FinExpert.e15.cz

Ekomail 21. 10. 2005: Klaus odmítl Paroubkovi jmenovat Ratha

Cena kávy poroste, pije se víc * Hurikán Wilma zeslábl na stupeň čtyři, evakuace pokračuje * Češi začínají pít alkohol nejdříve v EU * Speciál HERNÍ BYZNYS
Ekomail 21. 10. 2005: Klaus odmítl Paroubkovi jmenovat Ratha

 

--- reklama ---

CHYTNĚTE PŘÍLEŽITOST ZA PAČESY


Stále ještě nevíte, jak poctivě zbohatnout? Nejjistější cestou je překvapivě podnikání. Pojďte si přečíst o opravdovém byznysu. Předplaťte si časopis BIZ (www.casopis.biz) za pouhých 299 Kč na rok.

--- reklama ---

ČESKÁ EKONOMIKA

Euro budeme mít za 8 let, prognózuje Česká spořitelna

Česko přijme společnou evropskou měnu v roce 2013 s kurzem kolem 25,50 Kč/EUR, vyplývá z analýzy České spořitelny. Podle spořitelny je ze zemí Visegrádské čtyřky (V4) nejblíže zavedení eura Slovensko, které to plánuje v lednu 2009, což se zdá být realistické. Zbytek V4 bude následovat až v druhé dekádě, odhaduje banka. V žádné ze zemí V4 neprobíhá a zřejmě ani neproběhne skutečná diskuze o výhodách a nevýhodách přijetí eura, domnívají se rovněž autoři studie. Otázka vstupu se podle nich pouze ztotožňuje s plněním jednostranně stanovených maastrichtských kritérií; na prospěšnost kroku pro danou zemi se ale nikdo neptá. (http://ihned.cz/1-10070670-17060330-001000_d-e7)

ODS opět navrhuje zrušit majetkové daně

Občanští demokraté po dvou letech opět předložili návrh na zrušení daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí. U všech uvedených daní ODS tvrdí, že jejich výnosy jsou neúměrně nízké vzhledem k administrativním nákladům na jejich vybrání. Téměř totožný návrh přitom sněmovna hned v prvním čtení zamítla počátkem prosince 2003. Návrhem se bude ve středu zabývat vláda. (http://ihned.cz/1-10070850-17060390-001000_d-8d)

Uhelný průmysl dostane podporu 2,2 miliardy korun

Evropská komise povolila České republice podpořit uhelný průmysl částkou 74 milionů eur. Podle komise je podpora slučitelná s řádným fungováním společného trhu; proto nemá proti požadavku české vlády námitky. "Finanční prostředky jsou určeny výhradně na pokrytí závazků vzniklých v minulosti, které vyvstávají v souvislosti s uzavíráním uhelných dolů," zdůvodnila komise svoje rozhodnutí. Zároveň připomněla, že český uhelný průmysl nedostává žádné dotace na současnou těžbu uhlí. (http://ihned.cz/1-10070850-17059640-001000_d-5f)

Bývalé vedení ČSL je obviněno z daňových úniků

 Policie obvinila dva lidi z někdejšího vedení České správy letišť, v září přejmenované na Letiště Praha, ze stamilionových daňových úniků. Případ údajně souvisí se závažnými pochybeními v účtování majetku. Informaci potvrdil náměstek ředitele finanční policie Jaroslav Čmiel. Stíhání souvisí s ekonomickými problémy, které České správě letišť vznikly prý neoprávněným čerpáním rezerv na opravy. Podle zdroje nebyly rezervy využity a zdaněny, místo toho byly použity na investice. Na investiční projekty lze přitom údajně použít jen zisk po zdanění, a nikoli rezervy, kterými si firma snižuje základ daně. V této souvislosti se hovoří o daňovém úniku kolem 400 milionů korun, uvedl zdroj. (http://ihned.cz/1-10070840-17059900-001000_d-4d)

Novou dráhu v Ruzyni znovu poslanci podpořili

Zákon o výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy na ruzyňském letišti spěje ve sněmovně do finále, protože poslanci jej postoupili do závěrečného čtení. Předkladatelé chtějí přijetí zákona co nejvíce urychlit, aby zabránili spekulacím s pozemky, které pro stavbu potřebuje získat Letiště Praha. Mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková označila rozhodnutí sněmovny za krok správným směrem. Podpoří totiž urychlenou stavbu souběžné dráhy, kterou bude Ruzyně podle odhadů potřebovat nejpozději kolem roku 2009 až 2010. Již nyní ale letiště s omezeným počtem časů pro vzlety a přistání nemůže vyhovět všem požadavkům leteckých dopravců a ti musejí do Prahy létat mnohdy v jiných časech, než požadovali. (http://ihned.cz/1-10070860-17058120-001001_d-3b

Stavební spořitelny půjčily lidem o pětinu víc peněz

Úvěry stavebních spořitelen začaly hrát větší roli v plánech rodin na bydlení. Za prvních letošních devět měsíců půjčily spořitelny lidem přes 31 miliard korun, což je o devatenáct procent víc než před rokem. Ve středu zveřejněný údaj ukazuje, že stavební spořitelny zaujaly aktivnější pozici na trhu půjček. Nejvíce se letos daří Raiffeisen stavební spořitelně a Modré pyramidě, kterým stouply nové půjčky v porovnání s loňskem o třetinu. Naopak méně půjčily Stavební spořitelna České spořitelny a Hypo stavební spořitelna. Velkou konkurencí stavebních spořitelen jsou však stále hypotéky, přiznávají bankéři. Úrokové sazby nejlevnějších hypoték totiž začínají pod třemi procenty, zatímco obdobné půjčky od stavebních spořitelen mají sazby až o několik procentních bodů vyšší. (http://ihned.cz/1-10070860-17054630-001001_d-71)

Staré továrny chátrají, investoři chtějí nové

Většina firem dává při výběru pozemku pro stavbu nové továrny přednost volnému prostranství. "Nové investice jsou orientovány na výstavbu na "zelené louce" namísto využívání opuštěných průmyslových ploch, takzvaných brownfields," uvádí se v aktuální Zprávě o stavu životního prostředí, kterou nedávno projednala vláda. Ačkoli ministerská zpráva nezmiňuje konkrétní příklady, kdy investor místo starého areálu využil volné území, všeobecně se jako o typickém případu hovoří především o firmě Nemak nedaleko Mostu. Podle Pavla France z Ekologického právního servisu je podobných případů více - například brněnská průmyslová zóna Černovické terasy mohla podle něj vzniknout v některém ze starých areálů. (http://ihned.cz/1-10070860-17054030-001001_d-12)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Cena kávy poroste, pije se víc

Cena kávových bobů na světových trzích roste a v následujících měsících tomu nebude jinak. Hlavním důvodem je, že příští rok se sklidí 108 miliónů žoků proti loňským 115 miliónům. Navíc poroste poptávka, hlavně v Asii, kde přišli kávě na chuť Číňané a Japonci. Domácí spotřebitelé mohou být zatím v klidu. Letos za sto gramů standardní pražené kávy podle údajů Českého statistického úřadu platí 6,30 - 6,40 koruny. Obchodníci chtějí v ostrém konkurenčním boji ceny udržet. (http://ihned.cz/1-10076480-17057370-001000_d-3f)

Ptačí chřipka vynáší, svět volá po etice firem  

Dvojnásobné tržby a příslib miliardových prodejů i v příštích letech. Takovou perspektivu přináší švýcarskému koncernu Roche a výrobci léku Tamiflu strach z ptačí chřipky. Dvacetiprocentní skok v celkových tržbách světové jedničky ve výrobě léků proti rakovině překonal předpovědi analytiků. Tamiflu už si objednalo v obrovských množstvích 40 států a jeho prodeje se meziročně zdvojnásobily na 215 miliónů dolarů. A koncern předpokládá, že za celý rok za něj utrží asi 924 miliónů dolarů. Světové organizace i vlády apelují na etiku průmyslu, který si vybudoval naprosto bezskrupulózní image. Volají po vyváženém poměru mezi veřejným zájmem a soukromým ziskem, jež by zaručil, že se lék dostane všem a včas, aby se zabránilo obětem i šíření choroby. (http://ihned.cz/1-10076470-17054560-001000_d-fb)

Sarközy kritizoval Mandelsona kvůli vyjednávání s WTO

Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarközy vydal útočné prohlášení proti evropskému komisaři Peterovi Mandelsonovi na schůzce ministrů zahraničí v katarském Dohá. Důvodem je vyjednávání v otázce změny kvót unijní zemědělské pomoci. Sarközyho kritika vrchního vyjednávače EU je pokračováním prohlubující se krize ve vztazích Francie a EU. Paříž je totiž zastáncem zachování současné úrovně podpory a tak brojí proti snaze Bruselu uzavřít dohodu o změně Společné zemědělské politiky (CAP), která by přinesla snížení unijních dotací, kterých je Francie největším příjemcem. Sarközy však obvinil Mandelsona z toho, že ohrožuje Evropské zájmy místo, aby je chránil. (http://ihned.cz/1-10076470-17061160-001000_d-05)

AgfaPhoto letos definitivně skončí

Plán na záchranu tradičního výrobce fotografických filmů a papíru AgfaPhoto ztroskotal.Vedení společnosti totiž v úterý odmítlo nabídku na převzetí britskou skupinou Photo-Me, jelikož prý byla zcela nepřijatelná. O záchranu AgfaPhoto se soudem stanovený správce Andreas Ringstmeier pokoušel již od května, kdy firma musela vyhlásit platební neschopnost. Za pouhých sedm měsíců byl ale konec snah, Emansovi se nepodařilo zajistit úvěry na další provoz společnosti, a proto bylo třeba vyhlásit platební neschopnost. Kam se tak rychle poděly likvidní prostředky firmy, zůstává záhadou. (http://ihned.cz/1-10076480-17057260-001000_d-83)

Dacia nepotřebuje roboty

Úkony, které v moderních automobilkách provádějí roboty, dělají v Dacii lidé. Samozřejmě se ručně neobsluhují lisy jen v rumunské továrně. Příkladně v automobilce Peugeot ve francouzském Poissy také sunou plechy do lisů dělníci. Karosérie ale z dílů svářejí roboti. "Nic nemůže nahradit člověka. Ruční práce je přece na Západě nejvíce ceněná," říká s mírnou nadsázkou Monica Toma, která je jakousi mluvčí karosárny. Skutečným důvodem však byly náklady. Nový vůz Logan je součástí programu X90, kterým chce společnost Renault mimo jiné získat chudší zákazníky na chudších trzích. Proto investoval i do montážních závodů v několika zemích. Na roboty v základním závodě Dacie v rumunské Mioveni nezbylo, lidé jsou levnější. (http://ihned.cz/1-10076500-17054580-001003_d-9d)

Handelsblatt začal na Ukrajině vydávat deník

Německé vydavatelství Verlagsgruppe Handelsblatt (VHB), vydalo včera svůj první deník na Ukrajině. Vychází pod ruským názvem Delo (Obchod), brzy ale přijde i verze v ukrajinštině. Delo dosud vycházelo jako týdeník. Do skupiny Handelsblattu patří i české vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny. "Ukrajina patří ke klíčovým trhům střední a východní Evropy, který výrazně roste," říká šéf obchodu VHB Harald Müsse. Společnost proto na Ukrajině v červnu vybudovala vydavatelství Ekonomika, kde vlastní 51procentní podíl. Letos Verlagsgruppe Handelsblatt rozšířila své portfolio také do Bulharska, kde založila vydavatelství Economedia. (http://ihned.cz/1-10076490-17054570-001002_d-07)

KURZY MĚN

Kurzy ČNB k 20. 10. 2005:

EUR - 29,750

USD - 24,890

GBP - 43,967

ČESKÁ POLITIKA

Klaus odmítl Paroubkovi jmenovat Ratha

Prezident Václav Klaus odmítl jmenovat prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Rathova funkce podle Klause odporuje výkonu funkce člena vlády. Ratha navrhl ve čtvrtek ráno do úřadu premiér Jiří Paroubek. Víceméně formální jmenování do úřadu však prezident odmítl, protože Rathovo prezidentství v ČLK odporuje Ústavě ČR, soudí Hrad. Ministerský předseda kontroval prohlášením, že kdyby Klaus i nadále odmítal Ratha jmenovat členem vlády, je připraven sám převzít řízení resortu a Ratha jmenovat státním tajemníkem ministerstva. (http://ihned.cz/index.php?p=002000&m=d&article[id]=17060770)

Podle ODS je Rath sedmým ministrem v řadě bez koncepce

David Rath je sedmým ministrem zdravotnictví v řadě, který nastupuje do problematického resortu bez koncepce a jasné vize reforem, tvrdí občanští demokraté. "Je jako zimní král. Bojím se, aby po něm nenastala doba temna," reagoval stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Rath je podle Julínka sice mediálně známý a obratný, ale to je na funkci ministra málo. Souhlasí s charakteristikou, že u Ratha je touha po kariéře a vlastním uplatnění silnější než snaha prosadit nutné změny v systému zdravotní péče. (http://ihned.cz/1-10070930-17060270-002000_d-05)

Buzková chce sociální stipendia již od ledna

Sociální stipendia pro chudé studenty by mohla být vyplácena již od začátku příštího roku. Ministryně školství Petra Buzková je totiž chce prosadit do poslanecké novely vysokoškolského zákona, který nyní projednává sněmovna. Šlo by pravděpodobně o 1600 korun měsíčně a mělo by na ně mít nárok zhruba 12 800 studentů ze sociálně nejslabších rodin včetně těch, kteří studují na soukromých vysokých školách. (http://ihned.cz/1-10070930-17054080-002000_d-00)

ČSSD prosadila zákoník práce s komunisty

Návrh zákoníku práce vstřícný k odborům včera prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením. Celá pravice hlasovala proti, ale sociálním demokratům podle očekávání pomohli komunisté. KSČM ve středu také - i díky podpoře sociální demokracie - získala místo předsedy komise, která má do konce ledna prošetřit prodej Unipetrolu a privatizaci chemického průmyslu. Koaliční vládu postup sociálních demokratů nerozbije. "Pokud chtějí hlasovat spolu s komunisty, tak je to jejich odpovědnost," říká předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. (http://ihned.cz/1-10070920-17053920-002000_d-b0)

Sněmovna přijala úmluvu o kontrole tabáku

Poslanci jednoznačně schválili mezinárodní úmluvu o kontrole tabáku. Z 81 přítomných hlasovalo pro 66 z nich. K ratifikaci je ale třeba souhlasu obou parlamentních komor a Senát ji v červnu nepřijal. Dokument tak nyní zřejmě zamíří do Senátu znovu. Vicepremiér Zdeněk Škromach, který dočasně vede ministerstvo zdravotnictví, řekl, že postoj horní komory vystavil republiku "výrazné mezinárodní kritice". (http://ihned.cz/1-10112060-17061570-002000_d-ba)

Paroubek se na konferenci USA a EU přihlásil k moderní levici

Český premiér vyzdvihl zásluhy Spojených států na poválečné obnově Evropy, které umožnily upevnění demokracie v Západní Evropě a naznačil poslání USA a Evropy v budoucnosti. Naše členství v Evropské unii podle Paroubka dynamizovalo českou ekonomiku způsobem, který nemá v naší historii obdoby. Hlavním úkolem v bezpečnostní otázce je zastavení mezinárodního terorismu, který sice podle premiéra nemůže výražně ovlivnit ekonomický, ani demokratický vývoj, ale může citelně narušit naši víru v demokratické hodnoty. Premiér dále zdůraznil potřebu postupného uvolňování trhů rozvojovým zemím tak, aby byl umožněn rozvoj ve zbytku světa. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17053180-H00000_d-22)

Speciální tým prověří Krejčířovy informace o ČSSD a policii

Policie prověří tvrzení uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který v rozhovoru pro včerejší Mladou frontu Dnes uvedl, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Krejčíř se v rozhovoru zmiňuje o tom, že v souvislosti s půjčkou se účastnil schůzek se dvěma lidmi z policejního prezidia. Z toho důvodu by podle Husáka mohli být ve speciálním týmu také zástupci Inspekce ministra vnitra. Krejčířovy výroky důrazně popřel Gross i lídři ČSSD. Podle nich se Krejčíř mstí za to, že policie jeho trestnou činnost v České republice překazila. (http://ihned.cz/1-10070930-17061710-002000_d-f3)
 

EVROPSKÁ UNIE

Unie usiluje o vytvoření koalice proti Teheránu

Evropská unie začíná ztrácet trpělivost s Íránem. Společně se Spojenými státy se tři členové unie - Německo, Francie a Velká Británie - snaží vytvořit mezinárodní koalici, která by donutila Teherán k zastavení sporného jaderného programu. USA a unie Írán podezírají z toho, že chce pod záminkou civilního jaderného programu vyvíjet jaderné zbraně. Dosud se jim ale nepodařilo ničeho dosáhnout. Na posledním zasedání rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v září se jim nepodařilo prosadit, aby se problémem zabývala Rada bezpečnosti OSN. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17056990-H00000_d-4e)

Klíčové zákony: nováčci jen přihlížejí

Jako Popelky se mohou cítit poslanci Evropského parlamentu z nových členských zemí unie. Jejich kolegové ze starých států je totiž k nejdůležitější legislativě pustí jen zřídka. Za bezmála rok a půl fungování současného parlamentu jím prošlo 80 návrhů, o nichž poslanci rozhodují spolu s Radou ministrů metodou tak zvaného spolurozhodování. Ta jim umožňuje legislativní proces zcela zablokovat. Ze 162 zastupitelů z Litvy, Lotyšska, Estonska, Polska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Slovinska, Malty a Kypru se stalo jen sedm zpravodajem takového návrhu. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil European Voice. (http://ihned.cz/1-10071640-17054220-003000_d-27)

Komise ulehčuje výplatu dodatečných důchodů

Evropská komise schválila návrh směrnice, která má umožnit pracovníkům, aby při změně zaměstnání nepřišli o nároky na dodatečné důchody, které jim poskytují zaměstnavatelé. Cílem je zamezit tomu, aby se tyto důchodové systémy nestávaly překážkou mobility pracovníků uvnitř členských zemí i v celém prostoru EU. Podle eurokomisaře Vladimíra Špidly, který je autorem návrhu, nemůže Evropská unie poškozovat lidí, kteří díky své flexibilitě často mění zaměstnání. Pravidla v oblasti důchodů by podle něj měla být plně transparentní a nové směrnice měla být již dávno přijata. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17059940-H00000_d-49)

Blair: Budoucí rozpočet EU může být už letos

Dohody o budoucím rozpočtu Evropské unie je možné dosáhnout na prosincovém summitu EU, prohlásil dnes britský premiér Tony Blair. K reformám i urychlenému příjetí rozpočtu znovu vyzývá EK. Británie nyní zastává šestiměsíční rotační předsednictví EU, které vyprší koncem roku. "Široce jsme o tom jednali a myslím, že existuje kolektivní vůle dosáhnout dohody v prosinci," dodal Blair. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17061170-H00000_d-a3)

RSF: Česko a Slovensko jsou kladně hodnoceny za svobodu tisku

Česká republika a Slovensko patří podle hodnotícho indexu mezi deset nejlépe hodnocených zemí, kde je podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) nejvíc ctěna svoboda tisku. Na letošním žebříčku, který dnes organizace zveřejnila v Paříži, je Slovensko na osmém a Česká republika spolu se Slovinskem na devátém až desátém místě. V první desítce jsou výhradně evropské země, nejhůř jsou hodnoceny Turkmenistán, Eritrea a na posledním, 167. místě Severní Korea. Reportéři bez hranic kritizují zhoršení svobody tisku v USA a zdůvodňují to poukazem na uvěznění novinářky Judith Millerové z listu New York Times kvůli odmítnutí prozradit zdroj informací a na soudní opatření, která ztěžují ochranu zdrojů. (http://ihned.cz/1-10070870-17058550-003000_d-45)

Rakousko bude prosazovat uzavření svého pracovního trhu pro Turky

Rakousko chce prosadit trvalé uzavření svého pracovního trhu pro turecké pracovníky po vstupu Turecka do Evropské unie. "Nejsme schopni a ani nemáme vůli otevřít rakouský pracovní trh pro teoreticky milion tureckých pracovníků", sdělil kancléř. Proto se bude snažit prosadit trvalou doložku v turecké přístupové smlouvě, která by stvrzovala uzavření rakouského pracovního trhu pro Turky. Turecko by bylo první zemí, které by zůstal pracovní trh jedné z členských zemí trvale uzavřen. (http://ihned.cz/1-10071640-17058730-003000_d-db)

Češi začínají pít alkohol nejdříve v EU

České děti poprvé ochutnají alkohol již kolem jedenáctého roku života, což je nejdříve ze všech zemí Evropské unie. Poměrně vysoký je v ČR i podíl dětí, které pijí pravidelně a opíjejí se. Podle průzkumu se 13 procent českých dětí ve věku 15 až 16 let opije aspoň třikrát měsíčně a stejný podíl pije alkohol aspoň desetkrát do měsíce. Více než polovina oslovených dětí uvedla, že se již v životě opila nejméně dvakrát. Podle statistik také do střední a východní Evropy postupně proniká nepříjemný zvyk - pití alkoholu s vyloženým cílem se opít. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17060760-H00000_d-5d)

SVĚT

Hurikán Wilma zeslábl na stupeň čtyři, evakuace pokračuje

Hurikán Wilma v noci na dnešek zeslábl na stupeň čtyři z předchozího nejvyššího stuúpně, kterého dosáhl nad Karibským mořem. Své domovy již opustilo kolem 235 tisíc lidí v oblasti západní Kuby a evakuují se další tisíce lidí v oblasti Mexického zálivu. Wilma bezprostředně ohrožuje také východní pobřeží mexického poloostrova Yucatán, zejména oblast letoviska Cancún. Podle agenturních informací si hurikán uchovává svou nebezpečnost - jeho větry dosahují rychlosti 250 kilometrů v hodině a v nárazech ještě vyšší. Wilma má ale dost času, aby ještě zesílila, než udeří během dnešního dne na Yucatán, upozornilo národní centrum pro hurikány v Miami na Floridě. (http://ihned.cz/1-10070880-17057860-003000_d-23)

Právníci pochybují  v případě saddáma Husajna o řádném procesu

Až první televizní záběry ze včerejšího zahájení procesu se Saddámem Husajnem odhalily, kdo bude bývalého dlouholetého diktátora Iráku soudit a vynese nad ním očekávaný rozsudek smrti.
Pětičlennému tribunálu předsedá kurdský právník Rizgár Muhammad Amín. Dříve pracoval jako vyšetřující soudce a advokát v provinčním městě Sulajmáníja na severu země. Jeho jméno bylo až do včerejška utajováno, aby se nestal terčem útoků Saddámových stoupenců. Řada zahraničních právních expertů si nemyslí, že tribunál vedený Amínem je zárukou řádného procesu. "Jelikož některé zločiny, z nichž je Saddám obviněn, spadají pod mezinárodní právo. Například genocida nebo zločiny proti lidskosti. Měl ho soudit mezinárodní tribunál mimo území Iráku," řekl listu Christian Science Monitor přední britský právník Geoffrey Robertson. (http://ihned.cz/1-10070890-17053950-003000_d-42)

Ptačí chřipka není v Evropě novinkou

Před pár lety se Evropou šířila epidemie nemoci šílených krav. Poté se v Asii objevil SARS a teď následuje ptačí chřipka. Nastává nová éra, kdy by se lidstvo mělo víc bát zoonóz, jak se odborně říká nemocem přenosným ze zvířat na lidi? "Je pravděpodobné, že šíření zoonóz bude pokračovat. Těchto nemocí je hodně a počet těch, které se stávají problémem v rozvinutých i rozvojových zemích, stále roste. Profesor Zdeněk Pospíšil, přednosta Ústavu infekčních chorob a epizootologie připomněl, že pandemie ptačí chřipky je zdokumentována třikrát za jedno století a pokaždé přichází z jihovýchodní Asie, kde jsou pro její vznik vzhledem k tamnímu způsobu chovu zvířat vhodné podmínky. (http://ihned.cz/1-10071640-17054090-003000_d-fa)

Vězni v Guantánamu žalují vládu, soudy se táhnou

Nesnesitelné podmínky spojené s častými výslechy a psychickým terorem přivedly desítky vězňů zadržovaných Američany na základně v Guantánamu k zoufalému kroku: někteří nyní už třetím měsícem drží hladovku. Americké úřady přiznaly, že se hladovka z původní stovky týká 24 lidí, z nich 15 muselo být hospitalizováno a vyživováno uměle. Federální soudkyně v New Yorku nejdříve v červenci 2002 rozhodla, že vězni z Guantánama nemají právo na slyšení u amerického soudu, protože se nenacházejí na americkém území. V červenci 2004 pak Nejvyšší soud toto rozhodnutí zvrátil. Některé žaloby tak již u amerických soudů leží přes dva roky. (http://ihned.cz/1-10070900-17054190-003002_d-cf)

Za smrtí libanonského premiéra stojí Sýrie

Když pod obrněnou limuzínou s bývalým libanonským premiérem Rafíkem Harírím explodovala 14. února letošního roku na předměstí Bejrútu mohutná nálož, obvinili opoziční drúzové a maronité z atentátu bez váhání syrskou tajnou službu. Ve zprávě, kterou dnes předá generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi zvláštní vyšetřovací komise vyslaná do Libanonu, figuruje mezi hlavními obviněnými šéf syrské vojenské rozvědky generál Asíf Šaukát.Ten je švagrem syrského prezidenta Bašára Asada a v současnosti druhým nejmocnějším mužem v zemi. Pokud se ukáže, že ve zprávě expertní komise OSN stojí skutečně jeho jméno, jsou Spojené státy a Francie připraveny vyzvat Radu bezpečnosti k sankcím vůči Sýrii s cílem dosáhnout vydání vrahů Harírího. (http://ihned.cz/1-10070900-17054200-003002_d-0f)

Kožený měl pochybný diplomatický post

To, co má Koženému otevřít bránu bahamského vězení, otevírá pohled na další povážlivou kapitolu v jeho dosavadním životě. Svého propuštění se totiž Kožený u bahamského soudu snažil tento týden dosáhnout i tvrzením, že by měl mít diplomatické výsady, protože byl koncem 90. let jmenován velvyslancem karibského státu Grenada. Americký týdeník The Nation ale již v roce 1999 napsal, že diplomatický post dostal Kožený od premiéra Grenady Keitha Mitchella výměnou za půl miliónu dolarů určených na "turistický marketink". Bahamský státní žalobce Francis Cumberbatch uvedl, že Kožený už diplomatické postavení nemá. "Mám potvrzeno z Grenady, že toto postavení bylo zrušeno v roce 2003," řekl HN. (http://ihned.cz/1-10070890-17054180-003000_d-b2)

Kosovo trápí obrovská nezaměstnanost

Nezaměstnanost, která postihuje více než polovinu obyvatel Kosova, by do této oblasti mohla přinést nové sociální nepokoje. Hrozba přichází v době, kdy se blíží zahájení rozhovorů o konečném statusu této jihosrbské provincie spravované OSN. Oficiální statistiky sice neexistují, ale ministerstvo práce odhaduje, že v Kosovu je z milionu práceschopných obyvatel nezaměstnáno 57 procent. Podle jiných odhadů by se ale nezaměstnanost mladých mohla blížit až 60 nebo dokonce 70 procentům. (http://ihned.cz/1-10112090-17056400-003000_d-b6)

Írán dal Česko na černou listinu, zastavil obchod

Írán zastavil dovoz z České republiky, Argentiny, Británie a Jižní Koreje jako trest za kritiku svého jaderného programu. Mezinárodní diplomatická roztržka s Teheránem tak přímo zasáhla český obchod. Tuzemské podniky, které vyjednávají například o dodávce tramvají nebo investicích do chemie, by mohly přijít o obchody za stovky miliónů korun. Oficiálně Írán embargo podle svých zvyků nezveřejnil. České úřady včera studovaly, co vlastně zpráva, kterou přinesl íránský list Farhang-e Ašti, znamená. Obchod s Českem ale země omezuje už několik let. Írán tak trestá státy podporující rezoluci Rady bezpečnosti, která kvůli jadernému programu žádá sankce vůči Teheránu. (http://ihned.cz/1-10070890-17053930-003000_d-b2)

HERNÍ BYZNYS

Civilization 4 hotova!

Není tomu tak dávno, co jsme vás prostřednictvím našeho preview informovali o čtvrtém pokračování populární Civilizace. Dnes se vracíme se zprávou ze všech nejpodstatnější – Civilizace 4 je hotova! Co nás v novém přírůstku do rodiny her od legendy herního průmyslu Sida Meiera čeká? Hlavní změnou má být grafický engine, který se dočká nového atraktivního kabátku. Vše by nyní mělo být ve třech rozměrech, ostatní herní prvky ale zůstanou prakticky nedotčené. Uvidíme tak žijící a rostoucí města, která budeme mít pod správou, dočkáme se nových druhů jednotek, několika nových civilizací a aby toho nebylo málo, tak i atraktivně vyhlížejícího systému 3D soubojů.

Prince of Persia na tahy a s kartami

Battles od Prince of Persia se bude jmenovat nová hra postavená na tahovém bojovém systému, doplněném o karetní prvky. Děj hry zapadne mezi události Sands of Time a Warrior Within a odhalí, co se přesně v daném období dělo. Producent hry Yannis Mallat prozradil, že budeme hrát za několik postav, aby hráč viděl příběh z několika úhlů. Protože prý nechtěli obyčejný tahový systém, kdy se musí nudně čekat na další tah, rozdělili hru na kratší kola. V nich není bezpodmínečně nutné hned pohnout se všemi jednotkami. K rozšíření strategických možností přidali i karty, každý hráč si díky nim prý bude moci zvolit vlastní styl hraní. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112074)

Kupte si ovladač k Xboxu 360 už dnes

Xbox 360 bude prodeji sice až za dva měsíce, ale vy si můžete koupit k němu herní ovladač už dnes. No, sice zatím ne u nás, ale v Americe určitě. Microsoft totiž uvedl na pulty jejich multiplatformovou verzi ovladače, který funguje jak na PC, tak si s ním zahrajete i na Xboxu 360. Jedná se o ovladač s USB kabelem a k jeho použití na PC si stačí stáhnout ovladače ze stránek Microsoftu. Na Xboxu pochopitelně nebude nic potřeba instalovat, stačí prý zastrčit konektor a hrajete. Ovladač si můžete pořídit za cenu 39,99 dolarů (asi 960 korun). (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112092)

Jaký je průměrný herní vývojář?

International Game Developers Association (IDGA) provedla průzkum mezi herními vývojáři, aby zjistila, jací jsou lidé tvořící hry. Předem je třeba předeslat, že průzkum byl proveden pouze v anglicky mluvících zemích, takže opomíjí třeba naše, ale hlavně japonské, tvůrce. Celkem bylo dotázáno 3 128 vývojářů, z nichž skoro devadesát procent tvoří muži. Průměrný vývojář má kolem jednatřiceti let a z toho strávil pět let v oboru. Čím déle je vývojářem, tím větší je plat. Ovšem stále mají průměrně větší plat běloši, než ostatní, i při stejné délce praxe. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112095)

Jen piráti mají problémy s F.E.A.R.

Podle správce hráčské komunity pro F.E.A.R. jsou všichni hráči, kteří mají problémy s výkonností FPS F.E.A.R., piráti. Za své prohlášení se později omluvil, nicméně prohlásit veřejně o hráčích, že jsou piráti, jsou poměrně silná slova. Sice zdánlivě oprávněná, neboť střílečka jde na pulty obchodů až dnes, ale některé internetové obchody již začaly dodávat hru svým zákazníkům. Z tohoto prohlášení však můžeme tušit, že Vivendi Universal možná připravili pro piráty nějakou nepříjemnou ochranu, která zvýší náročnost hry. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112072)

Genji - japonská legenda

Sony Computer Entertainment vydala bojovku Genji, která vás zavede do Japonska dvanáctého století. V roli Genjiho, kterého je ve světě později znám jako Ghenkis Khan, budete bojovat proti hordám vojevůdce Kiyomori. Hra je založena na starých japonských legendách a tak můžete čekat klasické, skoro až filmové, prostředí, plné paláců a lesů. Hra by měla zapůsobit na hráče hlavně svými efekty, kdy na jednotlivá komba dohlížel i režisér Mitsuhiko Seike (Poslední samuraj). Hra by měla být brzy i u nás pro PS2. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112062)

SPORT

Hašek spoléhá na podporu české komory

Den před valnou hromadou Českomoravskou fotbalového svazu prohlásil jeden ze dvou kandidátů na předsedu Ivan Hašek, že má většinovou podporu od delegátů z české komory. Ke zvolení do čela svazu potřebuje většinu hlasů i z druhé komory, své šance u moravských delegátů dnes nechtěl odhadovat. Hašek uvedl, že český fotbal čekají dvě velké bitvy. "Jednu na trávníku svedou za pár dnů reprezentanti proti Norsku. Druhou méně férovou pak svádí bafuňáři před valnou hromadou," řekl Hašek novinářům. (http://ihned.cz/1-10107050-17059300-004000_d-fa)

Sparťané už mluví raději o Poháru UEFA 

Vinou úterní porážky 0:2 od Arsenalu zůstávají fotbalisté Sparty ve druhé skupině Ligy mistrů s jedním bodem poslední. Plán nového trenéra Stanislava Grigy, zůstat v pohárovém osudí i na jaře, je však dál reálný. "Tento záměr se nemění. Pokud by se nám podařilo zvítězit v Amsterodamu, zůstala by určitá šance i na druhé místo. Reálnější se však zdá souboj se švýcarským Thunem o třetí příčku, která zajišťuje účast v Poháru UEFA," zopakoval kouč názor, který vyslovil už při nástupu do funkce před deseti dny. (http://ihned.cz/1-20107295-17054530-004000_d-3b)

Vstupenky na baráž lze objednat e-mailem

Na odvetu baráže o mistrovství světa Česko - Norsko, která se hraje 16. listopadu na stadiónu Sparty, vede cesta po internetu. Jeho pomocí si totiž zájemci mohou od středy 26. října od 12 hodin objednávat vstupenky za 1650, 1250, 750 a 500 korun na adrese vstupenky@vstupenky.stes.cz. Jeden žadatel může objednat maximálně čtyři lístky. Vstupenky na první utkání s Norskem, 12. listopadu v Oslu, můžete objednávat už nyní na adrese novotna@fotbal.cz do 26. října 2005 do 10 hodin. Cena lístku je 900 korun. (http://ihned.cz/1-10112080-17054500-004000_d-33)

Arsenal chce Henryho udržet, musí mu přidat

Francouzský reprezentant by měl za několik měsíců podepsat novou smlouvu, avšak na dané téma stále nemluví. V jednání o jejích podmínkách mu mohou pomoci i dva góly na Letné, díky nimž překonal klubový rekord Iana Wrighta v počtu dosažených branek ve všech soutěžích. Sám Henry několikrát prohlásil, že by rád pomáhal Gunners ještě dlouho, ale včera znovu odmítl odpovídat na otázky o nové smlouvě. "Fanoušci Sparty možná netušili, proč jsem běžel k našim příznivcům a signalizoval jsem jim ta čísla 186," smál se kanonýr do kamery televize ITV2. Pouze si posteskl, že se nestal novým střeleckým králem doma na Highbury, což by mělo silnější efekt. "Ale nemůžu mít všechno. I tak jsem v sedmém nebi," doplnil. (http://ihned.cz/1-20107295-17054540-004000_d-23)

Kladenští volejbalisté zahájili Ligu mistrů prohrou

Volejbalisté Kladna zahájili základní skupinu Ligy mistrů porážkou s favorizovaným francouzským týmem Tours. Obhájcům trofeje sebrali v Nymburku jen set a podlehli jim 1:3. V utkání základní skupiny B v náhradní hale ligových basketbalistů v Nymburku vzdorovali kladenští hráči obhájcům trofeje hodinu a tři čtvrtě. (http://ihned.cz/1-10112080-17061590-004000_d-a5)

POČASÍ

Dnes bude polojasno, ojediněle přeháňky. Ráno a dopoledne místy mlhy. Noční teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 13 až 17 °C. Jižní, postupně západní vítr 2 až 5 m/s.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená