projednána. Na počátek února je ale svolána mimořádná schůzka vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které hodlá posoudit, zda celou otázku předložit Radě bezpečnosti OSN. Podle některých pozorovatelů se nynějším protahováním diskuse s Moskvou Írán jen snaží toto rozhodnutí oddálit. Larídžání ve středu také zopakoval výhrůžky své země, že obnoví obohacování uranu, pokud bude celá problematika předložena Radě bezpečnosti OSN. (http://ihned.cz/1-10070890-17695690-003000_d-a3)

Německo chce na Írán vyvinout "neustálý tlak"

Německý Spolkový sněm se v rozpravě k otázce sporného íránského jaderného programu vyslovil proti vojenským hrozbám na adresu Teheránu. Současně požadoval, aby na Írán byl vyvíjen soustavný tlak s cílem zabránit mu ve vývoji nukleární zbraně. Naprostá většina poslanců vládních i opozičních stran v rozpravě podle agentury DPA požadovala rozhodný společný postup mezinárodního společenství vůči Íránu, ale nikoli spekulace o použití vojenské síly. (http://ihned.cz/1-10071640-17702780-003000_d-20)

Papež ocenil význam sexuality

Fyzická láska má své pozitivní stránky, pokud je vnímána v kontextu větší duchovní lásky, soudí papež Benedikt XVI. Ve své první encyklice od nástupu do čela římskokatolické církve se papež, označovaný od svého loňského nástupu za konzervativce, vyjadřoval překvapivě otevřeně.
V dokumentu nazvaném Bůh je láska (Deus Caritas Est), který ve středu zveřejnil, se staví smířlivě k lidským tužbám. Vatikán původně naplánoval zveřejnění dvaasedmdesátistránkového textu na loňský prosinec. Zpoždění způsobily podle papeže těžkosti při překládání do jednotlivých jazyků. (http://ihned.cz/1-10071640-17695560-003000_d-97)

SPORT

Tipsport expanduje na polský trh

Největší česká sázková kancelář Tipsport prožila povedený rok. Podle účetních odhadů očekává za rok 2005 tržbu 5,7 miliard korun. Přitom v roce 1991, kdy byla firma založena, činila tržba jen dva miliony. Po nasycení českého trhu, na kterém má Tipsport zhruba padesátiprocentní podíl, se aktivity společnosti přesouvají i do dalších středoevropských států. V nejbližší době se čeká expanze v Polsku. Cílem Tipsportu je vytáhnout svou polskou sestru na podobné postavení, jako má největší česká sázková kancelář na tuzemském trhu. (http://ihned.cz/1-10107050-17699300-004000_d-4a)

Za fotbalovou korupci padly jen peněžité tresty

Všem deseti obžalovaným v korupční aféře někdejšího fotbalového klubu 1. FC Synot včera kroměřížský soud udělil peněžité tresty od 50.000 do 300.000 korun. Až v případě nezaplacení pokuty ve stanovené lhůtě by hrozil trojici funkcionářů a sedmi rozhodčím trest od dvou do pěti měsíců. Sudím a bývalému sportovnímu řediteli Synotu Jaroslavu Hastíkovi a dalšímu funkcionáři Igoru Štefankovi zakázal soudce Karel Rašín také výkon činnosti v délce od tří do pěti let. 
(http://ihned.cz/1-20107285-17699760-004000_d-39)

Damm zabojuje o první grandslamový titul

Tenista Martin Damm bude společně s Leanderem Paesem bojovat na Australian Open o svůj premiérový grandslamový titul v kariéře. Česko-indický pár porazil v semifinále polskou dvojici Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski po setech 6:2 a 6:4 a postoupil do finále. O titul v singlu si nečekaně zahraje nenasazený Kypřan Marcos Bahgdatis, sobotní ženské finále obsadily Justine Heninová-Hardenneová a Amélie Mauresmová. (http://ihned.cz/1-10112080-17703190-004000_pd-a7)

Henin-Hardennová je ve finále Australian Open, podlehla jí Šarapovová

Ve čtvrtečním tenisovém duelu porazila Belgičanka Justine Henin-Hardennová Rusku Mariu Šarapovovou a dostala se tak do finále Australian Open. Heninová, která loni kvůli zranění nedokázala obhájit svůj titul z roku 2004, přehrála soupeřku 4-6, 6-1, 6-4, čímž svůj hvězdný australský výkon rozšířila na dvacet zápasů. V sobotním finále se utká buď s Kim Clijstersovou, kterou v roce 2004 porazila v boji o titul, nebo s třetí nasazenou hráčkou Amelií Mauresmovou. (http://ihned.cz/1-10112080-17697570-004000_pd-2b)

Nowitzki je evropským basketbalistou roku

Němec Dirk Nowitzki vyhrál s obrovským náskokem anketu o nejlepšího evropského basketbalistu roku. Od novinářů obdržela opora Dallasu 378 hlasů a také další dvě místa patřila legionářům z NBA. Druhý Litevec Šarunas Jasikevičius z Indiany získal 176 hlasů, třetí je Francouz Tony Parker, který v nejlepší lize světa hájí barvy mistrovského San Antonia. (http://ihned.cz/1-10112080-17704990-004000_pd-9e)

POČASÍ

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Denní teploty -9 až -5°C. Noční teploty -12 až -16°C, v údolích až k -18°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená