FinExpert.e15.cz

Ekomail 18. 10. 2005: Obnova panelové zástavby může být financována z evropských zdrojů

Česko chystá obří překladiště * PKN Orlen přistoupil na výši doplatku za Unipetrol * Jahn odchází z vlády * K organizaci útoku v Nalčiku se přihlásil Basajev * Speciál MOBILNÍ BYZNYS
Ekomail 18. 10. 2005: Obnova panelové zástavby může být financována z evropských zdrojů

 

---reklama---

Časopis Osobní finance č. 10/05 právě v prodeji vč. CD za pouhých 59 Kč. Na cédéčku najdete velkou databázi bankomatů vč. vyhledávání,  aktuální znění zákonů týkajících se financí i s vyznačenými novinkami, tipy a triky z oblasti daní, pojištění a podnikání, finanční kalkukačky či starší čísla Osobních financí v PDF. Tématem časopisu je pak životní a úrazové pojištění. Podrobný obsah najdete na http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4214.

---reklama---

ČESKÁ EKONOMIKA

Panelové domy nárok na evropskou podporu ještě neztratily

Ve stále neschválené finanční perspektivě pro období 2007-2013 je totiž zahrnuto opatření, které uvádí, že by evropské peníze měly přispívat také na opravy, které povedou k úsporám energie nebo ke zlepšení životního prostředí. Peníze ze strukturálních fondů nelze použít na výstavbu nových bytů. Evropská komise podle evropské komisařky pro regionální politiku Danuty Hübnerové zahájila jednání s Evropskou investiční bankou a Bankou pro rozvoj o jejich podílu na možném financování oprav. Naznačila tedy, že by nakonec z evropských zdrojů mohla být financována prakticky celá obnova panelové zástavby. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17030960-H00000_d-99)

Česko chystá obří překladiště

Do pěti let mají v Česku vzniknout tři obrovská logistická centra nadnárodního významu. Do nich se budou sjíždět kamióny, ze kterých se zboží přeloží na vlaky a ty budou směřovat do celé Evropy. "Centra by měla stát v blízkosti měst s největší výrobou a spotřebou - Prahy, Brna a Ostravy," uvedl ředitel odboru strategie Ministerstva dopravy Ondřej Jašek. Později podle něj mají vzniknout ještě čtyři další menší překladiště spíše regionálního významu. Tento záměr je součástí velkolepého plánu nové státní dopravní politiky pro roky 2005 až 2013, který připravují úředníci Ministerstva dopravy. Chystané změny budou natolik rozsáhlé, že si vyžádají novelizaci dvanácti zákonů. (http://ihned.cz/1-10070940-17026280-002001_d-2a)

Komise: "Insider trading" se v Česku těžko dokazuje

Zatímco v zahraničí je známo mnoho případů, kdy šli manažeři do vězení za zneužití vnitřních informací, v Česku nebyl potrestán nikdo. Po třech letech se Komise pro cenné papíry zabývá novým případem. Alan Svoboda, jeden z pěti členů představenstva nejziskovější tuzemské firmy ČEZ, je v podezření z takzvaného "insider tradingu", tedy zneužití neveřejné vnitřní informace. Podle MF Dnes šlo o hospodářské výsledky, ke kterým má Svoboda - ředitel divize obchodu ČEZ - přístup jako jeden z prvních. Tyto informace po zveřejnění měly přímý vliv na kurs akcií firmy. Přestože také české zákony insider trading postihují pokutou až 10 miliónů korun, čin se kvůli malým pravomocem komise velmi těžko dokazuje. Na tom v roce 2002 ztroskotalo vyšetřování zaměstnanců CAIB Securities v souvislosti s privatizací Unipetrolu. "Pravomoci KCP jsou dostatečné, takže je to spíš otázka jejich uplatňování," říká naopak bývalý šéf KCP Tomáš Ježek. (http://ihned.cz/1-10070860-17026740-001001_d-f5)

Ahold dostal pokutu za předražování nákupů

Rekordní pokutu milion korun uložila v těchto dnech ČOI společnosti Ahold Czech Republic, která v ČR provozuje síť prodejen Albert a Hypernova. Podle ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného tak vysokou pokutu dosud nedostal žádný obchodník. Čtvrtina z 550 kontrol prodejen řetězce Ahold odhalila různé prohřešky, nejčastěji šlo o předražení nákupu až o několik stovek korun. Tyto případy Pěkný přisoudil systémové chybě, kdy je účtována jiná cena, než byla uvedena u zboží na regálu. (http://ihned.cz/1-10070840-17031610-001000_d-ea)

PKN Orlen přistoupil na výši doplatku za Unipetrol

Novinářům ve Varšavě šéf PKN Orlen Igor Chalupech oznámil, že podle nedávného auditu v Unipetrolu by měl polský koncern doplatit 1,645 miliardy korun. "Schválili jsme s českým Fondem národního majetku doplatek ve výši 14,55 procenta," uvedl Chalupec. PKN Orlen převzal v květnu téměř 63 procent státních akcií v Unipetrolu. Za podíl zaplatil 13,05 miliardy korun. V privatizační smlouvě bylo ale uvedeno, že pokud se vlastní jmění holdingu od 31. prosince 2003 do zaplacení kupní ceny, tedy do letošního května, změní o více než pět procent, bude muset českému státu doplatit cenu až do výše 15 procent. (http://ihned.cz/1-10070850-17029760-001000_d-d0)

Pohonné hmoty za týden mírně zlevnily

Natural 95 zlevnil za poslední týden o 15 haléřů na průměrných 32,16 koruny za litr, cena nafty klesla o šest haléřů na 30,02 koruny. Na jihu Čech platí řidiči za benzin opět nejvíce v republice. Litr naturalu zde dnes stojí 32,25 Kč. Nejnižší ceny jsou na čerpacích stanicích na jižní Moravě, kde se litr v průměru prodává za 32,07 Kč. Naopak nafta je v tomto kraji nejdražší. Zatímco začátkem roku se cena ropy pohybovala mezi 40 až 45 dolary za barel, nyní překročila 60 dolarů za barel. Kvůli obavám ze vzniku tropické tlakové níže v Karibiku, která by se mohla stát novým hurikánem a ohrozit ropná zařízení v Mexickém zálivu, se dnes americká ropa dostala nad 63 dolarů. (http://ihned.cz/1-10070850-17029940-001000_d-a9)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

"Železná Španělka" je manažerkou roku

Novinářům nikdy nedovolila nahlédnout do svého soukromého života. Fotografům nenabídla úsměv do objektivu. Ana Patricia Botinová, šéfka španělské banky Banesto, se neusmála ani když ji fotili jako letošní vítězku ankety novin Financial Times a Financial Times Deutschland o nejvlivnější evropskou manažerku, ze které vyšla jako vítězka. Už dříve se jí začalo říkat železná Španělka. Ona sama o sobě říká: "Připadá mi těžké mluvit o záležitostech, které se nedají vyjádřit čísly." Ana Botinová nahradila loňskou vítězku, Sari Baldaufovou, která se ale už loni vzdala místa prezidentky společnosti Nokia Networks. Na druhém místě žebříčku se umístila Anne Lauvergeonová, šéfka francouzského nukleárního koncernu Areva. (http://ihned.cz/1-10076470-17028150-001000_d-ec)

Léky na chřipku, nový hit farmaceutů

Dříve opomíjený obor vakcín nyní tváří v tvář hrozbě pandemie ptačí chřipky slibuje farmaceutickým firmám miliardové zisky. Pokud se jim ovšem podaří dostatečně rychle zvýšit kapacity výroby vakcín a léků. Ještě na začátku tohoto roku byly hitem na farmaceutických trzích léky, které zjednodušeně řečeno napravovaly prohřešky proti zdravému životnímu stylu. "Taháky" roku 2004 byly prostředky na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Teprve na druhém a třetím místě zabodovala antibiotika a léky proti rakovině. (http://ihned.cz/1-10076480-17027920-001000_d-da)

VW: Ferdinand Piech vyšel z boje jako vítěz

Šéf Volkswagenu byl 3392 dní ve špičce největšího evropského výrobce aut, dokázal zdvojnásobit obrat, kdo z miliardové ztráty učinil zisk ve výši tří miliard eur a byl mnohými označován jako "automanažer století". Nevypočitatelný Ferdinand Piech, u něhož podle vyprávění kolegů "ani jeho vlastní žena neví, co udělá za deset minut", opět září. Přitom ještě před několika měsíci, na vrcholu korupční aféry, se mohlo zdát, že na svou funkci šéfa dozorčí rady zapomněl - takové ticho kolem něj panovalo. Nyní ale osmašedesátiletý manažer opět triumfuje. Z mocenského boje, který v automobilce řádí již několik týdnů, vyšel jako jasný vítěz.  Svou VW-říši rozšířil o Bugatti a Lamborghini. "Boj o přežití s přátelským přístupem vyhrát nemůžete," bylo jeho krédo. (http://ihned.cz/1-10076470-22734665-001000_d-fa)

MOBILNÍ BYZNYS

První ročník festivalu filmů pořízených mobilními telefony

Pořadatelé rozdali 100 mobilních telefonů mezi známé umělce z řad filmových tvůrců, scénáristů nebo také hudebních umělců a dali jim měsíc na vytvoření originálního filmu. Výsledkem byla směsice devadesáti snímků s délkou od půl minuty po běžnou délku celovečerního filmu. V žánrech převažovaly komediální příběhy nebo parodie, k vidění byla ovšem i zfilmovaná miniopera. Filmy vytvářené digitálně a navíc v malém formátu nejsou tolik náročné na zpracování, protože se v nich mnoho detailů ztratí.  Kromě snadné tvorby jim úspěch zaručí možnost přehrávání v mobilních telefonech a snadné šíření v sítích třetí generace. (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=111073)

Rok 2010: mobil bez fotoaparátu bude raritou

Podľa analytickej spoločnosti IDC sa v západnej Európe v roku 2009 predá 179 miliónov mobilných telefónov, pričom fotomobily budú tvoriť viac ako 90 % z celkového objemu. Medziročný rast predaja mobilov v EÚ bude v nasledujúcom období 8 percentný. Pre porovnanie, podiel fotomobilov na celkovom predaji  bol v roku 2004 70 %, ale v roku 2003 to bolo len 15 %. Popularitu fotomobilov vyvolávajú nielen znižujúce sa ceny komponentov, ktoré fotoaparáty posúvajú aj do low-endových telefónov, ale aj zvyšujúca sa kvalita zabudovaných fotoaparátov a častejšie využívanie MMS. (http://www.mobilmania.sk/Dalsierubriky/AR.asp?ARI=5224)

Nokia prodala miliardu mobilních telefonů

V roce 1998 Nokia oznámila 100 milionů vyrobených mobilních telefonů a stala se tak největším výrobcem mobilních telefonů na světě. V roce 2004 patřila Nokia s objemem 207 milionů prodaných telefonů k absolutní špičce na poli mobilních přístrojů. I když celosvětová základna mobilních účastníků nyní dosáhla významného mezníku 2 miliard uživatelů, Nokia vidí nevyužitý prostor na nových trzích, jakými jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a země Afriky. Tyto trhy jsou charakteristické největším důrazem uživatelů na cenovou dostupnost mobilních komunikací. (http://www.mobilmania.cz/Tiskovezpravy/Ar.asp?ARI=110958&CAI=2118)

Eurotel prodloužil nabídku Víkendového volání zdarma

Akce "víkendové volání zdarma" se u zákazníků Eurotelu setkala s velkým ohlasem, a proto nechal všem zájemcům možnost využít tuto službu i v průběhu měsíce října. Poplatek za aktivaci služby je 25 Kč na jeden víkendový den, tedy 50 Kč za víkend. Víkendové volání zdarma může využít každý uživatel služeb Go. Volání zdarma stačí aktivovat před víkendovými dny, ve kterých chtějí zákazníci službu používat. (http://www.mobilmania.cz/Tiskovezpravy/Ar.asp?ARI=111054&CAI=2118)

Computer Press oznamuje akvizíciu MobilManie.sk

Spoločnosť Computer Press s.r.o. oznamuje akvizíciu známeho internetového denníka MobilMania.sk. Jej cieľom bolo rozšíriť pôsobenie vydavateľstva na slovenskom internetovom trhu. Finančné a formálne detaily akvizície neboli zverejnené. Internetový magazín MobilMania.sk vznikol v roku 2000, teda ešte skôr než česká MobilMania.cz. Oba magazíny vydávali rôzne spoločnosti, ktoré spolu nemali nič spoločné (išlo len o zhodu mien portálov). Pretože naša spoločnosť v poslednej dobe chcela na Slovensku spustiť webové stránky o mobiloch, MobilMania.sk sa javila ako najvhodnejší kandidát.  MobilMania.sk je však slovenským denníkom, s vlastnou redakciou. Sústredí sa na slovenský trh, miestnych operátorov a udalosti. (http://www.mobilmania.sk/Bleskovky/AR.asp?ARI=5169)

Mobility Hall: přijďte za námi na Invex

Jestli budete mít v době od 24. do 27. října cestu do Brna, určitě navštivte veletrh Invex. V pavilonu B najdete stánek Mobility Hall, který pro vás, stejně jako loni, připravuje redakce časopisu Mobility. Přijďte se osobně podívat na telefony, o kterých jste zatím jen četli. Ve skleněných vitrinách budou vystaveny všechny mobily, které se budou v Česku do konce roku prodávat. Zajistíme pro vás skvosty, jakými jsou Nokia N70 nebo Motoroly Slvr, Pebl a V3x. Vybrané telefony si budete moci osobně prohlédnout a vyzkoušet. (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=111071)

KURZY MĚN

Kurzy ČNB k 17. 10. 2005:

EMU - 29,685

USD - 24,692

GBP - 43,364

ČESKÁ POLITIKA

Jahn nebude kandidovat za ČSSD, z vlády odejde

Po Novém roce by měl nestraník Jahn odejít z koaliční vlády. Již v minulých dnech se spekulovalo, že Jahn zvažuje rezignaci na kandidaturu v Praze, protože se mu nelíbí sbližování ČSSD s KSČM. Jahn to na pondělní tiskové konferenci odmítl. "Můj odchod nijak nesouvisí s hrozící spoluprací s KSČM," řekl vicepremiér. "Do politiky jsem šel především kvůli prosazování myšlenek, kterým věřím, a o nichž se domnívám, že budou k prospěchu České republice. Nyní ale musím konstatovat, že více než práci na politické úrovni, dávám přednost práci v odborné rovině, " zdůvodnil své rozhodnutí místopředseda vlády. (http://ihned.cz/1-10070930-17029060-002000_d-95

Jednám s Teličkou o nástupu do vlády, potvrdil Paroubek

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek potvrdil, že jedná s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou o jeho nástupu do vlády i o tom, že by místo Martina Jahna mohl vést pražskou kandidátku sociální demokracie. Možnost, že by se Telička stal členem vlády i to, že by vedl ČSSD v hlavním městě, zůstává otevřená, zdůraznil premiér. Předseda ODS Mirek Topolánek se domnívá, že případný protikandidát v pražském volebním klání Telička je podobným soupeřem jakým by byl Jahn. Nestranický vicepremiér pro ekonomiku Jahn v pondělí ráno oznámil, že na konci roku opustí Paroubkův kabinet a nebude ani lídrem pražské kandidátky ČSSD pro sněmovní volby v příštím roce. (http://ihned.cz/1-10070910-17031950-002000_d-92)

Rath míří do čela zdravotnictví

Po víkendu je téměř jistým ministrem zdravotnictví David Rath. Přispěl k tomu sjezd České lékařské komory, který ho dvoutřetinovou většinou ve funkci prezidenta stavovské organizace potvrdil.
Tím padl poslední důvod, proč premiér Jiří Paroubek s jeho výběrem váhal: Rathův neúspěch na sjezdu by byl vážnou překážkou jmenování. Hlavním úkolem nového ministra bude získat peníze do zadluženého systému. Premiér ale na sjezdu lékařům zdůraznil, že zdravotnické výdaje se v příštím roce zmrazí na letošní úrovni 173 miliard korun. "Může se najít jedna miliarda navíc," upřesnil. (http://ihned.cz/1-10070930-17026140-002000_d-66)

Sobotka couvl, banky se dál dohadují

Ministr financí Bohuslav Sobotka už ví, které změny chce v bankách prosadit zákonem. Pokud se mu ale nepodaří finální dohoda s bankéři, může jich být víc. K uzavírané smlouvě by peněžní domy například musely přikládat platný ceník. Klienti by si pak mohli jednoduše zkontrolovat, jaké služby jim banka zdražila. Mezi další povinnosti, ke kterým chce Sobotka banky přinutit zákonem, je informovat klienty alespoň měsíc předem o změnách ceníku. Ti, kteří by s novým cenami služeb nesouhlasili, by pak mohli do tří měsíců bez velkých překážek změnit banku. Sobotka se rozhodl výrazně omezit i reklamu bank. V poslední verzi materiálu už resort po bankách nechce, aby na své náklady posílaly platby státu, upustilo od zavedení přenositelnosti čísel účtů v Česku. (http://ihned.cz/1-10070860-17027990-001001_d-5a)

Část Grossova trestního oznámení byla odložena

Policie odložila část trestního oznámení, které podal expremiér Stanislav Gross kvůli podezření z pomluvy po vypuknutí aféry spjaté s privatizací Unipetrolu. Skandál odstartovala reportáž televize Nova. Skrytou kamerou natočila schůzku polského lobbisty Jacka Spyry a bývalého šéfa premiérova kabinetu Zdeňka Doležela, na které se mluvilo o podezření z korumpování Grosse. Policie dospěla k závěru, že autoři reportáže trestný čin nespáchali, uvedl dnes ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 5. (http://ihned.cz/1-10070930-17032440-002000_d-b2)

Soudci již předložili lustrační osvědčení, tvrdí Dimun

Ministr spravedlnosti Němec o to požádal poté, co osvědčení nepředložilo dvanáct soudců. Osvědčení potvrzuje, že osoba není evidována jako spolupracovník StB v kategoriích agent, rezident, držitel propůjčeného bytu a některých dalších. Podle zákona o soudech a soudcích je negativní lustrační osvědčení nezbytným dokladem už při návrhu na jmenování soudce. Na soudce pamatuje i lustrační zákon, který jim ukládá stejnou povinnost. Případ chybějících lustračních osvědčení má původ v roce 1992, kdy bylo do justice přijato 134 arbitrážních čekatelů. K jejich jmenování soudcem tehdy stačilo pouhé čestné prohlášení, že splňují podmínky zákona. (http://ihned.cz/1-10070930-17032290-002000_d-bf)

Poslanci ČSSD navrhují opravit domovy důchodců z FNM

Z Fondu národního majetku plánují sociálnědemokratičtí poslanci získat peníze na opravu a výstavbu nových domovů důchodců. Kapacita domovů důchodců v Česku je nyní přes 38.000 lůžek, žádostí je však až 50.000, upřesnil Hašek. Jen v Jihomoravském kraji chybí v domovech důchodců přes 5000 lůžek. Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje z jižní Moravy deset žádostí o rekonstrukci nebo dostavbu domovů pro důchodce za 260 milionů korun.  O budoucnosti problémových domovů důchodců a ústavů sociální péče by měli krajští radní a poté zastupitelé rozhodnout do konce roku. (http://ihned.cz/1-10070930-17031380-002000_d-a5)

EVROPSKÁ UNIE

Řecko - první zemí EU s případem ptačí chřipky

Řecko se stalo první zemí EU, kde byl zjištěn případ ptačí chřipky. V současnosti se ověřuje, zda je původcem člověku nebezpečný kmen H5N1. Zprávu dnes oznámilo řecké ministerstvo zemědělství. Ptačí chřipka byla prokázána u uhynulého krocana z farmy u ostrova Chios ve východní části Řecka. Oficiální úřady prohlásily, že nebude potřeba utratit další drůbež, ale transport ptáků, vozidel a lidí byl na ostrově zakázán. Nyní se čeká na závěrečnou zprávu z řecké laboratoře v Soluni. (http://ihned.cz/index.php?p=003000&m=d&article[id]=17033630)

Unie vyzývá ke kontrolám ptáků v Chorvatsku

Evropská komise vyzvala Chorvatsko, aby urychleně provedlo testy na ptačí chřipku. Podle agentury Reuters už místní úřady začaly s testováním ptáků, které našli mrtvé sami občané. Chorvaté berou hrozbu vážně, úřadům hlásí i uhynulé mrtvé špačky. Mezi chorvatskou veřejností se stále více šíří strach z šíření nákazy, i když k tomu nemají žádný důvod - v Chorvatsku, na rozdíl od Rumunska a Turecka, zatím žádný případ ptačí chřipky zaznamenán nebyl. Podle expertů EU nic nenasvědčuje ani tomu, že by virus, který v západoturecké vesnici Kiziksa usmrtil 1800 krůt, představoval riziko pro lidské zdraví. Podobný názor v neděli vyjádřila i Evropská komise.  (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17031650-H00000_d-62)

Zájem o práci v evropských orgánech je stále mimořádný

Zájem uchazečů o volná místa v orgánech EU výrazně převyšuje jejich nabídku. Na 750 úřednických míst se podle EK v červenci přihlásilo 47.185 uchazečů. Na jedno místo tedy připadá více než šedesátka zájemců. O 310 "asistentských" míst pro nižší úřednický personál se uchází 5642 zájemců. Konkursy, které v červenci vyhlásil unijní personální úřad EPSO, jsou po delší době první, do nichž se mohli přihlásit zájemci z celé "pětadvacítky". EPSO od roku 2003 vzhledem k rozšíření EU hledal nové úředníky především v desítce nových členských zemí. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17029290-H00000_d-13)

Nová evropská směrnice o službách stále neexistuje

Navrhovaná směrnice má uzákonit to, co by mělo na území EU fungovat od doby, kdy na vnitřním trhu začaly platit čtyři svobody - pohybu zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Na jejím znění se však euroslanci stále neshodli. Evropští poslanci rozhodnou hlasováním o budoucnosti návrhu nové směrnice o službách pravděpodobně až v lednu příštího roku. Největší spory vyvolává především snaha o zavedení pravidla země původu. Podle něj by se v budoucnosti firmy při poskytování služeb mohly řídit některými zákony členské země, v které mají sídlo, zatímco nyní musejí respektovat zákony státu, ve kterém plní zakázku. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17028870-H00000_d-08)

Barrosa čeká důležitá schůzka ve Washingtonu

Šéf EK bude po dlouhé době diskutovat s amerických prezidentem v Bílém domě. Na programu jednání bude prohlubování transatlantické ekonomické integrace, diskuse o tzv. katarském kole v rámci WTO nebo podpora demokracie ve světě. Setkání má proběhnout 18. října. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17030650-H00000_d-21)

Jak bude vypadat příští německá vláda

Seznam ministrů nominovaných do případné budoucí německé vlády CDU/CSU a SPD je úplný. Budoucí kancléřka, šéfka CDU Angela Merkelová, v pondělí oficiálně oznámila, které ministry konzervativci do vlády s SPD vyšlou. Dvě ministerská křesla připadnou bavorské Křesťanskosociální unii (CSU). Předseda CSU a odcházející bavorský premiér Edmund Stoiber bude ministrem hospodářství a technologií. Kromě něj usedne v kabinetu bývalý zdravotnický expert CSU Horst Seehofer jako ministr zemědělství a ochrany spotřebitelů. (http://ihned.cz/1-10070870-17032390-003000_d-a9)

Británie kultivuje puby, vadí jí řádění opilců

Britská vláda se snaží ze všech sil hospody zkulturnit. Zrušily se "šťastné hodiny," tedy výhodné cenové nabídky před zavírací dobou, které sváděly k bezuzdému opíjení. Teď chce předat policistům větší pravomoci, aby mohli účinně bojovat proti řádění opilců v ulicích. Do celkové snahy zapadá i úsilí zakázat kouření v restauracích - jako v sousedním Irsku. Nejde o maličkost. Podle vládních statistik stojí opíjení - a s ním spojené škody či výdaje na zdravotnictví - britskou státní pokladnu 20 miliard liber ročně. (http://ihned.cz/1-10071640-17026380-003000_d-50)

SVĚT

Basajev se přihlásil k organizaci útoku v Nalčiku

Vůdce čečenských povstalců Šamil Basajev na webové stránce separatistů tvrdí, že řídil čtvrteční útok ozbrojenců v severokavkazském městě Nalčiku. Útok, při kterém podle ruských úředních informací zahynulo 12 civilistů a 33 příslušníků bezpečnostních sil, podle něj řídil "emír" tamního sektoru "kavkazské fronty". Nejhledanější muž Ruska dále prohlašuje, že akce v Kabardinsko-balkarské republice se účastnilo 217 ozbrojenců, z toto 41 bylo zabito. Ruské úřady dříve uvedly, že zlikvidováno bylo 92 teroristů. (http://ihned.cz/1-10070870-17031310-003000_d-43)

Na Kavkaze čelí Rusku už jen zbytky povstalců

Když v prosinci 1994 zahájilo Rusko první ze dvou válek, které po rozpadu SSSR vedlo proti Čečensku, čelila invazním vojskům dvacetitisícová armáda prezidenta Džochara Dudajeva vyzbrojená tanky a děly. Dnes v Čečensku operuje posledních několik stovek povstalců vedených radikálním islamistou Šamilem Basajevem, kteří své aktivity omezují na teroristické útoky proti silovým strukturám Moskvy. Ačkoliv povstalci označili přepad policejních stanic v Nalčiku za "začátek nové mohutné ofenzívy proti ruským okupačním silám", nemají dnes Basajevovi muži náležitou podporu ani v rámci čečenské populace, ani mezi dalšími etniky severního Kavkazu. Její poslední zbytky ztratili se smrtí beslanských dětí ve dnech 1. až 3. září loňského roku. (http://ihned.cz/1-10071640-17026370-003000_d-e9)

Na útok virů se chystají Evropa i USA

Připravit se na nejhorší, a zároveň nevyvolávat kvůli ptačí chřipce paniku - pro politiky to je zatím nadlidský úkol. Britská vláda rozesílá lékařům milióny letáků, jak lidem vysvětlovat hrozbu pandemie a co proti ní stát dělá. Zároveň ale po lidech žádá, aby úřadům hlásili všechna "podezřelá úmrtí ptáků". Turecko ani Rumunsko, kde se nejagresívnější virový kmen naposledy objevil, zatím žádné nemocné osoby nehlásí. "Do oblasti vycestovali dva experti. Jejich mise začíná dnes a končí ve čtvrtek. V obou státech mají být nápomocni tamním kolegům," uvedla Evropská komise. Pentagon už připravil plán, jak ochránit americké vojáky a jejich rodiny. Ministerstvo obrany ve Washingtonu, jehož laboratoře nemusí dodržovat tak přísné normy jako civilní, už má experimentální vakcínu, kterou začal testovat. (http://ihned.cz/1-10070880-17026210-003000_d-c9)

Severokorejští poslanci navštíví Prahu

Severokorejský jaderný program bude určitě patřit mezi témata, která budou tento týden předmětem jednání poslanců této komunistického země s českými činiteli. Česko dalo v minulosti najevo, že chce více pomáhat v řešení složité situace na Korejském poloostrově a má zájem přispět k její stabilizaci. Severní Korea v září oznámila, že neukončí své jaderné zbrojní programy, dokud nedostane lehkovodní reaktor k výrobě elektrické energie. Stejný měsíc přitom slíbila, že přestane vyvíjet nukleární zbraně, znovu přistoupí ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) a umožní návrat mezinárodních inspektorů do země. (http://ihned.cz/1-10070920-17032600-002000_d-f3)

Irák: Referendum uspělo, ale násilí nekončí

Iráčané v sobotním referendu rozhodovali o osudu nové ústavy. Podle předběžných odhadů ji schválili, ale definitivní výsledky ještě nebyly k dispozici. Volební komise oznámila, že dvoutřetinovou většinou odmítli dokument lidé ve dvou sunnitských provinciích. Na zablokování bylo třeba dvoutřetinové většiny ve třech z celkem osmnácti provincií. Sčítání ale v noci na pondělí ještě pokračovalo. V provincii Salaheddín, kde leží Saddámovo rodné město Tikrít, odmítlo ústavu 70 procent hlasujících. V provincii Anbar s městy Ramadí a Fallúdža, kde jsou skupiny protivládních povstalců a teroristů nejsilnější, dokonce 90 procent. (http://ihned.cz/1-10070890-17026180-003000_d-75)

Reaktor pro Venezuelu zneklidnil USA

Venezuela projevila zájem o získání středně velkého jaderného reaktoru z Argentiny. Venezuelská vláda prezidenta Hugo Cháveze tím vyvolala nové napětí ve vztazích se Spojenými státy, které se obávají, že rozšíření jaderné technologie v Latinské Americe by nebylo jen pro mírové účely. Podle listu Financial Times se Washington obává, že Chávez chce atom využít i k vojenským účelům, spolupracovat na jaderném programu s Íránem a že nedávno podepsané obchodní dohody s Teheránem jsou jen zástěrkou k využití prokázaných zásob uranu v jižní Venezuele. (http://ihned.cz/1-10070890-17026400-003000_d-1e)

Penězokazci napojení na KLDR působili i v Česku

Spojené státy poprvé oficiálně obvinily Severní Koreu, že ve velkém měřítku padělá americké stodolarové bankovky a distribuuje je po celém světě. Jedna síť distributorů přitom podle žaloby, kterou HN poskytl úřad státního návladního ve Washingtonu, sahala až do České republiky. Na zavádění mimořádně dobře padělaných bankovek do oběhu ve východní Evropě a ve Velké Británii se údajně podílel vůdce odštěpenecké frakce Irské republikánské armády (IRA) Sean Garland a šest dalších osob. Žaloba se zmiňuje o Česku jako o jedné ze zemí, kde Garlandova skupina ve spolupráci se Severokorejci působila. (http://ihned.cz/1-10070900-17026350-003002_d-06)

SPORT

Tenis: Vaidišová vyhrála v Asii i potřetí

Česká tenistka Nicole Vaidišová zcela ovládla sérii turnajů WTA v Asii. Teprve šestnáctiletá hráčka dobyla před dvěma týdny Soul, poté Tokio a tento víkend završila vítězný hattrick v Bangkoku. Ve finále ji nezastavila ani devátá hráčka světového žebříčku Ruska Naděžda Petrovová, kterou Vaidišová porazila 6:1, 6:7 a 7:5 a svou šňůru bez prohry prodloužila na patnáct utkání. "Už jsem utahaná, všechno bolí, vždyť to byl třetí turnaj v řadě. Ale nemám na co si stěžovat, je to skvělý pocit," řekla po zápase s Petrovovou Vaidišová, která si z Bangkoku odvezla ještě vítěznou prémii ve výši 30 500 dolarů. (http://ihned.cz/1-20107285-17026590-004000_d-02)

Basketbalistky Brna ve finále Světové ligy podlehly Samaře

Basketbalistky Gambrinusu Brno prohrály v premiérovém ročníku Světové ligy ve finále se Samarou 60:71. Český tým stejně jako před půl rokem ve finále Evropské ligy na Samaru nestačil, roli tentokrát sehrálo i bouřlivé prostředí, které hnalo za vítězstvím ruský celek. O výsledku rozhodl už úvod zápasu, v němž domácí po pěti minutách vedli desetibodovým rozdílem a české mistryně už ztrátu nedotáhly. (http://ihned.cz/1-20107285-17026610-004000_d-72)

Pedrosa obhájil titul a chystá se na MotoGP

Španělský jezdec Daniel Pedrosa si dojel ve Velké ceně Austrálie silničních motocyklů v kubatuře do 250 ccm pro první místo a obhájil loňský titul. Z českých jezdců se nejlépe dařilo Jakubu Smržovi, který dojel dojel třináctý, Lukáš Pešek v nejslabší kubatuře závod nedokončil. Staronový šampión získal dva týdny po dvacátých narozeninách třetí titul za sebou, v roce 2003 vyhrál stopětadvacítky. (http://ihned.cz/1-20107285-17026580-004000_d-cb)

Ironman Vabrouškovi tentokrát příliš nevyšel

Prestižní triatlonový závod Ironman na Havaji vyhrál stejně jako před rokem německý borec. Na loňský úspěch Normanna Stadlera v sobotu navázal Faris Al Sultan, mezi ženami se již pošesté radovala z vítězství Švýcarka Natascha Badmannová. Vabroušek, byl sice nejlepší z českých závodníků, při své sedmé účasti ale zaostal daleko za svým maximem, kterým je 19. místo z roku 2002. V absolutním pořadí obsadil 79. místo až za dvěma nejrychlejšími ženami. (http://ihned.cz/1-20107285-17026600-004000_d-57)

Formule 1: Pohádkový rok Renaultu, pád Ferrari

Včerejší vítězství mistra světa Fernanda Alonsa ve Velké ceně Číny završilo famózní jízdu Renaultu v letošním šampionátu formule 1. Francouzská automobilka rozhodla o zisku Poháru konstruktérů až v posledním závodu roku, v napínavém souboji s McLarenem ale zvítězila způsobem typickým pro předcházející průběh sezóny. Zatímco spolehlivé monoposty Renaultu dokončily závod na prvním a čtvrtém místě, McLaren, těšící se renomé nejrychlejších vozů v šampionátu, se potýkal s technickými potížemi. (http://ihned.cz/1-20107295-17026570-004000_d-03)

Lyžařský svaz nemá generálního partnera

S velkým očekáváním vstupují do nadcházející zimy čeští lyžaři. V uplynulé sezoně získali na světových šampionátech sedm medailí, z toho šest v olympijských disciplínách, a nyní je čeká rok s vrcholem na olympiádě, která začne za 116 dnů v italském Turíně. Svaz chtěl na přípravu sehnat více peněz, ale při jednání s generálním partnerem neuspěl, uvedli funkcionáři na dnešní tiskové konferenci v Praze. (http://ihned.cz/1-10107050-17032510-004000_d-e5)

Arsenal sráží zranění, Ljungberg je ze hry

Na seznam zraněných fotbalistů Arsenalu přibyl švédský záložník Fredrik Ljungberg. Trenér Arséne Wenger na klubových stránkách uvedl, že si Švéd v sobotním ligovém utkání poranil kolenní vazy a bude tři týdny bez fotbalu. Ljungbergovo zranění je další ranou pro ofenzivu Arsenalu, v níž už dlouho chybí největší hvězda Francouz Thierry Henry. Na Letnou nedorazí ani Nizozemec Dennis Bergkamp, který se bojí létat a hraje jen domácí zápasy. (http://ihned.cz/1-20107285-17031100-004000_d-48)

POČASÍ

Dnes bude polojasno až oblačno, na severu ojediněle přeháňky. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená