FinExpert.e15.cz

Ekomail 17. 10. 2005: Od ledna se vrátí regulace cen plynu

ODS podala trestní oznámení na Paroubka * Cena elektřiny má růst i v dalších letech * EK: Česko špatně čerpá dotace * Jablonec chce dobýt svět * Ptačí chřipka byla potvrzena v Rumunsku * Speciál IT BYZNYS
Ekomail 17. 10. 2005: Od ledna se vrátí regulace cen plynu

ČESKÁ EKONOMIKA

Státní regulace bankovních poplatků není možná, tvrdí šéf belgické KBC Group Willy Duron

Pokud by podle něj vlády navzdory ekonomické situaci nařídily snížit některé poplatky, musely by si to banky vynahradit zvýšením jiných. Vlády by se měly zaměřit spíše na vytvoření právního rámce a nastavení obecných pravidel pro ochranu spotřebitelů, ale neměly by se pouštět do regulace jednotlivých poplatků a služeb. Bankovní trh a údajně vysoké ceny nyní zkoumá jak české ministerstvo financí, tak i Evropská komise. Té se nelíbí značné rozdíly ve výši poplatků mezi jednotlivými zeměmi. (http://ihned.cz/1-10070670-17021360-001000_d-9a)

Od ledna se vrátí regulace cen plynu

Od letošního ledna byl volný trh pro několik desítek podniků, od roku 2006 měl začít pro všechny další podniky s výjimkou domácností. Podle ERÚ hlavní dodavatel plynu, skupina RWE Transgas, po otevření trhu neoprávněně zvyšovala ceny. RWE tvrzení ERÚ odmítá. Omezení cen má podle ERÚ zabránit možnému kolapsu dodávek plynu. Podle ERÚ zatím na trhu nepůsobí konkurence, kterou měla zavést liberalizace, a je pravděpodobné, že v budoucnu ani působit nezačne. RWE Transgas je jediným dodavatelem plynu do České republiky a podle úřadu není možné v dohledné době čekat příchod jiného. (http://ihned.cz/1-10070850-17019080-001000_d-f0)

Cena elektřiny poroste také v dalších letech

Společnost ČEZ by ráda prodávala v Česku elektřinu za ceny jako v unii již okolo roku 2010. "Záleží však na tom, jak bude Evropská komise uvolňovat obchod a rušit přeshraniční bariéry," potvrdil informace z firmy mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jedná se přitom o takzvanou silovou elektřinu, kterou firma prodává velkoobchodníkům. Ta tvoří asi třetinu ceny elektřiny pro domácnosti. Zatímco pro letošní rok se průměrná velkoobchodní cena v Německu pohybovala kolem 34 eur za megawatthodinu, pro příští rok se už zvýšila o víc než 30 procent. V Česku to v příštím roce bude o necelých 15 procent dráž. Po roce 2007 se čekají desetiprocentní nárůsty. (http://ihned.cz/1-10070850-17014780-001000_d-aa)

Ceny pohonných hmot stagnují

U tuzemských čerpacích stanic v týdnu do pondělí 10. října se ceny benzínu a nafty víceméně nezměnily. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o dva haléře na 32,62 Kč/litr, naopak o haléř na 30,30 zdražila nafta. Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic reagují vedle vývoje kurzu koruny vůči americkému dolaru s určitým zpožděním na ceny ropy. Zpráva ministerstva energetiky USA ukázala, že zásoby ropy se poprvé za sedm týdnů zvýšily o milion barelů díky silnému dovozu. (http://ihned.cz/1-10070860-17017760-001001_d-27)

Komise kritizuje Česko: Špatně čerpáte dotace

Ředitelka v úřadu Evropské komise pro regionální politiku Katarína Mathernová kritizovala Českou republiku, že má poměrně značné problémy s čerpáním peněz z EU. Zatímco počet schválených projektů je poměrně vysoký, Česko podle ní výrazně zaostává v uzavíraní smluv a v jejich realizaci. Problémy jsou i s kontrolou a uznáváním výdajů. Potíže by navíc mohly výrazně narůst po roce 2007, kdy hrozí, že stát nebude mít na spolufinancování. Pokud by Česko nestihlo přidělené prostředky vyčerpat, musely by se vrátit zpět do unijní pokladny. České úřady podle ředitelky učinily už tak složitou administrativu kolem fondů EU ještě nepřehlednější. (http://ihned.cz/1-10070860-17014190-001001_d-87)

Nejvíce státních dotací na průmyslové zóny získal Kolín

Průmyslová zóna v Kolíně, ve které vyrostla automobilka společnosti Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA), získala zhruba 40 procent všech státních dotací použitých na podporu výstavby průmyslových zón. Investice TPCA v Česku dosáhla 1,3 miliardy eur (asi 40 miliard korun), z toho zhruba polovinu představoval vývoj nového vozu. Až 99 procent produkce, která má příští rok dosáhnout 300 000 vozů, bude firma exportovat. (http://ihned.cz/?s1=0&s2=0&s3=1&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[area_id]=10071660&article[id]=17023290&p=001000_d)

Jablonex má plán: dobýt svět

Módní bižuterie a skleněné polotovary z koncernu Jablonec Group mají do deseti let ovládnout světový trh. Zápisem do obchodního rejstříku počátkem tohoto měsíce dokončila společnost koncentraci bižuterních výrobců. "Současný třímiliardový obrat nám nestačí," plánuje budoucnost místopředseda představenstva Miroslav Jotov. Například kapacity divize Kovo nejsou podle něj využity a je zapotřebí hledat nejen možnosti bižuterní výroby, ale zaměřit se i na technické produkty - například pro automobilový průmysl. I nadále ale zůstane hlavním artiklem skleněná a kovová bižuterie. (http://ihned.cz/1-10070860-17014790-001001_d-ec)

Taxi na hlavním nádraží budí strach

Hlavní nádraží je jednou ze "vstupních bran", kterou ročně do Česka proudí statisíce zahraničních turistů. Ti si v minulých letech stěžovali na nepoctivost mnohých pražských taxikářů a právě proto magistrát hlavního města připravil orientační ceníky. Na hlavním nádraží si však i nadále ceny určují taxikáři. "Nezlobte se, ale o hlavním nádraží nebudu mluvit. Mám strach," přiznává Petr Barna, majitel Haló taxi.  (http://ihned.cz/1-10070860-17016160-001001_d-a9)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Číňané mají potíže získat nové zdroje ropy

Z obřího obchodu, kdy čínská CNOOC chtěla za 18,5 miliardy dolarů převzít americkou firmu Unocal, Číňany vyšachoval Chevron. V létě tedy další čínský ropný gigant CNPC zkusil štěstí v Kazachstánu. S kanadskou PetroKazakhstan se dohodl na převzetí 100 procent akcií za 4,18 miliardy dolarů.  Příští týden ovšem bude rozhodovat o celé věci i soud. Do hry se totiž razantně vložil i ruský Lukoil, který pod tlakem chystaného obchodu rozjel sérii soudních žalob. Čína však nové zdroje ropy a zemního plynu nutně potřebuje. Státní společnosti mají jasný úkol - akvizicemi zajistit ropu do budoucna. Jen za poslední rok vzrostl v říši středu dovoz ropy o 33 procent. (http://ihned.cz/1-10076480-17016140-001000_d-7c)

Milion dolarů pokuta za pirátství

Dashiell Ponce de Leon z Texasu byl souzen za softwarové pirátství podruhé a tentokráte nevyvázl jen s urovnáním. Poprvé byl chycen v roce 2001 a tehdy mu ještě stačilo napsat pouze omluvu všem poškozeným. Pokračoval ale nadále v nelegálním šíření her a software, takže byl nyní odsouzen ke čtyřiceti šesti měsícům vězení, následným dvěma letům dozoru a hlavně pokutě 1,15 milionu dolarů (kolem třiceti milionů korun). Přitom ale na prodeji vydělal "pouze" 192 tisíce dolarů. Ta byla stanovena na základě ceny prodávaného software a když na svých stránkách nabízel i software jako Autocad a Windows 2k Datacenter (cena kolem 26 tisíc dolarů za licenci), velmi rychle sazba narostla. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=112034)

IT BYZNYS

Microsoft spolu s Yahoo! útočí na AOL

Firmy se rozhodly spolupracovat v oblasti telefonování přes internet a oblasti takzvaného instant messaging, kdy uživatelé mohou vidět, kdo je právě připojen a zaslat mu ihned zprávu. Jedničkou v této oblasti byl dosud jejich konkurent - společnost America Online (AOL). Ta ovládá zhruba 56 procent trhu. Služby Microsoftu a Yahoo! dnes již využívá 250 miliónů lidí, jejich podíl na trhu IM činí kolem 44 procent. Dalším krokem by pak mělo být zavedení telefonování přes internet. "To je trend budoucnosti," míní Arno Wilfert z poradenské firmy Arthur D. Little. "Z dlouhodobého hlediska to nahradí klasickou pevnou linku," dodává. (http://ihned.cz/1-10076480-17017100-001000_d-0a)

Vysoké ceny benzínu nutí lidi nakupovat online

Výsledky zajímavého průzkumu zveřejněné v neděli ukazují, že díky rostoucím cenám benzínu se stále víc a víc lidí začíná zajímat o online nakupování namísto toho, aby jeli autem do supermarketu. Naopak majitelé online obchodů vidí nadcházející vánoční nákupní horečku velmi pozitivně: „Dá se čekat, že vzhledem k vysokým cenám benzínu budou lidé letos před vánoci nakupovat míň. My ale očekáváme nárůst svých tržeb,“ říká Shmuel Gniwish, šéf online obchodu s klenoty. Dodává, že předpokládá až čtyřicetiprocentní nárůst tržeb oproti stejnému období roku 2004. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=126049)

Symantec koupí firmu Bindview

Společnost Symantec Corp. dnes oznámila, že podepsala definitivní dohodu o koupi společnosti BindView Development Corporation, která je celosvětovým poskytovatelem bezagentového softwaru pro zajištění souladu zabezpečení IT se zásadami a standardy. Společnost Symantec očekává, že po uzavření této akvizice poskytne celkové komplexní řešení správy souladu se zásadami a správy zranitelných míst a zákazníkům nabídne možnost výběru mezi architekturami využívajícími agentové a bezagentové technologie. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=126049)

Hodlá Ericsson koupit Marconi?

Podle některých zdrojů se možná schyluje k významnému obchodu ve světě mobilní komunikace. Švédský výrobce telefonů a komunikační techniky, firma Ericsson, se zřejmě chystá koupit svého britského rivala - firmu Marconi. Lidé obeznámení s vyjednáváním říkají, že k uzavření dohody by mohlo dojít už v řádu týdnů. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=126049)

Motorola iRadio nabídne skladby Universal Music Group

Služba iRadio, kterou Motorola připravuje na první čtvrtletí příštího roku, umožní zákazníkům poslouchat stovky hudebních stanic a talkshow bez reklamních spotů. Pro uživatele je také připravena možnost vytvořit si rádio na míru, přesně podle svých hudebních preferencí či aktuální nálady. Základem hudební služby bude katalog společnosti UMG, která se jako první připojila ke snaze Motoroly nabídnout uživatelům mobilní zábavu bez hranic. Portfolio společnosti Universal Music Group zahrnuje tisíce zpěváků a hudebních skupin, veteránů hitparád i progresivních mladých umělců. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=126049)

Novell najal bývalého viceprezidenta IBM

Firma Novell najala pětapadesátiletého Thomase Franceseho, a ustavila jej do pozice operačního šéfa pro Evropu, Střední Východ a Afriku. Francese dříve pracoval pro firmu IBM jako viceprezident pro oblast softwaru v totožných regionech. Francese nahrazuje Richarda Seibta, který v květnu rezignoval na svou pozici. (http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=126049)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 14. 10. 2005:

EUR - 29,690

USD - 24,743

GBP - 43,311

ČESKÁ POLITIKA

Svoboda chce "dostat" Krejčíře prostřednictvím OECD

Česká republika chce kvůli kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře vyvinout tlak na Seychelské ostrovy prostřednictvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a dalších mezinárodních organizací. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda dnes v pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko bude žádat zapsání Seychel na "černou listinu" těchto organizací. (http://ihned.cz/1-10070910-17025240-002000_d-a7)

Kauza Unipetrol: ODS podala trestní oznámení na Paroubka

Představitelé opoziční ODS podali kvůli privatizaci Unipetrolu trestní oznámení na premiéra Jiřího Paroubka, bývalého šéfa jeho sekretariátu Zdeňka Doležela a ministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana (všichni ČSSD). Podezírají je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, maření úkonů veřejného činitele a poškozování cizích práv. (http://ihned.cz/1-10070930-17024670-002000_d-29)

Poláci chtějí kvůli Unipetrolu vyslechnout Grosse i Sobotku

Polští státní zástupci, kteří se zajímají o privatizaci Unipetrolu, požádají v Česku o výslech více než 15 osob. "Půjde o lidi, kteří byli spojeni s prodejem Unipetrolu," řekl Jerzy Balicki z krakovského státního zastupitelství. Jejich jména ale nechtěl prozradit. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být například bývalý premiér Stanislav Gross, ministr financí Bohuslav Sobotka, polský lobbista Jacek Spyra, šéf Agrofertu Andrej Babiš a lidé z Fondu národního majetku. (http://ihned.cz/1-10070840-17020740-001000_d-d0)

S výroky Kalouska o KSČM souhlasí jen necelá polovina Čechů

Na začátku října byl tématem mnohých mediálních diskusí výrok Miroslava Kalouska, že KSČM je zločinecká organizace. Výzkum agentury STEM, kterého se zúčastnilo 667 respondentů, zjistil, že s tímto názorem souhlasí necelá polovina občanů ČR. Podrobnější analýza výsledků ukazuje, že s názorem Miroslava Kalouska o zločineckém charakteru KSČM souhlasí častěji mladí lidé do 29 let (59 %) a rovněž lidé s maturitou (51 %) a vysokou školou (55 %). O tom, že pod vedením Filipa se KSČM změní k lepšímu, pochybují tři z pěti občanů. (http://ihned.cz/1-10070920-17025180-002000_d-42)

Paroubek půjde do voleb za Ústecký kraj

Kandidátní listinu v čele s Paroubkem podpořilo 89 ze 111 přítomných delegátů sobotní krajské konference sociálních demokratů. Paroubek novinářům před volbou řekl, že úspěchem pro ČSSD v Ústeckém kraji bude, pokud porazí ODS. Sociální demokraté volili také krajského předsedu. Stal se jím znovu Petr Benda. Někdejší nejznámější sociální demokrat z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna svou kandidaturu vzdal. (http://ihned.cz/1-10070930-17022860-002000_d-f1)

Martin Jahn nebude pražským lídrem ČSSD

Předseda ODS Mirek Topolánek ztratil jistotu, kdo se proti němu postaví v Praze jako lídr v barvách sociálních demokratů. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn tento post po několika dnech odmítl. Šestatřicetiletý ekonom s diplomem z DePaulovy univerzity v Chicagu začal o roli pražského lídra sociálních demokratů vážně pochybovat, když se Paroubek před třemi týdny na ústředním výkonném výboru ČSSD přihlásil ke spolupráci s komunisty. Představa, že by byl ministrem menšinové vlády sociálních demokratů, která je závislá na podpoře komunistů, pro něj byla nepřijatelná. (http://ihned.cz/1-10070940-17014180-002001_d-ab)

Sjezd ČLK: Stejné "firmy" odvolávají Ratha?

Výzvou k odvolání prezidenta České lékařské komory Davida Ratha začal v pátek podvečer v Praze sjezd této stavovské organizace. Jsem bytostně přesvědčen, že není slučitelná čestná funkce prezidenta s vysokou funkcí ve státní správě. Doktor Rath připustil takový souběh," řekl při schvalování programu delegát za Prahu 4 Karel Blažek. "Jsou to stále stejné firmy, které tak trochu zlobí. Neočekávám, že by se tito lidé změnili," komentoval situaci Rath, který je jedním z kandidátů na funkci ministra zdravotnictví. (http://ihned.cz/1-10070930-17021480-002000_d-0e)

ODS: Vládní návrh "Národní koncepce rodinné politiky" je formální

Občanští demokraté vydali prohlášení ve kterém konstatují, že vládní návrh "Národní koncepce rodinné politiky" je značně formální, nekonkrétní a proklamativní, a nevybočuje tak z řady četných národních akčních plánů, koncepcí a dalších vládních programových dokumentů. ODS například nesouhlasí se záměrem zavést plošné přídavky na děti. Za lepší finanční podporu rodin s dětmi než přímé poskytování sociálních dávek považují občanští demokraté snižování daní na základě odpočitatelné položky na každé dítě. Konkrétně navrhují odpočitatelnou položku 6000 Kč na osobu a 2000 Kč na každé dítě. (http://ihned.cz/1-10070940-17017680-002001_d-10)

Česká republika má pandemický plán

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na informace v mediích, kde bylo zpochybňována existence pandemického plánu. V prohlášení Ministerstva zdravotnictví se tvrdí, že Česká republika má pandemický plán - systém ochrany před pandemií chřipky. V tomto plánu je vytipováno 1,7 miliónu obyvatel jako riziková skupina, pro kterou existuje zásoba 600 000 dávek "antivrotika" tamiflu. V současnosti je, podle prohlášení ,dopředu na příští rok již objednána dodávka 600 000 dávek. "Tak bychom měli krytí pro dvě třetiny rizikové populace," uvádí se v prohlášení. (http://ihned.cz/1-10070940-17019190-002001_d-19)

Politici lobbují za severní cestu

Politici z regionů v severní části republiky zahájili oficiálně společný lobbing za takzvanou severní dálnici, která má propojit Liberec s Olomoucí. Šest nejvyšších představitelů regionů a měst ze severu Čech a Moravy včera vystoupilo proti plánu Ministerstva dopravy, které chce rozšířit dálnici D1 Praha - Brno na tři pruhy. Na severu se obávají, že kvůli stavbě, která podle nich přijde na víc než 40 miliard korun, nezbudou peníze na "jejich" rychlostní komunikaci R35. Stát by měl stavět spíš severní dopravní tepnu než rozšiřovat D1, říkají politici ze severu. Hejtmani a primátoři krajských měst jsou přesvědčeni, že R35 za 30 miliard korun odvede z D1 vozy jedoucí směrem na Polsko i Ostravu. (http://ihned.cz/1-10070860-17014220-001001_d-2f)

EVROPSKÁ UNIE

Vláda slíbila EK rozsáhlé reformy a zaslala jejich plán

Česká vláda poslala do Bruselu plán reforem na příští tři roky. Takzvaný Národní program reforem, který má ČTK k dispozici, počítá mimo jiné s přípravou reforem důchodů, zdravotnictví, trhu práce či se snížením byrokracie pro podnikatele, ale i se zavedením ekologických daní. Evropská komise přinese již v lednu příštího roku první hodnocení, jak se reformní plány daří plnit. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-17025480-H00000_d-92)

Unie by měla odstranit překážky jednotného trhu, tvrdí Klaus

Evropská unie by se měla podle Václava Klause zbavit zbývajících bariér, které brání vytvoření skutečného jednotného evropského trhu a jednotného evropského prostoru. Pokud se tak nestane, obává se Klaus o problémy s jinými kontinenty a budoucnost unie. Podle českého prezidenta EU potřebuje nejen volný pohyb zboží, ale i služeb, kapitálu a pracovní síly. Uvedl to v Záhřebu, kam přijel na schůzku šestnácti evropských prezidentů. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17018980-H00000_d-be)

Nizozemská policie při razii zatkla podezřelé teroristy

Nizozemská policie provedla v pátek kolem poledne rozsáhlou protiteroristickou operaci v hlavním městě Haagu poblíž vládní čtvrti. Vládní budovy byly k ochraně obklíčeny těžkooděnci a z okolních čtvrtí bylo slyšet jednotlivé výstřely. Několik osob bylo zadrženo. Podle nizozemských médií jde o protiteroristický zátah v převážně přistěhovalci obydlené čtvrti Schilderswijk, která sousedí s vládní čtvrtí. Údajně byl při akci zadržen také Samir Azzouz, teenager marockého původu, který byl již dříve podezírán z přípravy útoků proti vládním budovám a politikům. (http://ihned.cz/1-10071640-17019750-003000_d-9c)

Nástupce Fischera v cizině nikdo nezná

Populárního ministra zahraničí Joschku Fischera má vystřídat muž, o němž doma ani v cizině skoro nikdo nic neví: právník bez zahraničních zkušeností Frank-Walter Steinmeier. "Obsazení ministerských postů skrze SPD svědčí o jediném: o personální nouzi sociálních demokratů," reagoval na Münteferingův seznam deník Financial Times Deutschland. Jako příklad uvedl nominaci devětačtyřicetiletého Steinmeiera. "V minulosti se nikdy neprojevoval jako politik pro zahraniční otázky," upozornil list. (http://ihned.cz/1-10071650-17014330-003001_d-7c)

Europarlament: Cirkus je kulturním dědictvím

Klasický cirkus musí být uznán jako součást evropské kulturní tradice. Zprávu s tímto poselstvím z dílny německé europoslankyně Doris Packové včera odsouhlasil na plénu Evropský parlament (EP). Z jeho strany je to výzva, aby Evropská komise řešila problémy, kterým cirkusy po celé Evropě čelí. "Jde o to, že cirkusové povolání v zásadě stojí na volném pohybu pracovních sil a volném pohybu zboží a služeb. To jsou hlavní zásady Evropské unie. Rozdílná regulace v různých členských zemích to ale cirkusům neumožňuje. Tyto překážky je třeba odstranit," uvádí se ve zprávě. (http://ihned.cz/1-10071650-17014300-003001_d-3d)

SVĚT

Ptačí chřipka potvrzena, Evropa chystá obranu

Nakažlivý virus, který může být smrtelný pro člověka, se přiblížil překvapivě blízko k hranicím Evropské unie a Česka. Ptačí chřipka se včera potvrdila v Rumunsku. Nejagresívnější kmen ptačího viru nazývaný H5N1, na který umírají lidé v Asii, navíc ve stejný den na svém území odhalilo Turecko. Brusel vyzývá k preventivnímu očkování proti běžné chřipce a Evropa se chystá na boj s nákazou. (http://ihned.cz/1-10070940-17014070-002001_d-c8)

Fauci: Pandemie je nevyhnutelná

Ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby nabádá k přípravě k celosvětovému boji se smrtícími viry. Fauci je členem delegace lékařských expertů z USA a OSN vedené americkým ministrem zdravotnictví Mikem Leavittem. USA přislíbily 25 milionů dolarů na výcvik odborníků a na zařízení pro monitorovací síť v jihovýchodní Asii v naději, že by se onemocnění novým chřipkovým kmenem mohlo zachytit dříve, než se rozšíří. Pomoc slíbily i další bohaté země, ale podle Světové zdravotnické organizace jihovýchodní Asie potřebuje k účinnému postupu proti ptačí chřipce 260 milionů dolarů. (http://ihned.cz/1-10070890-17022610-003000_d-a8)

S iráckou ústavou to vypadá slibně. Patrně projde

Výsledky sobotního referenda v Iráku o nové ústavě zatím nejsou známy, ale jak v neděli uvedla Samíra Muhammadová, mluvčí irácké volební komise, většina voličů sunnitské provincie Ninive se v referendu vyslovila pro návrh nové irácké ústavy. Ninive přitom byla považována za jednu ze tří provincií, kde mohlo voličské "ne" přijetí ústavy zvrátit. Odhady volební účasti uvádějí, že k urnám se průměrně dostavilo 61 procent z 15,5 milionu registrovaných voličů. Ale účast byla mnohem vyšší v sunnitských provinciích, kde se k urnám dostavilo více než 66 procent voličů. (http://ihned.cz/1-10070870-17024800-003000_d-66)

Boje v jihoruském Nalčiku skončily

Speciální operace proti ozbrojencům, kteří ve čtvrtek zaútočili na několika místech v jihoruském kabardinsko-balkarském Nalčiku, v pátek skončila. Bezpečnostní složky přišly o dvě desítky lidí, zabily přes šedesát povstalců. Mrtví a ranění jsou také civilisté. Čtvrteční útok, na němž se podle různících se zpráv podílelo několik desítek až několik stovek ozbrojenců, byl důkladně naplánován. Byl veden proti několika objektům - proti místním úřadům ministerstva vnitra a tajné služby FSB, proti vojenskému komisariátu a protinarkotickému oddělení, proti třem oddělením milice a proti letišti. K odpovědnosti za něj se přihlásili čečenští povstalci. (http://ihned.cz/1-10071640-17019100-003000_d-91)

Somálští piráti propustili unesenou loď OSN

Piráti v Somálsku propustili loď s potravinovou pomocí pronajímanou OSN, dva dny poté, co ji unesli z přístavu Merka na jihu země. Majitel nákladní lodi MV Miltzow řekl BBC, že nezaplatil žádné výkupné a jeho společnost pozastaví operace v Somálsku, dokud nebude posílena bezpečnost. Piráti původně požadovali výkupné 20 000 dolarů. Somálské vody jsou podle BBC jedny z nejnebezpečnějších na světě. Před několika dny byla propuštěna jiná nákladní loď s potravinovou pomocí obětem tsunami v Somálsku, poté co byla zadržována sto dní. (http://ihned.cz/1-10070890-17020050-003000_d-79)

USA mírně kritizují zahájení chorvatských rozhovorů

Zástupci USA se především pozastavují nad tím, že rozhovory byly započaty, i přesto, že dosud nepředalo soudnímu tribunálu sedm válečných zločinců včetně chorvatského generála Anteho Gotoviny. Podle oficiálního zástupce USA Kurta Volkera nebudou Spojené státy podporovat členství Chorvatska v NATO, dokud nebude Gotovina vydán před soud. Stejné stanovisko platí i pro Srby v případě zadržení Ratka Mladiče. Podobné názory zastávají i další členové NATO. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-17020650-H00000_d-04)

SPORT

Los přisoudil fotbalistům Nory

Čeští fotbalisté se utkají v baráži o účast na mistrovství světa 2006 v Německu s Norskem. První duel se uskuteční 12. v Oslu, odveta se bude hrát o čtyři dny později v Praze, nebo v Teplicích. O soupeři českého týmu rozhodl los v sídle mezinárodní federace FIFA v Curychu. Trenér národního týmu Karel Brückner norskou reprezentaci dlouho neviděl hrát, ale na severský tým prý vzpomíná jako na pořádně nepříjemného soupeře s těžce stravitelným rozestavením. (http://ihned.cz/1-20107285-17018920-004000_d-1b)

Norský kouč si na Čechy věří

Norští fotbalisté jsou sice v žebříčku FIFA 33 míst za českým týmem, přesto si před baráží o účast na mistrovství světa věří. Kouč Aage Hareide nepovažuje Brücknerův výběr za neschůdnou překážku. A po losu si zhluboka oddechl. "Já jsem docela spokojený. Hlavně, že jsme se vyhnuli Španělsku," řekl Hareide v rozhovoru pro televizi TV2 na adresu týmu, který Norům zavřel před dvěma lety v baráži dveře na mistrovství Evropy. O Češích mluvil ve všech směrech jako o příjemném soupeři. "Mají v poslední době problém dát gól, jsou rozhodně slabší, než byli na Euru," prohlásil norský kouč se sebevědomím v hlase. (http://ihned.cz/1-20107285-17019740-004000_d-8b)

Pavel Nedvěd je připraven nastoupit v baráži  

Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd v pátek oznámil, že by se rád vrátil do národního týmu. Prostřednictvím svého manažera Zdeňka Nehody potvrdil, že je připraven reprezentovat Českou republiku v obou listopadových barážových zápasech proti Norsku. O svém záměru prý mluvil už i s reprezentačním koučem Karlem Brücknerem. (http://ihned.cz/1-20107285-17021470-004000_d-eb)

"Máme zase Spartu" skandovali fanoušci

Fotbalisté Sparty Praha hned napoprvé pod taktovkou nového trenéra Stanislava Grigy nadchli své fanoušky. Na Letné porazili Chmel Blšany vysoko 5:2 a ofenzivním představením bavili příznivce, kteří se pěti branek v síti soupeře dočkali po čtrnácti měsících; tehdy tým vedl ještě František Straka. (http://ihned.cz/1-20107285-17022850-004000_d-fb)

Odchod Registany do chovu se odkládá

Byl to zřejmě nejdiskutovanější pád letošní dostihové sezóny. Favorizovaná Registana s britským žokejem Jamesem Crowleyem skočila špatně druhou překážku 115. Velké pardubické a přišla o šanci na hattrick ve slavném dostihu už několik vteřin po startu. O jejím dalším osudu stále není rozhodnuto. Chov se pro ni jeví jako jasná perspektiva, ale majitelé by klisně i sobě rádi připravili slavnější konec kariéry. Pět dní po pádu se nejlepší tuzemská skokanka stále léčí z utržených šrámů, podle trenéra Čestmíra Olehly se ale nejedná o závažná zranění. (http://ihned.cz/1-20107285-17014760-004000_d-80)

Alonso je spokojený za titul s pomalejším vozem

Mistra světa Fernanda Alonsa netrápí, že má před posledním závodem šampionátu formule 1 na kontě méně vítězství než Fin Kimi Räikkönen. A v nedělní čínské Grand Prix se španělský pilot stáje Renault nebude za každou cenu snažit vyrovnat sedmi triumfům svého soupeře. Je prý dostatečně spokojený s tím, že se i s pomalejším autem stal šampionem. Čtyřiadvacetiletý Alonso letos vyhrál o jeden závod méně než finský vicemistr světa a po otázce novinářů, zda se kvůli tomu cítí být pod tlakem, se rozčílil. "O sedmi vítězstvích vůbec nepřemýšlím," prohlásil. (http://ihned.cz/1-20107285-17020250-004000_d-c7)

POČASÍ

Dnes bude polojasno až oblačno, na severu ojediněle přeháňky. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená