FinExpert.e15.cz

Ekomail 17. 11. 2005: Daně bychom mohli platit na poště a zdarma

Ministrem zemědělství je Mládek * Na dvě letadla vládní letky je vyčleněno 850 milionů korun * Ratha žaluje Bendl i Julínek * Čeští fotbalisté postupují na MS * Speciál OSOBNÍ FINANCE
Ekomail 17. 11. 2005: Daně bychom mohli platit na poště a zdarma

ČESKÁ EKONOMIKA

Vyvlastnění pozemků pro letiště se Senátu nelíbí

Horní komora parlamentu nejspíš odmítne návrh zákona o vyvlastnění pozemků, které jsou potřebné pro stavbu nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. "Zákon je na hraně ústavnosti," řekla senátorka Soňa Paukrtová (za US-DEU). Problém je podle ní i v tom, že Praha prý označila stavbu vzletové dráhy za veřejný zájem řádově před dvěma týdny. Kdyby to učinila dříve, pozemky by nemohly být vydány soukromé firmě, uvedla senátorka. (http://ihned.cz/1-10070850-17225370-001000_d-16)

Firmy na vstupu do NATO zatím nevydělaly

Ani sedm let po vstupu země do NATO se nedaří českým firmám získat významnější zakázky z každoročních asi dvacetimiliardových investic aliance. České podniky zatím spíše sbírají "drobné" za desítky miliónů korun. Jednou z mála firem, která se uplatnila při aliančních zakázkách, je Montservis Praha, která vyhrála tendr na stavbu plynovodu a komunikačního kanálu u americké základny Aviano v Itálii. Domácí firmy si přitom od vstupu do NATO hodně slibovaly. (http://ihned.cz/1-10070860-17219310-001001_d-60)

Spořitelny: Pokuta od ÚOHS je vysoká

Stavební spořitelny odmítají uznat pokutu v celkové výši 250 milionů korun, kterou jim podle Hospodářských novin uloží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Sankce je sice o polovinu nižší než původně, ale zástupci některých spořitelen upozorňují, že negativně ovlivní jejich hospodaření. ÚOHS spořitelny viní ze vzájemného vyměňování informací. Údaje o nových smlouvách a podílech na trhu si stavební spořitelny podle HN mezi sebou posílaly jednou za měsíc. ÚOHS poté usoudil, že podle sdílených statistik mohly nastavovat své ceny, a tím porušily pravidla konkurence. (http://ihned.cz/1-10070850-17226550-001000_d-d0)

Pumpaři zlevňují, ale zisky mají stále vyšší

Přestože benzín už na většině čerpacích stanic prolomil hranici třiceti korun za litr a čerpadláři půjdou s cenami ještě níž, jejich zisky jsou stále vyšší. Využívají totiž nadále cenového šoku ze začátku září, kdy ceny kvůli škodám na amerických rafinériích po řádění hurikánu vylétly až o pět korun vzhůru. Od té doby své ceny snižují pomaleji než rafinérie. Zatímco ještě v létě se jejich marže pohybovaly kolem jedné koruny, v říjnu to byly již tři koruny na litr a nyní v listopadu i přes sérii cenových poklesů už dokonce čtyři koruny. (http://ihned.cz/1-10070860-22780795-001001_d-d5)

Kabinet odsouhlasil převod pohledávky za Setuzou i úvěrový registr

Vláda schválila převod pohledávky za Setuzou z ČKA na PGRLF a záměr vytvořit jednotný registr dlužníků státu, kde by si úřady ověřovaly, zda lidé, s nimiž jednají, státu něco nedluží. Také projednala návrh zvýšení prostředků na přípravu průmyslové zóny v Nošovicích, ve které by mohla vyrůst obří továrna jihokorejské automobilky Hyundai, o 1,5 miliardy korun. Kabinet rovněž odsouhlasil plán na zrychlení hospodářského růstu. (http://ihned.cz/1-10070840-17226000-001000_d-02)

Lego přesune do ČR distribuční centrum

Společnost Lego Group, která patří mezi největší výrobce dětských hraček na světě, sloučí své distribuční aktivity v Evropě do jediného distribučního centra v Jirnech u Prahy. Zajištění provozu tohoto centra, jehož plný provoz by měl být zahájen v roce 2007, Lego svěřilo logistické firmě DHL Solutions. Distribuční centrum v Jirnech bude mít plochu 56.000 metrů čtverečních a zaměstná zhruba 200 pracovníků, informovalo vedení české pobočky společnosti DHL. (http://ihned.cz/1-10070670-17226210-001000_d-89)

Český úspěch? To je Škoda, ETA či Baťa

Synonymum pro úspěch. Značka, na kterou jsou Češi nejvíce hrdí: Škodovka. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto obsazuje nejen vrcholky žebříčků ekonomických ukazatelů od tržeb až po exportní úroveň. "I naše průzkumy potvrzují, že spotřebitelé považují domácí výrobky za solidnější či kvalitnější," říká Zdeněk Skála ze společnosti Incoma, která se průzkumem spotřebitelského chování dlouhodobě zabývá. Ještě před pěti lety přitom lidé více důvěřovali zboží z dovozu, zejména v případě potravin. (http://ihned.cz/1-10070860-17221700-001001_d-d3)

Hrozbou mohou být auta i díly z Číny

Osobní auta v Česku vyrábí mladoboleslavská Škoda Auto, kolínská TPCA, na Moravu míří jihokorejská automobilka Hyundai. Automobilový trh v zemi i v Evropě přitom stagnuje, prodejci slibují statisícové slevy, jen aby zákazníky přilákali. Nadvýroba a slabý odbyt jsou podle některých odborníků prvními příznaky krize. "Problémem nejsou Japonci. Japonská auta jsou poměrně drahá, protože splňují všechna kritéria jako evropská. Problémem jsou korejská auta. Relativně levná, kvalitní a velmi dobře vybavená. Jejich podíl na trhu roste, zatímco podíl japonských vozů na evropských trzích je stabilní. Nedá se nic dělat, to je konkurence," říká v rozhovoru pro HN Vratislav Kulhánek, prezident sdružení automobilového průmyslu. Celý rozhovor najdete zde: (http://ihned.cz/1-10076530-17210240-00R000_d-a4)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

USA v září vykázaly vysoký příliv kapitálu

Čistý příliv kapitálu do amerických aktiv v září prudce vzrostl a dosáhl 101,9 miliardy dolarů, což je vysoko nad odhady analytiků a znamená to nový rekord. Cizinci americká aktiva milují. Hodně nakupovali dluhopisy a i když nejsou na rekordu, dostaly se k němu velmi blízko," sdělil ke statistice hlavní analytik společnosti Westpac Banking Richard Franulovich. Ministerstvo financí ale podle svého zvyku přesto upozorňuje, že na statistiku nelze plně spoléhat jako na indikátor schopnosti země financovat deficit zahraničního obchodu. Zpráva o přílivu kapitálu totiž nezahrnuje přímé investice ani stav na bankovních účtech. (http://ihned.cz/1-10076480-17226250-001000_d-0f)

Blair vyzval unii i USA k ústupkům v obchodě

Britský premiér Tony Blair vyzval Evropskou unii i Spojené státy, aby projevily větší snahu odvrátit hrozící neúspěch nové obchodní dohody, o které se bude jednat na prosincovém summitu Světové obchodní organizace v Hongkongu. Blair zdůraznil, že na kompromisní řešení nečekají jen bohaté země. Přijetí dohody je životně důležité také pro zadlužený třetí svět. (http://ihned.cz/1-10071650-17219390-003001_d-27)

Allan Hubbard: Americká ekonomika bude expandovat dál

Poradce amerického prezidenta považuje americké hospodářství za velmi robustní, Evropě naopak doporučuje reformy. "Sázíme na to, že ekonomika dále silně poroste. Díky tomu rostou i příjmy z daní. Deficit je letos zhruba o 100 miliard dolarů nižší, než jsme předpokládali. Toho bychom chtěli dosáhnout i v roce příštím. Bush se navíc zavázal, že sníží výdaje," říká v rozhovoru pro HN Allan Hubbard. (http://ihned.cz/1-10070890-17219470-003000_d-38)

Deset hvězd, které září na reklamním nebi

Ještě před šesti lety firma Innocent neexistovala. Dnes ovládá 64 procent britského trhu s ovocnými džusy a chystá se na expanzi do zahraničí. S nadsázkou lze říct, že za to může geniální reklama, kterou firmě naordinoval její spoluzakladatel Richard Reed. Originální a úspěšný přístup vynesl Reeda mezi největší marketinková esa světa, která vyhlásil renomovaný server Advertising Age. (http://ihned.cz/1-10076480-17219930-001000_d-24)

OSOBNÍ FINANCE

Český život s dluhem aneb nebojte se exekutora

Kdy a proč došlo ke zlomu od převládající české opatrnosti směrem k nebývalému růstu dluhů? Je česká společnost předlužená? Poradíme vám, jak si půjčky nenechat přerůst přes hlavu a jak z nich ven v případě, že se to přeci jen stane. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4388)

Platba v hotovosti na finančním úřadě bude omezena

Ministerstvo financí od ledna omezí platby v hotovsti na pokladnách finančních úřadů. Od ledna tak zaplatíte v hotovosti jen nedoplatky do 10 000 Kč. Pokud potřebujete uhradit částku vyšší, je nutné použít jiný způsob, tj. bankovní převod, poštovní poukázku nebo platbu na pokladě banky. Cílem je omezit platby v hotovosti. Tento způsob má však nevýhodu - pokud podnikatel zjistí nesrovnalost a bude chtít ihned zaplatit na pokladně FÚ, bude-li částka vyšší, tak nepochodí. Tím nedostane hned na místě potvrzení o zaplacení daní, které je nutné např. pro vyřízení úvěrů u bank. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4466)

Rozumí odboráři ekonomice nebo hájí jiné zájmy?

Nejvyšším cílem odborářů je zajištění uspokojivých životních podmínek pro všechny, kteří na to podle nich mají právo. Zkusme se tedy v krátkosti podívat, jakým způsobem jsou schopni odboráři tento sen uskutečnit a kdo jsou vlastně ti, kteří mají na tyto výdobytky moderní civilizace právo. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4455)

Lepší než bazar? Soudní dražba

Pokud chceme levně pořídit starší televizi, hi-fi věž nebo mobil, můžeme zamířit do zastavárny nebo bazaru. Existuje ale ještě i jiná možnost – účast na soudní dražbě. A tam jsou ceny velmi zajímavé, většinou i lepší. Nejčastěji jsou předmětem dražby televizory, videa a DVD přehrávače, mobilní telefony , mikrovlnky, ale i pračky, ledničky, automobily a další věci. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=4442)

Nový systém nemocenských dávek by měl zamezit zneužívání

Stropování příjmů pro odvod pojistného souvisí se zákonem o nemocenském pojištění jen okrajově. Snížení výběru pojistného z důvodu stropování příjmů by bylo v nemocenském pojištění zanedbatelné (pojistné jen 2,5 %). Zásadně může zavedení stropu ale ovlivnit důchodové (pojistné 28 %) a zdravotní pojištění (pojistné 13,5 %). V současné době se připravují systémové změny v obou oblastech. Jejich součástí bude i stropování příjmů. Není tedy pravdou, že by toto opatření bylo zcela zamítnuto. Zavedení stropování příjmů by se podle návrhu týkalo cca 100 000 lidí s příjmy od trojnásobku průměrné mzdy. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4439)

Stavební práce budou až do konce roku 2007 v 5% sazbě DPH

Vzhledem k množícím se dotazům Ministerstvo financí informuje občany, že DPH u stavebních prací určených k bydlení bude až do konce roku 2007 zařazeno ve snížené 5 % sazbě DPH. Česká republika má v tomto směru vyjednanou výjimku s EU. V rámci zasedání ministrů financí EU však probíhají jednání o možném prodloužení termínu této výjimky. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4437)

Poštovní spořitelna nabízí půlroční poplatkové prázdniny pro mladé

Pokud si mladí lidé otevřou účet Junior nebo Mini, získají účet zcela bez poplatků po dobu půl roku včetně většiny hotovostních a bezhotovostních operací a zasílání výpisu z účtu. Akce trvá do konce listopadu 2005. K tomu navíc získají CD kapely Chinaski a zpěvník s akordy a texty jejich písní. Účet Mini je pro děti od 10 do 15 let a Junior účet si mohou otevřít mladí lidé od 15 do 26 let. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=4432)

Ne každá nabídka je pro klienty výhodná

Bonusy, na které mobilní operátoři v současné době lákají zákazníky, nejsou až tak výhodné, jak se v reklamách jeví. Přestože z nich zákazníci do určité míry prospěch mají, ještě více z nich těží samotné firmy. Příkladem může být velká předvánoční reklamní kampaň Eurotelu, která nabízí volání po třetí minutě zdarma. Průměrný hovor z mobilního telefonu přitom podle operátorů trvá jen minutu a dvacet vteřin. Háček v nabídce má i T-Mobile. Jeho vánoční připojení 4G využívající sítě třetí generace (UMTS), totiž zatím funguje jen v Praze. Zákazníci, kteří si ho pořídí, dostanou modem fungující na frekvenci 1900 MHz. (http://ihned.cz/1-10070860-17221780-001001_d-ab)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 16. 11. 2005:

EUR - 29,265

USD - 25,061

GBP - 43,235

ČESKÁ POLITIKA

Klaus jmenoval Mládka ministrem zemědělství

Prezident Václav Klaus jmenoval novým ministrem zemědělství Jana Mládka (ČSSD). Ten ve funkci vystřídal stranického kolegu Zgarbu, jemuž "zlomila vaz" hlavně aféra kolem Pozemkového fondu, jenž umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech ČR lukrativní pozemky. (http://ihned.cz/1-10070860-17224180-001001_d-1e)

Němec vypadá autisticky, tvrdí Karásek

Místopředseda US-DEU Svatopluk Karásek chce na blížícím se stranickém sjezdu nahradit dosavadního předsedu strany a ministra spravedlnosti Pavla Němce a vést stranu do voleb. Podle Karáska nejsou unionisté pod Němcovým vedením důvěryhodní. Karásek podrobil kritice i současného šéfa strany Němce. Řekl o něm, že je autistický: "On je trošku, jak bych to řekl, autistický. Nemá schopnost vést s námi v předsednictvu partnerský rozhovor. To bylo vidět na jeho billboardové akci, kde byl stále jen on v jiné košili. Všechno strhával na sebe a dával najevo, že pragmatická poloha, kterou prezentoval, je jediná možnost." (http://ihned.cz/1-10070930-17223550-002000_d-b1)

Střet zájmů: lidé budou moci "udat" politiky

Bude-li mít občan v budoucnu podezření, že poslanec, starosta nebo policista nepodal majetkové přiznání nebo jinak porušil zákon o střetu zájmů, bude se moci obrátit na správní soud. To je jedna z hlavních změn návrhu zákona o střetu zájmů, které včera představili opoziční občanští demokraté. Správní soudy, kterým ODS svěřuje pravomoc rozhodnout o porušení zákona, se zase obávají zahlcení žalobami. (http://ihned.cz/1-10070940-17219330-002001_d-76)

Reakce: Archivy o STB nelze opět zavírat před veřejností

Odpovědnost za informace, které lidé objeví ve svazcích StB, musí nést konkrétní badatelé. Není možné archivy opět zavírat před veřejností. Shodla se na tom většina odborníků oslovených ČTK. Reagovali tak na úterní informaci České televize o dopisu asi dvaceti bývalých disidentů, kterým se nelíbí úplné zpřístupnění materiálů komunistické tajné bezpečnosti. (http://ihned.cz/1-10070910-17226670-002000_d-ef)

Na dvě letadla vládní letky kabinet vyčlenil 850 milionů korun

Vláda uvolní 850 milionů korun na nákup dvou nových armádních dopravních letadel. Peníze vojsko dostane nad rámec rozpočtu, obnova takzvané vládní letky totiž bude rychlejší, než se původně plánovalo. První nový letoun by armáda měla dostat v první polovině příštího roku, druhý stroj má následovat v roce 2007. První dvě letadla střední velikosti, která mají nahradit typ Tu-154, dodá buď americký Boeing nebo evropský Airbus. O tom, která z firem to bude, rozhodne výběrová komise do konce listopadu. (http://ihned.cz/1-10070920-17225690-002000_d-9e)

Vláda nesouhlasí s lidoveckým zákazem kouření

Kabinet má výhrady k iniciativě skupiny lidoveckých poslanců, kteří chtějí úplně zakázat kouření v místech, kde se prodává jídlo a nápoje. Poslanci v čele s dlouholetým odpůrcem kouření a tabákové reklamy Josefem Janečkem chtějí zakázat kouření v restauracích bez výjimky. Sněmovna letos po dlouhých debatách a odkladech schválila protikuřácký zákon, který ale podle kritiků současná omezení spíše zmírňuje. Nejenže kouření v restauracích nezakazuje, ale na rozdíl od minulosti jej umožňuje i v době podávání hlavních jídel, tvrdí Janeček. (http://ihned.cz/1-10070930-17225600-002000_d-65)

Bendl požaduje po Rathovi čtvrt milionu, Julínek více než půl

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) chce žalovat ministra zdravotnictví Davida Ratha. Žádá omluvu a čtvrt milionu korun. Cítí se poškozen jeho výroky o rozkrádání nemocnic v kraji. Omluvu a 650.000 korun chce po Rathovi i senátor za ODS Tomáš Julínek. Rath ho podezírá, že napsal svou zdravotnickou knihu za peníze VZP. (http://ihned.cz/1-10070930-17224170-002000_d-4f)

Daně plaťte na poště a zdarma, chce stát

Lidé i firmy budou zřejmě moci brzy platit daně na České poště zadarmo. Nyní o přesných podmínkách jedná Ministerstvo financí s Českou poštou. Plátci daně by tak mohli ušetřit až několik set korun ročně. "Lidem by k tomu sloužil speciální typ složenky. Za její poslání by ale na rozdíl od jiných složenek neplatili nic," uvedl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman. Česká pošta se záměrem státu souhlasí, nyní ověřuje, jak to půjde řešit technicky. (http://ihned.cz/1-10070860-17219910-001001_d-d6)

Uvolnění nájmů půjde k ledu, aspoň do voleb

Nájemníci ve zhruba tři čtvrtě miliónu bytů s regulovanou činží se zatím nemusí bát, že budou platit víc. Ale státu reálně hrozí, že bude muset uhradit miliardové odškodné majitelům domů, na které se regulace nájmů vztahuje. Politici se totiž stále nemohou dohodnout, jak má nový zákon o nájemném vypadat. A všechno nasvědčuje tomu, že vládní návrh, který sněmovna zatím "pustila" do dalšího projednávání, do voleb 2006 (a asi ani několik měsíců po nich) platit nebude. (http://ihned.cz/1-10070860-17219230-001001_d-17)

EVROPSKÁ UNIE

EU v konkurenceschopnosti zaostává

Konkurenceschopnost Evropské unie zaostává a členským států se stále nedaří plnit cíle, které si předsevzaly. Všech 25 států EU se před více než sedmi měsíci dohodlo, že se budou soustředit na růst ekonomiky a zaměstnanosti. Jejich snažení však zatím zůstává především na papíře, uvedli experti, které ČTK oslovila. Naopak česká vláda tvrdí, že důraz na takzvané lisabonské cíle již v ČR přináší výsledky. (http://ihned.cz/1-10076470-17225420-001000_d-0c)

Přistěhovalci mění demografickou tvář Evropy

Hořící domy a automobily ve francouzských městech Evropanům připomínají, kde mají a budou mít stále větší problém. V přistěhovalcích. Ale nikoliv pouze v integraci těch, kteří už tady žijí. Na starý kontinent stále proudí tisíce nových nelegálních imigrantů hlavně ze severní Afriky a Evropská unie zatím nenalezla způsob, jak tento exodus z jihu na sever zastavit. Přitom ale Evropa přistěhovalce podle mnoha prognóz potřebuje, aby si v dobách úbytku vlastní populace udržela ekonomický růst. Zpráva Evropské komise uvádí nutnost 20 miliónů nových pracovních sil do roku 2030. (http://ihned.cz/1-10071640-17219530-003000_d-1b)

Z tunelu ve fondu Phare obviněn i britský advokát

Počet obviněných stoupl již na deset. Vyšetřovatel nyní obvinil britského advokáta. Obvinění britského advokáta souvisí podle policie s částkou 85 milionů korun. Měl se podílet na jejich následné legalizaci. Finanční prostředky podle obvinění legalizoval přes účty společností, které mají sídlo ve Velké Británii a Spojených státech. Jejich účty však byly vedeny u českých bank. Vysocí státní úředníci a podnikatelé jsou obviněni z vytunelování 229 miliard z fondu EU. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17224510-H00000_d-11)

Štrasburk čeká hlasování o zásadním chemickém zákonu REACH

Zkratka REACH zahrnuje registraci, vyhodnocování, schvalování a zakazování chemikálií, smyslem novely je nahradit 40 platných roztříštěných směrnic. Během roku a půl po vstupu zákona v platnost mají výrobci a dovozci chemie nahlásit vznikající chemické agentuře EU všechny výrobky, s nimiž nakládají, a sdělit jejich vlastnosti, o kterých vědí. Pak bude spuštěna sama náročná registrace - během tří let mají být prověřeny chemikálie vyráběné v množství nad 1000 tun a ty, o kterých se ví, že jsou nejvíce nebezpečné. Celý cyklus skončí do 11 let. (http://ihned.cz/1-10076470-17224040-001000_d-3a)

Německou zahraniční politiku nemají čekat zásadní změny

Zahraniční politika příštího německého kabinetu se podle dosavadních vyjádření německých politiků od té dosavadní příliš lišit nebude. Na začátek chce nová německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD podtrhnout důležitost vztahů s Francií i s Polskem. Ani názor SPD a CDU/CSU na vztahy s Ruskem nemá třecí plochy. "Strategické partnerství s Ruskem není jen smysluplné, ale je důležité a je v oboustranném zájmu," tlumočil Steinmeier náznaky z CDU/CSU. (http://ihned.cz/1-10070880-17225430-003000_d-7e)

Francouzský Senát rozhodl o prodloužení výjimečného stavu

Francouzský Senát schválil tříměsíční prodloužení výjimečného stavu, které navrhla vláda s cílem definitivně zvládnout vlnu násilí na chudých předměstích. Po úterním schválení v Národním shromáždění tak tomuto opatření nestojí nic v cestě. Prodloužení bylo schváleno v době, kdy se situace pozvolna uklidňuje. Na řadě míst už zrušily úřady zákaz nočního vycházení pro mladistvé. Zákaz však trvá například v Amiensu, Orléansu nebo Belfortu. (http://ihned.cz/1-10071640-17227210-003000_d-49)

Brazilce v londýnském metru prý zabili střelami dum-dum

Britská policie zabila v červenci mladého Brazilce v londýnském metru střelami dum-dum, které jsou v mezinárodních konfliktech zakázané od konce 19. století. Píše to dnes britský deník The Daily Telegraph. Britská policie dostala moderní verzi střely dum-dum pro použití v operaci Kratos, což je název intenzivního zásahu proti sebevražedným teroristům, při němž mají policisté právo střílet s úmyslem zabít. Právě v rámci této akce byl omylem zastřelen de Menezes. (http://ihned.cz/1-10071640-17226200-003000_d-fa)

SVĚT

Arafata zabil jed vstříknutý do ucha, tvrdí jeho poradce

Napsal to dnes londýnský list Al-Kuds al-Arabí, jemuž u příležitosti prvního výročí Arafatovy smrti poskytl rozhovor poradce Arafatova nástupce Abdar Rahmán. Londýnský list také citoval politického poradce Arafatova Fatahu Usmána abú Rabíju, který řekl, že do "vraždy Arafata byly zapojeny místní kruhy". (http://ihned.cz/1-10070870-17225350-003000_d-33)

Test DNA prověří, zda měl Perón nemanželskou dceru

Argentinská justice povolila provedení analýzy DNA z ostatků bývalého prezidenta Juana Dominga Peróna. Vyhověla tak žádosti ženy, která se prohlašuje za biologickou nelegitimní dceru generála Peróna. Povolení vydal podle agentury AFP Nejvyšší odvolací soud v občanském řízení, které bylo pozastaveno poté, co vdova po bývalém argentinském prezidentu odmítla provedení těchto testů nařízených soudem první instance. Uznání Perónova otcovství se začala v roce 1993 domáhat dnes jednasedmdesátiletá Martha Hogadová. (http://ihned.cz/1-10070890-17222520-003000_d-f8)

Kaddáfímu hrozí kvůli Bulharkám vzpoura

Pětice bulharských sester obviněných z úmyslného rozšiřování viru HIV v Libyi sice včera unikla smrti, ale svobodu ještě rozhodně nemá na dosah. Libyjský nejvyšší soud odmítl potvrdit nejvyšší trest a jednání o odvolání přeložil na konec ledna. Případ se ale stává stále složitějším pro toho, kdo jej rozpoutal: libyjský režim v čele s plukovníkem Muammarem Kaddáfím. Ať už rozhodne soud jakkoliv, pro muže vládnoucího severoafrické pouštní zemi už šestatřicet let to zřejmě bude problém. (http://ihned.cz/1-10070890-17219460-003000_d-9f)

Pásmo Gazy se otevře pro lidi i zboží

Ucpané hraniční přechody, na nichž svádějí boj palestinští obchodníci s izraelskými strážci, jsou každodenní realitou Gazy. Od včerejška ale existuje naděje na změnu. Dohoda o zprovoznění přechodů, kterou zprostředkovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, je považována za průlom pro Blízký východ. Na pobřeží pásma Gazy se začne budovat nový přístav, lidé budou moci využívat hraniční přechod v Rafáhu a přechod v Karní se více otevře pro pohyb zboží. (http://ihned.cz/1-10070900-17219380-003002_d-ed)

Šaronův syn podváděl

Nastrčená firma, falšování dokumentů, křivá přísaha. To není výčet provinění malého podvodníčka, nýbrž Omriho Šarona, syna a blízkého poradce izraelského premiéra Ariela Šarona. Vyšetřování se vleklo přes tři roky. Policisté vyslýchali i Ariela Šarona. Ten popřel, že by se dopustil něčeho nezákonného, a řekl, že vše měli na starosti jeho synové Omri a Gilad. Generální prokurátor v únoru rozhodl, že kvůli nedostatku důkazů premiér nebude obžalován. Očekává se, že Ariela Šarona čekají v příštím roce předčasné volby, protože překvapivá změna ve vedení Strany práce dostala vládnoucí koalici na pokraj rozpadu. (http://ihned.cz/1-10070900-17219400-003002_d-a6)

Princezna Sajako opouští palác. Proč i práci?

Od včerejška začíná japonská princezna Sajako žít stejně jako většina "obyčejných" Japonek. Po svatbě opustí své zaměstnání a stane se ženou v domácnosti. To, že se Sajako včera provdala za neurozeného úředníka, čtyřicetiletého Jošika Kurodu, totiž znamená, že musí opustit císařský dvůr. Proč ale opouští i svou práci, je otázka, které si všímají japonští sociologové. Milióny Japonek totiž dělají totéž. Pracovat a mít rodinu v zemi, kde se běžně pracuje v kancelářích od rána do večera, je příliš velká vymoženost. (http://ihned.cz/1-10070900-17219450-003002_d-d4)

SPORT

Čeští fotbalisté postupují na MS

Otvírejte brány do Německa! Čeští fotbalisté si po šestnácti letech a vůbec poprvé v historii samostatné reprezentace zahrají na mistrovství světa. V dnešní barážové odvetě v Praze na Letné porazili Norsko stejně jako v sobotu v Oslu 1:0, zasloužil se o to Tomáš Rosický brankou z 35. minuty. Příští rok v Německu se tak národní tým představí mezi 32 nejlepšími celky planety. (http://ihned.cz/1-10107050-17227140-004000_d-62)

OH 2006: Nejvelkolepější hry, ale ne bez rizik. Prostě čínské.

Na severu čtrnáctimiliónového Pekingu se už rýsuje inženýrská síť budoucí olympijské vesnice. Ve městě bagry srovnávají se zemí poslední chu-tchungy, tradiční obydlí, aby uvolnily místo novostavbám ze skla, oceli a betonu. Peking zbrojí na olympiádu. Má být nejvelkolepější v historii olympijského hnutí, pro Číňany potvrzením rostoucí váhy jejich země ve světě. A přesto jsou náznaky, že přípravy na hry, do kterých zbývá už necelých tisíc dnů, skrývají také rizika. Především nemoc všech olympiád: náklady explodují. (http://ihned.cz/1-20107295-17219760-004000_d-3c)

Tenis: Davyděnko postupuje, Puerta skončil

Nikolaj Davyděnko ve svém druhém vystoupení na Turnaji mistrů v Šanghaji zdolal Argentince Gastona Gaudia. Navázal tím na úspěšný první zápas, ve kterém porazil světovou tenisovou špičku André Agassiho, který po prohraném utkání z turnaje odstoupil kvůli zranění. (http://ihned.cz/1-20107285-17226780-004000_d-67)

Brněnským basketbalistkám se dařilo i v Rusku

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno dnes zvítězily ve čtvrtém kole Evropské ligy na půdě dalšího favorita skupiny B ruského Jekatěrinburgu 78:65. Brňanky odvedly v první půlhodině vynikající výkon, své soupeřky přehrály rychlostí i přesností kombinačních akcí. (http://ihned.cz/1-20107285-17226130-004000_d-7c)

Historicky první trenérkou volejbalistek je Krempaská

Volejbalovou reprezentaci žen se pokusí pozvednout bývalá vynikající smečařka Táňa Krempaská. Do funkce trenérky národního týmu ji dnes schválila správní rada svazu. Pětačtyřicetiletá Krempaská, členka síně slávy ČVS, je v historii českého volejbalu první ženou na postu reprezentačního kouče. (http://ihned.cz/1-20107285-17224290-004000_d-2d)

POČASÍ

Dnes bude oblačno až zataženo, občas sněhové přeháňky. Denní teploty 1 až 5°C. Noční teploty 0 až -4°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená