FinExpert.e15.cz

Ekomail 13. 4. 2006: Zdražování benzínu nekončí, cena půjde i nad 30 Kč

Unie přijme Rumuny a Bulhary, ale s výhradou * Kauzu CzechTek má v rukou Vesecká * EU loni vyčerpala téměř celý rozpočet * Speciál OSOBNÍ FINANCE
Ekomail 13. 4. 2006: Zdražování benzínu nekončí, cena půjde i nad 30 Kč

ČESKÁ EKONOMIKA

Vláda podnikatelům slibuje až 130 miliard během 6 let

Miliardy na podporu svého podnikání by malí a střední podnikatelé mohli v letech 2007 až 2013 získat z evropských fondů a státního rozpočtu. S podporou počítá koncepce rozvoje malého a středního podnikání na toto období, kterou schválila vláda. Podnikatelé chtějí mít hlavně co nejjednodušší podmínky pro čerpání peněz. V letech 2004 až 2006 by měla celková podpora pro malé a střední podnikatele obnášet zhruba 16 miliard korun. Na roky 2007 až 2009 by podle plánů ministerstva průmyslu a obchodu mělo být na podporu tuzemských podnikatelů k dispozici celkem 39 miliard korun, z nichž má 33,3 miliardy korun pocházet ze strukturálních fondů EU a 5,7 miliardy Kč ze státního rozpočtu. (http://ihned.cz/1-10070670-18234170-001000_d-50)

Klaus se postavil proti zákonu o vyvlastnění

Prezident republiky vetoval zákon o vyvlastnění, neboť podle jeho názoru je zákon v rozporu s Ústavou i Listinou základních práv a svobod. "Zákon vracím především z toho důvodu, že je paušálním vyvlastňovacím zákonem a že formulace v něm obsažené jsou zneužitelné," uvedl Klaus. "Zákon nijak blíže nespecifikuje neurčitý právní pojem "veřejný zájem", který může jako jediný ospravedlnit zásah do Ústavou zaručeného vlastnického práva. Toto specifikovat bylo jediným smyslem jeho vytvoření," dodal. Předložený zákon nesplňuje listinou kladené požadavky, napsal prezident předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi ve svém zdůvodnění. Důvodem veta je podle Klause i to, že zatímco až dosud je možné na základě stavebního zákona vyvlastňovat pozemky za účelem veřejných staveb, podle nového zákona by bylo možné vyvlastňovat i za účelem soukromé investice. (http://ihned.cz/1-10076550-18234190-001000_d-43)

Běžný účet skončil přebytkem

Běžný účet platební bilance skončil v únoru v přebytku dvě miliardy Kč. Důvodem bylo především kladné saldo obchodní bilance a bilance služeb, které činilo 7,1 miliardy Kč. Výsledky oznámila Česká národní banka. Saldo odlivu přímých investic bylo 3,9 miliardy Kč, z toho saldo předpokládané výše reinvestovaného zisku činilo zhruba 6,2 miliardy Kč. Příliv kapitálu na finančním účtu činil 16 miliard Kč. Odliv portfoliových investic ve výši 2,1 miliardy Kč byl ovlivněn mimo jiné nákupem zahraničních dluhopisů českými subjekty. Saldo ostatních investic bylo aktivní ve výši 25,7 miliardy Kč. Hlavním důvodem je růst krátkodobých pasiv u měnově finančních institucí a u ČNB. Zvýšení devizových rezerv ČNB po vyloučení kurzových rozdílů činilo 4,6 miliardy Kč. (http://ihned.cz/1-10070860-18229810-001100_d-c9)

Stát slíbí živnostníkům hlavně dotace

Plány vlády, jak pomoci podnikání, a představy samotných podnikatelů se v tom hlavním liší.
Podnikatelé by od státu chtěli, aby jim zajistil stejné podmínky, jaké mají firmy přicházející ze zahraničí. Vláda jim však ve strategii, kterou vypracovala na příštích sedm let a kterou dnes projedná, slibuje především peníze. Vláda slibuje nižší a jednodušší daně, možnost odepsat z nich vzdělávání zaměstnanců, dotace na založení firmy a další podporu, která umožní lépe získat úvěry. Strategie pro podnikatele na příštích sedm let je postavena především na dotacích.
"Během následujících šesti let počítáme s celkovou podporou podniků do 250 zaměstnanců ve výši 130 miliard korun," říká ministr průmyslu Milan Urban. Drtivá většina peněz však poplyne z fondů Evropské unie. Díky tomu naopak stát svou podporu sníží. (http://ihned.cz/1-10070860-18226710-001100_d-1b)

Zdražování benzínu nekončí, cena půjde i nad 30 Kč

Zdražování benzínu před letní motoristickou sezonou začíná rok od roku dříve. Motoristé si už nyní musí při nákupu nejprodávanějšího benzínu Natural 95 připravit více než třicet korun za litr. A to je právě hranice obvykle překonávaná až počátkem hlavní sezóny. Více než třicet korun museli řidiči platit naposledy loni v listopadu, kdy se o zdražení postarala krize vyvolaná hurikánem Katrina ve Spojených státech. Teď se jí kvůli rostoucím cenám ropy a zvýšené poptávce pomalu blíží dokonce i republikový průměr. Zdražování bude přitom pokračovat. Napovídají tomu i v úterý nastavené velkoobchodní ceny distributorů. Pumpaři budou v příštích dnech nakupovat Natural 95 za cenu mírně převyšující 28 korun. Tedy zhruba o 40 haléřů více než minulý týden.(http://ihned.cz/1-10070860-18226660-001100_d-28)

Výši náhrady pro majitele domů určí až obecné soudy

Až obecné soudy v příštích měsících určí, kolik peněz mohou majitelé domů dostat od státu prostřednictvím žalob kvůli ušlému zisku z regulovaného nájemného, řekl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil. Ústavní soud sice v úterý upozornil, že stát je za jejich škody odpovědný, ale další postup neupřesnil. Není například jasné, za jaké období a v jaké výši se budou majitelé domů moci domáhat svých peněz. Soudy v podstatě musejí dovodit ze stávajících zákonů řešení pro situaci, kterou kvůli nečinnosti Poslanecké sněmovny právní norma neupravuje. Budou to soudy, které již tento problém řeší, například Obvodní soud pro Prahu 7. Musí se přitom řídit názorem Ústavního soudu. Ani první rozhodnutí některého z obecných soudů však nemusí být definitivní a návodné, může se změnit při odvoláních a dalším řízení před vyššími soudy. Vždy také bude záležet na okolnostech konkrétního případu. I přes přetrvávající nejistotu ohledně přesné aplikace názoru Ústavního soudu jde pro českou justici o klíčové rozhodnutí. (http://ihned.cz/1-10070850-18232610-001100_d-32)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Eurotunnelu hrozí zavření

Společnost Eurotunnel provozující přepravu pod kanálem La Manche na základě výsledků za minulý rok varovala, že v příštím roce nemá jistou existenci. Podnik usiluje o další jednání s věřiteli o svých objemných dluzích. Výsledky za minulý rok zveřejnil pouze předběžné a oznámil, že posunul termín, kdy představí konečná loňská čísla. Podnik z loňských výsledků odkryl, že mu marže provozního zisku stoupla o čtyři procenta a provozní zisk dosáhl 153 milionů liber, tedy 220 milionů eur. Čistou ztrátu za minulý rok odhaduje Gounon na 300 milionů eur. Předloni činila čistá ztráta Eurotunnelu 836 milionů eur. Eurotunnel vznikl v roce 1987 a jeho potíže plynou z obrovských nákladů na vyhloubení tunelu mezi Británií a Francií. Podniku tím vznikly dluhy přesahující šest miliard liber a rychle vyšlo najevo, že společnosti využívající tunel nejsou schopny vydělat dost peněz na to, aby se dluh splatil. (http://ihned.cz/1-10076470-18233030-001200_d-44)

EU loni vyčerpala téměř celý rozpočet

Evropská unie spotřebovala loni 99 procent svého rozpočtu. Podle Evropské komise zůstane nevyužito pouze 1,077 miliardy eur. Zástupci EK považují tento výsledek za výborný a svědčí to podle nich o tom, že při dobré správě prostředků je lze využít skoro beze zbytku. Podle mluvčího EK Roberta Soltyka tak nemůže obstát argument, že EU nepotřebuje více peněz, protože je stejně nedovede vstřebat. Vedle zmíněného zbytku zaznamenala EU loni dodatečné příjmy 1,292 miliardy eur. Celkově činil rozpočtový přebytek 2,410 miliardy (při započítání rozdílu způsobeného směnným kurzem eura), které budou převedeny do letošního rozpočtu. Členské státy zaplatí o to menší příspěvky za rok 2006 - tato "sleva" pro Českou republiku činí 22 milionů eur (šest miliard korun), pro Slovensko devět milionů a pro Německo 496 milionů eur. ČR loni odvedla do rozpočtu EU málo přes miliardu eur a letos má platit přibližně stejně. (http://ihned.cz/1-10076470-18232490-001200_d-20)

EK: Nedostatek konkurence zvyšuje poplatky za platební karty

Na trhu platebních karet v Evropské unii chybí konkurence, za což obchodníci a spotřebitelé platí přemrštěnými poplatky. Ty se navíc mezi jednotlivými státy unie několikanásobně liší. Tento první závěr ze šetření bankovního sektoru včera oznámila Evropská komise. "Obchodníci v České republice, Maďarsku a Portugalsku musí v průměru odvádět na poplatcích za přijetí karet MasterCard/Visa mezi 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí. To je třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii," uvádí se v předběžné zprávě EK. Tyto poplatky maloobchodníků pak zvyšují až o 2,5 procenta ceny, které platí spotřebitel. Ročně se v EU uskuteční 23 miliard plateb kartou a celková suma z těchto transakcí představuje 1,35 bilionu eur. Ale podle EK tento prostor dosud zůstává roztříštěn na 25 národních trhů, kam silné banky odmítají vpustit nové hráče. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18233000-H00000_d-85)

O část Arceloru usiluje ruský oligarcha

Lucemburskému ocelářskému koncernu Arcelor svitla nová naděje, že by mohl zabránit nebo přinejmenším ztížit převzetí ze strany indického konkurenta Mittal Steel. Zájem o jeho akcie totiž projevil ruský oligarcha Vladimir Lisin, který je většinovým vlastníkem a šéfem dozorčí rady čtvrté největší ruské ocelářské společnosti Novolipetsk. Lisin je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes se jměním 10,7 miliardy dolarů 60. nejbohatší člověk světa a třetí nejbohatší Rus.
Lisin o Arceloru dokonce již jednal s lucemburským ministrem hospodářství Jeannotem Kreckéem. Ten setkání potvrdil, nechtěl však říci žádné detaily. (http://ihned.cz/1-10076490-22927295-001200_d-52)

Prezident Světové banky hodlá bojovat s korupcí

Prezident Světové banky Paul Wolfowitz představil na své cestě po východní Asii strategii banky proti korupci. Korupční chování je v současnosti hlavní zábranou rozvoje chudých zemí a banka se hodlá zasadit o jeho potlačení. Banka bude v zemích s nejvážnějšími problémy s korupcí investovat do odborného zvládání tohoto jevu a do oblastí jako právo, reforma správy, média a svoboda informací. Banka dále změní způsoby navrhování a schvalování rozvojových projektů a zavede nový systém, který sníží riziko korupce v jejích projektech. Třetí oblastí antikorupčního programu bude rozšíření spolupráce se skupinami, které mají zájem na zlepšení transparentnosti veřejných financí a se soukromým sektorem. Právě ten ztrácí jako celek rozbujelou korupcí nejvíce. (http://ihned.cz/1-10112070-18228590-001000_pd-45)

Enron: Skilling viní noviny. Dojme porotu?

Jeffrey Skilling, bývalý šéf americké společnosti Enron, prohlásil před soudem v texaském Houstonu, že se necítí vinný a trestně odpovědný za krach tohoto kdysi mohutného energetického obra. Skilling je spolu s dalším bývalým šéfem Enronu Kennethem Layem obžalován z četných podvodů a zločinného spolčení, které vedly k bankrotu koncernu a způsobily investorům a zaměstnancům škody přesahující 31,8 miliardy dolarů. Někdejší vrcholový manažer se tento týden odhodlal k riskantnímu kroku, když sám usedl na svědeckou lavici, aby vyvrátil tvrzení svých bývalých podřízených, že souhlasil s falšováním účetních knih Enronu a klamal investory. Dosud měl Skilling snadnou úlohu, protože jej podle připraveného scénáře vyslýchal jen jeho obhájce. Přesto však, jak napsal list Washington Post, byl obžalovaný velmi nervózní. Od včerejška však už při křížovém výslechu vzdorje palbě dotěrných otázek žalobců. Skilling označil okolnosti provázející soudní procesy s ním i jeho někdejšími podřízenými manažery za "hon na čarodějnice". A dokonce řekl, že většina svědků, kteří proti němu zatím vypovídali, byla pod silným tlakem vyšetřovatelů. (http://ihned.cz/1-10076480-18229190-001300_d-a6)

OSOBNÍ FINANCE

Jsou bankovní povodňové půjčky výhodné?

Banky poměrně chytře využily povodní k nabídce svých produktů. Pokud postižený nedisonuje vlastními prostředky, půjčka mu může pomoci překlenout období, než dostane peníze od pojišťovny, anebo doplní pojistné plnění. Některé nabídky však nejsou jen pro postižené. Rozhodně se neuváženě do pořizování jakékoliv půjčky nehrňte. Každá půjčka se musí splácet a banky si umí dodržování splátkového režimu dobře pohlídat. Pojištění by měli nejprve počkat na vyjádření pojišťovny, je totiž velmi pravděpodobné, že pojišťovna poskytne zálohu, za kterou už lze pořídit základní opravy, resp. vybavení. Až pokud by pojistné plnění nestačilo, má smysl o půjčce uvažovat. Pokud na obnovu spěcháte, lze na půjčku přistoupit za předpokladu, že část půjčky (ideálně celá) se pojistným plněním následně splatí. Všechny jmenované banky nabízejí možnost úvěr kdykoliv předčasně splatit, příp. jen částečně, a to bez poplatku. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=5489)

Stát bude platit miliardy za nízké nájemné

Ústavní soud včera svým nálezem vyhověl ústavní stížnosti pana Jiřího Pleskače, jenž se domáhá doplacení 58 000 Kč jako rozdílu regulovaného a tržního nájemného v bytě, který vlastní a pronajímá. Obdobně rozhodl v podobném případě již před několika dny, a tentokrát navíc nález Ústavního soudu obsahuje velmi důležitou pasáž, která jasně určuje stát jako viníka této protiústavní situace a subjekt, který ponese její následky. Laxnost politických stran, které ani po 16 letech nedokázaly změnit současnou situaci tak bude české daňové poplatníky stát mnoho miliard korun. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=5528)

Stát vyplatí 15 miliard na podpoře stavebního spoření

Státní podporu v celkové hodnotě 15 miliard korun pošle stát stavebním spořitelnám. Podle zákona musí spořitelny tuto podporu připsat na účet ještě téhož dne, případně během dne následujícího, tedy do 19. dubna. Nemělo by se tak stávat, aby si spořitelny peníze ponechávaly delší dobu „bokem“ a měly z nich vlastní užitek; dřéve totiž činila lhůta na připsání podpory rovný měsíc. Dodatečná podpora bude poslána na podzim, kdy stát pošle peníze těm, jejich smlouva skončí v letošním roce. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=5498)

Daně loni rodinám klesly, svobodným se zvýšily

Podle zprávy Ministerstva financí ČR se čistá pozice u osamělého zaměstnance s příjmem na úrovni 100 % průměrné mzdy je od roku 2000 v podstatě stabilizována - daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a celkové pojistné mínus obdržené dávky v tomto případě činí z celkových mzdových nákladů v roce 2005 43,8 %. U osamělého zaměstnance s příjmem na 67 % průměrné mzdy je od roku 2000 pozice rovněž v podstatě stabilní - daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a celkové pojistné mínus obdržené dávky v tomto případě činí z celkových mzdových nákladů v roce 2005 42,1 %. V roce 2006 v důsledku změny sazby DPFO a rozšíření nejnižšího pásma dojde ke zlepšení ukazatele (o 2,6 procentního bodu). Na druhou stranu budou reformy dávkových systémů, které postupně probíhají, působit pro některé případy na zvýšení tohoto ukazatele. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=5518)

Praha je rájem investorů v nemovitostech

Praha je společně s ostatními středoevropskými metropolemi vysoce hodnocena investory, kteří se zajímají o nemovitosti. Ti jsou přesvědčeni, že letos dosáhnou v tomto odvětví dobrých výnosů. A studie PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institut to jen potvrzuje. Podle závěrů studie, jež byla provedena mezi 250 předními osobnostmi působícími v oboru, jsou vyhlídky na investování jak do nemovitostí, tak majetku v roce 2006 příznivé, a to především v důsledku přebytku kapitálu, který i nadále působí na trhy pozitivně. Taktéž bylo zjištěno, že Paříž zůstává z hlediska celkových investičních výnosů nejjistějším realitním trhem z 27 sledovaných měst. Zájem o Paříž však zvýšil ceny a snížil výnosy, takže někteří investoři se ohlížejí po možnostech investování i v některých dalších francouzských městech, například v Lyonu. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=5493)

Východoevropské tituly mají i nadále silný růstový potenciál

Akcie z regionu střední a východní Evropy jsou stále atraktivní. Riziko ovšem představují společnosti z oblasti těžby ropy, surovin a nerostných zdrojů. To byly hlavní myšlenky Güntera Faschanga ze společnosti Vontobel Asset Management na přednášce, která zazněla na vídeňském Fonds Kongressu. Středoevropský a východoevropský trh je v posledních třech letech pro investory „zlatým dolem“. Všechny ale nyní zajímá, jestli tento segment trhu svůj potenciál již vyčerpal a je nutné jej rychle opustit nebo je možné na trhu dále setrvat a očekávat pokračující nadprůměrnou výkonnost. I když se jeví východoevropský trh i nadále jako velmi atraktivní, upozorňuje Vontobel na jednu důležitou skutečnost. Výkonnost východoevropských trhů je velice silně závislá na vývoji cen komodit, především pak ropy. Jestliže jde cena ropy vzhůru, daří se i akciovým trhům evropských rozvíjejících se zemí. (http://www.finexpert.cz/Magazin/AR.asp?ARI=5516)

Kartou Visa Electron od České spořitelny už zaplatíte na internetu

Potichu umožnila Česká spořitelna držitelům platebních karet Visa Electron platby na internetu a zároveň i platby bez přítomnosti karty, tzv. MO/TO transakce (Mail Order, Telephone Order).  Není tak již problém zaplatit dopředu rezervaci hotelu na dálku, objednat auto z půjčovny přes internet anebo platit cokoliv na internetu. Podrobnosti najdete na stránkách České spořitelny. Služba je dostupná pro držitele kreditní i debetní karty Visa Electron a maximální limit pro transakce, který lze nastavit, je 40 000 Kč během 5 dnů. Limit si však můžete pro tyto transakce i snížit. Podobnou službu nabízí od října 2005 i Československá obchodní banka včetně Poštovní spořitelny. (http://www.finexpert.cz/Kratkezpravy/AR.asp?ARI=5495)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 12. 4. 2006:

EUR - 28,565

USD - 23,558

GBP - 41,302

ČESKÁ POLITIKA

Vláda prosazuje do VZP místo Musílkové Horáka

Kandidátem vlády na generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny se stal šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí Pavel Horák. Návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha schválil kabinet. Definitivně o nástupci odvolané Jiřiny Musílkové rozhodne sněmovna. "Jde o velmi úspěšného manažera, který dokázal zastavit každoroční finanční propad nemocnice, dokonce ho obrátit tak, že v posledních letech se celkový dluh nemocnice začal umenšovat," řekl Rath ke svému výběru novinářům. Vzhledem k tomu, že jde o vládní návrh, očekává ministr hladký průběh jeho schvalování ve sněmovně. Horák má podle Ratha všechny předpoklady pro svěřenou funkci, má nejvyšší manažerské vzdělání, zkušenosti s vedením velkých zdravotnických zařízení i hmatatelné výsledky. (http://ihned.cz/1-10070930-18231590-002000_d-88)

Kauzu CzechTek má v rukou Vesecká

Už jenom na nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké záleží, zda budou postaveni před soud čtyři policisté, kteří loni v létě pomáhali rozhánět ilegální technoparty CzechTek na Tachovsku.
Způsob, jakým zakročili, viděly v televizi díky amatérskému záběru milióny diváků: mladý muž leží bezbranně na zemi a čtyři policisté do něho kopou a bijí ho obuškem. Ani po osmi měsících se tito čtyři policisté z Chebu nemusejí bát trestu. Inspekce Ministerstva vnitra, která případ vyšetřovala, totiž už podruhé došla k závěru, že policisté při zásahu neporušili zákon. Renáta Vesecká, která případ sleduje na pokyn Ministerstva spravedlnosti, si chce nyní vyžádat stanovisko od státního zastupitelství v Plzni, jež mělo nad vyšetřováním dozor. Poté rozhodne, jestli nechá případ uzavřít, nebo ho znovu vrátí inspekci. Pravděpodobné ale je, že proti vyšetřování podá stížnost zraněný technař, jenž vystupuje pod jménem Jan P. Deníku Právo to potvrdila jeho zmocněnkyně. (http://ihned.cz/1-10070940-18226730-002100_d-ef)

Slib ČSSD: Přidat mladým, rodičům i důchodcům

ČSSD hodlá v příštím volebním období prosadit, aby rodičovský příspěvek vzrostl až na částku 10.000 korun, přídavky na děti dosáhly částky 1500 korun a porodné za třetí dítě bylo 120.000 korun. Seniorům slibuje, že důchody vzrostou o čtvrtinu, mladým zase výhodné novomanželské půjčky do výše 300.000 korun či státní dotace pro startovací byty. Nejsilnější vládní strana tvrdí, že na splnění těchto předvolebních slibů bude mít státní pokladna dostatek peněz, a to kvůli očekávanému dobrému vývoji české ekonomiky. Premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek dnes novinářům v Lidovém domě řekl, že hospodářství by každoročně mělo růst alespoň o pět procent, což přinese státu každoročně 60 miliard, mimo jiné i na prorodinná opatření. Návrhy ČSSD na podporu rodin mají v roce 2010, tedy na konci volebního období, stát 15 miliard korun, dodal. (http://ihned.cz/1-10070920-18234220-002000_d-c2)

Evropští demokraté demonstrovali před vládou proti diskriminaci

Kolem 40 příznivců SNK - Evropských demokratů dnes demonstrovalo před úřadem vlády kvůli tomu, že ministerstvo financí rozhodlo straně nevyplatit dvanáctimilionový příspěvek za výsledky voleb do pražského zastupitelstva. Místopředseda strany Jan Kasl to považuje za politickou diskriminaci před nadcházejícími volbami. "Peníze by nám zásadně chyběly, jsou půlkou rozpočtu," řekl. Příspěvek se týká 15 zastupitelů. Strana hodlá podat rozklad na ministerstvo financí a stížnost k Ústavnímu soudu i Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ústavní soud již v lednu ministerstvu zakázal rozhodnutí o příspěvku protahovat, podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale nedal přesný návod, jak by měl úřad postupovat, odkázal jej pouze na správní řád. (http://ihned.cz/1-10070930-18230550-002000_d-b5)

Transparency International: Boj proti korupci je předvolební marketing

Korupce patří k nejpalčivějším problémům české společnosti a je třeba s ní bojovat všemi dostupnými prostředky. Na tomto postoji se shodnou všechny strany, které po volbách zřejmě vyšlou své zástupce do poslanecké sněmovny. Shoda však rychle mizí, padne-li otázka, co je příčinou korupce a jak s ní bojovat. Pravicové strany považují za hlavní zlo regulaci a zásahy státu do života společnosti. Strany opačného zaměření pak chtějí naopak zpřísňovat existující zákony a případně budovat další nástroje k boji proti korupci. Za populistické pak šéfka protikorupční organizace označila opatření, která se orientují do minulosti a kladou větší důraz na represi než na prevenci. Takové lze nalézt především v programech ČSSD a KSČM. Sociální demokraté například navrhují zpřísnění trestů za korupci, vznik kontrolního parlamentního výboru pro boj s korupcí nebo speciální vládní rady. Komunisté pak navíc požadují revizi privatizace a restituce nebo zvýšení trestů za korupci. (http://ihned.cz/1-10070930-18230860-002000_d-74)

Babyboxy by neměly být standardem, míní Klaus

Utajované porody nebo babyboxy, kam mohou matky v nouzi odkládat zcela anonymně děti, by se neměly stát rozšířenou formou řešení problému těhotných žen v krizi. Varoval před tím prezident Václav Klaus při návštěvě Krajského dětského domova pro děti do tří let v Aši na Chebsku. Připustil ale, že v některých výjimečných případech může jít o přijatelné řešení. K utajovaným porodům, jejichž průkopníkem byl právě ašský domov a které umožňují ženám porodit dítě pod dohledem lékařů, má Klaus podle svých slov nejednoznačný postoj. Obává se, aby nepispívaly k méně zodpovědnému chování. (http://ihned.cz/1-10070930-18232390-002000_d-c9)

Fotografie z Temelína dokazují, že reaktoru rezne víko

Jihočeské ekologické organizace se ohradily proti provozu Jaderné elektrárny Temelín. Ekologové zveřejnili sérii fotografií z interních zdrojů elektrárny, které zachycují rezivějící víko reaktoru druhého bloku po úniku kyseliny borité loni v květnu. Novinářům to oznámili na středeční tiskové konferenci v Českých Budějovicích. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář připustil, že alespoň jeden ze snímků je autentický. Odmítl, že by problém nějak ohrozil bezpečnost zařízení. "Nemá to absolutně žádný dopad na jadernou bezpečnost," zdůraznil v reakci na prohlášení ekologů mluvčí elektrárny. Podle něj se o skutečném stavu lze přesvědčit v červenci, kdy bude blok odstaven pro pravidelnou výměnu čtvrtiny paliva. (http://ihned.cz/1-10070910-18231380-002000_d-56)

EVROPSKÁ UNIE

Ministři EU apelují na rozšíření rozvojové pomoci

Rada EU pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy se dohodla na potřebě rychlejší a rozsáhlejší rozvojové pomoci. Evropská unie je největším dárcem pro země třetího světa, v současnosti pokrývá 55 procent celosvětové rozvojové pomoci. Od roku 2010 dojde k nárůstu a EU se na ní bude podílet téměř dvěma třetinami. V letech 2008 - 2013 poskytne unie na tyto účely téměř 23 miliard eur. Zástupci evropské pětadvacítky rovněž ocenili, že řada členských zemí dodržela svoje závazky v této oblasti, a vyzvala ostatní státy, aby učinily to samé. Apelovala taktéž na jiné dárce, aby se vyšší mírou zapojili do získávání prostředků pro splnění rozvojových cílů a podporu dalších rozvojových projektů, zejména v Africe. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18230940-H00000_d-cb)

Unie by měla řešit jiné problémy než záchranu euroústavy, tvrdí Barroso

Předseda evropské komise José Barroso během své návštěvy Slovenska odmítl tzv. nekonečné návrhy, které mají přispět k oživení evropské ústavní smlouvy. "Je předčasné se dohodnou s institucemi, když neexistuje žádná dohoda, kam by měla unie v budoucnu směřovat", uvedl Barroso. Podle něj by evropští politici měli provádět takovou politiku, aby lidé mohli vidět výhody Evropské unie. Mezi tyto mocenské nástroje řadí například společnou energetickou politiku nebo posílení vnitřního trhu. Evropská ústava byla na evropské úrovni položena k ledu po loňských neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemsku. Od té doby neustále ve větší či menší míře zaznívají návrhy, jak celý problém s dokumentem vyřešit. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18231430-H00000_d-82)

Unie přijme Rumuny a Bulhary, ale s výhradou

Rumunsko a Bulharsko vstoupí příští rok do Evropské unie, ale nemusejí být hned od začátku plnoprávnými členy. Tvrdí to bruselští analytici, podle nichž nedostatky v soudnictví a boji s organizovaným zločinem zřejmě přinutí EU uvalit na obě země ochranná opatření. Ta mohou mít dopad i na volný pohyb osob z obou zemí. Unie počítá s tím, že se o obě země rozroste 1. ledna 2007. Pokud ale Rumuni a Bulhaři nebudou připraveni, může se rozšíření odložit až o rok. Rozhodne o tom za pět týdnů eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn v hodnotící zprávě. Oběma nejspíš vystaví v zásadě pozitivní vysvědčení. Rehn minulý týden před poslanci Evropského parlamentu naznačil, že odklad vstupu Rumunska a Bulharska je nepravděpodobný. Unie by k tomu podle něj sáhla "jen v případě skutečně vážných potíží". (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18229140-H00000_d-ef)

Evropská sonda je u Venuše

Atmosféru Venuše, tvořenou z 97 procent oxidem uhličitým, má zkoumat evropská sonda Venus Express. Ta se v úterý po pětiměsíčním letu dostala na oběžnou dráhu kolem této planety nazvané po římské bohyni krásy, lásky a plodnosti. Letoví kontroloři Evropské vesmírné agentury (ESA) v úterý ráno zažehli hlavní motor 1,3 tuny těžké sondy, aby snížili její rychlost a umožnili její zachycení v gravitačním poli Venuše. Venus Express se ještě během devětačtyřicetiminutového manévru dostala za planetu a mimo spojení se Zemí. Po deseti minutách se zase objevila a rádiem sdělila, že se manévr povedl a že je na oběžné dráze. V příštích týdnech se Venus Express postupně dostane na takovou orbitu, z níž bude moci začít s průzkumem. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18229260-H00000_d-48)

Prodi vyhrál, Berlusconi chce přepočítat hlasy

Díky nepatrnému volebnímu náskoku, ale i změně, kterou prosadil jeho soupeř Silvio Berlusconi, se sjednotitel nesourodé italské levice Romano Prodi může pustit do sestavování nové italské vlády.
Prodiho středolevé seskupení Jednota získalo těsnou většinu v obou komorách italského parlamentu. Rozhodlo pouze 0,07 procenta hlasů, tedy pětadvacet tisíc voličů. Ve Sněmovně má Prodi díky komplikovanému systému většinu téměř sedmdesáti hlasů, v Senátu ale jen sedmi křesel. Pět získal díky hlasům Italů volících poprvé ze zahraničí. Byl to poražený Berlusconi, kdo prosadil, aby volili i Italové z ciziny. Tyto hlasy ho stály vítězství. Pravicový blok Silvia Berlusconiho však v úterý upozornil na údajné neregulérní hlasy. Vítězství Prodiho proto odmítal oficiálně uznat. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18229230-H00000_d-62)

Německo chce po Svobodovi objasnit přelety CIA

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda by měl vypovídat před německým parlamentním vyšetřovacím výborem k přeletům letadel americké výzvědné služby (CIA). Podle agentury DPA to žádá poslanec německé opoziční liberální strany (FDP) Max Stadler, který se domnívá, že by měl Svoboda vyjasnit úlohu České republiky kolem přeletů letadel CIA s údajně vězněnými teroristy na palubě přes evropské země. Nedávno zřízený výbor, který se má zabývat působením německé rozvědky během války v Iráku, se bude zabývat i přelety letadel CIA. Jeho první zasedání se odehraje 11. května. (http://ihned.cz/1-10029890-18231460-003000_d-06)

Francouzská vláda postupuje v ústupcích nečekaně rychle

Francouzské Národní shromáždění ve středu schválilo v rekordním čase zákonnou úpravu nahrazující smlouvy prvního zaměstnání (CPE) pro mladé lidi, které způsobily velkou sociální i politickou krizi. Nová norma půjde nyní do Senátu, kde by mohla být schválena už ve čtvrtek. Předpokládá se v ní posílení mechanismů ve prospěch toho, aby se na pracovní trh dostali a udrželi se na něm mladí lidé, kteří mají největší potíže sehnat práci. Opatření je zvlášť zaměřeno na ty, kteří mají nízkou kvalifikaci anebo kteří bydlí v problémových oblastech. Stát zvýší podporu podnikatelům, kteří je přijmou do práce a budou pečovat o jejich výcvik. Pro letošní rok na to státní pokladna věnuje 150 milionů eur, tedy asi 4,3 miliardy korun. (http://ihned.cz/1-10070880-18232670-003000_d-3e)

SVĚT

My jsme Amerika, tvrdí přistěhovalci

Statisíce lidí požadujících americké občanství pro ilegální přistěhovalce zaplnily včera ulice desítek amerických měst od New Yorku po San Diego. Akce, které nesou souhrnný název Kampaň za důstojnost imigrantů, překvapily svou masovostí nejen místní úřady, ale i jejich pořadatele. Protestní akce mají zajistit přistěhovalcům a jejich dětem důstojné zacházení ze strany úřadů i zaměstnavatelů a právo na vzdělání a lékařskou péči. Demonstranti požadují také možnost legalizace pobytu pro ty osoby, které již na americké území pronikly, pracují tam a založily rodiny. Podle neoficiálních odhadů žije v USA asi 12 miliónů ilegálních imigrantů, mezi nimiž je i několik desítek tisíc českých občanů. Drtivou většinu však tvoří Mexičané a obyvatelé dalších latinskoamerických států. (http://ihned.cz/1-10030290-18226860-003300_d-b3)

Írán neposlouchá nikoho, už ani Rusko ne

Írán striktně odmítl ruskou výzvu, aby bylo zastaveno obohacování uranu. Vysoký íránský představitel ve středu oznámil, že jaderný program již zastavit nelze. V noci na středu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád slavnostně oznámil veřejnosti, že se Írán připojil ke klubu zemí vlastnících jaderné technologie. Ve městě Natanzu byla totiž úspěšně uvedena do provozu jednotka, která má 164 centrifug na obohacování uranu. Na oznámení Ahmadínežáda reagovali ihned představitelé USA, Ruska a jiných mocností. Rusové označili zprávu za "krok špatným směrem", Írán přesto zareagoval netečně. Včera tak zástupci ruského ministerstva zahraničí prohlásili, že se připojují k USA a budou požadovat, aby OSN uvalila na Írán sankce. (http://ihned.cz/1-10030300-18229930-003400_d-4f)

O vydání Koženého se rozhodne 5. května

Prokurátor Francis Cumberbatch uvedl, že rozhodnutí o vydání či nevydání irského finančníka českého původu Viktora Koženého z Baham do Spojených států vynese bahamská soudkyně 5. května. Cumberbatch zároveň upozornil, že verdikt nemusí být konečný, protože Kožený i státní žalobce se ještě mohou odvolat k vyšší instanci. (http://ihned.cz/1-10112090-18236240-003000_d-7d)

Ke křeslu prezidenta Peru má nejblíž voják, populista

Bývalý armádní velitel Ollanta Humala, který v předvolební kampani volal po přerozdělení bohatství země mezi chudé, zatím vede při sčítání hlasů odevzdaných v nedělních volbách prezidenta Peru. Podle sdělení státního volebního úřadu bylo dosud sečteno 83 procent odevzdaných hlasů, z nichž Humala obdržel 30,84 procenta. Druhé místo s podporou 24,62 procenta voličů prozatím obsadil bývalý prezident Alan García. Před konzervativní kandidátkou Lourdes Floresovou (23,71 procenta hlasů) má však jen těsný náskok, ještě v pondělí bylo jejich vzájemné pořadí opačné. Jelikož žádný z kandidátů nemá nadpoloviční podporu, uskuteční se druhé kolo voleb, do něhož postoupí dvojice nejúspěšnějších uchazečů. Druhé kolo musí proběhnout do 30 dnů od vyhlášení výsledků kola prvního. (http://ihned.cz/1-10030290-18226890-003300_d-39)

Čínská policie zabavila tisíce falešných kreditních karet

Čínská policie při rozsáhlé akci odhalila gang padělatelů platebních karet a zabavila 41.000 karet Mastercard, Visa a dalších. V jihočínském obchodním středisku Šen-čen zatkla čtyři osoby včetně jedné z Hongkongu. Banda padělatelů využívala informace o kreditních kartách ukradené v zahraničí a padělky pak prodávala v jižní Číně. Kreditní karty jsou v Číně relativní novinkou, ovšem jejich obliba prudce roste. Šen-čenská policie se zmocnila také počítačového vybavení, tiskáren a surovin. Zabavené vybavení patří k tomu nejmodernějšímu, jaké lze sehnat. (http://ihned.cz/1-10112090-18228170-003000_d-bd)

Bída dohání indické farmáře k sebevraždám

Sebevraždu spáchalo za poslední tři roky v různých částech Indie podle odhadů více než 14 tisíc chudých zemědělců. Jak uvádí studie Institutu rozvoje a výzkumu Indíry Gándhíové, jedním z nejpostiženějších států je Maharáštra. Za posledních deset let tu vzrostl počet sebevražd mezi farmáři o neuvěřitelných 288 procent. Jednou z hlavních příčin sebevražd farmářů je právě zadluženost. "Ekonomické reformy vedly k značnému nárůstu vstupních nákladů. Vláda rolníkům zastavila dotace na hnojiva a pesticidy a nezajistila jim bankovní nízkoúrokové půjčky. Kvůli vidině většího zisku farmáři přešli na nové komerční plodiny, které neumějí pěstovat. Jenže ceny kupříkladu bavlny ke konci 90. let radikálně klesly, takže farmáři přišli o zisk a zůstaly jim jen dluhy. To je hotový scénář pro začátek zemědělské krize," tvrdí ekonomka Utsa Patniková z Centra ekonomických studií a plánování. (http://ihned.cz/1-10030310-18226940-003500_d-11)

 SPORT

Adidas ovládl NBA, co na to Nike?

Firma Adidas bude od příští sezóny hlavním dodavatelem dresů a dalšího vybavení zámořské NBA. Německá společnost včera podepsala s vedením slavné basketbalové soutěže jedenáctiletý kontrakt, jehož výše nebyla zveřejněna, ale je odhadována na čtyři sta miliónů dolarů. Obchodní tah, který pro samotné basketbalisty a jejich fanoušky hraje podružnou roli, je jen dalším pokračováním konkurenční bitvy sportovních značek. Průnik do NBA má Adidasu pomoci narušit dosavadní dominantní postavení celosvětové jedničky Nike na sportovním trhu. Ta měla možnost spojit se s basketbalem v lednu, kdy dosavadní partner soutěže Reebok oznámil, že jej převzal Adidas. Navzdory oficiálnímu otevření projektu dalším zájemcům dalo vedení NBA nakonec přednost právě Adidasu. I přes razantní vstup německé firmy do NBA se podle marketingových expertů nedá očekávat, že by Reebok zcela vyklízel basketbalový trh ve prospěch své partnerské značky. (http://ihned.cz/1-20107285-18227300-004000_d-63)

Tenisté si o Světovou skupinu zahrají s Nizozemci

Čeští tenisté budou hrát o návrat do Světové skupiny Davisova poháru v Nizozemsku. Rozhodlo o tom včerejší losování zářijové baráže v londýnském sídle Mezinárodní tenisové federace (ITF). Z žebříčkového pohledu byl los k českému týmu milosrdný. Nizozemci momentálně jen vzpomínají na slavné doby z úspěšné éry wimbledonského vítěze Richarda Krajicka, který hraje už jen veteránské soutěže. Čeští tenisté tak má velkou naději na návrat mezi elitní šestnáctku. Tenistům hrozil silný soupeř. Hrát mohli se Španěly, Švýcary včetně světové jedničky Rogera Federera, Němci i Švédy. Nebo se Slováky, kteří jako loňští finalisté budou hrát zápas o udržení doma s Belgií. Češi sestoupili poprvé v historii ze Světové skupiny loni po prohře v baráži s Německem. (http://ihned.cz/1-10107050-22927765-004000_d-d6)

Slavia chce odvolat šéfa rozhodčích, Šedivý má snížené hodnocení

Za drobné chyby v sobotním ligovém derby Sparty se Slavií bude rozhodčí Milan Šedivý pykat snížením hodnocení z "dobrého" na "uspokojivý". Není vyloučeno, že mu byla omezena také delegace pro nasazování na jiná utkání, ale komise rozhodčích označila tuto informaci za interní a médiím ji neposkytla. Po úterním jednání to uvedl její místopředseda Josef Krula. Slavia označila rozhodnutí za skandální a bude žádat odvolání šéfa komise Václava Krondla. Zástupci komise předstoupili před novináře, aby vysvětlili svůj pohled na šestibodový protest červenobílých. Přestože několik chyb Šedivého komise uznala, oficiálně sáhla pouze ke snížení známky. (http://ihned.cz/1-20107285-18229340-004000_d-1f)

Hokej: Bude to dlouhá série, shodují se experti

V rozdílných pozicích vstupovali hokejisté Slavie a Sparty do play-off a posléze i do finálové bitvy o Prahu. Slavia hrála během sezóny dominantní roli, Sparta se trápila a do osmičky nejlepších proklouzl na poslední chvíli. Jenže hned první dvě utkání finálové série potvrdila, že šance obou týmů na zisk titulu jsou zcela otevřené. Na tom se shodují i hokejoví experti. "Oba zápasy byly vyrovnané, výborně chytali brankáři," stručně komentoval úvod série útočník Litvínova a bývalý kapitán české reprezentace Robert Reichel. "Překvapilo mě, že Slavia na to, jak má zkušený tým, v určitých fázích nezvládala tlak Sparty," přidal postřeh asistent reprezentačního týmu a bývalý vynikající obránce František Musil. V prvním zápase to podle něj stálo Slavii téměř jisté vítězství a ve druhém se o něj musela až do konce strachovat. (http://ihned.cz/1-20107285-18227270-004000_d-3f)

Turek odmítl účast na šampionátu ve Vídni

Roman Turek nebude hájit branku hokejové reprezentace na mistrovství světa v Lotyšsku. Kouč Alois Hadamczik oporu Českých Budějovic minulý týden povolal na přípravný kemp národního týmu do Mladé Boleslavi, ale Turek po úvaze účast odmítl. "Řekl, že se na to necítí. V reprezentaci nebyl deset let. Po takové přestávce je něco jiného liga a něco jiného mezinárodní hokej," uvedl Hadamczik pro server hokej.cz. Momentálně má trenér k dispozici tři brankáře: libereckého Milana Hniličku, Adama Svobodu, který naposledy působil ve švédské Timře, a Lukáše Mensatora z Karlových Varů. (http://ihned.cz/1-10112080-18234440-004000_pd-50)

Dráhaři si před šampionátem věří

Pro medaili, minimálně jednu, jede desetičlenná výprava českých cyklistů na mistrovství světa v dráhové cyklistice, které zítra začne ve francouzském Bordeaux. Jsou mezi nimi i dva medailisté z předchozích šampionátů - Ivan Vrba, předloni bronzový v keirinu, a Lada Kozlíková, která v roce 2002 vyhrála scratch a v bodovacím závodě dojela druhá. Po pěti letech se na dráhu vrací silničář Ondřej Sosenka, jemuž Mezinárodní cyklistická unie přidělila po jeho světovém rekordu v hodinovce divokou kartu. V Bordeaux budou k největším favoritům patřit hlavně Francouzi, dále Angličané, Nizozemci, Australané, ale také asijští cyklisté, kteří na sebe budou chtít upozornit s ohledem na olympijské hry v Pekingu. (http://ihned.cz/1-20107285-18227200-004000_d-9c)

POČASÍ

Dnes bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, nad 800m srážky sněhové. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená