FinExpert.e15.cz

Ekomail 21. 4. 2006: USA a Británie vědomě využívaly mučení pro získávání informací

Kvůli ropě zvyšuje ČSA palivový příplatek * Senát podpořil zjednodušení registrace podnikatelů * Pentagon poprvé ukázal seznam vězňů na Guantánamu Speciál HERNÍ BYZNYS
Ekomail 21. 4. 2006: USA a Británie vědomě využívaly mučení pro získávání informací

ČESKÁ EKONOMIKA

Senát podpořil zjednodušení registrace podnikatelů

Podnikatelům se pravděpodobně od poloviny roku zjednoduší běhání po úřadech. Senát ve čtvrtek schválil vládní novelu živnostenského zákona, podle níž by podnikatelům při zahájení i průběhu činnosti stačil na všechny nutné úkony jeden úřad - centrální registrační místo - a jeden formulář. Nyní musí podnikatel navštívit nejméně tři úřady a vyplnit až osm formulářů. "Fakticky vzniká systém, kdy státní instituce nesmí a nebude požadovat po podnikateli informaci, která již v databázi nějaké státní instituce existuje," uvedl ministr vnitra František Bublan. Jak dodal, doufá, že se tento systém přenese i na komunikaci státních úřadů s každým občanem. Novela nyní putuje k podpisu prezidentovi republiky. (http://ihned.cz/1-10070840-18286070-001000_d-8b)

Banky začnou soutěžit o dlužníky

Mezi finančními ústavy se zřejmě brzy rozhoří další boj, který by měl vyústit ve zlevnění spotřebitelských úvěrů i hypoték. Jde o to, že banky budou lidem nabízet, aby své staré dluhy u konkurence splatily novou, výhodnější půjčkou. Jako první vytáhla do boje jedna z nejmenších tuzemských bank, Bawag Bank. Na splacení stávajících půjček nabízí spotřební úvěr až půl miliónu korun s faktickým úročením kolem třinácti procent, což je méně, než dnes mnoho dlužníků platí. Ostatní ústavy zatím takový úvěr nenabízejí. Pouze tvrdí, že si jejich klienti mohou v rámci běžných úvěrů zažádat i o půjčku na splacení starých dluhů. Podle expertů však další speciální nabídky brzy přijdou. Boj by měl vyústit ve zlevnění spotřebitelských úvěrů i hypoték. (http://ihned.cz/1-10070860-22933065-001100_d-f1)

Demolovat se kvůli záplavám musí zatím 10 domů

Nejméně asi deset domů čeká kvůli letošní velké vodě demolice. Konečné číslo může být i vyšší, protože poškození se může projevit i po několika měsících. Ministerstvo pro místní rozvoj proto již připravilo nový program, ze kterého se budou moci na tyto demolice čerpat peníze. Podle programu bude pět miliard korun získáno z peněz, které vláda určila na řešení povodňových škod či případně na protipovodňová opatření. Jejich uvolnění v úterý schválila Sněmovna, včera uvolnění financí podpořil také Senát. (http://ihned.cz/1-10070860-18287380-001100_d-a7)

Paroubek odhadl náklady na protipovodňová opatření na 50 miliard

Náklady na realizaci protipovodňových opatření se odhadují na 40 až 50 miliard korun. Na včerejší tiskové konferenci to řekl předseda vlády Jiří Paroubek s tím, že podle něj bude tato částka zřejmě ještě vyšší. Peníze na tato opatření chce stát získat mimo jiné od Evropské investiční banky. Další variantou získání peněz by mohla být i emise obligací. Paroubek očekává, že se v souvislosti s opatřeními proti velké vodě zahájí odborná diskuze. Podle ministerstva zemědělství se v plánech protipovodňových opatření pro příští roky počítá například se stavbou suchých polderů, které mají schopnost zadržet vodu při nadměrných srážkách, ale i s budováním menších nádrží jakožto vodních rezervoárů. "Nejde ale o díla dosahující rozměrů a složitosti běžných přehrad," uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace MZe. Ze státního rozpočtu je na odstraňování povodňových škod či případně na protipovodňová opatření určeno pět miliard korun. (http://ihned.cz/1-10070840-18287250-001000_d-73)

ČEZ zůstane státní ještě řadu let

Hlavní slovo v české energetice bude mít ještě dlouho stát. Sociální demokraté říkají prodeji dlouhodobě "ne". ODS prodávat chce, ale spíš až za několik let. "Nevidím teď nikoho, komu bych chtěl ČEZ prodat," řekl na úterním Fóru Hospodářských novin předseda ODS Mirek Topolánek. "Dokážu si představit, že by se těch 16 procent, které má stát nad většinových 51 procent, prodalo za tržní cenu penzijním fondům," dodal. ODS dosud tvrdila, že chce státní podíl prodávat na burze v několika vlnách. Rychlý prodej ČEZ, jehož tržní cena na burze teď dosahuje 485 miliard korun, tak nyní prosazují jen lidovci a Strana zelených. Obě strany by ale v jakékoli vládě hrály roli menších koaličních partnerů. (http://ihned.cz/1-10070850-18280250-001100_d-f9)

Kvůli ropě zvyšuje ČSA palivový příplatek

Dosud platili cestující na dálkových letech ČSA 46 USD (asi 1060 korun), od května si připlatí dalších pět dolarů. Celkem tak palivový příplatek bude na zaoceánských linkách ČSA činit 51 USD (asi 1170 korun). ČTK to včera řekla mluvčí dopravce Jitka Novotná. Na evropských linkách se cena poplatku nemění. Cestující i nadále připlácí 14 dolarů, tedy asi 320 korun. Příplatek na palivo zavedly ČSA v září 2004, poté co k podobnému kroku přistoupila většina konkurentů. Od té doby se již příplatek domácího dopravce několikrát zvýšil. Podobně postupovala také domácí nízkonákladová společnost Smart Wings. Ta ale letos po tlakem konkurence všechny příplatky včetně palivových zrušila. (http://ihned.cz/1-10070670-18287060-001000_d-a8)

Billa roste, ale konkurence také

Mezi pěti nejsilnějšími obchodními řetězci v Česku chce zůstat skupina Rewe, provozovatel diskontních prodejen Penny a supermarketů Billa. Proto investuje v průběhu dalších zhruba pěti let 130 miliónů eur. "V Česku bude určitě pokračovat koncentrace. Prvních pět hráčů nemá ani polovinu trhu s potravinami. V zemích západní Evropy je přitom tento podíl mnohem větší, až 95 procent," řekl na včerejší tiskové konferenci Alain Caparros, ředitel Rewe. Silní hráči na maloobchodním trhu musí pozice dál upevňovat, jinak je může pohltit konkurence. To se nedávno stalo třeba sítím Edeka nebo Carrefour. Tempo, jakým chce Rewe v Česku růst, ale není vyšší, než má konkurence. Oba větší konkurenti na maloobchodním trhu, skupina Schwarz ČR (Kaufland, Lidl) a Ahold (Hypernova, Albert), se v minulých letech zvětšovali podstatně rychleji. (http://ihned.cz/1-10070850-18282600-001100_d-e3)

Soutěž Manažer roku 2005 vyhrál ředitel Siemensu

Vítězem soutěže Manažer roku 2005 se stal ředitel společnosti Siemens Pavel Kafka. Titul Manažerky roku získala ředitelka Moravské ústředny Brno Jana Malá. Výsledky 13. ročníku soutěže byly včera oznámeny na pražském Žofíně. Do užšího výběru se dostalo 72 mužů a 13 žen. V soutěži Top 10 získal nejvíc hlasů po Kafkovi ředitel Zoologické zahrady Praha Petr Fejk. Následovali Zbyněk Frolík ze společnosti Linet, Antonín Koníček z firmy Kovokon Popovice a Oldřich Šubrt z Nemocnice Na Homolce. Ocenění vynikající manažer malé firmy do 50 zaměstnanců dostal Josef Šesták ze společnosti Carlson Wagonlit Travel. V kategorii středních firem do 250 zaměstnanců byl vybrán Fejk. Letošní výsledek byl podle Rudolfa Černého, předsedy Národní komise, která účastníky soutěže hodnotí, jednoznačný. (http://ihned.cz/1-10070850-18287960-001100_d-8c)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

EP chce zvláštní rezervu z nevyčerpaných prostředků fondů EU

Evropský parlament chce po členských státech EU, aby souhlasily s tím, že peníze z fondů určených pro chudší země a regiony, které se nepodaří vyčerpat, se nebudou vracet do státních rozpočtů, ale vytvoří zvláštní rezervu. Česká republika a další nové země s tímto postupem nesouhlasí. V praxi by to mohlo vypadat tak, že například ČR by pro nedostatek projektů nebo administrativní průtahy nedokázala využít všechny peníze například za rok 2007, které podle pravidel musí spotřebovat do roku 2011. Nevyčerpané prostředky by se pak daly k dispozici Španělsku, jež má značnou zkušenost a zručnost při přípravě životaschopných projektů. Podle diplomatického zdroje nebude při jednání mezi státy EU ČR se vznikem takové rezervy souhlasit. (http://ihned.cz/1-10076470-18287590-001000_d-e2)

Jednání G7 zřejmě ceny ropy neovlivní

Hlavním tématem víkendové washingtonské schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny nejvyspělejších zemí G7 bude nebývale drahá ropa. Naděje na zlevnění energií se však zdají být malé vzhledem k tomu, že se různá opatření kvůli nim zavádějí již dva roky. Schůzka představitelů G7 začíná již v pátek. Hlavní analytik banky HSBC CCF Antoine Brunet míní, že MMF a G7 nevyřeší opravdové problémy na trhu s energiemi, pokud neovládnou svoji vlastní spotřebu a neomezí vliv spekulantů na trhu. (http://ihned.cz/1-10112070-18287340-001000_pd-c6)

Světová výroba vína loni poklesla

Výroba vína ve světě klesla loni proti roku 2004 o 6,9 procenta a jeho spotřeba stoupla mírně o 0,1 procenta. Odhady o produkci a spotřebě zveřejnil v Paříži Mezinárodní úřad pro révu a víno (OIV). Jeho generální ředitel Federico Castellucci na tiskové konferenci řekl, že v roce 2004 bylo ve světě vyrobeno 298,9 milionu hektolitrů vína, zatímco průměrný odhad loňské výroby je 278,3 milionu hektolitrů. Spotřeba předloni činila 235,3 milionu a loni odhadem 235,6 milionu hektolitrů. Výroba loni nejvíc klesla ve Španělsku - o 7,86 na 35,3 milionu hektolitrů, ve Francii se snížila na 50,5 z 57,4 milionu hektolitrů. Snížení zaznamenaly i Itálie a další hlavní evropské producentské země. Zvýšení výroby především v USA a v Chile nestačilo tento pokles vyrovnat. (http://ihned.cz/1-10076480-18286900-001000_d-b3)

Německé odbory usilují o růst mezd

Německý odborový svaz zaměstnanců kovoprůmyslu IG Metall stanovil za mezní termín uzavření dohody o mzdách úterý. Pokud se nepodaří dohodu se zaměstnavateli uzavřít, hrozí odbory zesílením protestních akcí, které by mohly vyústit až v celonárodní stávku. IG Metall požaduje pro 3,4 milionu dělníků po celém Německu zvýšení mezd o pět procent. Zaměstnavatelé doposud navrhli zvýšení mezd o 1,2 procenta a různé jednorázové platby navíc. Odbory uvádějí, že je ke mzdovým nárokům opravňuje vyšší produktivita spolu se silnými podnikovými zisky. Ve středu skončila neúspěšně jednání v Bavorsku, Dolním Sasku a dalších třech západních zemích. Odbory poté pohrozily, že pokud zaměstnavatelé nepřinesou přijatelnou nabídku, zahájí první rozsáhlou stávku zaměstnanců v průmyslu za čtyři roky. (http://ihned.cz/1-10076470-18287320-001000_d-bf)

Britské odbory hrozí PSA stávkou

Oznámení francouzského koncernu PSA Peugeot Citroen o uzavření továrny v Británii nezůstalo bez odezvy. Proti plánu automobilky připravit o práci 2300 zaměstnanců závodu v Rytonu se zvedla vlna ostrých protestů, a odboráři dokonce zvažují stávku. Šestá největší automobilka na světě uvedla, že kvůli vysokým nákladům a slabé poptávce na klíčových trzích již nemůže pokračovat v investicích do továrny. Podle mluvčího odborů Desa Quinna však zaměstnanci s rozhodnutím společnosti hodlají bojovat. Podporu britským dělníkům už vyjádřili nejenom jejich francouzští "kolegové", ale také britský premiér Tony Blair. Připustil však, že občas je propouštění z důvodu mezinárodních tlaků nezbytné. (http://ihned.cz/1-10076490-18282580-001200_d-85)

Hyundai Motor chce vylepšit svou image

Vylepšit svou image na veřejnosti chce šéf jihokorejské automobilky Hyundai Motor Čong Mong-ku a jeho syn Čong Ui-sun. Oba Čongové totiž společně s dalšími manažery čelí vyšetřování policie kvůli podezření z korupce. Vedení automobilky se proto kvůli skandálu ve středu omluvilo a rozhodlo se věnovat 60 procent akcií své dceřiné společnosti Glovis za zhruba jednu miliardu dolarů na dobročinné účely. "Omlouváme se, protože jako Hyundai Motor Group jsme měli jít příkladem, ale tuto zodpovědnost jsme nesplnili," citovala agentura DPA Lee Jeonkapa, jednoho z vedoucích manažerů. (http://ihned.cz/1-10076480-18282290-001000_d-70)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 20. 4. 2006:

EUR - 28,460

USD - 23,056

GBP - 41,120

ČESKÁ POLITIKA

Součková necítí vinu v kauze Diag Human, prý ji bylo vyhrožováno likvidací

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková u Obvodního soudu pro Prahu 2 odmítla svou obžalobu v souvislosti s kauzou Diag Human. Exministryně, která po obvinění vystoupila z ČSSD, se zodpovídá z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Součková také u soudu uvedla, že případ má politický podtext. Součková je stíhána kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Nováčka pověřila zastupováním státu bez výběrového řízení, smlouva byla podle obvinění pro stát nevýhodná. Součková včera ale u soudu pravost smlouvy zpochybnila. Prohlásila, že smlouvu zřejmě někdo zfalšoval. (http://ihned.cz/1-10070930-18285860-002000_d-4e)

NBÚ bude šéfovat Hostek ze středočeské policie

Vláda ve středu večer rozhodla o tom, že nominaci Petra Hostka předloží premiér Jiří Paroubek k projednání brannému výboru sněmovny, a poté ho definitivně jmenuje. Hostek nahradí v čele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jana Mareše, který rezignoval v únoru kvůli podezření, že udržoval kontakty se členy skupiny kolem stíhaného konkurzního soudce Jiřího Berky. Úřad od té doby provizorně vedla náměstkyně Zdeňka Jůzlová. Petr Hostek (42) vystudoval Vysokou školu vojenskou ve Vyškově, působil u bezpečnostních složek, naposledy u středočeské policie. Jeho jméno se objevilo v loňském roce mezi kandidáty na funkci policejního ředitele, jímž se nakonec stal Vladislav Husák. (http://ihned.cz/1-10070930-18282320-002000_d-9a)

Senátoři opravili eurozatykač

Po dvou letech čeští zákonodárci napravili chybu v takzvaném eurozatykači. Kvůli ní policie dosud nemohla dostat do Česka lidi stíhané za těžké zločiny, kteří se ukrývali v zemích Evropské unie. Problém je tom, že eurozatykač, tak jak ho schválili poslanci, neumožňoval vydávání lidí stíhaných před rokem 2004. Jde o jednatřicet obviněných, kteří jsou podezřelí z vražd nebo z pašování drog. Ve středu však senátoři v novele trestního řádu schválili nové znění eurozatykače. Ten se tak bude nově vztahovat i na činy spáchané právě před přijetím zákona. Nyní záleží na tom, zda normu podepíše prezident. (http://ihned.cz/1-10070930-18280360-002000_d-94)

Odpad z Libčevsi zlikviduje Sasko-Anhaltsko

Německý odpad z ilegální skládky u Libčevsi na Lounsku by měla odstranit německá spolková země Sasko-Anhaltsko. Takový je výsledek včerejšího jednání německého spolkového ministerstva životního prostředí se zástupci zvláštní odpadové agentury a představiteli spolkových zemí Saska-Anhaltska a Bádenska-Württemberska. Uvedl to mluvčí bádensko-württemberského zemského ministerstva životního prostředí. "Výsledek tohoto pohovoru je ten, že se Sasko-Anhaltsko postará o odvoz tohoto ilegálního odpadu," řekl mluvčí bádensko-württemberského ministerstva životního prostředí. Sasko-Anhaltsko podle něj v tomto případě uznává, že odpad pochází z jeho spolkové země. "Proto je také Sasko-Anhaltsko příslušné k tomu dát to pořádku," dodal. (http://ihned.cz/1-10070920-18287720-002000_d-6c)

Za dovoz německého odpadu padla první obvinění

Policie obvinila šest lidí kvůli nelegálnímu dovozu německého odpadu do Česka. Tři z nich jsou podezřelí z navážení odpadu na skládku v Libčevsi na Lounsku. Ostatní organizovali dovoz německého odpadu na skládky v Jirkově a Tušimicích na Chomutovsku. Mezi obviněnými je i jeden německý občan. Novinářům to řekla lounská státní zástupkyně Zdeňka Bendová.
Podotkla, že vyšetřování dále pokračuje. Nevylučuje, že obviněných může být více. Prověřujeme dalších 15 až 20 lidí. (http://ihned.cz/1-10070930-18285440-002000_d-c3)

Tajemství průzkumů: mají lidovci 4,9? Nebo 12?

Miroslav Kalousek si dal závazek: až do voleb nebude komentovat výsledky průzkumů. Je to totiž dost obtížná práce: co vlastně říkat, když v úterý naměří volební prognóza agentury Factum Invenio jeho KDU-ČSL dvanáct a půl procenta hlasů, zatímco včerejší data STEM posunují lidovce - alespoň opticky a o pouhou jednu desetinu - pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny? Téměř totožný výsledek předpověděl minulý týden i průzkum agentury SCaC pro MF DNES. Přesto podle ředitele STEM Jana Hartla není na místě tvrzení, že by lidovcům poprvé v historii vážně hrozil odchod ze sněmovních lavic. (http://ihned.cz/1-10070940-18280330-002100_d-4e)

Zelení nechtějí NATO v Evropě

Strana zelených ve svém volebním programu navrhuje, aby Severoatlantickou alianci v Evropě v budoucnu nahradily evropské bezpečnostní síly. Vůči USA má kontinent vystupovat sebevědoměji. Zelení také chtějí snížit rozpočet české armády a peníze investovat jinde, uvedl to Stanislav Penc, volební lídr strany v Královéhradeckém kraji. "Evropský bezpečnostní systém by měl být složen (kromě vojáků) i z policie, hasičů, záchranářů," uvedl Penc. Předstupněm organizace, která by kontinent chránila navenek i zevnitř, například proti teroristům, je podle něj schengenský prostor umožňující volný pohyb lidí. Česko do něj hodlá vstoupit příští rok v říjnu. Zelení souhlasí s vysíláním českých vojáků do zahraničí, podmínkou by však podle nich mělo být, aby akci schválila OSN. Kritizují proto americké ozbrojené zásahy, třeba v Iráku, ke kterým Washington od OSN nedostal mandát. (http://ihned.cz/1-10070930-18287100-002000_d-1e)

EVROPSKÁ UNIE

Evropská trojka se S Íránem nedohodla

Vysocí íránští představitelé ve středu v Moskvě jednali se zástupci Británie, Francie a Německa o svém jaderném programu. Podle britských zdrojů schůzka neznamenala žádný pokrok, protože Teherán, který dosud trval na svém právu obohacovat uran ve vlastních jaderných zařízeních, postoj nezměnil. Rozhovory Íránu s trojicí evropských mocností se konaly poprvé od ledna, kdy byly přerušeny kvůli oznámení plánu Teheránu obnovit jaderné aktivity. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18285520-H00000_d-25)

USA a Británie vědomě využívaly mučení pro získávání informací

Spojené státy a Británie vědomě využívaly v boji proti terorismu informace vynucené mučením. Ve vyšetřovacím výboru Evropského parlamentu v Bruselu to včera řekl bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray. Vzápětí ale protiteroristický koordinátor EU zdůraznil, že se neprokázalo, že by se unie a její členské státy zapletly do nelegálních praktik. "Neslyšel jsem, že by při mučení podezřelých z terorismu byl americký či evropský pozorovatel, to byla uzbecká záležitost," prohlásil exvelvyslanec v Taškentu. "Ale o mučení v Uzbekistánu je mnoho důkazů a vím, že o využívání informací získaných mučením oficiálně rozhodl ministr zahraničí Jack Straw. Viděl jsem zápis z jednání 3. března 2003, který je však přísně utajen." (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18286960-H00000_d-8a)

Česko se pokusí dostat revidovaný návrh Směrnice o službách do Rady EU

Česká republika má stanovisko k nové verzi kontroverzní směrnice o službách. Je to mandát pro další jednání, který schválil výbor pro EU při Ministerstvu zahraničních věcí. Připravily ho jednotlivé resorty a posvětili sociální partneři. I nyní, stejně jako loni v říjnu, kdy byla schválena národní rámcová pozice k témuž dokumentu, přijalo Česko toto stanovisko hlavně proto, aby projednávání opět o něco pokročilo. Nelibost nad tím, že se výsledná podoba textu směrnice ubírá od dokořán otevřených dveří pro poskytovatele služeb (jak si to původně, už v roce 2004, přála Evropská komise) ke dveřím o hodně více zavřeným (jak si to prosadil letos v únoru Evropský parlament), je však v mandátu znát. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18284350-H00000_d-db)

Turisté navštěvují Prahu raději než Řím

Zahraniční turisté považují Prahu za druhé nejatraktivnější město po Paříži. Vyplývá to z průzkumu, který pro Prahu provedla na šesti zahraničních veletrzích cestovního ruchu agentura Stem/Mark mezi 2500 respondenty. Praha tak v žebříčku nejzajímavějších evropských měst předstihla například Řím, Londýn, Vídeň, Barcelonu nebo Benátky. Na tiskové konferenci o tom informoval pražský radní Bohumil Černý. Prahu dokonce mezi jedno z nejatraktivnějších měst řadí i mnozí turisté, kteří ji v životě nenavštívili. Devět z deseti, kteří Prahu dosud nenavštívili, odpovědělo, že se k návštěvě českého hlavního města chystá. Z těch, kteří zde již byli, odpovědělo 98 procent, že se jim v Praze líbilo. Nejvíce do Prahy cestují Britové. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18286000-H00000_d-3f)

Britové slaví, královna má osmdesátiny

Královna Alžběta II. dnes oslaví osmdesátiny. Kulaté narozeniny slaví na vrcholu popularity. Nikdo se neodvažuje hlasitě navrhnout, aby odstoupila nebo aby Británie zrušila monarchii. Ještě nedávno bylo všechno jinak. Skandály, rozvody a rodinné tragédie uvrhly v 90. letech popularitu královny a celé její rodiny na naprosté dno a v Británii se stále hlasitěji hovořilo o změně zřízení. Podle nového průzkumu televizního kanálu ITV News si dnes zachování monarchie přejí více než dvě třetiny Britů. A jen 13 procent by chtělo, aby se Británie stala republikou. To je dokonce o pět procent méně než v roce 1969. I skalní britští republikáni tak vědí, že o změně zřízení zatím nemá smysl ani uvažovat. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18283440-H00000_d-77)

SVĚT

MMF: Čeká se růst navzdory drahé ropě

Světová ekonomika šlape jako hodinky. Její úhrnný produkt se letos zvýší skoro o pět procent a příští rok tempo poleví jenom nepatrně. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF). Jsou tu ale i rizika. Experti poukazují především na vrtošivou cenu ropy, která se může už v první polovině letošního roku přehoupnut přes 80 dolarů za barel. Do mixu, který může "otrávit" globální konjunkturu, patří také zvyšující se úrokové sazby v eurozóně a Japonsku, stejně jako obavy z pandemie ptačí chřipky či obchodního ochranářství. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-22933105-H00000_d-9e)

Pentagon poprvé ukázal seznam vězňů na Guantánamu

Pentagon zveřejnil v noci na čtvrtek poprvé seznam jmen a země původu všech 558 osob, které jsou nebo byly v rámci boje proti terorismu vězněny na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Uvedly to zahraniční agentury. Ke kroku přiměla úřad minulý měsíc americká justice. Pentagon dosud odmítal zveřejnit všechny údaje s tvrzením, že tak chce zabránit represáliím proti zadrženým nebo jejich rodinám. V březnu byly zveřejněny stovky jmen v rámci přepisů výslechů v podobě asi 7600 stran. Seznam vydaný Pentagonem je bez komentáře a lze jej nalézt na internetové adrese: www.defenselink.mil/pubs/foi/detainees/detainee_list.pdf. (http://ihned.cz/1-10030290-18282640-003300_d-af)

Americký prezident mění svůj tým

Tiskový mluvčí Bílého domu Scott McClellan oznámil, že odstupuje. Funkce se podle agentury Reuters vzdal také prezidentův politický poradce Karl Rove.Ten však bude nyní zapojen do střednědobého strategického plánování jako zástupce vedoucího prezidentské kanceláře.
Podle pozorovatelů mají tyto personální změny v týmu nejbližších spolupracovníků pomoci prezidentovi Georgi Bushovi přivést nové tváře a zastavit propad obliby u veřejnosti. Prezidenta dnes podporuje pouze 35 procent Američanů. Podpora je tak jen o procento vyšší než vůbec nejnižší hodnota, která byla v průzkumech zaznamenána v listopadu. (http://ihned.cz/1-10030290-18280560-003300_d-52)

Izrael varuje: Írán, Sýrie a Hamas se připravují na válku

Izraelský ambasador pro OSN uvedl na pondělním zasedání Rady bezpečnosti, že kroky palestinských autorit, Sýrie a Íránu vedou k "vyhlášení války". Dan Gillerman zmínil hned několik důvodů, které tomu nasvědčují. Uvedl například finanční výpomoc Sýrie a Íránu palestinské teroristické skupině Hamas či výzvu íránského prezidenta, aby byl Izrael vymazán z mapy světa. Tato fakta považuje ambasador za důkaz, že Írán, Palestina a Sýrie záměrně směřují k bitevnímu poli. Navzdory faktu, že palestinský pozorovatel pro OSN odsoudil slovní útoky prezidenta Abbáse, vláda tvořená členy Hamasu se k jeho stanovisku nikdy nepřiklonila, ani jej nepodpořila. "Všechny tyto nedávné skutečnosti představují jasné vyhlášení války. Urguji na každého z vás, abyste vše pozorně sledovali a sami zvážili jejich chování," prohlásil ambasador. (http://ihned.cz/1-10030300-18285380-003400_d-6d)

Na popravu čeká ve světě 20 tisíc osob

Amnesty International zveřejnila statistiky o počtu trestů smrti, které byly uděleny za rok 2005. Ve 22 zemích bylo za uplynulý rok popraveno minimálně 2.148 osob, přičemž 94 procent všech trestů smrti bylo vykonáno v Číně, Íránu, Saudské Arábii a USA. Skutečné údaje jsou ale podstatně vyšší, upozornila AI. Problémem je, že mnoho vlád informace o popravách tají, Vietnam je dokonce označil za "státní tajemství", třebaže takový postup je v rozporu se standardy OSN. Počty popravených osob jsou velmi znepokojivé. Dalších 20 tisíc lidí čeká na den, kdy je stát připraví o život. Trest smrti je však nehumánní. Často je vynášen diskriminačním způsobem, následuje po nespravedlivých soudech nebo je udělován na politickou objednávku. Pokud justice selže, může dojít k nezvratnému omylu," uvedla generální tajemnice AI Irene Khan. (http://ihned.cz/1-10030300-18284060-003400_d-63)

Letadlo s běloruskými politiky nesmělo přistát v Kanadě

Kanada odmítla povolit mezipřistání letadla s běloruskými činiteli na palubě. Stroj dostal jen povolení k přeletu nad kanadským územím. Oznámilo to včera kanadské ministerstvo zahraničí, které neuvedlo, o které osoby se konkrétně jednalo. Podle zdrojů běloruské opozice byl na palubě letounu premiér Sergej Sidorski, který letěl na oficiální návštěvu na Kubu. O zákazu mezipřistání však kanadské úřady rozhodly proto, že na palubě byly dvě osoby, které Evropská unie zařadila na seznam lidí nemajících právo vstoupit na území členských zemí unie. Toto opatření vyhlásila unie jako sankci za zmanipulované prezidentské volby, v nichž se v březnu hlavou běloruského státu stal po třetí Alexandr Lukašenko. (http://ihned.cz/1-10029890-18288030-003000_d-52)

Juščenko odmítl svěřit Tymošenkové premiérský úřad

Blok Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka projevil nesouhlas s klíčovým prvkem plánu na oživení "oranžové koalice". Odmítl totiž požadavek své bývalé spojenkyně Julije Tymošenkové, aby jí byl znovu svěřen premiérský úřad, sdělila agentura AP. Naše Ukrajina, Blok Julije Tymošenkové a Socialistická strana Ukrajiny podepsaly minulý týden předběžnou dohodu, v níž potvrdily přání vytvořit po nedávných parlamentních volbách koalici. Juščenkova strana ale ve středu odmítla schválit klauzuli stanovící, že strana Tymošenkové je zmocněna jmenovat předsedu vlády, protože ve volbách 26. března získala nejvíce hlasů z "oranžových" sil, informovala mluvčí Naší Ukrajiny Taťjana Mokridiová. (http://ihned.cz/1-10070880-18286740-003000_d-b0)

HERNÍ BYZNYS

Kdo vyhraje bitvu next-gen formátů?

Analýza společnosti ABI Research odhaduje, že v krátkodobém výhledu bude úspěšnější formát HD DVD, který však Blu-Ray může dohnat v dlouhodobém hledisku. Analýza si zakládá hlavně na dřívějším startu a nižší ceně HD DVD, což by měly být hlavní výhody. Oproti tomu devizou formátu Blu-Ray od Sony má být jeho použití pro konzoli PS3, po níž bude značná poptávka, ale až ke konci roku, kdy přijde na trh. Obě strany konfliktu next-gen formátů paměťových médií tak mají před sebou složitou situaci, stejně jako filmový průmysl. Firmy se totiž musejí rozhodnout, na kterou stranu se přiklonit, nebo pokud budou podporovat oba formáty, budou jejich média dražší. Vyšší cenu pak odnesou buď studia, nebo zákazníci. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113715)

Ubisoft ztratil víru v Japonsko

Že se západním herním titulům na japonském trhu nedaří je všeobecně známá věc a president společnosti Ubisoft - Yves Guillemot tvrdí, že vidí problém v samotném prezentování her Japoncům. "Protože tituly pocházející z Evropy a Spojených Států jsou označovány jako `cizí hry`, neberou se jako `normální` hry," říká Guillemot. "Pro exportní hry tam existují speciální sekce [obchodů], což nám vůbec nepomáhá," přidává president Ubisoftu a pokračuje: "Už jen fakt, že se o nich říká exportní hry by mohl být změněn a tím by se pro nás hodně zvětšila šance uspět na japonském trhu. Dá se toho udělat spoustu, co by mohlo pomoci všem západním vydavatelům ve větších prodejích v Japonsku. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113699&CAI=2136)

Huxley bere Xbox 360 útokem

Vývojáři ze společnosti Webzen vypustili do světa nové obrázky ze svého připravovaného titulu Huxley.Zajímavě vypadající MMOFPS Huxley poběží na engine Unreal 3. To by hře mělo dodat dostatečnou grafickou sílu, aby prorazila v silné konkurenci. Kromě toho se můžeme těšit na desítky zbraní, multiplayerových módů a z toho pramenící stovky hodin online zábavy. Hra vypadá hodně nadějně, takže o ní určitě nepíšeme naposledy. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113722)

Grafická bomba jménem Crysis

Tvůrci střílečky Far Cry se pouštějí do dalšího titulu. Nikoho nepřekvapí, že se bude jednat opět o střílečku, tentokrát však zasazenou do jiného prostředí. Tropické ostrovy jsou již známé, tentokráte se podíváme do budoucnosti, kdy Zemi napadnou mimozemšťané a vy budete bojovat o svůj život. K úspěchu bude údajně nutné zvládnout používat širokou paletu zbraní a brnění. To vše ponese jméno Crysis a poběží na Cry Engine 2. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113713)

Přijde Darth Vader do her?

New York Times otiskli článek, v němž odhalují možnou budoucnost série Star Wars. Další díl by měl lépe prohledat historii jednoho z hlavních padouchů – Darth Vadera – v období mezi oběmi filmovými trilogiemi. Zatím není moc jasné, jak vlastně bude hra ze známého světa vypadat, podle všech informací by se děj měl odehrávat někdy na pomezí obou filmových trilogií, časově po Pomstě Sithů, ale před Novou nadějí. Měli bychom zažít léta Darth Vadera v područí Imperátora, zůstává však otázkou, z jakého pohledu tyto chvíle odhalíme. Podle ukázky, kterou zkoušel reportér New York Times, budete totiž bojovat proti jednotkám storm trooper, což by značilo postavení vašeho hrdiny na stranu Rebelů. Musíme se nechat překvapit, v současné době je nejbližším oznámeným projektem Lucas Arts jen druhý díl Lego Star Wars. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113712)

SPORT

Los rozhodl o semifinále Poháru ČMFS

V semifinále Poháru ČMFS se střetnou fotbalisté Sparty Praha a 1. FC Brno, druhý finalista vzejde z duelu obhájce trofeje Baníku Ostrava a Hradce Králové. O složení semifinálových dvojic rozhodlo dnešní losování na pražském Strahově, kterého se ujal předseda svazu Pavel Mokrý. Zápasy se budou hrát v úterý 16. května od 18:00, finále se uskuteční v pátek 19. května od 17:00. O dějišti finálového duelu se rozhodne až po semifinále, ale pravidla pro výběr hřiště byla určena už dnes. Pokud se do finále probojuje alespoň jeden český klub, bude se hrát v Liberci, v případě souboje Brno - Ostrava by se hrálo v Uherském Hradišti na stadionu 1. FC Slovácko. (http://ihned.cz/1-20107285-18284680-004000_d-44)

NHL po roční výluce lámala rekordy

Po jednoleté pauze zámořské hokejové NHL, způsobené jednáním o nové kolektivní smlouvě, se vydařil. Díky oživení novými pravidel se zvýšil divácký zájem. S průměrem 16.955 fanoušků na zápas byl vytvořen nový rekord. Přispěl k tomu také i značný nárůst vstřelených branek, u řady klubů boj o play off do téměř poslední chvíle a také individuální výkony hvězd i nastupující generace. K největším osobnostem ročníku patřil český útočník Jaromír Jágr. (http://ihned.cz/1-10112080-18275850-004000_pd-dd)

Hamr se stal nejproduktivnějším obráncem play off švédské ligy

Český hokejista Radek Hamr nasbíral v play off švédské ligy v dresu Färjestadu celkem 15 bodů za pět branek a deset asistencí, a stal se tak nejproduktivnějším obráncem této části soutěže. Svému týmu tak dopomohl k získání mistrovského titulu. Do vyřazovací části Elitserien zasáhlo i dalších pět českých hokejistů, z nichž nejproduktivnější byl s čtyřmi body z šesti zápasů Vladimír Machulda z Luley. Po dvou bodech nasbírali další členové mistrovského Färjestadu Pavel Patera a Martin Ševc. (http://ihned.cz/1-10112080-18274860-004000_pd-4f

Fed Cup: Benešová zahájí proti Viratprasertové

Iveta Benešová zahájí zápas českých tenistek ve Světové skupině II Fed Cupu proti Thajsku. Česká dvojka se v sobotní úvodní dvouhře střetne se Suchanun Viratprasertovou. Po nich se na dvorci v hotelovém komplexu Rama Gardens v Bangkoku, v kterém se uskutečnilo dnešní losování, objeví patnáctá hráčka světa Nicole Vaidišová v duelu s Montinee Tangphongovou. Vítězky postoupí do červencové baráže o elitní osmičku Světové skupiny. V neděli by měly nejdříve hrát Vadišová s Viratprasertovou a pak Tangphongová s Benešovou. Dá se ovšem předpokládat, že český kapitán Tomáš Petera pošle do hry Kláru Koukalovou, aby se Benešová mohla připravit na závěrečnou čtyřhru s Barborou Strýcovou. Jejich soupeřkami budou Napaporn Tongsaleeová a Nudnida Luangnamová. Češky jsou podle žebříčku favoritkami. (http://ihned.cz/1-10107050-18286680-004000_d-e0)

Stolní tenisté chtějí postup

Postoupit mezi dvanáct nejlepších celků chtějí stolní tenisté na mistrovství světa družstev, které začíná v pondělí v Brémách. To znamená, že musí ve své skupině skončit do třetího místa. "Favoritem skupiny je Německo, ale není to nepřekonatelný soupeř. Rakousku chceme oplatit porážku 2:3 z mistrovství Evropy. Podceňovat nelze ani Srbsko a Polsko, papírově nejslabší je Norsko. Mámě šanci, tak ji chceme využít," vysvětluje trenér mužů Pavel Špaček.
Oporou týmu je Petr Korbel. (http://ihned.cz/1-20107285-18280830-004000_d-b0)

Woods oznámil, že přeruší sezonu

Nejlepší golfista světa Tiger Woods se na čas stáhne z turnajů, aby mohl co nejvíce času trávit se svým otcem, jenž bojuje s rakovinou. Čtyřiasedmdesátiletý Earl Woods trpí rakovinou od roku 1998, v poslední době se prý jeho stav zhoršil.Třicetiletý americký hráč oznámil, že se zřejmě vrátí až na US Open, které se uskuteční v polovině června. Žádné detaily ohledně svých plánů v nejbližší budoucnosti Woods neuvedl. (http://ihned.cz/1-20107285-18287240-004000_d-11)

POČASÍ

Dnes bude skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 15 až 19°C. Noční teploty 8 až 4°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená