FinExpert.e15.cz

Ekomail 19. 1. 2006: Do čela ČSA nastupuje Lašák

Únosci hrozí zabitím novinářky. USA mají 72 hodin * Pravice směruje Polsko k předčasným volbám * Češi jsou nejvíce hrdí na své sportovce * Speciál OSOBNÍ FINANCE
Ekomail 19. 1. 2006: Do čela ČSA nastupuje Lašák

ČESKÁ EKONOMIKA

Do čela ČSA nastupuje Lašák

Dosavadního prezidenta Českých aerolinií Jaroslava TvrdíkA od čtvrtka střídá ve funkci dosavadní člen představenstva a ředitel správy ČEZ Radomír Lašák. Radomír Lašák bude současně předsedou představenstva podniku. Tvrdík proti očekávání nebude ani v dozorčí radě firmy, a to kvůli odporu odborářů. Na funkci předsedy dozorčí rady rovněž rezignoval náměstek ministra financí Eduard Janota, kterého nahradí Ján Dzvoník, člen výkonného výboru zaniklého Fondu národního majetku. (http://ihned.cz/1-10070670-17636680-001000_d-b7)

Příčinu problémů pendolin známe, tvrdí Alstom

Italský výrobce rychlovlaků již zná příčinu poruch z posledních dní a závady odstraní do konce ledna.
Koncem ledna by se tedy vlaky měly vrátit do provozu. Od února by tak mělo jezdit pět souprav a České dráhy počítají s obnovením jejich provozu z Prahy do Ostravy i z Prahy přes Brno do Břeclavi. Celkem se náklady navíc kvůli odstavení vlaků zřejmě vyšplhají až na několik milionů korun, uvedl generální ředitel Českých drah Josef Bazala. (http://ihned.cz/1-10070850-17634690-001000_d-94)

Mladí mohou využít nový levný úvěr na modernizaci bydlení

Mladí lidé do 36 let si budou moci od státu výhodněji půjčit až 150.000 korun na modernizaci bydlení. Rozhodla o tom vláda. Úvěr bude úročen roční dvouprocentní sazbou s desetiletou splatností, zatímco ve stavebních spořitelnách a hypotečních bankách lze obdobnou půjčku získat nejméně až od tří procent. Půjčka je určena lidem, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Žadatelům, v případě manželů alespoň jednomu z nich, nesmí být v roce podání žádosti 36 let. Úvěr lze získat jen jednou. Zájemci o peníze budou moci od 1. března zasílat žádosti na pražskou nebo olomouckou adresu Státního fondu rozvoje bydlení. (http://ihned.cz/1-10070850-17634470-001000_d-f4)

Škoda Auto zvýšila svůj podíl na evropském trhu

Automobilka zvýšila loni svůj podíl na trzích střední Evropy ze 17,8 na 18,6 procenta. Podíl na zvýšení podílu měl zejména nárůst počtu prodaných škodovek o pět procent v České republice, o 4,5 procenta v Maďarsku, o 16,4 procent ve Slovinsku a o jedno procento v Chorvatsku. Škoda Auto je lídrem trhu v České republice, na Slovensku, v Polsku, Bulharsku a Bosně a Hercegovině. V Polsku je toto prvenství první v historii značky. Letos bude Škoda spolu s mateřským Volkswagenem pokračovat v přípravě hromadné výroby octavií v Číně a v Rusku. (http://ihned.cz/1-10070860-17633540-001001_d-91)

Komárek prodal Fischer Air Polska

Společnost Atlantik IB, kterou vlastní podnikatel Karel Komárek, včera prodala leteckou firmu Fischer Air Polska. Stoprocentní podíl charterového dopravce koupila polská společnost Podroze TV SA. Ta provozuje televizní kanál zaměřený na turistiku a dvě cestovní kanceláře: Open Travel Group a PES Travel. Z leteckým byznysem se ale Komárek zcela neloučí. Loni na jaře totiž založil společnost Grossman Jet Services. Ta nabízí privátní lety pro bohatou klientelu. Firma nabízí movitým zákazníkům k přepravě tryskáč typu Legacy. (http://ihned.cz/1-10070860-17631730-001001_d-5f)

České pivo loni dobylo cizinu

Pivovary loni poprvé v historii vyvezly z České republiky více než tři milióny hektolitrů piva. O rekordní skok se postaraly především Královský pivovar Krušovice, ale i řada menších firem nepatřících na rozdíl od Krušovic mezi "velkou pětku". Pro pivovary je stále podstatnější zapojení do nadnárodních sítí. To se týká Prazdroje (SABMiler), Staropramenu (InBev), Starobrna (Heineken), Krušovic (Dr.Oetker) či Bernardu (Duvel Moortget). K tradičním trhům - Německo, Slovensko, Británie - se přidaly další. Budvar loni zvýšil prodej v Rusku o třetinu. (http://ihned.cz/1-10070860-17629740-001001_d-ba)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Mráz omezil dodávky ruského plynu do Maďarska

Znatelný pokles dodávek zemního plynu hlásí Maďarsko a menší omezení Itálie. Pokles zaznamenalo i Slovensko, dodávky do České republiky jsou v pořádku. Gazprom potvrdil, že skutečně snížil dodávky plynu do Maďarska a přes ně do Bosny a Hercegoviny, aby v nynější krizové situaci zbylo více na domácí odběratele. Do centrální části Ruska kolem Moskvy totiž dorazily tento týden sibiřské mrazy a teploty se tam pohybují kolem 30 stupňů po nulou. Na Sibiři teploty klesly až pod 50 stupňů. Moskva již přešla na mimořádný režim spotřeby energie. (http://ihned.cz/1-10070840-17635150-001000_d-23)

Cestu Baltu k euru hatí inflace

Největší chuť na euro mají malé země Evropské unie, především baltské. Estonsko a Litva chtějí společnou měnu už od prvního ledna 2007. Ale jak vyplynulo ze včerejší konference prestižního časopisu Euromoney ve Vídni, je dost nepravděpodobné, že se jim to podaří. Jejich smělé plány hatí inflace, provázející velice silný hospodářský růst. Jsou za ní také rychle stoupající mzdy. (http://ihned.cz/1-10076470-17632730-001000_d-71)

Zachránce Nissanu provětrá Renault

Nejvýše oceňovaným vrcholovým manažerem v automobilovém průmyslu je Carlos Ghosn, šéf společnosti Nissan a od loňského dubna i šéf francouzského výrobce Renault. Časopis Motor Trend jej právě vyhlásil nejlepším manažerem v této branži za rok 2005. Nyní však má před sebou další úkol, a to dát "do latě" svůj "rodný podnik" Renault. Mnozí se divili, proč po 29. dubnu 2005, kdy usedl k řídicímu volantu této společnosti, nezačal tak jako v Japonsku hned s restrukturalizací. Ghosn vysvětloval, že Renault je v podstatě v dobrém stavu a svůj dosud přísně utajeny plán na jeho restrukturalizaci zveřejní až letos 9. února. Zatím dal pouze najevo, že nepůjde o žádná polovičatá opatření. (http://ihned.cz/1-10076470-17630360-001000_d-f7)

Čína bude mít v rezervě bilión dolarů

Čínské devizové rezervy dosáhly koncem loňského roku částky 818,9 miliardy dolarů. Podle údajů centrální banky v Pekingu se během jediného roku zvedly o 34,3 procenta, neboli o 209 miliard dolarů.
Čína tak podle všeho ještě letos předstihne Japonsko, které je dosud největším držitelem dolarových rezerv; má ale jen o deset miliard více, než je na kontech říše středu. List South China Morning Post vyslovil názor, že devizové rezervy držené Pekingem překročí do konce roku hranici biliónu dolarů. Američané tak budou tlačit na Peking, aby zhodnotil svou měnu, jüan. Jeho podhodnocení považuje Washington za jednu z hlavních příčin vysokého přebytku obchodní bilance Číny se Spojenými státy. A bude to další munice pro ty, kdo žádají, aby Washington uvalil na čínské zboží plošně importní cla. (http://ihned.cz/1-10076480-17632720-001000_d-b3)

McDonald chce zvýšit tržby kuřecím masem

Společnost McDonald, největší světový řetězec restaurací, plánuje zavést od února prodej kořeněného kuřecího sendviče a od května asijského salátu. K sendviči a salátu by měla přibýt i nová, silnější káva. Tímto krokem chce vyhovět zákazníkům, kteří jsou ochotni si připlatit za zdravější jídlo. Zároveň se tak chce bránit poklesu růstu tržeb, který firmu postihl v loňském roce. Zatímco tempo růstu tržeb na americkém trhu v roce 2004 bylo 9,8 procenta, loni dokázal řetězec zvýšit své tržby jen o 4,4 procenta. Na evropském trhu tržby McDonaldu rostly pouze o půl procenta. (http://ihned.cz/1-10076480-17631810-001000_d-4b)

Internetový miliardář poslal burzu dolů

Tokijská burza se v úterý otřásla. Akciový index klesl o tři procenta, což byl největší pád za posledních devět měsíců. Důvodem je podnikový skandál. Policie totiž provedla razii u Takafumi Horieho, šéfa jedné z nejznámějších japonských internetových firem Livedoor (dříve ValueClick). Podezřívá ho z porušení burzovních pravidel a klamání akcionářů. Akcie Livedooru poté spadly o více než 14 procent a stáhly s sebou i další tituly. Oficiální obvinění dosud policie nezveřejnila. (http://ihned.cz/1-10076500-17631790-001001_d-8c)

OSOBNÍ FINANCE

Visa chce motivovat držitele karet, aby s její kartou platili i šálek kávy

Asociace Visa Europe spouští novou celoevropskou reklamní kampaň, vůbec první svého druhu, která proběhne současně v jedenadvaceti zemích Evropy. V České republice odstartovala 16. ledna a její první vlna proběhne ve čtyřech fázích během ledna, února, dubna a září. Kampaň je zastřešena sloganem „Užívej každého dne“ a má podporovat dlouhodobý cíl asociace Visa, jímž je změnit návyky spotřebitelů při utrácení a podpořit je, aby i při každodenním nakupování více platili platebními kartami než v hotovosti. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4903)

Cetelem nabízí u svých karet výběry z ATM zdarma

Cetelem v průběhu ledna nabízí svým klientům možnost vybírat o víkendech hotovost bez poplatku. Tato akce probíhá vždy celou sobotu a neděli během lednových víkendů. Vybírat hotovost z bankomatů bez obvyklého poplatku můžete i opakovaně v kterémkoliv z těchto uvedených dnů. Tato akce se týká všech úvěrových karet Aura a kobrandovaných karet, vydávaných společností Cetelem. Nezapomeňte však, že úrok již platit musíte. Osvobozeni jste jen od poplatku za transakci, ne však o úroku, a ten je zhruba ve výši 23,76 % p.a. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4880)

Recenze: Platební karty Komerční banky

V našem pravidelném novém seriálu vám postupně popíšeme všechny platební karty, které vydávají české banky pro fyzické osoby. Ukážeme vám jejich výhody, nevýhody, tipy a nástrahy. Nic si nenecháme pro sebe a sami můžete porovnat, která karta či banka má nabídku nejlepší. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4776)

Změny v oblasti sociálního zabezpečení v roce 2006

1. ledna 2006 se změnily některé právní předpisy, které se vztahují k sociálnímu zabezpečení. Změny se týkají důchodového i nemocenského pojištění a také osob samostatně výdělečně činných. Od nového roku se zvýší řádné i předčasné důchody starobní, plné i částečně invalidní, vdovské, vdovecké i sirotčí důchody. Základní výměra důchodu, která je společná pro všechny důchodce, se zvyšuje o 70 Kč, tj. ze současných 1 400 Kč na částku 1 470 Kč. Procentní výměra důchodu u důchodů přiznaných před 1. lednem 1996 se zvyšuje o 6 %, u ostatních důchodů pak o 4%. U nemocenské se částka 480 Kč se zvýší na 510 Kč, částka 690 Kč stoupne na 730 Kč. Denní vyměřovací základ tak bude o 36 Kč vyšší než dosud a bude činit maximálně 642 Kč. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4859)

V USA přibylo osobních bankrotů, o jejich zavedení se uvažuje i v ČR

Počet osobních bankrotů v USA v loňském roce vzrostl o 31,6 procenta na rekordní více než dva miliony případů. Možnost osobního bankrotu se zvažuje i v Česku. Předpokladem je, že dlužník by se souhlasem věřitele požádal soud o tzv. oddlužení. To by mj. znamenalo, že v následujících pěti letech by dlužník  dostával jen životní minimum, vše ostatní by šlo na zaplacení dluhů. Po pěti letech by soud jeho dluhy definitivně smazal bez o hledu na zbývající nezaplacenou částku. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4871)

Stavební spoření Wüstenrot s úrokovým bonusem až 2,5 %

Stavební spořitelna Wüstenrot potěší potenciální klienty prodloužením akce s úrokovým zvýhodněním - úročí vklady stavebního spoření nejvyšší základní sazbou z vkladu 2,1 % ročně a k tomu nyní všem, kteří nebudou čerpat úvěr ze stavebního spoření, přizná úrokový bonus ve výši 20 % z celkem připsaných úroků. Podmínkou je sedmileté spoření a dosažení tzv. přidělení cílové částky. Výsledná úroková sazba tak dosáhne 2,5 % ročně. Spolu se státní podporou se u takovéto smlouvy pohybuje čistý roční výnos kolem 7 %. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4866)

Nižší daně přinesou nižší sociální dávky

Společné zdanění manželů, které lze poprvé uplatnit za rok 2005, může v důsledku sice snížit daně, ale také sociální dávky, které rodina dostává vyplaceny. Výše dávek jako příspěvek na bydlení či přídavky na děti jsou totiž závislé na čistém příjmu rodiny; pokud bude příliš vysoký, nemá rodina na vyplácení dávek nárok. Výše „ztráty“ sice nebude tak velká jako částka, kterou rodina na daních ušetří, přesto se ale nejedná o zanedbatelnou částku. Pokud tedy o společném zdanění manželů uvažujete, měli byste si také spočítat, o jak velkou část dávek přijdete. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4865)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 18. 1. 2006:

EUR - 28,860

USD - 23,805

GBP - 42,050

ČESKÁ POLITIKA

Průzkum: Češi jsou nejvíce hrdí na své sportovce

V prosincovém průzkumu se společnost Centrum pro výzkum veřejného mínění ptala vybraného vzorku občanů mimo jiné na jejich pocity hrdosti či studu, které souvisejí s Čechami - s jejich politickým uspořádáním, s vybranými oblastmi společenského a kulturního života či s národními dějinami. Z šetření vyplynulo, že nejvíce jsou Češi hrdí na český sport, což uvedlo 89 % respondentů. V pomyslném žebříčku následovaly české dějiny, na které je hrdých 81 % dotázaných. Sedmdesát a více procent odpovědí "velmi hrdý" a "docela hrdý" získaly ještě položky hudba (75 %), literatura (72 %) a věda (70%). (http://ihned.cz/1-10070910-17637500-002000_d-43)

ODS je pobouřena únikem odposlechů Doležala

ODS je pobouřena únikem odposlechů svého exposlance Vladimíra Doležala. Přepisy odposlechů v úterý zveřejnila některá média. "Jak je možné, že příslušné dokumenty byly dány k dispozici dříve vybraným novinářům než právním zástupcům V. Doležala?," tvrdí ODS. Inspekce ministra vnitra již začala případ úniku přepisů odposlechů řešit. Opoziční ODS považuje zveřejnění dokumentu za nelegální a vzhledem k načasování za účelové mlžení a snahu překrýt korupční kauzy ČSSD. (http://ihned.cz/1-10070930-17637210-002000_d-93)

Bendl chce jednat s Čekalem o uzavření smluv VZP - nemocnice

Středočeský hejtman Petr Bendl se chce setkat s novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Josefem Čekalem. Rada kraje mu dnes uložila, aby ředitele oslovil a jednal s ním o uzavření smluv VZP se středočeskými oblastními nemocnicemi. Kraj se zdravotnickým zařízením snaží pomoci - v sobotu jim nabídl půjčku ze svého rozpočtu. Nemocnice o ni budou moci požádat, pokud se dostanou do platebních problémů. (http://ihned.cz/1-10070920-17637920-002000_d-62)

Ani počtvrté se komise na úsporách nedohodla

Ani čtvrté jednání komise, která má hledat úspory výdajů na léky, neposunulo kupředu a nepřineslo žádné výsledky. Po skončení schůzky lékárníků, distributorů a zástupců ministerstev zdravotnictví a financí to uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podle něj se ale zdá, že komise má jen "zabít čas". Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny kvůli snížení marže na léky ze 32 na 29 procent. O něm rozhodla loni vláda na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle něj se tak medikamenty zlevní a na výdajích za ně se ušetří asi 750 milionů korun. (http://ihned.cz/1-10070930-17635430-002000_d-ce)

Senátoři souhlasí se zvýšením porodného, s pastelkovným už ne

Senátoři z výboru pro sociální politiku souhlasí s razantním zvýšením porodného. Odmítli ale, aby rodiče většiny prvňáků dostávali tisícikorunu na nákup školních pomůcek, tedy takzvané pastelkovné. "Přijde nám to skutečně jako trošku populistický tah těsně před volbami," prohlásila členka výboru Daniela Filipiová z opoziční ODS. Navrhované změny jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře, kterou bude Senát jako celek schvalovat nejdříve koncem příštího týdne. (http://ihned.cz/1-10070940-17633340-002001_d-7c)

ČSSD se pře o miliardy

Buď se prakticky všechny peníze zbylé z privatizace stejně jako v minulých letech použijí na stavbu dálnic a nápravu ekologických škod. Nebo se část z nich, dohromady čtyři miliardy korun, na poslední chvíli přidělí na nové domovy důchodců a na opravy Národního muzea či Národní knihovny. Hlavní slovo budou mít sociální demokraté, a ti se zatím mezi sebou o využití peněz stále dohadují. V obou případech jde o výdaje, na které nezbylo při schvalování státního rozpočtu. Nyní by se měly použít peníze, které zůstaly po zrušení Fondu národního majetku. (http://ihned.cz/1-10070940-17629890-002001_d-01)

Krause vyšetřuje policie

Nejdéle sloužícího českého poslance Michala Krause z ČSSD, který v pondělí ohlásil odchod z politiky kvůli podivnému obchodu s továrnou na kakao v Ghaně, vyšetřuje už několik dní finanční policie. Kraus svoji politickou rezignaci dává za vinu štvavé kampani a premiér Paroubek veřejně říká, že se jeho podřízený proti zákonu ničím neprovinil. Policie však pracuje s podezřením, zda se bývalý předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů nepodílel na praní špinavých peněz a zda se nepokusil o podvod. (http://ihned.cz/1-10070940-17629830-002001_d-6b)

Paroubek: Indie je českým podnikatelům otevřená

Hospodářská spolupráce mezi Českou republikou a Indií byla hlavním tématem dnešních jednání premiéra Jiřího Paroubka s čelními indickými představiteli a podnikateli. Indie má zájem především o investiční celky a vojenský materiál, řekl Paroubek novinářům po své schůzce s indickým ministrem obrany Pranábem Mukherdžím. (http://ihned.cz/1-10071640-17634570-003000_d-4b)

EVROPSKÁ UNIE

Aktivity CIA v Evropě prošetří speciální výbor EP

Evropský parlament schválil vytvoření výboru pro vyšetření údajných aktivit americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Evropě, včetně zřizování tajných věznic či utajených přeletů letounů s vězni na palubě. Předběžnou zprávu o svých zjištěních má výbor předložit EP do čtyř měsíců. Dočasný výbor bude mít 46 členů, které má EP zvolit ve čtvrtek. Z nelegálního provozování utajených věznic v Evropě, údajně v Polsku a Rumunsku, obvinila CIA nevládní organizace Human Rights Watch počátkem loňského listopadu. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17634170-H00000_d-1b)

EK Lotyšům zavedení "eira" nedovolí

Evropská komise vydala nařízení, které ukládá Lotyšsku povinnost tisknout a razit bankovky a mince jednotné evropské měny pod názvem "euro" a nikoli "eiro". Tento název schválili na svém novoročním zasedání ministři lotyšské vlády. Lotyško plánuje přejít na euro v roce 2008. Tento požadavek platí i pro ostatní země, které "si pohrávaly" s myšlenkou zavedení odlišného názvu jednotné měny. Mezi tyto země patří například Malta s názvem "ewro", Slovinsko s "evrem" nebo Litva, která plánovala pojmenování "euras". (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17636510-H00000_d-a0)

EU přerušila vyplácení pomoci Palestincům

Unie nevyplatila 42 milionů dolarů, jelikož samospráva podle komisařky Ferrerové-Waldnerové nemá dostatečně disciplinovanou rozpočtovou politiku. Evropská komise přispívá Palestincům nejvíc ze všech dárců. "Peníze jsme nepoukázali, protože nejsou dodržována pravidla. K tomu je zapotřebí důvěryhodný ministr financí a rozpočet, který bude dodržován," sdělila Ferrerová-Waldnerová. Světová banka chce pomocí postavit na nohy palestinskou ekonomiku, což je podle ní předpoklad mírového řešení izraelsko- palestinského sporu. Ferrerová-Waldnerová se ale domnívá, že pomoc nemůže být bezpodmínečná. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17633570-H00000_d-39)

Pravice směruje Polsko k předčasným volbám

Menšinová vláda konzervativců nemá šanci protlačit parlamentem návrh rozpočtu do 30. ledna, kdy uplyne ústavní termín. Polsko tak nejspíše čekají předčasné volby. Straničtí manažeři už dali jasný signál: zarezervovali si na březen reklamní plochy na billboardech. Perspektiva předčasných voleb nebo možné koalice konzervativců s populisty už několik dní způsobuje, že oslabuje polská měna a ekonomové jsou nervózní z toho, že není ještě přijatý rozpočet. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17632530-H00000_d-b5)

Europoslanci z nových zemí chtějí otevření pracovního trhu

Socialističtí europoslanci z pěti nových členských zemí EU vstoupili do debaty o uvolnění pracovních trhů ve starých členských zemích. Europoslanec za ČSSD Libor Rouček a jeho čtyři kolegové ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska vyzvali písemným prohlášením státy EU, aby zrušily veškerá omezení pro zaměstnávání občanů postkomunistických zemí. Po rozšíření unie před dvěma lety uzavřelo 12 zemí západní Evropy hranice obyvatelům nových členských států. Svůj trh uvolnily jen Británie, Irsko a Švédsko. Vlády těchto zemí nyní, po téměř dvou letech, tvrdí, že jim otevření hranic prospělo a přineslo jim značný ekonomický prospěch. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17632360-H00000_d-16)

SVĚT

Únosci hrozí zabitím novinářky. USA mají 72 hodin

Únosci americké novinářky dali Spojeným státům ultimatum. Buď Američané propustí do 72 hodin všechny vězněné irácké ženy, jinak zabijí americkou novinářku Jill Carrollovou. Videozáznam s tímto verdiktem zveřejnila arabská televize Al-Džazíra. Na krátkém záznamu je zachycena unesená novinářka hovořící na kameru, její hlas chybí. Pouze na anglicky psaném webu arabské televize bylo uvedeno, že zločinci se přihlásili k členům neznámé armádní skupiny zvané "Brigády odplaty". Předtím se k únosu nikdo nepřiznal. Osmadvacetiletá novinářka Jill Carrollová, zpravodajka pro Christian Science Monitor, byla unesena 7. ledna v západním Bagdádu. (http://ihned.cz/1-10070870-17635540-003000_d-09)

Vůdce KLDR jednal v Číně o jaderných zbraních

Severokorejský vůdce Kim Čong-il se vrátil do vlasti a ukončil tak cestu do Číny, kterou podnikl v nejpřísnějším utajení. Severokorejská oficiální média potvrdila dřívější informace, podle nichž se Kim sešel v Pekingu s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Při setkání řekl, že Pchjongjang chce pokračovat v jednáních o svém jaderném programu. (http://ihned.cz/1-10070890-17634440-003000_d-5c)

Britští lékaři nelegálně poskytli eutanázii tisícům osob

Téměř třem tisícům pacientů, tedy v průměru osmi denně, pomohli v roce 2004 v Británii zemřít lékaři. Porušili tak zákon, protože v zemi je eutanazie zakázaná. Vyplynulo to z ankety, kterou ve svém nejnovějším vydání zveřejnil a označil za první svého druhu v Británii lékařský časopis Palliative Medecine. Lékaři pomohli v roce 2004 nelegálně zemřít 2865 osobám, tedy půl procentu z tehdy registrovaných 585 000 mrtvých. V téměř 2000 případech přitom šlo o eutanazie bez souhlasu pacientů, kteří již byli tak blízko smrti, že již nebyli s to se vyjádřit, vyplynulo z anonymní ankety. (http://ihned.cz/1-10071650-17632830-003001_d-7f)

Němečtí lékaři stávkovali, chtějí více peněz a méně byrokracie

Demonstrací asi 5 000 lidí v Berlíně a zavřením zhruba poloviny všech ordinací po celém Německu měl ve středu vyvrcholit týden protestních akcí tamních lékařů. Více než 40 profesních lékařských svazů, které k dnešním protestům v rámci "Dne lékařů" vyzvalo, tak chce vyjádřit svůj nesouhlas se zdravotní politikou německé vlády. Trnem v oku jim jsou především nízké platy, rostoucí byrokracie a zhoršování pracovních podmínek. (http://ihned.cz/1-10071650-17629980-003001_d-5d)

Start sondy k Plutu opět odložen

Start sondy New Horizons k nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy americký Národní úřad pro letectví a vesmír opět odložil, a to o 24 hodin. NASA uvedla za příčinu odkladu výpadek elektřiny v řídícím středisku. Do vesmíru má sondu rychlostí 58 tisíc kilometrů za hodinu vynést nejrychlejší raketa, jakou kdy lidstvo vyrobilo. New Horizons by měla k Plutu doletět v červenci 2015. (http://ihned.cz/1-10112090-17636430-003000_d-36)

SPORT

Čech: Vítězství v anketě o nejlepšího gólmana je pro mě závazek

Nejlepší světový brankář podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) nehodlá usnout na vavřínech. Naopak, vítězství v anketě bere Petr Čech jako závazek. Českým novinářům čerstvý vítěz hlasování řekl, že při pohledu na jména předchozích vítězů je pro něj triumf v hlasování odborníků také obrovskou ctí. (http://ihned.cz/1-10107050-17637820-004000_d-54)

Krasobruslení: Rusové obhájili titul ve sportovních dvojicích

Ruská sportovní dvojice Taťjana Totmjaninová, Maxim Marinin popáté za sebou vyhrála krasobruslařské mistrovství Evropy. Na šampionátu ve francouzském Lyonu dnes o více než sedm bodů porazila Němce Alionu Savchenkovou a Robina Szolkowého, třetí příčku obsadila další ruská dvojice Maria Petrovová, Alexej Tichonov. (http://ihned.cz/1-20107285-17639150-004000_d-c2)

Turínský rozpočet je o 77 milionů eur chudší

O sedmasedmdesát milionů eur zkrátili pořadatelé zimních olympijských her v Turíně rozpočet. Podle původních ekonomických propočtů měli v provozních nákladech utratit za hry 1,3 miliardy eur, necelý měsíc před startem výdaje snížili na 1,223 miliardy. Nový rozpočet počítá s příjmy 1,182 miliardy eur. Za jednačtyřicetimilionový deficit se zaručilo město Turín a region Piemont, bez jejichž pomoci by musel organizační výbor vyhlásit bankrot. (http://ihned.cz/1-20107285-17637310-004000_d-d2)

Češi jsou stále druzí, oznámila FIFA

Česká fotbalová reprezentace zahájila nový kalendářní rok v žebříčku FIFA na druhém místě, na němž ten předchozí zakončila. Lepší tým mají podle tohoto hodnocení momentálně jen Brazilci, kteří pět měsíců před začátkem mistrovství světa v Německu vedou před českým mužstvem o 43 bodů. Třetí místo patří i nadále Nizozemsku. (http://ihned.cz/1-20107285-17635100-004000_d-95)

Kauza Horník: Odposlechy rozesmály i soudkyni

Policejní odposlechy telefonických rozhovorů mezi bývalým sportovním ředitelem fotbalové Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem a fotbalovými funkcionáři a rozhodčími dnes bavily celou síň Obvodního soudu pro Prahu 3. Soud projednává případ korupce - Horník je obžalován, že úplatky nabízel, deset rozhodčích a delegátů fotbalového svazu, že si je nechali slíbit. Policejní odposlechy jsou hlavním důkazem obžaloby. V několika případech zaznamenaly, jak Horník nabízel za výhody pro svůj tým "kila jablek", "litry nafty" či "čtyřicetníky". Podle policie těmito výrazy myslel peněžní odměny. (http://ihned.cz/1-20107285-17635260-004000_d-0c)

POČASÍ

Dnes bude oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty -4 až 0°C. Noční teploty -5 až -9°C, na východě až k -13°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená