FinExpert.e15.cz

Ekomail 14. 4. 2006: Nastal čas na akci proti Íránu, míní Riceová

Cyril Svoboda odmítá vypovídat před německými poslanci * Nizozemsko svůj pracovní trh nováčkům EU zatím neotevře * ČEZ navýší investice do větrných elektráren * Speciál HERNÍ BYZNYS
Ekomail 14. 4. 2006: Nastal čas na akci proti Íránu, míní Riceová

ČESKÁ EKONOMIKA

Holman: Sazby ČNB mohou zůstat beze změn i celý rok

Úrokové sazby v ČR mohou zůstat beze změny na současných úrovních do konce roku 2006 a možná i déle, uvedl pro agenturu Reuters člen bankovní rady ČNB Robert Holman. Stabilitu sazeb umožňuje příznivý vývoj inflace. Zvyšování sazeb na hlavních světových trzích by mohlo v budoucnu přimět ke zvýšení sazeb i ČNB. Zatím ale podle Holmana není třeba spěchat. Úrokový diferenciál podle něj také nepředstavuje problém. Koruna již přesvědčila, že je schopna žít s negativním diferenciálem déle než několik měsíců. Další zvýšení sazeb ECB by naopak mělo pomoci stabilizovat nebo oslabit korunu. (http://ihned.cz/1-10070850-18242240-001100_d-4f)

ČEZ navýší investice do větrných elektráren

Energetická skupina plánuje investovat v následujících 15 letech do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun.  celkové investice zhruba 20 miliard korun půjde na výstavbu nových větrných elektráren, oznámila firma v tiskové zprávě. Společnost ČEZ zvýšila v minulém roce výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů zhruba o pětinu procent na 1,449 terawatthodiny (TWh). Na růstu se nejvíce podílely vodní elektrárny. Výraznější meziroční pokles naopak zaznamenala produkce ze spalování biomasy, nižší byla i výroba elektřiny ve větrných a slunečních elektrárnách. Na produkci firmy se obnovitelné zdroje podílejí zhruba dvěma procenty. Skupina ČEZ plánuje v příštích letech využívání obnovitelných zdrojů rozšířit. Dceřiná společnost ČEZ Obnovitelné zdroje nyní vyhodnocuje řadu projektů, které se týkají především využití malých vodních elektráren a energie větru. (http://ihned.cz/1-10070670-18242180-001000_d-44)

Biopaliva: vláda chce rozhodnout do voleb

Až do posledního jednání vlády před volbami, tedy 31. května, má ministr zemědělství Jan Mládek čas navrhnout jednu ze tří variant, jak zavést na trhu biopaliva. Od příštího roku by se měla biosložka plošně přimíchávat v nejvýše pěti procentech do veškerého benzínu a nafty.
Kabinet zavedení biopaliv plánuje už mnoho let. Mají především pomoci zemědělcům v odbytu nadprodukce řepky (řepkový metylester do nafty) nebo obilí či cukrovky (biolíh do benzínu). Do středy se však politici dopracovali jen k formulování tří variant, které pro používání biopaliv připadají v úvahu. Všechna "pro a proti" tří možností teď posoudí odborná komise, Mládek pak má vládě předložit tu nejlepší variantu. (http://ihned.cz/1-10070860-22927855-001100_d-86)

Bakala prodává stavební firmu VOKD

Zdeněk Bakala pokračuje v odprodeji nedůlních činností OKD. Ostravská společnost prodává svou stavební dceřinou firmu VOKD. Záměrem je ukončit transakci ještě v tomto roce. Záměr prodat firmu s třinácti sty zaměstnanci a ročními tržbami 1,6 miliardy korun ve středu potvrdila mluvčí OKD Věra Breiová s tím, že zprostředkovatelem transakce je Patria Finance a soutěž proběhne standardním dvoukolovým způsobem. O firmu údajně projevilo zájem osm subjektů, které patří k předním v oboru. Podle důvěryhodného zdroje, jenž má blízko k vrcholovému managementu OKD, a proto si nepřál zveřejnit jméno, se bude nový majitel stoprocentního akciového podílu VOKD vybírat podle tří klíčových kritérií. Měl by garantovat po dobu nejméně pěti let důlní aktivity VOKD, převzít stávající management a nabídnout co možná nejvyšší cenu. (http://ihned.cz/1-10070860-18238890-001100_d-74)

Komárkovi se stále nedaří vstoupit do Vítkovic

Už pět měsíců se jeden z nejmocnějších českých byznysmenů Karel Komárek marně snaží do svého impéria zahrnout ostravský Vítkovice Holding. Právě loni v listopadu přitom jeho skupina oznámila, že odkoupila padesátiprocentní podíl ve firmě se zhruba osmimiliardovými tržbami a třímiliardovým ziskem. Jenomže akcie vítkovického strojírenského holdingu, ovládaného jeho druhým padesátiprocentním vlastníkem Janem Světlíkem, Komárkova firma Industrial Group Holding (IGH) stále nemá. Prodej vítkovického podílu od Světlíkových bývalých společníků Davida Berana a Petra Novotného totiž dodnes není dokončen. Světlík se příchodu nevítaného mocného společníka už pět měsíců tvrdošíjně brání. Zatím úspěšně. A bez Světlíkova souhlasu se Komárek do jeho firmy těžko dostane. Spojení obou průmyslových impérií, Komárkova a Světlíkova, totiž musí schválit antimonopolní úřad. Ten ale o tom dodnes vůbec nezačal jednat. (http://ihned.cz/1-10070860-22928615-001100_d-fa)

Malé pivovary žalují na velké. Kvůli láhvím

Malé pivovary se obrátily na antimonopolní úřad, aby prošetřil, jak velké pivovary zavádějí nové pivní láhve. Malé pivovary se totiž bojí, že budou muset za své peníze vykoupit i stovky miliónů starých láhví silnější konkurence. Na silnější konkurenci si stěžuje především Pivovar Černá Hora. Druhým pivovarem je podle informací HN Měšťanský pivovar v Poličce. Jeho šéf Karel Witz to ale odmítl komentovat. Ke stížnostem se hodlají připojit také Moravskoslezské pivovary, Drinks Union či Pivovar Janáček. Královský pivovar Krušovice si zase nechává zpracovat speciální právní rozbor. Menší pivovary vyděsil leták znázorňující, jaké staré láhve patří do kterých beden. Na něm je počínaje 18. dubnem přepravka se značkou Gambrinusu škrtnuta. Podle konkurenčních pivovarů to byl pokyn obchodníkům přestat do těchto beden dávat staré láhve. Ty by pak musely vykoupit pod tlakem řetězců ostatní pivovary. Mluvčí Prezdroje to ale pokládá za nedorozumění. (http://ihned.cz/1-10070860-18236900-001100_d-c9)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

MMF se chystá zvýšit odhady růstu HDP

Mezinárodní měnový fond (MMF) se chystá zvýšit odhad růstu světové ekonomiky na letošní rok. Měl by se pohybovat vysoko nad čtyřmi procenty. Naznačili to včera někteří němečtí činitelé, i když konkrétní údaje neuvedli. Měnový fond svou pravidelnou pololetní zprávu, kde bude aktualizovaný údaj uveden, zveřejní 19. dubna. Zdroj z německé delegace v MMF řekl, že růst v eurozóně by měl činit dvě procenta, v Japonsku kolem 2,5 až tří procent. Pro Spojené státy zpráva měnového fondu prý počítá s růstem v rozsahu 3,5 procenta. (http://ihned.cz/1-10076480-18239080-001300_d-7c)

Boeing si upevňuje pozici v Číně

Čína podepsala s Boeingem dohodu o dodávce 80 letadel 737 a americký výrobce předpokládá, že letos v Číně prodá více letadel než loni. Uvedl to včera Rob Laird z čínské obchodní divize Boeingu. Podle katalogové ceny letadel by nová zakázka dosáhla 4,6 miliardy dolarů, při takových objemech ale dostávají odběratelé výrazné slevy. Boeing, který loni v Číně podepsal pevné objednávky na 120 letadel, předpokládá, že si letos udrží 60 až 65 procent čínského trhu i přes ostrou konkurenci evropské skupiny Airbus. Ta loni získala ve světě celkem pevné zakázky na 1055 letadel a předstihla 1022 objednávek Boeingu. Pro obě společnosti to byly nové rekordy. Čína se mezi dvojicí světových rivalů stává novým bitevním polem vzhledem k tomu, že se letecké společnosti ve Spojených státech potýkají s potížemi. (http://ihned.cz/1-10076500-18239060-001300_d-1c)

Analytici z Wall Streetu kupovali informace

Mladí bankéři z Wall Streetu, striptérka, chorvatská švadlena v důchodu a řidič ještěrky. Tahle různorodá směsice lidí se podílela na jednom z nejrozsáhlejších a nejdrzejších burzovních podvodů, které kdy úřady ve Spojených státech vyšetřovaly. Prohlásil to v úterý u soudu na newyorském Manhattanu federální prokurátor. Obvinil dva bývalé analytiky banky Goldman Sachs - Davida Pajcina (29) a Eugene Plotkina (26), že obchodovali s akciemi na základě neveřejných informací (tzv. insider trading). Tím prý získali nelegálně 6,7 miliónu dolarů (157,6 miliónu Kč). Na celou věc se přišlo, když americká Komise pro cenné papíry zaznamenala v srpnu 2005 neočekávaně velký nákup akcií Reeboku. A to těsně před tím, než jejich hodnota vzrostla o třetinu díky ohlášené fúzi s Adidasem. (http://ihned.cz/1-10076500-22927845-001300_d-7c)

Do střední Evropy směřuje svoji výrobu i Sharp

Japonská elektrotechnická společnost v Polsku investuje 150 milionů eur do výstavby závodu na výrobu LCD modulů. Japonská investice bude rozložena do několika etap a podnik ji dokončí v roce 2010. Sharp je největším světovým výrobcem LCD televizorů, které fungují na bázi tekutých krystalů. "První fáze předpokládá investici za 44 milionů eur a my předpokládáme, že továrnu později rozšíříme. Do roku 2010 bychom tedy měli investovat 150 milionů eur," řekl na tiskové konferenci prezident firmy Kacuhiko Mačida, kterého citovala agentura Reuters. Mačida podepsal příslušnou smlouvu s polskými činiteli. Nová továrna bude stát na severu Polska ve městě Toruń, Japonci ale prozatím neuvedli, kolik lidí by mělo v továrně najít práci. (http://ihned.cz/1-10076480-18242540-001300_d-57)

Móda i sport - Adidas chce pokrýt vše

Rychle integrovat novou dceřinou společnost, výrazně posílit pozici na trhu a od roku 2009 ročně dosahovat o půl miliardy eur vyšší obrat. To jsou hlavní cíle Herberta Hainera, šéfa společnosti Adidas. Výrobci sportovního zboží z německého Herzogenaurachu se přitom při plnění těchto plánů daří lépe, než se čekalo. Zatímco se ještě v polovině loňského roku, kdy koncern za 3,2 miliardy dolarů převzal amerického konkurenta Reebok, počítalo s ročním snížením nákladů ve výši 125 miliónů eur, navýšil nyní Hainer tuto prognózu na 175 miliónů eur. Vysněným cílem Hainera přitom je dostat se v segmentu do vedení a překonat dosavadní jedničku, americký Nike. Firmě má v tom pomoci nová strategie, na jejíž představení odborníci dlouho čekali. (http://ihned.cz/1-10076490-18238930-001200_d-c0)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 13. 4. 2006:

EUR - 28,645

USD - 23,686

GBP - 41,503

ČESKÁ POLITIKA

Paroubek vyzývá Topolánka na souboj v debatách

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek vyzval předsedu ODS Mirka Topolánka na přímý souboj v sérii předvolebních televizních debat. Tvrdí, že předák nejsilnější opoziční strany se soubojům s ním vyhýbá. Dopis, ve kterém Topolánka archaickou češtinou vyzývá k větší bojovnosti, Paroubek poslal historickým kočárem do sídla ODS na Jánském vršku. Topolánek tuto výzvu přijal Dodal, že zatímco Paroubek určil zbraně, to znamená sílu slova, on volí místo a čas. "Vyzývám Vás proto, abyste se už příští úterý dne 18. dubna zúčastnil Fóra Hospodářských novin lídrů politických stran," napsal šéf ODS premiérovi. (http://ihned.cz/1-10070920-18242210-002000_d-53)

VZP nestihne obnovit smlouvy do konce června, tvrdí Čekal

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nestihne do konce června výběrová řízení na uzavření smluv o poskytování lůžkové péče s nemocnicemi. Prohlásil to prozatímní ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Josef Čekal. Podle něj už ministerstvo zdravotnictví údajně uvažuje o tom, že červnová řízení zruší a prodlouží současné smlouvy možná až do 31. prosince 2007. Ministerstvo ČTK potvrdilo, že řízení pozastavilo. Podle Čekala není vůbec technicky reálné provést výběrová řízení pro všechna zdravotnická zařízení, kterým 30. června končí platnost smluv. "Určitě dojde k prodloužení platnosti rámcových smluv. Do kdy konkrétně, o tom se dá pouze spekulovat. Říkám, že pravděpodobně do 31. prosince 2007, ale rozhodne ministerstvo zdravotnictví, nikoli já," prohlásil Čekal. (http://ihned.cz/1-10070930-18245020-002000_d-55)

Rath obvinil Klause, že se zapojuje do kampaně

Ministr zdravotnictví David Rath očekává, že po Senátu vetuje sporný zákon o neziskových nemocnicích i prezident. Václav Klaus se podle něj stále více zapojuje do volebního boje a zřejmě "vyhoví opět ODS". Pražský volební lídr ČSSD doufá, že zákon o nemocnicích se podaří ve sněmovně nakonec prosadit, ať už k tomu bude nutné přehlasovat Senát, nebo i prezidenta. Mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek označil slova o Klausově zapojení do volebního boje a nahrávání ODS za absolutní nesmysl. Každý, kdo si přečte prezidentova stanoviska k zákonům, podle něj musí vědět, že to není pravda. (http://ihned.cz/1-10070910-18243950-002000_d-41)

Cyril Svoboda odmítá vypovídat před německými poslanci

Ministr zahraničí Cyril Svoboda nepojede do Německa před vyšetřovací výbor tamního parlamentu. Podle Svobody není myslitelné, aby ministr suverénního českého státu byl vyslýchán německými poslanci. Současně se ohradil proti tvrzení, že dostal informace o údajných vězních americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v ČR, věznicích nebo přeletech letadel CIA. Svoboda tak reagoval na návrh poslance FDP Maxe Stadlera, který ho chce pozvat před výbor právě kvůli přeletům CIA. Výrok pana poslance Stadlera mě velice překvapil, to snad ani nemůže myslet vážně. Není myslitelné, aby ministr suverénního českého státu byl vyslýchán poslaneckou komisí německého spolkového sněmu. Navíc k tématu, se kterým český stát nemá vůbec nic společného," zdůraznil šéf české diplomacie. (http://ihned.cz/1-10070930-18241070-002000_d-fd)

ODS plánuje reformy zemědělských institucí

Občanská demokratická strana chce podpořit venkov například úplným vypořádáním se s minulostí v oblasti restitucí, přípravou vzniku ministerstva pro venkov či reformou zemědělských institucí. Z 20 nynějších institucí by měl v budoucnu vzniknout Národní úřad pro bezpečnost potravin, Národní pozemkový úřad a Výzkumné a informační centrum. Při představení volebního programu ODS pro venkov to řekl stínový ministr zemědělství Jiří Papež. Předseda ODS Mirek Topolánek upozornil na to, že kvalita života na venkově souvisí s dalšími reformami prosazovanými jeho stranou, tedy změnami v daňovém, zdravotním, sociálním systému či podporou živnostníků. (http://ihned.cz/1-10070850-18242250-001000_d-2f)

Topolánek jede za Blairem, toho láká do Prahy i ČSSD

Ačkoliv hvězda britského premiéra na domácí scéně pohasíná, v české předvolební kampani patří společné fotografie s Tonym Blairem k nejžádanějšímu zboží. A nejen na levici: 27. dubna se s labouristou Blairem po mnoha měsících příprav a vyjednávání přímo v londýnské Downing Street číslo deset sejde předseda pravicové ODS Mirek Topolánek. "To setkání jsme plánovali již delší dobu, bohužel při nedávné krátké návštěvě pana premiéra Blaira v Praze se nenašel čas," říká Topolánek. Přirozeným partnerem ODS v Británii jsou tamní konzervativci, s nimiž Topolánkova strana hodně spolupracuje například i v Evropském parlamentu. V Praze se nedávno ukázal i nový lídr toryů David Cameron. (http://ihned.cz/1-10070930-18236390-002000_d-99)

Převodům bytů do vlastnictví se nesmí bránit

Statisíce lidí, kteří žijí v družstevních bytech, mají po středě jednu jistotu: pokud svůj byt splatí a požádají o bezplatný převod do vlastnictví, družstvo jim musí vyhovět. Potvrdil to Ústavní soud. A zároveň připojil další zásadní výrok o tom, že družstevní byty převedené do osobního vlastnictví není možné - v případě, že družstvo zkrachuje - zahrnout do konkursní podstaty. Majitelé podle ústavních soudců nemohou o své byty přijít. Výrok Ústavního soudu o tom, že družstva nesmějí klást překážky lidem, kteří chtějí družstevní byt získat do svého majetku, je důležitý pro více než půl miliónu domácností, které ještě nemají byt ve vlastnictví. Družstevních bytů je v Česku asi 700 tisíc. (http://ihned.cz/1-10070940-18236380-002100_d-5a)

EVROPSKÁ UNIE

Evropa se bojí znovuoživování nacismu

Parlamentní shromáždění Rady Evropy varovalo před povážlivým vzrůstem nacistické ideologie "po celé Evropě" včetně Česka a vyzvalo 46 svých členských zemí přijmout účinná protiopatření. Koordinovat nezbytné kroky by měla připravovaná mezinárodní konference, shodlo se zasedání parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku. Znepokojující je stále rostoucí veřejné vystavování a užívání nacistických symbolů, popírání nacistických zločinů a znesvěcování hřbitovů vojáků protihitlerovské koalice, praví se v usnesení. Jako příklad dokument uvádí každoroční shromáždění bývalých lotyšských příslušníků jednotek SS v Rize. Znepokojuje ale i šíření nacistických myšlenek moderními způsoby. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18240780-H00000_d-4e)

Nizozemsko svůj pracovní trh nováčkům EU zatím neotevře

Nizozemsko svůj pracovní trh pro pracovníky z nových členských zemí Evropské unie od května neotevře. Holandská vláda sice navrhla otevření trhu pro pracovníky z osmi nových členských zemí od 1.ledna 2007, narazila však na odpor vládních křesťanských demokratů i opoziční Labouristické strany, které žádají dodatečné záruky, že noví pracovníci budou respektovat holandské platové pravidla a tím nebudou představovat nekalou konkurenci pro domácí pracovní sílu. V současnosti mohou pracovníci z nových členských zemí získat pracovní povolení v Nizozemsku pouze v těch sektorech, které trpí nedostatkem domácích pracovníků. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18241180-H00000_d-2f)

Francie: nový zákon o práci pro mladé je připraven

Francouzské Národní shromáždění včera v rekordním čase schválilo zákonnou úpravu nahrazující smlouvy prvního zaměstnání (CPE) pro mladé lidi, které způsobily velkou sociální i politickou krizi. Nová norma půjde nyní do Senátu, kde by mohla být schválena již dnes. Úprava by měla zlepšit situaci mladým lidem, kteří mají největší potíže sehnat práci. Opatření je zaměřeno na ty, kdo mají nízkou kvalifikaci anebo kdo bydlí v problémových oblastech. Stát zvýší podporu podnikatelům, kteří je přijmou do práce a budou pečovat o jejich výcvik. Pro letošní rok na to stát věnuje 150 miliónů eur, tedy asi 4,3 miliardy korun. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18239690-H00000_d-ce)

Prodiho cesta k vládě bude dlouhá

Vyhrát volby bylo pro vůdce levicové opozice Romana Prodiho těžké. Dojít k sestavení vlády se ale zdá být ještě složitější. Přepočítávání nepotvrzených volebních lístků potrvá nejméně do zítřka. Bez kontroly hlasů odmítá šéf pravice premiér Silvio Berlusconi výsledky voleb uznat. Dokonce hlasování označil za zfalšované.Romano Prodi veškerá obvinění odmítl a trvá na tom, že sestaví vládu. Cesta k příští vládě bude ale určitě ještě dlouhá a složitá, shodují se Italové. Kabinet bude mít značně křehký mandát. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18239570-H00000_d-27)

Polští populisté jednají o vstupu do vlády pravice

Poláci přestávají věřit svým politikům, že se chtějí dohodnout na nové funkční vládě. Dosavadní menšinový kabinet konzervativně sociální strany Právo a spravedlnost (PiS) není schopen prosazovat zásadní rozhodnutí. Často se proto hovoří o předčasných volbách, které by si podle včera zveřejněného průzkumu agentury GfK Polonia přálo 44 procent Poláků. Ve středu a včera vrcholila jednání o druhé možnosti: nové koaliční vládě PiS s lidovci a hlavně s levicově populistickou Sebeobranou. Pro tuto variantu by nyní bylo zhruba 25 procent Poláků.
Vstup populistů do vlády by umocnil obavy o další vývoj polské ekonomiky, které plynou z dlouhodobé nestability. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18239620-H00000_d-3c)

SVĚT

Nastal čas na akci proti Íránu, míní Riceová

Ministryně zahraničí Spojených států Condoleeza Riceová ve čtvrtek prohlásila, že "nastal čas na akci proti Íránu", která by zastavila íránské jaderné aktivity. Tento týden v úterý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád slavnostně oznámil veřejnosti, že se Írán připojil ke klubu zemí vlastnících jaderné technologie. Ve městě Natanzu byla totiž úspěšně uvedena do provozu jednotka, která má 164 centrifug na obohacování uranu, a to i přesto, že již minulý měsíc Rada Bezpečnosti OSN vyzvala k ukončení programu. "Až se znovu sejde Rada bezpečnosti (ke konci dubna), bude čas pro zahájení akce," řekla Riceová. "Nesmíme to takhle nechat," zdůraznila. (http://ihned.cz/1-10070870-18240970-003000_d-09)

Teherán slaví první obohacený uran

Íránští školáci mávají státními vlajkami, umělci třímají olověná pouzdra s obohaceným uranem, prezident Ahmadínežád hovoří k národu před plakáty s holubicemi míru. Poselství, které se v uplynulých dvou dnech pokoušel vysílat do světa Teherán, je jednoznačné: jaderný program Íránu už nedokáže nic zastavit. Otázkou zůstává, zda jaderný program Íránu už skutečně nemůže být zastaven. A zda to, co dnes předvádí Teherán, není pouze velkolepou propagandou ve stylu někdejšího Sovětského svazu. Názory na to, kdy bude Írán schopen vyrobit svou první atomovou bombu nebo kdy bude mít alespoň dostatek štěpného materiálu k jejímu sestrojení, se značně liší. Agentura Reuters uvádí, že kaskáda 164 centrifug, které Írán zprovoznil, by byla schopna vyprodukovat štěpný materiál na jednu atomovou hlavici ne dříve než za dvě desetiletí. Ovšem 3000 odstředivek, jež má Teherán v úmyslu umístit v Natanzu ještě letos, poskytne stejné množství vysoce obohaceného uranu do dvanácti měsíců. (http://ihned.cz/1-10030300-18236540-003400_d-b1)

Spojené státy se chystají na pandemii ptačí chřipky

Amerika nervózně očekává, až na ni dojde řada v nepříjemné ruletě s názvem ptačí chřipka. Jisté je jedno. Ani oceány po obou stranách země Spojené státy před nebezpečným virem H5N1 neuchrání. Předpokládá se, že virus nejspíše dorazí přirozenou cestou s tažnými ptáky ze severu kontinentu, přes Sibiř, Aljašku a Kanadu na západní pobřeží USA. Je ale také možné, že ptačí chřipka do USA dorazí v zásilce pašovaného exotického ptactva. Americká administrativa zatím na preventivní opatření uvolnila okolo 30 miliónů dolarů. Stejně jako v zemích, kam už virus dorazil, nedokáže ani v USA nikdo odpovědět na otázku, co bude dál. Zmutuje H5N1 s lidskou chřipkou a vypukne smrtelná pandemie? (http://ihned.cz/1-10030290-18236560-003300_d-ab)

Dle Clintona by USA měly změnit svou zahraniční politiku

Bývalý americký prezident Bill Clinton u příležitosti přebírání ceny Fulbrightova sdružení vyslovil požadavek, aby se Spojené státy nesnažily být pouze největší mocností světa, ale i největším partnerem světa. "Jsou dvě možnosti: usilovat o spolupráci pokaždé, jak jen to bude možné, a postupovat sami, když nebude vyhnutí, nebo jednat sami, kdykoli to bude možné a spolupracovat, jen když nebude jiná alternativa," řekl Clinton. "My věříme v první způsob řešení; byla to i představa senátora Fulbrighta a měl v tom pravdu," dodal. Clinton se ani jednou výslovně nedotkl Iráku a ani nezaútočil na administrativu prezidenta George Bushe. (http://ihned.cz/1-10112090-18239020-003000_d-0b)

Havana pronásleduje disidenty i v zahraničí

Kubánský režim pronásleduje své odpůrce i poté, co odjedou z Kuby. Bývalí disidenti jsou i v exilu v demokratických zemích vystaveni různým nátlakovým akcím a kubánská diplomacie i tajná služba se dostávají do konfliktu s vládami, které oponentům Castrova režimu poskytují azyl. Naposledy se o tom přesvědčil minulý týden Raúl Rivero, disident, spisovatel a novinář, který po propuštění z kubánského vězení už více než rok žije ve Španělsku. Před přednáškou o politických vězních na Kubě na univerzitě v Seville mu skupina dvaceti aktivistů zorganizovaných s pomocí agentů kubánské vlády zabránila vystoupit. (http://ihned.cz/1-10030290-18236570-003300_d-f8)

V Nepálu zatčeno 70 demonstrujících právníků

Nepálská policie ve čtvrtek v metropoli Káthmándú poměrně razantně zasáhla proti skupině asi pětiset právníků, kteří se přidali k protestům proti vládě krále Gjanédry. Ozbrojené jednotky přitom použily slzný plyn, obušky a palbu gumových projektilů. Sedmdesát právníků bezpečnostní síly zadržely, další desítky utrpěly zranění. Místní pobočka Červeného kříže sdělila, že jen v Káthmándú již ošetřila přes 650 osob. Demonstrace a generální stávka, k nimž vyzvalo minulý týden sedm opozičních stran, pokračují v Nepálu již osmým dnem. (http://ihned.cz/1-10112090-18240560-003000_d-5a

HERNÍ BYZNYS

Z herní firmy do vězení

Bývalý představitel společnosti Gizmondo, Stefan Eriksson, byl zatčen ve svém domě pro podezření z několika trestných činů. Předpokládá se, že bude obviněn i z nelegálního dovozu trojice sportovních vozů a podvodu při jejich získání. Společnost Gizmondo, známá především hrou Ghost, je již nějakou dobu ve finanční tísni. Evropská pobočka dokonce ohlásila bankrot, zatímco americká část společnosti ještě nějak funguje. Eriksson odstoupil loni z vedení společnosti poté, co byly odhaleny přinejmenším zvláštní finanční výsledky společnosti. Poté se vyboural se svým Ferrari Enzo v ceně kolem milionu dolarů, jedním ze tří vozidel, které byly do Ameriky nelegálně dovezeny. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=113659)

Microsoft koupil Lionhead

Společnost Microsoft oznámila, že koupila vývojářské studio Lionhead. Finanční stránka věci nebyla zveřejněna, stejně tak Microsoft neprohlásil, na jakých projektech bude Lionhead pracovat. Ale dá se předpokládat, že na E3 se nějakých prohlášení dočkáme. Lionhead mají na svědomí hry jako The Movies či Black & White a s Microsoftem spolupracovali na hře Fable. "Tato akvizice dává Lionheadu stabilitu a možnost se soustředit na tvorbu dalších skvělých titulů příští generace," říká Molyneux a pokračuje: "Připojujeme se k jednomu z nejneuvěřitelnějších studií v průmyslu, složeného z talentů, jenž doopravdy posunou hry příští generace na vyšší úroveň." Samozřejmě došlo i na vzájemné poplácávání po ramennou ze strany Microsoftu, kdy vyzdvihli Petera Molyneuxe jako jednoho z pravých vizionářů herního průmyslu. (http://www.doupe.cz/h/Special/AR.asp?ARI=113659)

Půjde cena PS2 dolů?

Podle mnohých analytiků Sony na konci dubna oznámí zlevnění jejich současné konzole PS2. Nová cena má být 129 dolarů (asi 3100 korun). Důvodem se má stát větší zaměření na propagování PS3 na letošním E3. Colin Sebastian, analytik ze společnosti Lazard Capital Markets, prohlásil: "Podle našeho názoru, snižování cen hardwaru má význam nejen pro udržování poptávky na konci životního cyklu konzole, ale též pro nabídnutí současného přístroje zákazníkům orientujícím se na nízkou cenu." Sony snižovala cenu nedávno, jejich handheld PSP klesl ze 249 na 199 dolarů. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113684)

Hledají se herní testeři

Herní server Onlinegames.cz nám podal zprávu, že se chystá druhá várka herních testerů. První skupina byla velmi úspěšná, takže se uvažuje o vysokém finančním ohodnocení. nabídce jsou dvě pozice. Jedna z nich obnáší přibližně šestitýdenní práci v Německu (Kolín nad Rýnem) s placenými dietami na pozici herního testera. Vyžadovaná je komunikační znalost angličtiny a bezchybná čeština. Strukturovaný životopis v obou jazycích je možno poslat šéfredaktorovi Onlinegames.cz. To stejné platí i pro možnost pomocných prací v nahrávacím studiu v Praze, kde ovšem není znalost angličtiny nutná, takže odpadá i životopis a namísto něj je požadována pouze vaše krátká charakteristika. Pokud máte plány proniknout do herní branže, může toto být zajímavá brigáda. Podrobnosti naleznete na stránkách Onlinegames.cz. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113666)

Léto bude ve znamení Metal Gear

Společnost CD Projekt oznámila trojici titulů série Metal Gear na pro letošní léto. Můžete si vybrat mezi levnější verzí Metal Gear Solid 3, druhým dílem Metal Gear Ac!d a rozšířeným Metal Gear Solid 3: Subsistence. Ještě v tomto týdnu má přijít na pulty obchodů Metal Gear Solid 3: Platinum, lákající vás nejen cenou 1099,- Kč, ale i exkluzivním DVD Metal Gear Saga Vol.1. Fanouškům série přinese třeba trailer na následující díl, nebo rozhovor s Hideo Kojimou. Pro majitele handheldu PSP je zde zase pokračování série Metal Gear Ac!d, kde narazíte na nové karetní kombinace, umožňující použití dalších strategií. Dočkáte se jej už v květnu. Ale kdo si počká do půlky léta, dočká se rozšířeného třetího dílu Metal Gear Solid s označením Subsistence pro PS2. (http://www.doupe.cz/h/Aktuality/AR.asp?ARI=113677)

SPORT

Hokejisté Sparty podruhé vyhráli ztracený zápas

Hokejistům pražské Sparty se podruhé ve finále play off extraligy podařilo otočit téměř ztracený zápas. Porazili doma Slavii 2:1 v prodloužení, i když ještě pár minut před koncem prohrávali a v sérii znovu získali vedení, tentokrát 2:1. Oba týmy proti sobě znovu nastoupí v pátek. Přitom Sparta před rekordní návštěvou sezony 14.171 diváků začala svižně a Netík s Dragounem měli slibné šance k tomu, aby otevřeli skóre. Jenže Franěk měl svůj den. A tak jako první vstřelila gól i ve třetím zápase finálové série Slavia. (http://ihned.cz/1-20107285-18245480-004000_d-b3)

Thornton se čtyřmi asistencemi přiblížil Jágrovi

Joe Thornton, pronásledovatel Jaromíra Jágra v tabulce produktivity NHL, zaznamenal ve středečním utkání San Jose na ledě Vancouveru čtyři asistence a od hvězdy New Yorku Rangers ho momentálně dělí jen dva kanadské body. Jediný gól Sharks, na kterém se kanadský centr nepodílel, vstřelil český útočník Milan Michálek. San Jose vyhrálo 5:4 v prodloužení, které rozhodl Němec Christian Ehrhoff, a přiřadilo se k jistým účastníkům play off. Vancouver před domácími fanoušky brzy vedl o dva góly, v závěru o jeden. Canucks ale nedokázali ubránit obra v sestavě soupeře Joea Thorntona, který připravil všechny branky znamenající snížení nebo vyrovnání a nakonec i rozhodující trefu německému spoluhráči pouhých 34 sekund po zahájení prodloužení. (http://ihned.cz/1-20107285-22928895-004000_d-10)

Brněnské basketbalistky si jdou pro 11. titul

Jednoznačnými favoritkami na domácí titul v lize basketbalistek jsou před finále brněnské obhájkyně prvenství. Série na tři vítězná utkání proti USK Praha začne v sobotu v 17:40 v hale Rosnička v Brně. Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno sbírají tituly pravidelně od roku 1996, letošní by měl už pořadové číslo jedenáct. Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského chtějí titul získat v nejmenším počtu tří utkání. Druhý zápas je na programu v úterý 18. dubna v Praze a třetí v pondělí 24. dubna opět v Brně. K sebevědomí opravňuje brněnské basketbalistky nejen nedávné vítězství v Evropské lize, ale také jejich bilance v nejvyšší domácí soutěži, kde už ve 237 zápasech za sebou neprohrály. (http://ihned.cz/1-20107285-22929015-004000_d-fc)

Konečný s Krajem z Magdeburgu do Prahy

Přední čeští profesionální boxeři Lukáš Konečný a Rudolf Kraj se o víkendu představí v ringu v německém Magdeburgu. V rámci tamního galevečera se utkají s Lotyšem Sandrisem Tomsonem respektive s Mirceou Telecanem z Rumunska. Pro oba budou zápasy především přípravou na vystoupení v pražské Sazka Areně, které je čeká 9. května. V Německu se představí i další dva čeští boxeři - Michal Bilak a Vladimír Fecko. Konečný i Kraj měli původně boxovat s jinými soupeři, v tomto týdnu ale došlo ke změně. Kraj tak bude hájit svou neporazitelnost proti Telecanovi, Konečný nastoupí proti Tomsonovi. (http://ihned.cz/1-10107050-22929195-004000_d-52)

Poslední vstupenky na MS v hokeji 2006

Společnost TICKETSTREAM nabízí poslední vstupenky na zápasy českého týmu na MS v hokeji 2006, které se koná od 5. do 21.5.2006 v hlavním městě Lotyška, Rize. V základní skupině sehraje náš tým tyto zápasy: 5.5. LOTYŠSKO - ČESKO, 7.5. ČESKO - SLOVINSKO, 9.5. ČESKO - FINSKO. Na tato utkání zbývá několik posledních vstupenek,většinou v I. a II. kategorii. V prodeji jsou také poslední vstupenky na čtvrtfinále, semifnále a finále, stejně jako zápasy kvalifikační části. Přesné počty vstupenek v jednotlivých kategoriích se dozvíte na www.ticketstream.cz . (http://ihned.cz/1-20107285-22929245-004000_d-0f)

Postoupily Sparta a Baník

Celky z první ligy potvrdily roli favoritů ve čtvrtfinále poháru ČMFS. Za Spartu, která v malém pražském derby hostila Žižkov, se podruhé v sezóně trefil Mauro Lustrinelli. "Lustrinelli dal gól, což je jeho úkol, a výborný výkon podal také gólman Grigar," řekl spokojený Stanislav Griga, trenér Sparty. Ta měla po celý zápas jasnou převahu. Baník vyhrál v Kunovicích 2:0, jeho trenér Pavel Hapal ale nebyl spokojen: "Měli jsme dát víc gólů. Je vidět, že nám chybí pohoda," zlobil se. (http://ihned.cz/1-20107285-18236770-004000_d-98)

POČASÍ

Dnes bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, nad 800m srážky sněhové. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená