FinExpert.e15.cz

Ekomail 21. 3. 2006: Na Austrálii zaútočil nejhorší hurikán za posledních 30 let

Pro pojišťovny je tato zima kalamitní * Lukašenkovo vítězství potvrzeno s 82,6 procenty * ODS nadále v čele, ČSSD zastavila pokles * Speciál MOBILNÍ BYZNYS
Ekomail 21. 3. 2006: Na Austrálii zaútočil nejhorší hurikán za posledních 30 let

ČESKÁ EKONOMIKA

V tzv. Curyšské arbitráži chce stát po Nomuře 111 miliard

V Paříži začala jednání v rámci takzvané Curyšské arbitráže, ve které Česká republika žaluje japonskou banku Nomura. ČR požaduje po Nomuře přibližně 111 miliard korun jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB. Tzv. Curyšská arbitráž byla zahájena v roce 2002 a Česká republika v ní původně požadovala po Nomuře přibližně 260 miliard korun a Fond národního majetku, který loni zanikl a stát jeho nároky přebral, tři miliardy korun. Požadované sumy byly podle ministerstva financí založeny na maximálních částkách veřejné podpory ČSOB v souvislosti s jejím převzetím banky IPB. "Nyní měli ekonomičtí experti ČR možnost provést detailní kalkulaci nároků ČR vůči Nomuře a dospěli k částce 111 miliard korun," uvádí MF v tiskové zprávě. (http://ihned.cz/1-10070860-18066390-001001_d-9e

Pro pojišťovny je tato zima kalamitní

Letošní zima je kvůli extrémnímu množství sněhu z hlediska počtu pojistných událostí po mnoha letech opět kalamitní. Více škod se také stalo motoristům na zledovatělých silnicích. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Například Česká pojišťovna od začátku zimy eviduje 12.500 pojistných událostí z tíhy nebo sesuvu sněhu, či námrazy s celkovým odhadovaným plněním půl miliardy korun, řekl mluvčí ČP Václav Bálek. Další stamiliony byly a ještě budou podle něj vyplaceny za dopravní nehody, kterých se od ledna do dnešních dní přihodilo přes 55.000. Jejich nejčastější příčinou byl právě sníh a led na silnicích. (http://ihned.cz/1-1007067-18069840-001000_d-57)

Škromach: Úřady práce by mohly v zimě přispívat na zemědělce

Zemědělci by přes zimu nemuseli přijít o zaměstnání. Řada zemědělských podniků dosud s mnohými zaměstnanci neuzavírala na zimu smlouvy, aby jim nemusela platit mzdu v období, kdy pro ně nemá práci. Ministerstvo práce a sociálních věcí by ale mohlo v nejbližší době navrhnout, aby na platy zemědělců v zimních měsících přispívaly úřady práce, řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Firmy by měly možnost za nižší mzdy zaměstnávat své lidi i v zimě, vysvětlil Škromach. "Bylo by lepší, kdyby se například chystali na sezonu, než aby o práci přišli úplně," míní. Nový systém by podle něj mohl platit už letos. (http://ihned.cz/1-10070840-18070590-001000_d-cb)

Kvůli Hyundai už v Česku investují další

Jihokorejská automobilka Hyundai stále ještě drží vládu v napětí, ale už teď se na očekávaný příchod velkého investora chystají další společnosti. Firma Automotive Lighting postaví za 2,6 miliardy korun v Pávově u Jihlavy svou další továrnu. Vyrábí světla do aut a Hyundai je jedním z důvodů, proč jich začne dělat podstatně více. Jihokorejská firma Sungwoo Hitech se loni na podzim rozhodla vybudovat novou továrnu na výrobu částí automobilových karosérií v Ostravě. Investice má hodnotu téměř 2,5 miliardy a firma v průběhu tří let hodlá zaměstnat tisíc lidí. Loni v prosinci oznámily svůj příchod na severní Moravu dvě firmy. Svou provozovnu zde za 112 miliónů korun vybuduje britský podnik Stant Manufacturing, vyrábějící automobilové termostaty a zátky nádrží. Německá společnost Erich Jaeger investuje 162 milióny korun do závodu vyrábějícího kabely, svorky a další prvky elektrické výbavy automobilů. (http://ihned.cz/1-10070860-18063160-001001_d-af)

Kolem eBanky krouží nápadníci

Čtyři roky čekala eBanka na zisk. Dočkala se ho, až když spočítala hospodaření za loňský rok, předtím byla tři roky po sobě ve ztrátě. A když začátkem února banka oznámila výdělek za rok 2005 deset a půl miliónu korun, investoři zbystřili. Nyní se finanční skupině PPF, která eBanku vlastní, hlásí hned několik zájemců. O koho přesně jde, však zatím PPF tají. Jak Hospodářským novinám řekla mluvčí skupiny Dita Fuchsová, po zveřejnění dobrých hospodářských výsledků skupina obdržela několik nabídek na odkup sta procent akcií eBanky. Podle serveru Měšec.cz přichází zájem také z "renomovaných velkých evropských bankovních skupin". (http://ihned.cz/1-10070860-22900185-001001_d-33)

Na vytěsnění akcionářů daly podniky přes 9 miliard Kč

Majoritní akcionáře českých společností podle doposud oznámených případů přijde vytěsnění menšinových vlastníků na více než devět miliard korun. Valné hromady kvůli přechodu všech akcií na jednoho majitele za úplatu svolalo již 216 firem. Vyplývá to z databází a výpočtů, které poskytla Petra Doležalová z České kapitálové informační agentury (Čekia). Více než miliardové náklady mají s vytěsněním tři podniky. U České pojišťovny patřící skupině PPF jde takřka o 1,5 miliardy korun. Severočeské doly ze skupiny ČEZ a Plzeňský Prazdroj ovládaný firmou SABMiller přijde vytlačení zbylých akcionářů v obou případech na asi 1,1 miliardy korun. (http://ihned.cz/1-10070860-18067930-001001_d-04)

Pohonné hmoty za týden mírně zdražily

Podle společnosti CCS nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil za poslední týden o tři haléře na průměrnou cenu 28,15 Kč a cena nafty se zvýšila o sedm haléřů na 27,85 Kč. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka očekává, že v prvním pololetí se cena za litr Naturalu 95 ustálí kolem 29 korun. Stěžejní je podle něj vývoj cen ropy, která se minulý týden pohybovala kolem 63 dolarů za barel. V dalším období ceny ropy spíše porostou, hranici 70 dolarů za barel ale podle Procházky překročí jen příležitostně. "Největší novinkou, která se v cenách pohonných hmot odrazí, je vývoj české koruny," poznamenal Procházka. V reakci na prohranou arbitráž České republiky s japonskou bankou Nomura koruna oslabila, což podle Procházky zvýší ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic. (http://ihned.cz/1-10070850-18069700-001000_d-c0

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Ekonomové: Úroky v eurozóně, USA a Japonsku dál porostou

Základní úrokové sazby ve Spojených státech se v letošním roce zvýší ještě dvakrát a stejný počet zvýšení lze čekat i v eurozóně. Shodují se na tom ekonomové, které oslovila agentura Reuters. Na další zpřísnění měnové politiky je třeba se připravit i v Japonsku, kde byly úroky v posledních pěti letech takřka na nule. Naopak v Británii se úroky dostaly na vrchol a zatím se dál zvyšovat nebudou. Spoléhat ale nelze ani na jejich další snížení, protože dosavadní vývoj nasvědčuje postupnému zvyšování spotřebitelských výdajů a návratu k trendu hospodářského růstu v příštím roce. Z průzkumu vyplynulo, že nejvýraznější hospodářský růst ze všech sledovaných zemí budou mít letos Spojené státy, a to kolem 3,5 procenta. (http://ihned.cz/1-10076470-18069820-001000_d-bd)

Indie míří k plně směnitelné měně

Podle indického ministra financí Palaniappana Čidambarama Indie v nejbližších dnech oznámí plán přechodu na plnou směnitelnost rupie. Indická centrální banka tak uskuteční plány, které před lety kvůli asijské finanční krizi odložila. Přechod k plné směnitelnosti bude největší ekonomickou událostí v Indii od zahájení tržních reforem na počátku 90. let. Myšlenku plné konvertibility vrátil na program dne premiér Manmohan Singh, který před 15 lety ve funkci ministra financí nastartoval reformy. Singh o víkendu řekl, že hospodářská situace země je nyní mnohem příznivější tomuto kroku, a vyzval ke stanovení rozvrhu pro otevírání kapitálového účtu. (http://ihned.cz/1-10076480-18068520-001000_d-cb)

Diamanty se stávají novou vášní celebrit

Obzvláště "in" jsou právě nyní diamanty, které ještě donedávna byly považovány spíše za staromódní. Hvězdy šoubyznysu i podnikání je nosí se vším, dokonce i v kombinaci s jeansy. Čím větší a dražší, tím lépe. Právě na cenu nesmí být zákazníci citliví - u pařížských obchodníků začíná cena diamantů většinou u 80 000 eur. Hranice nahoru je otevřená - klenotnická společnost Harry Winston, jejíž šperky nosila i Marilyn Monroe, tak nedávno například dostala zakázku na vytvoření sady s 200 karáty v hodnotě 5,2 miliónu dolarů. Na luxusní šperky stále více sázejí také velké módní koncerny jako Chanel, Dior či Louis Vuitton. Přestože se jejich kolekce každým rokem stále rozrůstají, jsou většinou během krátké doby pryč. (http://ihned.cz/1-10076490-18065040-001002_d-ae)

Koncernu General Motors hrozí válka s odbory

Americkou automobilku General Motors nepřízeň osudu neopouští. Poté, co v pátek opravila svou loňskou ztrátu z 8,6 miliardy dolarů na 10,6 miliard, musí čelit dalšímu problému. Ten představují rozzlobení odboráři. Jejich zástupcům se nelíbí předčasné odchody do důchodu, které nyní v rámci "šetření" hrozí desítkám tisíc zaměstnanců. Už před nedávnem vedení firmy oznámilo, že chce do dvou let zrušit až třicet tisíc pracovních míst. Více než polovinu by přitom měly představovat právě předčasné odchody do důchodu. Podle zahraničních agentur nabírá situace na vážnosti a záleží pouze na vedení GM, jak rychle dokáže vzniklé spory urovnat. Neshody s odbory by totiž mohly vyústit až do stávky, která by podle analytiků mohla odstartovat bankrot automobilky.
(http://ihned.cz/1-10076480-18065110-001000_d-c4)

Vodafone zajímají pevné linky

Britská společnost Vodafone, která je největším mobilním operátorem světa, má v plánu vstoupit do segmentu pevných linek a nabízet zde především internetové služby. Britskému periodiku The Business to v neděli řekl generální ředitel společnosti Arun Sarin. Vodafone chce konkurovat rivalům vlastnícím pevné linky například službou vysokorychlostního internetu nebo internetového telefonování v systému VoIP. Zatím však nemá žádné plány na koupi operátorů pevných linek, například britské BT Group. (http://ihned.cz/1-10076470-18065050-001000_d-f6)

MOBILNÍ BYZNYS

Vodafone prodal japonskou pobočku za dobrou cenu

Vodafone oznámil úspěšné zakončení jednání o prodeji své japonské pobočky. Koupí ji firma SoftBank, přední japonský dodavatel širokopásmového připojení k internetu. Za japonskou část operátora zaplatí SoftBank celkem 1,8 bilionu jenů, což je 8,9 miliard euro. Necelých sedm miliard euro bude uhrazeno naráz, zbytek doplacen později. Arus Sarin, výkonný ředitel Vodafonu, k tomu říká: „Jsem velmi rád, že mohu světu oznámit tuto pro nás velmi úspěšnou transakci. S dohodnutou cenou jsme velmi spokojeni, šest miliard euro bude vyplaceno akcionářům.“ (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=112157)

Čína: 4,2 miliónů nových zákazníků za měsíc u jediného operátora

Největší čínský operátor China Mobile zaznamenal během února rekordní přírůstek zákazníků. Za jediný měsíc začalo služeb operátora využívat neuvěřitelných 4,2 miliónu nových zákazníků. To je téměř polovina z celkového počtu všech aktivních SIM karet u nás. Zajímavé je, že naprostá většina (4,01 miliónu) tvoří předplacené služby a pouze 189 tisíc zákazníků se rozhodlo s operátorem podepsat smlouvu s paušálním programem. Celkem má operátor 254,92 miliónů zákazníků. Čína tím jen potvrzuje svůj stále vzrůstající význam na světových trzích. (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=112162)

Jaký mobil vzít, když máte... nejvíc dva tisíce

Třeba právě vy se teď rozhodujete koupit levný, možná i vůbec nejlevnější nový mobilní telefon na trhu. Nepožadujete přehršel funkcí, jde o volání, psaní zpráv, bude se hodit možná budík. Hlavně, aby se jednoduše ovládal. Právě takové tři adepty jsme zařadili do dnešního bleskového srovnání – Nokii 1600, Siemens A70 a Sony Ericsson J210i. (http://poradna.mobilmania.cz/index.php?action=artikel&cat=19&id=2321&artlang=cs)

Vodafone Live! využívá 10 miliónů lidí a brzy budeme mezi nimi

Služba Vodafone Live! je v zahraničních sítích operátora velmi oblíbená. Jedná se o informační a zábavní portál, kde uživatelé najdou aktuální zpravodajství ze všech možných odvětví, ale také například hudbu ke stažení a podobně. Když Vodafone spouštěl v listopadu roku 2004 sítě třetí generace, společnost očekávala, že do konce března 2006 dosáhne počet uživatelů využívajících služeb informačně zábavního portálu Vodafone Live! v sítích UMTS přes 10 miliónů. Čtrnáct dní před plánovaným datem, se předpoklady Vodafonu naplnily.  příchodem Vodafonu na náš trh se očekávalo, že zde službu Vodafone Live! nabídne také. Zatím se tak nestalo, ale už víme, že se dočkáme ještě v první polovině letošního roku. (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=112144)

T-Mobile ruší Standard roaming: vše jednodušší, občas dražší

S platností od 1. dubna 2006 přestane T-Mobile nabízet základní roamingový program Standard. Na jeho místo „povýší“ Happy roaming, u kterého je přehlednější stanovení cen. U služby Standard roaming platíte sazby závislé na zemi a operátorovi, ke kterému jste zrovna přihlášení. Liší se sazby za odchozí i příchozí hovory, volání ve špičce a mimo špičku, stejně tak za zprávy (více informací zde). Se službou Happy roaming si nemusíte lámat hlavu, kterého operátora v zahraničí zvolit. Všechny země ze všech koutů světa, ve kterých je roaming k dispozici, jsou rozděleny do čtyř oblastí. Cena za volání je pro všechny země v dané oblasti stejná, nezáleží na používaném operátorovi. Oproti Standard roamingu mohou být ale ceny o trochu dražší, především při volání mimo špičku (více informací zde).(http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=112130)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 20. 3. 2006:

EUR - 28,590

USD - 23,484

GBP - 41,213

ČESKÁ POLITIKA

U Paroubka se lékaři shodli s Rathem na úhradové vyhlášce

S novou úhradovou vyhláškou, podle níž budou pojišťovny platit od dubna lékařům za péči o nemocné, souhlasili včera na schůzce u premiéra Jiřího Paroubka všichni pozvaní zástupci lékařské obce. Kritiky na jednání, jehož se účastnil i ministr zdravotnictví David Rath, premiér nepozval. Ti totiž vyhlášku zpochybňují, zvýšení plateb za péči je podle nich předvolební krok. Obavy z nové vyhlášky mají i pojišťovny, prý bude problém podle ní platit. Rath jim včera pohrozil, že na ně uvalí nucenou správu, pokud vyhlášku nebudou respektovat. Podle zjištění ČTK se pojišťovny vyhláškou hodlají řídit. (http://ihned.cz/1-10070910-18070470-002000_d-55)

Prohraná arbitráž: ODS a Kalousek vracejí úder

Není nad "dobře prohranou" arbitráž. Dva a půl měsíce před volbami dostala ODS z Londýna dárek, který dramaturgicky dokonale zapadá do jejich kampaně "ODS PLUS, ČSSD MINUS". A Topolánkova strana hned v pátek, kdy byl verdikt arbitrů vyhlášen, ukázala, že si tuhle příležitost nenechá ujít. "Naplnily se naše nejčernější obavy a vedle již vynaložených 150 miliard korun ze státních prostředků budou vynaloženy další. Nezodpovědný postup ministrů a premiérů ČSSD bude stát občany další desítky miliard korun," stojí v prohlášení ODS, přestože výše náhrady pro Nomuru nebyla ještě zdaleka stanovena. A do voleb ani nebude. ODS tak může používat hrozbu desítek ztracených miliard, zároveň ale časový odklad dává alespoň nějaký manévrovací prostor pro obrannou strategii sociálních demokratů. (http://ihned.cz/1-10070940-18063210-002001_d-b8)

ODS nadále v čele, ČSSD zastavila pokles

Pokud by se v polovině března konaly parlamentní volby, občanští demokraté by mohli slavit vítězství. Podle prognózy Factum Invenio druhá sociální demokracie po delší době zaznamenala nárůst voličské podpory. KSČM zůstává třetí, Strana zelených dotáhla KDU-ČSL. Ze statistického hlediska je rozdíl v podpoře těchto dvou stran nevýznamný. Občanští demokraté by získali 65 mandátů, sociální demokraté 58 křesel a komunisté by mohli počítat s 39 mandáty. Zelení stejně jako lidovci by podle prognózy získali pravděpodobně shodně po 19 poslaneckých křeslech. (http://ihned.cz/1-10070930-18066870-002000_d-58)

STEM: Paroubek ztrácí na popularitě, Jandák naopak vede

Podle analýzy společnosti STEM, která se opírá o průzkum začátkem března (1.3.-8.3.) se ukazuje, že nejlépe hodnoceným politikem je stále ministr kultury Vítězslav Jandák. Na druhé místo postoupil místopředseda vlády Bohuslav Sobotka, na třetím je ministryně Petra Buzková. Premiér Jiří Paroubek klesl na čtvrtou příčku a na páté je stále nejpopulárnější z představitelů opozice, pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. Seznam nejhůře hodnocených politiků vypadá rovněž velmi podobně jako před dvěma měsíci. Ministr Rath setrvává na pozici politika s největším podílem nepříznivých hodnocení, v jeho sousedství se opět ocitají tři předsedové silných politických stran - Kalousek, Topolánek a Filip, ministr Škromach a místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Langer. (http://ihned.cz/1-10070930-18068230-002000_d-f9)

Trestní zákoník do voleb zřejmě neprojde

Trestní zákoník nebude podle všeho do voleb schválen. Premiér Jiří Paroubek v neděli v diskusním pořadu TV Nova uvedl, že "trestní zákoník by mohl být jednou z norem, kterou projedná až sněmovna vzešlá z červnových parlamentních voleb". Zatímco při projednávání registrovaného partnerství gayů a lesbiček se premiér narychlo vracel do sněmovny a neskrýval radost po jeho přijetí, na prosazení trestního zákoníku si zatím "láme zuby" ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) sám. Premiér pouze oznámil, že ho kvůli odkladu kodexu nehodlá odvolat, jak to v minulosti naznačoval. "Nějaká výměna dva a půl měsíce před volbami je tak trochu zbytečná," řekl premiér Paroubek. Takové ohledy by ale Paroubek neměl, kdyby se to stalo před rokem nebo kdyby byl ministr spravedlnosti členem jeho strany. (http://ihned.cz/1-10070940-18063220-002001_d-89)

Říman: chřipku má platit stát

Placení prvních 14 dní nemocenské zaměstnavateli chce ODS po volbách zrušit. V diskusním pořadu to řekl volební lídr občanských demokratů na severní Moravě Martin Říman. "Na jeden rok by došlo k návratu k současnému stavu, kdy nemocenskou vyplácí stát," vysvětluje Říman. Součástí tohoto kroku by bylo i převedení agendy nemocenské z Ministerstva práce a sociálních věcí na zdravotní pojišťovny. ODS se totiž nelíbí zákon přijatý minulý týden sněmovnou, který pravidla pro vyplácení nemocenské mění. Občanští demokraté by ale šli ještě dále. V dalším roce své vlády by zavedli dobrovolné placení nemocenské, jako tomu je u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). (http://ihned.cz/1-10070930-18063240-002000_d-b6)

Místostarosta části Brna pozastavil členství v ČSSD

Místostarosta brněnské městské části Brno-Černovince Jiří Houdek, který spolu s dalšími úředníky čelí obvinění z braní úplatků, pozastavil své členství v ČSSD a zároveň se vzdal všech stranických funkcí. Křeslo místostarosty ani zastupitelstvo ale opustit nehodlá. Houdek to včera řekl novinářům v Brně. Jakoukoliv vinu odmítá. Členství ve straně Houdek pozastavil do doby, než policie případ vyřeší. "Nechci, aby aféra poškodila stranu před volbami," zdůraznil místostarosta. Do stranických funkcí se pak případně hodlá vrátit. Pokud by se vzdal místa na radnici a v zastupitelstvu, návrat by možný nebyl. (http://ihned.cz/1-10070930-18069830-002000_d-fa)

EVROPSKÁ UNIE

Lisabonský cíl nejlépe naplňují severské státy

Dánsko, Švédsko a Rakousko zaujímají přední místa tzv. lisabonského žebříčku, který každoročně připravuje Evropské centrum pro ekonomické reformy (CER), jež hodnotí pokrok členských zemí v přípravě a plnění Lisabonské strategie. Ta by měla přispět k tomu, aby se evropská ekonomika stala do roku 2010 nejkonkurenceschopnější na světě. Dánsko a Švédsko se na prvních dvou místech žebříčku umístili stejně jako v loňském roce. Rakousko se na třetí místo posunulo z loňské páté pozice. Následují Nizozemsko a Velká Británie. Aurora Wanlinová z CER dává za příklad ostatním zemím Dánsko, kde se podle ní ukazuje, že flexibilní pracovní trh lze zkombinovat s nejvyšším stupněm bezpečnosti. Jako příklad uvedla trainingové programy nabízené dánskou vládou. Žebříček ovšem neukazuje jen "hrdiny" reforem, ale i "poražené". Mezi ně patří Polsko, které se umístilo na předposlední příčce sedmadvacetičlenného žebříčku. (http://eu.ihned.cz/1-10086650-18068780-H00000_d-ed)

Evropské řidičské průkazy nebudou platit věčně

Řidičské průkazy budou v Evropské unii od roku 2012 vydávány pouze s platností na dobu určitou. Podle kompromisu, na němž se včera shodli zástupci unijní "pětadvacítky" v Bruselu, se budou moci členské státy rozhodnout mezi desetiletou a patnáctiletou platností. Rakouský ministr dopravy Hubert Gorbach počítá s tím, že zasedání ministrů dopravy členských zemí svolané na 27. března dosažený kompromis schválí.  Členské země se také dohodly na jednotném formátu "řidičáku" - plastové kartě, která by v jednotlivých členských zemích měla nahradit 110 modelů dosud platících řidičských průkazů. Dohoda také ustanovuje, že jedna osoba může v celé EU získat pouze jeden řidičský průkaz. Ministři dopravy tím chtějí zarazit rozvíjející se "řidičákovou turistiku", kdy řidič, který pro přestupek přijde doma o řidičské oprávnění, si opatří nový v sousední zemi. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18066660-H00000_d-75)

Jak neformálně řešit problémy na vnitřním trhu unie

Tuzemským podnikatelům pomohlo české centrum SOLVIT již v několika desítkách případů. SOLVIT je systém, který pomáhá podnikatelům a občanům, kteří se cítí být poškozeni špatnou aplikací evropského práva některým ze státních orgánů členského státu Evropské unie. Poskytuje neformální a bezplatnou pomoc prostřednictvím SOLVIT center. V každém státě Evropské unie je jedno, další jsou ještě v Lichtenštejnsku, v Norsku a na Islandu. Výhodou systému je, že jednotlivá centra jsou elektronicky propojena, což umožňuje rychlou komunikaci a spolupráci mezi nimi. Podrobné informace o SOLVIT najdete na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu
http://www.mpo.cz/dokument7793.html nebo také na adrese http://europa.eu.int/comm/internal_market/solvit/index_en.htm. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18066040-H00000_d-17)

Češi tráví v práci nejvíce času ze všech obyvatel EU

Češi tráví v práci nejvíce času ze všech obyvatel Evropské unie. Vyplývá to ze statistik Eurostatu. Zatímco průměrný obyvatel evropského společenství pracuje 37,9 hodiny týdně, Čech dělá téměř 43 hodin. V Evropě tráví déle času v práci pouze Islanďané, kteří pracují zhruba o půl hodiny déle než Češi. Naopak nejvíce volného času zbývá Nizozemcům, kteří do práce zamíří na pouhých 31,4 hodiny týdně. Jejich pracovní den tak trvá jen o málo déle než šest hodin. Češi proti tomu denně v práci tráví 8,5 hodiny. Propastný rozdíl je dán především tím, že téměř polovina zaměstnanců v Nizozemsku pracuje na takzvaný částečný úvazek, nikoli na plný, jak je tomu právě v České republice. Čas strávený na pracovišti ovšem nesouvisí s produktivitou práce. Ta je v ČR o něco nižší než na západ o našich hranic. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18069350-H00000_d-bf)

Protesty ve Francii míří proti změnám

Francouzi opět prokázali výjimečný apetýt pro dramatické protestní akce. Není to ale revoluce. Desetimiliónová rebelie z května 1968 se nekoná. Tehdy vyrazili studenti do ulic v Latinské čtvrti s romantickými ideály o sociálních změnách. Teď je to jinak: statisíce Francouzů demonstrují jen proto, že si přejí změn co nejméně. Odmítají především zákon o zaměstnávání mladých lidí do 26 let, který umožňuje propustit zaměstnance bez udání důvodu. Francouzská vláda věří, že firmy tak nebudou mít obavy nabírat nové lidi v době, kdy se ekonomice daří. Odmítá zákon stáhnout. Nicméně: naznačila vůli vyjednávat o dílčích úpravách. Pozdě, říkají studenti. Zákon se pro ně stal nenáviděným symbolem. Kritizují premiéra za to, že návrh prosadil v parlamentu ve zvláštním řízení. Bez diskuse s opozicí, tím méně s veřejností. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18065610-H00000_d-a9)

SVĚT

Na Austrálii zaútočil nejhorší hurikán za posledních 30 let

Hurikán Larry, který v noci na pondělí zasáhl severovýchod Austrálie, dosáhl krátce před vstupem nad pevninu nejvyššího stupně na pětistupňové škále. Rychlost jeho větru dosahuje až 290 kilometrů za hodinu. Podle policie už byli zraněni tři lidé - jednu ženu zranilo letící sklo, dva lidé utrpěli zranění po pádu způsobeném větrem. Experti varují, že hurikán by mohl způsobit výrazné materiální škody. Na řadě míst vítr vyvrací stromy a ničí střechy budov. Nad pevninu Larry vstoupil v oblasti Innisfail asi 100 kilometrů jižně od turistického centra Cairns, které je oblíbeným místem zahraničních turistů. Meteorologové uvedli, že jde o nejhorší hurikán, který Austrálii zasáhl za více než 30 let. Panují obavy, že by mohl napáchat takové škody, které v roce 1974 způsobil hurikán Tracy. Tehdy bylo zasaženo zejména město Darwin, které bylo zničeno ze 70 procent; 71 lidí zahynulo. (http://ihned.cz/1-10070870-18065260-003000_d-5f)

Lukašenkovo vítězství potvrzeno s 82,6 procenty

Alexander Lukašenko byl potvrzen jako vítěz prezidentských voleb v Bělorusku s více než 80 procenty hlasů. Uvedli to zástupci dohlížející na průběh voleb v Bělorusku. "Volební výsledky ukázaly, že úřadující president Lukašenko zvítězil s 82,6 procenty hlasů," uvedla na tiskové konferenci Lidie Jermošinová, předsedkyně centrální volební komise. Někteří novináři reagovali na oznámení výsledků aplausem. Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič, který už v neděli hlasování označil za frašku a na shromáždění opozice vyzval k uspořádání nových voleb, získal šest procent hlasů. Lidie Jermošinová ještě předtím oznámila, že pro dalšího kandidáta opozice Aljaksandra Kozulina hlasovalo 2,3 procenta. Lukašenkův spojenec Sjarhej Hajdukevič pak získal 3,5 procenta hlasů. (http://ihned.cz/1-10071640-18066050-003000_d-bf)

OBSE: Volby v Bělorusku nelze považovat za svobodné

Prezidentské volby v Bělorusku se odchýlily od akceptovatelných standardů a nelze je považovat za svobodné ani za spravedlivé, řekli pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která již v minulosti poměry kolem hlasování v Bělorusku ostře kritizovala. "Naše poznatky jsou podloženy mnoha zřejmými důkazy. Demokracie v Bělorusku je ve svých počátcích," řekl Alcee Hastings, speciální koordinátor pětisetčlenné organizace. Prezidentské volby v Bělorusku probíhaly v duchu zastrašování a vyhrožování, prohlásilo vedení Evropské unie při setkání ministrů zahraničí, kteří se sešli kvůli zvážení sankcí proti bývalé sovětské republice. Polsko navrhlo, aby byly Bělorusku uloženy určité sankce v případě, že se potvrdí slova opozice o zfalšování celého průběhu voleb. Představitelé dalších zemí byli vůči sankcím obezřetnější. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18067280-H00000_d-40)

Aláví: Tohle je občanská válka

Jediné opatření, které mají irácké úřady po ruce před sebevražednými atentátníky, je vyloučit z provozu všechna auta. Tak jako to učinily ve městě Karbalá, kde se včera u příležitosti šíitského svátku ášúrá očekává milión poutníků. Přesně tři roky po zahájení invaze do Iráku je nebezpečí pumových útoků stejné jako před třiatřiceti měsíci, kdy skončily velké válečné operace a stoupenci Saddáma Husajna začali organizovat podzemní odpor proti USA a jejich spojencům. Bývalý irácký premiér Ajád Aláví tak mohl v nedělním rozhovoru pro britskou stanici BBC s klidným srdcem prohlásit, že v zemi probíhá občanská válka. "Dennodenně ztratíme v průměru padesát až šedesát lidí. Co jiného to tedy je než občanská válka?" řekl Aláví, podle kterého je jediným řešením konfliktu vznik vlády národní jednoty. (http://ihned.cz/1-10070890-18063380-003000_d-57)

Čína opět objevuje buddhismus

Buddhismus je dnes podle vládních statistik se zhruba sto milióny vyznavači nejrozšířenějším náboženstvím. Nehlásí se k němu jen Číňané pevně zakořenění v tradicích, nýbrž i mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří dělají kariéru. A státní a straničtí kontroloři, kteří jinak tvrdě zasahují proti "cizímu" duchovnu, jež vnímají jako hrozbu, u buddhismu dělají výjimku. Zájem o buddhismus je podle expertů projevem hledání duchovna. Tak, jak Čína bohatne a otevírá se světu, probouzí se mezi jejími obyvateli i potřeba vidět v životě nějaký smysl, potřeba čelit tlaku modernizace a vysokých nároků. Čínská tržní ekonomika je poznamenána "rozsáhlou mravní zkažeností, která nutí mnoho jedinců hledat náboženský světový názor, dávající chaotickému vesmíru řád," řekl deníku The Christian Science Monitor sociolog Jang Feng-kang z Univerzity Purdue v americkém státě Indiana. (http://ihned.cz/1-10070890-18063400-003000_d-f8)

SPORT

Neumannová zakončila sezónu pátým místem

Olympijská vítězka Kateřina Neumannová zakončila letošní úspěšnou sezónu pátým místem v posledním závodě Světového poháru. Skiatlon na 2x7,5 kilometru v japonském Sapporu vyhrála Kanaďanka Beckie Scottová, která tímto závodem ukončila kariéru. V celkovém pořadí SP patří Neumannové, která se zatím k své lyžařské budoucnosti definitivně nevyjádřila, pátá příčka, vítězkou se stala Norka Björgenová. V mužském skiatlonu se dočkal v derniéře sezóny prvního vítězství Švéd Mathias Fredriksson, Bauer uzavřel vydařenou zimu čtrnáctým místem. Již jistý vítěz trofeje Němec Tobias Angerer byl jedenáctý. (http://ihned.cz/1-20107285-18063770-004000_d-b0)

Trenér Bajc chce u české reprezentace skončit

Za vzestupem českého skoku i letošními úspěchy Jakuba Jandy stojí z velké části trenér Vasja Bajc. Slovinský kouč ale zřejmě po této sezóně u reprezentace skončí. Bajcovi se již delší dobu nelíbí vztahy v zákulisí českého skoku. Situace se vyhrotila před olympijskými hrami, kdy kouč dokonce pohrozil, že do Turína osobně vůbec nepojede. Mimo jiné mu vadily i články na serveru skoky.cz, jež napadaly složení týmu pro OH. Podle Bajcových slov byla pohoda v týmu narušena už po Turné čtyř můstků, které Janda vyhrál společně s Jannem Ahonenem z Finska. Důvodem opětovně rozbouřené atmosféry jsou neshody mezi vedením svazu a takzvaným Jandys Teamem, v němž jsou mimo jiné bývalý skokan a nynější Jandův rádce František Jež či otec české jedničky Milan Janda. Strany bojují podle zákulisních informací především kvůli penězům od sponzorů. (http://ihned.cz/1-20107285-18063750-004000_d-0f)

Sudová má druhé vítězství

Česká lyžařka Nikola Sudová zvítězila v závěrečném závodu Světového poháru v jízdě v boulích a připsala si druhý triumf ve SP v kariéře. V kanadském Apexu porazila celou akrobatickou elitu včetně domácí olympijské vítězky a pohárové šampiónky Jennifer Heilové, jež skončila druhá. Den po čtyřiadvacátých narozeninách se Sudová dočkala druhého vítězství v kariéře - z prvního se radovala rovněž v Kanadě, a to loni v lednu v Mt. Tremblantu. V průběhu celé sezóny figurovala na třetích až pátých místech, na olympiádě byla šestá, což ji štvalo. (http://ihned.cz/1-20107285-18063780-004000_d-19)

Před hokejovým MS je vše připraveno, hlásí Češi

Obavy, že podmínky na hokejovém mistrovství světa v Lotyšsku nebudou ideální, nejsou na místě. Přesvědčili se o tom zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), kteří v závěru minulého týdne navštívili osobně Rigu, aby si prohlédli zázemí hal a vybrali ubytovaní pro hokejisty, kteří budou na květnovém šampionátu obhajovat zlaté medaile z Vídně. "Vše by mělo být v pohodě," řekl generální sekretář svazu Martin Urban, který v Rize společně se zástupci společnosti Pro-Hockey CZ, starající se o marketingové práva českého hokeje v Lotyšsku, vše obhlížel. Český tým bude mít zázemí v hlavní Riga Areně, kde také 5. května nastoupí k prvnímu zápasu proti domácí reprezentaci. (http://ihned.cz/1-10107050-18068060-004000_d-31)

Tiger Woods stále dominuje světovému golfu

Američan Tiger Woods zůstává v čele světového golfového žebříčku. Jeho největšímu soupeři a přemožiteli z nedělního turnaje v Orlandu fidžijskému Vijayi Singhovi se sice podařilo jeho náskok mírně stáhnout, ale oba hráče nadále dělí velký rozdíl 9,11 bodu. Třetím ve světovém pořadí je Jihoafričan Retief Goosen. (http://ihned.cz/1-10112080-18069920-004000_pd-c6)

Novou tenisovou jedničkou je Mauresmová

Na čele ženského tenisové žebříčku došlo ke změnám. Francouzka Amélie Mauresmová vystřídala na postu jedničky Belgičanku Kim Clijstersovou. Česká jednička Nicole Vaidišová je znovu třináctá. I když kvůli svalovému zranění rovněž poslední turnaj vynechala, polepšila si o příčku a vyrovnala své nejlepší umístění v kariéře. Neměla by ale chybět na dalším elitním podniku v Miami. (http://ihned.cz/1-10112080-18068030-004000_pd-b5)

POČASÍ

Dnes bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky, na horách srážky sněhové. Denní teploty 5 až 9°C. Noční teploty -2 až -6°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená