FinExpert.e15.cz

Ekomail 25. 1. 2006: EU se musí připravit na jadernou válku, varují experti

Lékárníci budou demonstrovat proti Rathovi * Díky stávce dánských pilotů se ruší stovky letů * ČR je čtvrtá na světě v péči o životní prostředí * Speciál AUTOREVUE
Ekomail 25. 1. 2006: EU se musí připravit na jadernou válku, varují experti

ČESKÁ EKONOMIKA

EU se nedohodla na režimu DPH kvůli odporu ČR, jednání přerušeno

Ministři financí EU se včera večer nedohodli na režimu snížené DPH kvůli odporu České republiky, Polska a Kypru. Formálně bylo jednání přerušeno a tyto tři země sdělí do konce týdne, jaké konečné stanovisko zaujmou vůči poslední verzi návrhu, kterou podpořilo 22 zbývajících členských států. O stanovisku Česka bude pravděpodobně již dnes jednat vláda. (http://ihned.cz/1-10070670-17682860-001000_d-17)

Ministři financí EU dali zelenou českému plánu na přijetí eura

Ministři financí na svém zasedání Rady Ecofin v Bruselu schválili konvergenční plán České republiky, který je plánem na přijetí eura. Definitivně tak potvrdili, že ČR může přijmout euro v roce 2010. Upozornili také ovšem na určité nedostatky, které by měly být napraveny, aby byl plán úspěšně naplněn. Ministři vyzývají ke zlepšení plánování rozpočtů, rychlému uskutečnění důchodové reformy a snižování rozpočtových schodků. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky již Česko rozpočtové deficity postupně snižuje. (http://ihned.cz/1-10070850-17680390-001000_d-96)

I poslední Pendolino se zastavilo

I poslední souprava supervlaku Pendolino se včera porouchala. Na trase Praha-Ostrava se zastavila dosud poslední funkční souprava. Cestující proto museli přestoupit do náhradního vlaku EuroCity Košičan u obce Krasíkov na Ústeckoorlicku. Podle personálu vlaku jde o stejnou závadu, tedy o chybu na softwaru, jako u předchozích souprav, což potvrdil i mluvčí Českých drah Aleš Ondrů. Viceprezident Alstomu Terence Watson přitom již minulý týden oznámil, že firma zná příčinu poruch, které tyto vlaky vyřadily z provozu, a že do konce ledna všechny soupravy opraví. Pět souprav pendolin by tak mělo začít jezdit v prvním únorovém týdnu. (http://ihned.cz/1-10070860-17678790-001001_d-ff)

Mráz zdražuje výrobu, také vyřadil Temelín

Tvrdé mrazy se začínají dotýkat i české ekonomiky. Některé podniky už uvažují o přerušení výroby, jaderná elektrárna Temelín dokonce kvůli mrazu na několik hodin odpojila první blok od sítě.
Celkově však dopady mrazu na ekonomiku nejsou zásadní. Patrně nejvíc postiženy jsou podniky na severní Moravě, kde byly mrazy nejtužší. Firmy čelí potížím na některých agregátech, například ŽDB uvažují o krátkém přerušení výroby. Mírné potíže mají také vodárenské společnosti. Praskají některé vodovodní řady. (http://ihned.cz/1-10070860-17676300-001001_d-b6)

Vítkovice Steel už zcela ovládli Rusové

Už dvě velké moravskoslezské ocelárny plně ovládají zahraniční vlastníci. Tři roky poté, co bývalou Novou huť získal indický koncern Mittal Steel Holdings, nyní definitivně dokončili ruští majitelé i převzetí firmy Vítkovice Steel. Ruská firma Evraz Group (která vítkovické ocelárny koupila již v létě roku 2005) se po páteční valné hromadě zcela ujala vlastnických práv a vedení společnosti.
Kompletní obměnou prošla dozorčí rada. Ve statutárních orgánech společnosti zasedlo hned pět představitelů vrcholného managementu Evrazu. Rusové zároveň snížili počet členů dozorčí rady z dosavadních devíti na šest. Předsedou dozorčí rady se stal Alexandr Frolov, výkonný ředitel Evrazu pro podnikové záležitosti. (http://ihned.cz/1-10070860-17676350-001001_d-02)

Méně diváků a nižší tržby, hlásí kinaři

Česká kina zažila loni černý rok. Tržby biografů se totiž po několika úspěšných letech kvůli výrazně nižší návštěvnosti meziročně propadly o 245 milionů na 855 milionů korun. Do kin loni zavítalo necelých 9,5 milionu diváků, zatímco v roce 2004 jich bylo zhruba 12 milionů. Ředitel filmové distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč loni na podzim přisoudil citelný pokles návštěvnosti a tržeb kin hlavně menší nabídce atraktivních filmových titulů, vysoké zadluženosti českých domácností, které kvůli tomu omezují výdaje na kulturu, a stále rozšířenějšímu filmovému pirátství. "Na první místo ale jednoznačně stavím nedostatek atraktivních titulů," uvedl tehdy Bradáč. Bradáčovo zdůvodnění nižší návštěvnosti kin nedostatkem atraktivních filmů potvrzují i statistiky Unie filmových distributorů. (http://ihned.cz/1-10070850-17681620-001000_d-2b)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Navrhované reformy jsou příliš obecné, kritizuje EK

Národní program reforem, který Česká republika vypracovala v rámci takzvané lisabonské strategie, se příliš nezalíbil Evropské komisi. Ta to uvedla v poslední verzi hodnotící zprávy, která však bude projednávána a schvalována dnes. Plán českých reforem je údajně příliš obecný a málo ambiciózní. Komise ho také označila jen za jakýsi shrnující nástin pro širokou veřejnost. Podle Aleše Michla, poradce vicepremiéra pro ekonomiku Jiřího Havla, jehož předchůdce Martin Jahn měl zpracování dokumentu na starosti, však ČR dostala zadání, že dokument má být stručný a nekladl si za cíl popsat každou reformu či prioritu. (http://ihned.cz/1-10076490-17679360-001002_d-c9)

Ekonomické fórum v Davosu: Sázka proti dolaru nevyšla

Působí globalizace na americkou měnu? To bude zřejmě nejžhavější a nejčastěji diskutovanou otázkou na blížícím se ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, které oficiálně začne dnes. Setkají se zde totiž, mimo téměř dvou a půl tisíce investorů a finančních expertů, i Bill Gates, George Soros a Warren Buffet - tři miliardáři, kteří si v loňském roce vsadili proti americké měně, a prodělali tak milióny. Někteří experti tvrdí, že za jejich špatné odhady může právě úzká provázanost světových ekonomik. (http://ihned.cz/1-10076480-17677740-001000_d-18)

Vodafone si upevňuje pozici světové jedničky

V souboji dvou největších evropských mobilních operátorů o růst počtu zákazníků porazila světová jednička Vodafone německou firmu T-Mobile. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Bloomberg. Britské společnosti Vodafone za poslední tři měsíce loňského roku přibylo 7,13 miliónu zákazníků, což je nárůst o 4,2 procenta. Dostane se tak na celkový počet 177 miliónů klientů. Konkurenční firma T-Mobile, patřící pod Deutsche Telekom, dokázala navýšit základnu svých uživatelů pouze o dvě a půl procenta, tedy o dva milióny zákazníků. Celkově tak bude přes sítě společnosti T-Mobile volat přes 85 miliónů lidí. (http://ihned.cz/1-10076490-17676430-001002_d-41)

Disney se blíží koupi Pixaru

Správní rada společnosti Walt Disney oprávnila generálního ředitele Roberta Igera k podání nabídky blížící se 7 miliardám dolarů na převzetí výrobce animovaných filmů Pixar Animation Studios. Společnost Disney již dříve uvedla, že je přichystána zaplatit až 59 dolarů za jednu akcii Pixaru. Navíc se obecně předpokládá, že správní rada tento kontrakt během úterka schválí. Součástí kontraktu by mělo být i jmenování šéfa Pixar Stevea Jobse členem správní rady Společnosti Disney. (http://ihned.cz/1-10076480-17679060-001000_d-c5)

V sídle Yamahy proběhla razie

Číňané mohou své nepřátele pokropit jedovatým plynem či choroboplodnými zárodky z japonských vrtulníků. S tímto podezřením vystoupil v pondělí japonský hlavní tajemník vlády Shinzo Abe. Může za to japonská společnost Yamaha Motor, která dodávala do Číny dálkově řízené helikoptéry použitelné jako nosič zbraní hromadného ničení. Dvě stě policejních vyšetřovatelů provedlo v sídle firmy v Iwatě razii. Když se to dozvěděli makléři na tokijské burze, akcie Yamahy zaznamenaly nejhlubší okamžitý pád za posledních osm let.

Berlusconi zvažuje nasazení armády proti stávce Alitalia

Italský premiér Berlusconi oznámil, že letecká společnost Alitalia musí pohnout se svými restrukturalizačními plány a nikoliv aby stávkující paralyzovali leteckou dopravu. Pouze za včerejšek italská společnost oznámila, že bude zrušeno až 250 letů. Ke stávce vyzvaly odbory společnosti, a to na protest restrukturalizačním plánům, které navrhnul výkonný ředitel společnosti Giancarlo Cimoli, aby zabránil dalším finančním ztrátám. V důsledku jeho opatření by mělo dojít ke snížení počtu zaměstnanců. V průběhu šesti dnů Alitalia zrušila stovku svých letů. Tato situace přivedla italské premiéra Berlusconi k prohlášení, že uvažuje o nasazení armády. (http://ihned.cz/1-10076470-17682630-001000_d-0d)

Díky stávce dánských pilotů se ruší stovky letů

Skandinávská letecká společnost SAS musela včera již druhý den po sobě zrušit řadu letů z dánské Kodaně a norského Osla. Druhý den po sobě do práce nenastoupili dánští stávkující a norští "nemocní" piloti, uvedla agentura AP. Protesty souvisejí s plánem rozdělení firmy na národní divize. Dánští piloti protestují proti plánům SAS obnovit v rámci skupiny národní vlajkové přepravce. Kolektivní mzdová jednání v rámci celé SAS by tak byla nahrazena vyjednáváním v jednotlivých národních divizích. Piloti se obávají, že by to mohlo vést k propouštění a zhoršení pracovních podmínek. (http://ihned.cz/1-10076470-17680880-001000_d-32)

AUTOREVUE

Fiat se dostává z ekonomických problému, ratingy jdou nahoru

Italská automobilka Fiat prošla v uplynulých letech nemalou krizí, ale nyní má očividně nejhorší za sebou. To se ukázalo tento týden, kdy ji ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení z negativního na stabilní. U dlouhodobých závazků dosáhla hodnocení BB- a u krátkodobých pak B. Dle Fitch Ratings ovšem Fiat nemá na růžích ustláno a je pro něj životně důležité, aby se k němu vrátili původní zákazníci. Zda se to povede, ukáže následující rok, kdy se má na trhu objevit několik nových koncernových modelů. (http://www.autorevue.cz/Ekonomickezpravy/Ar.asp?ARI=7457&CAI=2168)

Prodej nových osobních vozů v Evropě loni ztrácel

Evropská asociace automobilového průmyslu (ACEA) předložila statistiku prodejů nových osobních vozů v Evropě. Proti roku 2004 se prodeje mírně snížily na celkových 15,2 mil. nových vozů, což je o 0,7 procent méně, než v roce předcházejícím. Hlavní podíl na snížení prodejů má dle ACEA dovoz ojetých vozů do střední a východní Evropy, což např. v Polsku mělo za následek, že se na tamním trhu snížily prodeje nových vozů o výrazných 25 procent. Mezi úspěšné automobilky, které dokázaly i v tomto stagnujícím období zvýšit prodeje, patří i česká Škoda, který si polepšila o 3,3 procent a pomohla tak koncernu Volkswagen obhájit prvenství. (http://www.autorevue.cz/Ekonomickezpravy/Ar.asp?ARI=7399&CAI=2168)

Výsledky společnosti Citroën Česká republika s.r.o. za rok 2005

Společnost Citroën Česká republika s.r.o. prodala v ČR v roce 2005 celkem 6 062 vozů. Z tohoto počtu bylo 2 090 vozů užitkových a 3 972 vozů osobních. Celkově to znamená ve srovnání s rokem 2004 nárůst prodejů v segmentu osobních i lehkých užitkových vozů.  Celkově prodeje vozů Citroen vzrostly proti roku 2004 o celých 11%. Tento vývoj dokonce předstihl tempo růstu automobilového trhu v ČR, který rostl jen o 4%. Nejprodávanějším modelem, který tímto splnil očekávání, je model Citroën C3, jehož se prodalo 1 916 vozů. (http://www.autorevue.cz/Ekonomickezpravy/Ar.asp?ARI=7403&CAI=2168)

Prodej automobilky Smart nabírá konkrétní podoby

O tom, že se automobilka Smart potýká s velkými ekonomickými problémy, jsme psali nedávno (celá zpráva). Od té doby však uběhl nějaký čas a ledy se mírně pohnuly. Přes nedávná prohlášení vlastníka Smartu, tedy koncernu DaimlerChrysler, že automobilka není na prodej a koncern zvažuje pouze spolupráci s nějakým investorem, vyšly nyní najevo informace ukazující na trochu jinou situaci. Dle některých zahraničních deníků jedná s vlastníkem Smartu italská společnost IMMSI, která vyrábí např. skútry Piaggio a o Smart má nemalý zájem. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=7456)

Saab je opět ve velké ztrátě, GM zvažuje jeho prodej

Švédská automobilka Saab, dceřiná společnost koncernu General Motors, opět vykázala nemalou ztrátu. Za loňský rok se ponořila do minusu ve výši 300 mil. USD, což je po ztrátě 200 mil. USD v roce 2004 další poměrně velký nárůst. Automobilce se stále nedaří zlepšit prodeje nových vozů a snížit náklady. Vedení koncernu GM naznačilo, že se jim nelíbí stále dotovat výrobu ztrátové automobilky a že prodej je jednou z možností, jak celou situaci vyřešit. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=7400)

Českým autem roku 2006 se stal Ford Focus

Ve středečním finále soutěže o české Auto roku 2006 se na prvním místě umístil a titul získal Ford Focus. Na druhém místě pak skončila Honda Civic a bronzovou medaili získalo BMW trojkové řady. Vítěz Evropského auta roku 2006, Renault Clio, pak obsadil pátou příčku, když se před ním dokázalo prosadit ještě Suzuki Swift. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=7423)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 24. 1. 2006:

EUR - 28,605

USD - 23,297

GBP - 44,592

ČESKÁ POLITIKA

Senát zvýšení rodičovského příspěvku podpoří

Senát nejspíš schválí beze změn zdvojnásobení rodičovského příspěvku, který by tak měli rodiče dětí do čtyř let věku dostávat od počátku příštího roku. Ke schválení návrhu KDU-ČSL se přiklonili i senátoři ODS, kteří mají v horní komoře dominantní postavení. Rodiče malých dětí se tak mohou reálněji těšit na to, že místo nynějších 3635 korun měsíčně by dostávali přes 7000 korun. Změnu přináší zákon o životním minimu. ODS a KDU-ČSL mají v Senátu dostatek hlasů na to, aby normu prosadily. (http://ihned.cz/1-10070910-17682560-002000_d-39)

Lékárníci budou demonstrovat proti Rathovi

Lékárníci svolali na čtvrtek do Prahy demonstraci. Hodinu po poledni se mají lékárníci z celé republiky sejít před budovou ministerstva zdravotnictví. Pod okny ministra Davida Ratha chtějí upozornit na to, že jeho zásahy údajně vedou k likvidaci lékárenského stavu. Na ohrožení lékáren chtějí upozornit také 30. ledna, kdy v poledne na tři hodiny zavřou. Lékárníci varují, že snížení obchodní přirážky od ledna o tři procenta omezí příjmy lékáren až o 15 procent, podle lékárníků hrozí krach až čtvrtiny z 2200 lékáren v Česku. (http://ihned.cz/1-10070920-17682430-002000_d-aa)

VZP si překlenovací úvěr nevezme

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) si zatím překlenovací úvěr brát nebude. Rozhodla o tom správní rada. K případné půjčce si vyžádala další analýzu. Oznámil to prozatímní ředitel VZP Josef Čekal. Rozhodnutí rady přivítal. Dluhy pojišťovny činí zhruba 11 miliard korun. Překlenovací úvěr navrhoval ministr David Rath. Mluvilo se asi o pěti či šesti miliardách korun. "Pro daný okamžik je to správné rozhodnutí (nebrat si úvěr)," zdůraznil Čekal. Trvá nadále na tom, že půjčka by nyní nebyla pro pojišťovnu vhodná. Vzít si ji bude podle něj moci tehdy, až se finanční situace VZP zlepší a dluhy se sníží. (http://ihned.cz/1-10070930-17681310-002000_d-25)

Rath připustil možné poplatky u lékaře

Poplatky, které by lidé platili třeba za stravu v nemocnicích, recept či návštěvu u lékaře, sociální demokracie ve svém volebním programu podle všeho navrhovat nebude. Ministr zdravotnictví a pražský lídr ČSSD David Rath ale soudí, že po volbách je diskuse o přímé spoluúčasti pacientů možná - bude-li k tomu vůle na politické scéně. Koncepci zdravotnictví i další dokumenty, s nimiž chce nejsilnější vládní strana potřetí za sebou vyhrát sněmovní volby, v sobotu posoudí programová konference ČSSD. Rathovi kritici poukazují na to, že ministr ucelenou vizi změn nemá. (http://ihned.cz/1-10070930-17680690-002000_d-1b)

Pro bezdomovce vyrostou stany na pražské Letné

V Praze na Letenské pláni vznikne stanové městečko pro lidi bez domova. V pěti armádních vytápěných stanech bude pro bezdomovce stovka míst. Dostanou také čaj a polévku. Počet lůžek by se mohl podle zájmu rozšířit. Pro výstavbu provizorní noclehárny pro lidi bez přístřeší se magistrát rozhodl kvůli současným silným mrazům. Uvedl to primátor Pavel Bém (ODS) a mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Stavba stanů  podle Wolfa měla začít v úterý odpoledne tak, aby večer mohlo stanové městečko fungovat. Náklady bude hradit magistrát, odhadují se v řádu statisíců korun. (http://ihned.cz/1-10070930-17681510-002000_d-41)

Ředitel IKEM kritizuje srovnání nemocnic

Žebříček nemocnic, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví, srovnává podle ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesora Rudolfa Poledneho nesrovnatelné. Špičkové zařízení, jež dělá nejvíce transplantací v Česku a jeho výsledky předčí evropský průměr, vyšlo v ministerském hodnocení špatně. Mezi 16 nemocnicemi řízených ministerstvem dostalo třetí nejhorší známku. "Data mají jistou výpovědní hodnotu, ale absolutně nejsou srovnatelná," uvedl Poledne. Podobný názor vyjádřil v pondělí, kdy žebříček zveřejnila média, ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj by se pacienti neměli výsledky znepokojovat. (http://ihned.cz/1-10070930-17679650-002000_d-3e)

Kraus ve sněmovně oficiálně skončil, po dvaceti letech

Poslanec ČSSD a bývalý předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Michal Kraus se oficiálně vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak notářsky ověřeným zápisem, který doručil předsedovi sněmovny. Potvrdili to pracovníci jeho sekretariátu. Kraus se rozhodl rezignovat kvůli aféře kolem své cesty do Ghany. Ve sněmovně ho nahradí Andrej Grega. Poslanecký slib by měl složit během úterního odpoledne. V čele poslaneckého klubu ČSSD stojí prozatím jeho první místopředseda Michal Hašek. Někteří poslanci ČSSD naznačují, že tento stav zřejmě potrvá až do voleb. Kraus byl také předsedou sněmovního rozpočtového výboru. V jeho čele by mohl stanout další sociální demokrat, kterým je Miloslav Vlček. (http://ihned.cz/1-10070940-17678980-002001_d-80)

Evropští demokraté prosazují referendum k olympiádě

Opoziční Evropští demokraté (ED) předloží na čtvrtečním zasedání pražských zastupitelů návrh na uspořádání místního referenda k případné olympiádě. Podle nich jsou hry zásadní věcí. O tom, zda se má metropole o olympiádu ucházet, by měli rozhodnout sami Pražané, uvedl místopředseda zastupitelského klubu ED Karel Fischer. Zástupci koaličních ODS a ČSSD se k návrhu nejsilnější opoziční frakce staví záporně. Již dříve uvedli, že všelidové hlasování nemá smysl, protože dosud nejsou dokončeny podrobné podklady. Návrh označili za populistický tah. (http://ihned.cz/1-10070930-17682220-002000_d-2d)

EVROPSKÁ UNIE

EU se musí připravit na jadernou válku, varují experti

Představitel rakouského ministerstva obrany Erich Reiter považuje regionálně ohraničené jaderné války v dohledné budoucnosti za pravděpodobné. Evropská unie by se na možnost takového konfliktu měla připravit a především být ochotna své nukleární zbraně také nasadit, jinak nebude "hodnověrná". V obdobném smyslu se vyjádřili i americký generál Edward Atkeson a francouzský generál Henri Bentegeat; o potřebě "koncentrované evropské obranné strategie" uvažoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. (http://ihned.cz/1-10070880-17681110-003000_d-ce)

Chirakův výrok zastínil jednání o EU

Mělo to být věcné setkání. Německá kancléřka Angela Merkelová se chystala s prezidentem Jacquesem Chirakem ve Versailles projednat budoucnost Evropské unie a otázku íránského jaderného programu. Francouzský hostitel jí částečně pozměnil plány. Kontroverzní Chirakův výrok, kterým prezident vyjádřil připravenost Francie použít jaderné zbraně proti kterékoli zemi v odpovědi na teroristický útok, značně zastínil diskusi o evropských financích či budoucím rozšíření unie.
Munici získali početní kritici francouzského prezidenta. Německé opoziční strany žádaly kancléřku, aby se od Chirakových slov distancovala. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17677460-H00000_d-a2)

Nováčci EU na brzkou bezvízovou politiku s USA příliš nadějí nemají

Spojené státy nemohou slíbit jakýkoliv rychlejší postup v otázce bezvízové politiky s novými členskými zeměmi EU, jejichž občané dosud k cestě do USA vízum potřebují. Američtí představitelé reagovali na žádost Evropské komise, která tlačila na oficiální americké úřady, aby bezvízovou politiku umožnily do července letošního roku. Podle Dezinské z Ministerstva národní bezpečnosti představitelé Spojených států rozumí evropské snaze o získání bezvízové politiky pro všechny členské země. Uvedla ovšem, že víza mohou být zrušena pouze každé zemi individuálně, v závislosti na jejich zásluhách. Každá země by podle ní měla nejprve zajistit nízkou míru zamítnutí žádostí o víza a tzv. "over-stays" - tedy úmyslné porušování délky platnosti víz. (http://eu.ihned.cz/1-10086650-17682060-H00000_d-5d)

Vyšetřovatel: CIA v Evropě mučila vězně

Švýcarský senátor Dick Marty, který byl Radou Evropy pověřen vyšetřením informací o údajných tajných věznicích CIA v Evropě, ve své předběžné zprávě potvrdil nelegální aktivity americké tajné služby v Evropě. Podle vyštřovatele RE existuje množství důkazů o tom, že Spojené státy "vyvážejí mučení". Zatím však nenalezl nezvratné důkazy o tom, že by Ústřední zpravodajská služba (CIA) měla v Evropě tajné věznice. Svou předběžnou zprávu předložil Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17678130-H00000_d-e4)

Turecko zastavilo soud se spisovatelem Pamukem

Istanbulský soud upustil od soudního stíhání spisovatele Orhana Pamuka obviňovaného z pošlapávání turecké národní hrdosti. S odvoláním na spisovatelova obhájce Haluka Inaniciho o tom informovala agentura AFP. Třiapadesátiletému Pamukovi, který je ověnčen řadou prestižních zahraničích cen, hrozilo v případě odsouzení až tříleté vězení. Tomu byl vystaven kvůli údajné "veřejné urážce tureckého národa". Urážky se měl spisovatel dopustit v únoru 2004 článkem pro švýcarský týdeník, v němž napsal, že před 90 lety bylo "v Turecku zabito 30.000 Kurdů a milion Arménů, ale jen já mám odvahu o tom mluvit". Pamukův případ sledovala velmi pozorně kvůli obavám z porušování lidských práv od samého počátku Evropská unie. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17679080-H00000_d-d6)

ČR je čtvrtá na světě v péči o životní prostředí

Česká republika je podle včerejšího britského deníku The Guardian na čtvrtém místě na světě v globálním přehledu péče o životní prostředí, který byl připraven pro letošní Světové ekonomické fórum v Davosu. Tabulku připravili vědci ze dvou amerických univerzit. Na prvním místě je podle nich Nový Zéland, následuje Švédsko, Finsko, Česká republika a Velká Británie. Vědci srovnávali řadu parametrů od emisí škodlivých plynů, přes ochranu přírodních parků, kvalitu vzduchu po kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že zjistili značné rozdíly u zemí s podobným "ekologickým dědictvím", vyvozují, že v tomto oboru má kritický význam dobrá správa věcí veřejných. (http://ihned.cz/1-10071640-17679520-003000_d-89)

SVĚT

Gruzínci šli do ulic. Ze "zimy" viní Putina

Opravy plynovodů v jižním Rusku, které byly zničeny při nedělní explozi, budou trvat nejméně 10 dní. Stovky Gruzínců se od noci na úterý shromažďují před ruským armádním velitelstvím, kde demonstrují proti Putinovi a viní ho ze způsobení krize a nedostatku energie v období tak krutých mrazů. Protestující zpívají národní gruzínské písně a mávají plakáty s heslem "GasPutin". "Je stejně příliš zima být kdekoli, venku jako doma," podotkl jeden z demonstrantů. (http://ihned.cz/1-10070870-17680730-003000_d-17)

Kanaďané si po dvanácti letech zvolili změnu

V kanadských předčasných parlamentních volbách nakonec překvapivě zvítězili konzervativci. Uvedly to kanadské televizní stanice. Poražený premiér Paul Martin v reakci na výsledky voleb odstoupil z funkce lídra liberálů. Kanaďané si jako svého třetího premiéra zvolili šéfa Konzervativní strany Stephana Harpera. Podle oficiálních výsledků voleb, které skončily včera ve 4:00 SEČ, budou mít konzervativci 124 křesel v 308členném parlamentu a zaostávají tak o 30 křesel za nadpoloviční většinou. Liberálům připadá 103 míst. Nová demokratická strana, která podporovala menšinový liberální kabinet po volbách v roce 2004, bude mít 29 mandátů a separatistický Quebecký blok 51; jedno místo zbývá pro nezávislého kandidáta. (http://ihned.cz/1-10070890-17677710-003000_d-15)

Líčení se Saddámem z neznámých důvodů pozdrženo

Zahájení dalšího kola soudního jednání v procesu s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem se přesunulo na neděli. Příčinu zatím nikdo nesdělil, oznámily tiskové agentury. Podle místních analytiků ale zpoždění může souviset se změnami ve vedení tribunálu. Do jeho čela byl v pondělí urychleně jmenován kurdský soudce Raúf Rašíd Abdar Rahmán poté, co soudce Rizgar Muhammad Amín, který od začátku procesu se Saddámem Husajnem soudu předsedal, v lednu na svou funkci rezignoval. V pondělí Amín znovu potvrdil, že jeho rozhodnutí je konečné. (http://ihned.cz/1-10070890-17679430-003000_d-96)

USA umožní popravy na Guantánamu

Americká armáda bude nyní moci popravovat odsouzené osoby i na základně Guantánamo. Tam vězní stovky lidí podezřelých z terorismu. Napsala to agentura AFP s odvoláním na zdroje americké armády. Doposud pravidla umožňovala popravy pouze ve Fort Leavenworthu v Kansasu. Nová verze pravidel, o kterých se mluví jako o výrazné novelizaci, dovoluje výkon absolutního trestu i na jiných místech.
Pravidla podepsal 17. ledna náčelník generálního štábu pozemního vojska generál Peter Schoomaker a vstoupit v platnost mají 17. února. (http://ihned.cz/1-10112090-17682590-003000_d-5b)

Palestinské volby: Za nezávislé kandiduje i expert na bomby

Představa, že by tento muž pravidelně usedal v palestinském parlamentu, není příliš reálná. Muhammad Šihadí, aktivista Islámského džihádu a jinak též odborník na výrobu bomb, je totiž už dvanáct let hledán Izraelci. O místo v politice se přesto uchází - v dnešních volbách. Jeho kampaň podle toho vypadá - Šihadí se spíše skrývá. V Betlémě, kde kandiduje, patří třiačtyřicetiletý radikál k populárním osobnostem. Na veřejnosti se objevuje zřídka, spoléhá na plakáty a spolupracovníky. Aby ho Izraelci nenašli, oslovuje předvolební shromáždění telefonicky. (http://ihned.cz/1-10070890-17674240-003000_d-c8)

Recept na úspěch knihy? Doporučení bin Ládinem

Recenze knih o americké zahraniční politice by od Usámy bin Ládina očekával asi málokdo. O to větší překvapení zavládlo, když předák islamistických teroristů ve čtvrtečním proslovu, odvysílaném televizí al-Džazíra, vyzval Američany k přečtení jisté knihy. Jde o knihu Darebácký stát: Průvodce jedinou světovou velmocí (Rogue State: A Guide to the World`s Only Superpower) autora Williama Bluma, do čtvrtečního večera známého jen úzkému okruhu lidí. Téměř přes noc se však z "ležáku" stal hit. Usámou doporučený titul začal v USA okamžitě mizet z knihkupectví kvůli velkému zájmu. (http://ihned.cz/1-10070900-17674190-003002_d-9c)

SPORT

Pro fotbalové úplatkáře navrhuje žalobce podmínku

Podmíněné tresty v délce šesti až 12 měsíců, peněžité tresty do výše půl milionu korun a zákaz činnosti na několik let navrhl včera u kroměřížského soudu pro deset obviněných v kauze Synot státní zástupce Pavel Pukovec. Obhájci naopak ve svých závěrečných řečech žádali zproštění obžaloby. Žádný přímý důkaz o vině jejich klientů podle nich neexistuje, v odposleších není ani jednou zmíněno, že by si měli obžalovaní předávat peníze, nikdy se žádný úplatek nezachytil. Rozsudek vynese soudce Karel Rašín ve čtvrtek. (http://ihned.cz/1-10107050-17679350-004000_d-4d)

Do kádru Sparty se nečekaně vrací Hlinka

Hokejový útočník Jaroslav Hlinka se vrací do pražské Sparty, kde se dohodl na dvouleté smlouvě se stejně dlouhou opcí. Včera to oznámili představitelé klubu na tiskové konferenci v Praze. Mistr světa z Německa 2001 předčasně ukončil angažmá ve švýcarském Klotenu a Spartě dal nečekaně přednost před působením ve švédské Frölundě. Ještě v pondělí přitom stěhování devětadvacetiletého útočníka právě na sever Evropy vypadalo pravděpodobněji. (http://ihned.cz/1-20107285-17680250-004000_d-a3)

Sparta poprvé v sezoně jasně přehrála Vsetín

Hokejisté Sparty poprvé v sezoně bezproblémově porazili Vsetín. Po třech vyrovnaných duelech vyhrál pražský tým zápas včerejšího 43. kola jasně 6:0 a pokračoval tak ve zlepšených výkonech, kterými si tým kouče Františka Výborného chce zajistit postup do play off. Výhru domácích režíroval nejlepší hráč utkání Ondřej Kratěna, který vypracoval pro své spoluhráče tři branky. Stejný počet bodů si připsal i obránce Milan Toman. Brankář Petr Bříza udržel potřetí v sezoně čisté konto. (http://ihned.cz/1-10112080-17683040-004000_pd-55)

Martin Damm je v semifinále čtyřhry

Český tenista si zahraje po dvanácti letech semifinále čtyřhry na Australian Open. Jeho spoluhráčem je indický hráč Leandro Paes. Pár porazil druhou nasazenou dvojici Björkmana ze Švédska a Mirnyje z Běloruska. Naposledy Damm postoupil do semifinále v roce 1994, když hrál ještě s Karlem Nováčkem. Česko-indická dvojice se radovala z postupu ve třísetové bitvě 3:6, 6:3 a 6:4. (http://ihned.cz/1-10107850-17679180-004F00_d-64)

Basketbalistka Němcová končí

Nejlepší basketbalistka Evropy z roku 1996 Eva Němcová ukončila svoji kariéru ve třiatřiceti letech. Loni v září trojkovým pokusem pomohla k vítězství české reprezentaci ve finále mistrovství Evropy nad Ruskem. Nyní prý ztratila motivaci, trápí ji přetrvávající zdravotní problémy a psychická únava. (http://ihned.cz/1-10112080-17680410-004000_pd-69)

Anarchisté se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

 severoitalském městě Trentu se skupina anarchistů pokusila zmocnit olympijské pochodně. Vytrhli ji v pondělí večer z ruky člence štafety Eleonory Berlandové a snažili se utéct, policie je však zadržela. Šlo již o 38. protestní akci během měsíc a půl trvající cesty pochodně z Říma do dějiště her Turína. "Tak jsem se lekla, že jsem pochodeň upustila. Mohla jsem se přitom hodně popálit," řekla běžkyně. "Je to skandální, když někdo takovým způsobem zachází se symbolem míru," dodala. (http://ihned.cz/1-10112080-17682100-004000_pd-e5)

POČASÍ

Dnes bude jasno až skoro jasno. Denní teploty -10 až -14°C. Noční teploty -18 až -22°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená