FinExpert.e15.cz

Ekomail 12. 4. 2006: Vláda nabízí za výkup nemovitostí v záplavových oblastech tržní cenu

Ropa usiluje o nové rekordy * Rusko je rozhodnuto: Pomůže Hamasu * Chirac ustoupil, "vládne" ulice * Speciál AUTOREVUE
Ekomail 12. 4. 2006: Vláda nabízí za výkup nemovitostí v záplavových oblastech tržní cenu

ČESKÁ EKONOMIKA

Tlustý: Paroubek by měl kvůli Nomuře zastavit Lidový dům

Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) vyzval premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), aby osobně nebo jménem ČSSD podepsal garanci a směnku na případnou škodu z prohrané arbitráže mezi státem a japonskou bankou Normura, která od státu požaduje až 40 miliard korun. Paroubek ale tvrdí, že dosavadní výsledky sporu jsou spíše remízou. Tlustý mu proto navrhl, ať dá do zástavy třeba Lidový dům. Domnívám se dokonce, že by měla být vymáhána škoda na odpovědných osobách, které jsou za všechny ty chyby zodpovědné," řekl Tlustý. Zopakoval, že osobní odpovědnost nesou ministr financí Bohuslav Sobotka, jeho předchůdce Pavel Mertlík, tehdejší Mertlíkův náměstek Jan Mládek i bývalý předseda Fondu národního majetku Jiří Havel. Tyto politiky ODS před časem vyzvala k odstoupení. Tlustý také uvedl, že Sobotka je v plné míře odpovědný za výši škody, protože zastavil vyjednávání mezi Českem a Nomurou o takzvané "nulové" variantě, podle níž by ČR i Nomura mohly stáhnout své žaloby. (http://ihned.cz/1-10070850-18216490-001000_d-fc)

Mládek chce prosadit omezení dovozu drůbeže

Do dvou až čtyř týdnů by mělo Česko prosadit u Evropské komise omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí Evropské unie, kde propukly obavy z ptačí chřipky. Díky tomu by se v České republice měla udržet současná produkce drůbežího masa a chovatelé i zpracovatelé by se nepropadali do ztrát. Při prohlídce velkochovu kuřat a výrobny vajec Druko Střížov to řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Mluvčí Evropské komise se zatím zdržel jakéhokoliv komentáře. Členské země unie, kde propukla obava z ptačí chřipky, se snaží vyvážet jejich drůbež do států, kde je zatím spotřeba velmi dobrá. "Nejkřiklavějším příkladem je Itálie, kde lidé přešli z kuřat na mořské ryby a snaží se zbavit své produkce za dumpingové ceny v Česku, a to je nefér soutěž," uvedl ministr. Podle něj můžeme, zejména celními bariérami, omezit tento dovoz do tří let po vstupu, nejdéle tedy do 1. května 2007. "Chci proto aktivovat klauzuli přístupové smlouvy," uvedl Mládek. (http://ihned.cz/1-10070860-18220860-001100_d-96)

Lidé do automatů naházejí čím dál více

Objem sázek na výherních hracích automatech loni vzrostl na rekordních takřka 50 miliard korun, meziročně o více než 4,5 procenta. Celkový počet provozovaných přístrojů v hernách a kasinech se zvýšil o 2438 na rovněž zatím nejvyšších 52.185, oznámila v tiskové zprávě mluvčí MF Petra Krainová. Z provozu automatů bylo loni odvedeno přes 3,2 miliardy korun. Největší část těchto prostředků získalo za vydaná povolení a místní poplatky celkem 2500 obcí, na jejichž území se legální hazard provozuje. Na veřejně prospěšné účely pak bylo vyplaceno více než půl miliardy korun. Drtivou většinu výherních přístrojů povolily do provozu obce v rámci svých územních obvodů. (http://ihned.cz/1-10070850-18222450-001000_d-02)

Vládní plán: 930 km dálnic za sedm let

Zatímco během posledních deseti let v zemi přibylo jen 220 kilometrů dálnic a rychlostních silnic a stejný počet kilometrů je nyní rozestavěn, v plánu rozvoje dopravní infrastruktury na léta 2007 až 2013 se počítá se zahájením stavby dalších sedmi set kilometrů. Celkem by tak v republice mělo být přinejmenším rozestavěno o 930 kilometrů dálnic a rychlostních silnic více než jich existuje dnes. Pokud by stát tento plán splnil, odlehčí se především přetíženým dopravním tepnám na Moravě a Slezsku, do dvou let zde vznikne více než 100 kilometrů dálnic. Jde především o úseky dálnice D1 u Kroměříže a budoucí dálnici D1, současnou D47 na severní Moravě. Kromě moravských dálnic, se v následujících sedmi letech počítá s masívním budováním dálničních a rychlostních komunikací za desítky miliard korun i v okolí hlavního města. (http://ihned.cz/1-10070860-18218950-001100_d-64)

Lidé si myslí, že zisk firmy je důležitější než etické chování

Zaměstnanci nadnárodních společností v Česku si myslí, že pro jejich vedení je zisk či růst společnosti důležitější než etické chování. Zatímco manipulaci finančních výkazů považují téměř všichni zaměstnanci za neetickou, čtvrtina by klidně pozvala obchodního partnera do striptýzového klubu. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost Ernst & Young. Celkem sedm procent dotázaných podle průzkumu míní, že management jeho firmy přisuzuje etickému chování prioritu. V Česku je v centru pozornosti vedení růst (34 procent), zisk (26 procent) či image společnosti (21 procent). Zhruba 26 procent českých respondentů se domnívá, že loni došlo v jejich společnosti k většímu počtu případů neetického chování, než kolik bylo ohlášeno. Ve střední Evropě činí průměr 20 procent. (http://ihned.cz/1-10070840-18223290-001000_d-8a)

Cenová regulace plynu snížila loňský zisk RWE

Společnost RWE Transgas, která je hlavním dovozcem plynu do České republiky, snížila loni čistý zisk o třetinu na 5,17 miliardy korun. Významným důvodem snížení zisku bylo stanovení cen zemního plynu Energetickým regulačním úřadem, uvedla firma v tiskové zprávě. Dalším důvodem poklesu zisku byly podle vedení firmy výsledky obchodních operací na zajištění kurzového rizika při stoupajících cenách zemního plynu. "Oba efekty - regulace i zajištění kurzového rizika - povedou k přesunu zisku do roku 2006," uvedla firma. Hospodářský výsledek z prodeje plynu klesl loni meziročně o více než 70 procent na 875 milionů korun, řekl včera na tiskové konferenci místopředseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann. Prodej plynu do zahraničí zaznamenal mírný nárůst. Firma se letos opět chystá vyplatit akcionářům dividendy. Jejich výši Herrmann neuvedl. (http://ihned.cz/1-10070670-18223450-001000_d-85)

Chrenek chce stavět elektrárnu v Srbsku

Tomáš Chrenek, spolumajitel Třineckých železáren, už několik let podniká také ve zdravotnictví a filmovém průmyslu. Letos vložil kapitál do nového oboru - energetiky. Chrenek v budoucnost podnikání v energetice věří. Letos v únoru proto sám ovládl kontrolní jednačtyřicetiprocentní podíl v třinecké společnosti Moravia Energo, který do té doby držely Třinecké železárny. Hodnotu transakce její aktéři tají. Moravia Energo se teď pod Chrenkovou kontrolou chystá investovat stovky miliónů korun do stavby nových plynárenských a elektrárenských kapacit. "Považuji energetiku za velmi perspektivní odvětví," vysvětluje třiačtyřicetiletý ocelář. Nová Chrenkova firma chce ještě letos začít stavět tepelnou elektrárnu v srbském městě Zaječar. (http://ihned.cz/1-10070860-18220980-001100_d-a5)

ZAHRANIČNÍ EKONOMIKA

Ropa usiluje o nové rekordy

Ceny ropy na světových trzích dále rostly k hranici 70 dolarů za barel. K dosavadnímu rekordu v blízkosti 71 dolarů je žene příliv peněz od investičních fondů, využívající silné poptávky USA a Číny a problémů v Nigérii a kolem Íránu. Analytici čekají, že cena americké ropy rekordní mezník brzy prolomí. Severomořská ropa Brent stoupá na nové rekordy u nejbližšího termínového kontraktu už v posledních dvou dnech a v úterý se dostala až na 69,70 USD. Později z maxim klesla na zhruba 69,30 USD za barel. Cena americké ropy vystoupila až na 69,45 USD a včera odpoledne se pohybovala kolem hranice 69 dolarů s přírůstkem asi čtvrt dolaru proti pondělku. Zvýšené obavy z budoucího vývoje se odrážejí v cenách pozdějších kontraktů, které jsou už teď na nových rekordech vysoko nad 70 dolary. Ve vysokých cenách pozdějších kontraktů je zabudován i předpoklad pokračujícího silného růstu světové ekonomiky, který znamená zachování dosavadní silné poptávky, zejména z USA a Číny. (http://ihned.cz/1-10076480-18224720-001300_d-04)

MMF varuje finanční trhy před rostoucími riziky

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý ve své zprávě o globální finanční stabilitě uvedl, že světové finanční trhy posílily, nerovnováhy ve světě a vyhlídky na vyšší úrokové sazby však přináší cyklické problémy. Nízké úrokové sazby a vysoký objem hotovosti podle MMF v posledních letech podporovaly solidní oživení světové ekonomiky. Fond však zároveň však upozornil, že rostou rizika pro finanční trhy. Ty podle MMF pramení především z vyšších úrokových sazeb a inflace, zhoršující se kvality úvěrů a nerovnováh ve světě. (http://ihned.cz/1-10112070-18223950-001000_pd-3a)

Nejvyšší plat v USA je 63 miliónů dolarů

Nejlépe placeným americkým manažerem loni byl výkonný ředitel ropné společnosti Occidental Petroleum Ray Irani. Podle zprávy společnosti Pearl Meyer & Partners, která spočítala platy šéfů ve dvou stech největších firmách, si celkem přišel na více než 63 miliónů dolarů, zhruba o polovinu více než v roce 2004. S velkým odstupem za ním následují šéf stavební firmy KB Home Bruce Karatz a ředitel Valero Energy William Greehey s úhrnným příjmem přes 40 miliónů dolarů. Uvedená suma zahrnuje nejenom základní plat, ale hlavně bonusy za roční výsledky i hodnotu akciových opcí. Vrcholový americký manažer si loni podle studie v průměru vydělal 11,3 miliónu dolarů, o 27 procent více než v předchozím roce. Jak vyplývá ze studie, velice výnosný "job" nenabízejí jenom prestižní investiční domy na Wall Streetu. Velice štědré v USA jsou také energetické společnosti. (http://ihned.cz/1-10076500-22926885-001300_d-31)

Italské finanční trhy se obávají slabé Prodiho vlády

Italské finanční trhy vystrašilo a znervóznilo extrémně těsné vítězství koalice levého středu Romana Prodiho v italských parlamentních volbách. Investoři mají za to, že nová vláda nebude dostatečně silná, aby uskutečnila nepopulární avšak nutné reformy, které by dokázaly oživit stagnující ekonomiku země. (http://ihned.cz/1-10112070-18224180-001000_pd-cd)

Sony a Samsung postaví obří závod

Největší světovou továrnu na ploché obrazovky spolu plánují vytvořit jihokorejský elektrotechnický koncern Samsung Electronics a japonský gigant Sony. Producenti proto hodlají rozšířit výrobu LCD obrazovek a displejů ve společném podniku s názvem S-LCD v Tangjeongu v Severní Koreji, který je v provozu od dubna 2004. Investice má dosáhnout asi dvou miliard dolarů (zhruba 48 miliard Kč). Výrobci tak reagují na pokračující růst poptávky po tomto typu televizorů. "Náklady na vybudování továrny si společnosti rozdělí rovnoměrně," prohlásil Chae Suyeon, tiskový mluvčí Samsungu. Sériová výroba by měla být spuštěna na podzim příštího roku. Firmy předpokládají, že budou zpočátku vyrábět asi 50 000 kusů měsíčně. (http://ihned.cz/1-10076480-18221010-001300_d-96)

Renault svolává vozy Scénic kvůli bezpečnostním pásům

Druhá největší francouzská automobilka Renault má problémy s bezpečnostními pásy na zadních sedačkách. Kvůli tomu svolává do servisů všech 888 tisíc menších dodávek Scénic. "Spony na pásech nefungují stoprocentně. Tato záležitost však bude opravena během deseti minut," prohlásil tiskový mluvčí Renaultu. Zároveň odmítl sdělit, na kolik opravy u všech automobilů vyjdou. Společnost proto nyní obesílá své klienty doporučenými dopisy a žádá je, aby si v servisech značky Renault nechali sponu preventivně vyměnit. "V Česku se to týká zhruba 1600 automobilů," řekla Jitka Skaličková, tisková mluvčí Renault ČR.
(http://ihned.cz/1-10076470-18221650-001200_d-46)

KURZY MĚN

Kurzy měn ČNB k 11. 4. 2006:

EUR - 28,550

USD - 23,585

GBP - 41,135

ČESKÁ POLITIKA

Vláda nabízí za výkup nemovitostí v záplavových oblastech tržní cenu

Vládní návrh vykupovat nemovitosti v záplavových oblastech vyvolal rozporuplné reakce. ODS varovala před násilným vyvlastňováním. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek minulý týden hovořil dokonce o zbourání nemovitostí v záplavových oblastech. Nyní ČSSD zdůrazňuje, že se jedná o citlivou záležitost. "Je nutné, aby bylo zřejmé, že vláda pro takový postup vytváří podmínky, ale že sama nemůže a nebude svým postupem exekutivně nařizovat taková řešení," zdůrazňuje tisková zpráva Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo zdůraznilo, že možnost výkupu nemovitostí v záplavových oblastech je zcela na vůli občanů a jejich vlastní aktivitě. Podle ministerstva by měly být stávající nemovitosti od občanů odkoupeny za tržní cenu v místě obvyklou, ovšem aniž by se do ní promítla skutečnost, že jde o záplavové území. (http://ihned.cz/1-10070940-18215340-002100_d-3c)

Povodeň je u konce, úřady už myslí na komáry

I když v pondělí začalo ve velké části republiky opět vydatně pršet, neměly by se už podle prognóz odborníků vrátit záplavy v síle z minulého týdne. V pondělí byl zrušen na posledním místě - v Ústí nad Labem - nejvyšší stupeň ohrožení a hydrometeorologové uvedli, že déšť sice může někde hladiny řek opět zvednout, ale větší komplikace by způsobit neměl. "Zejména v Čechách očekáváme na malých tocích vzestupy na první nebo nebo druhý stupeň povodňové aktivity. Se třetím, tedy nejvyšším stupněm už nepočítáme," potvrzuje hydroložka Pavla Řičicová. Vzhledem k tomu, že se situace na řekách čím dál více uklidňuje, Ústřední krizový štáb už se věnuje hlavně tomu, jak škody napáchané vodou napravit. Například sdělil, že v sedmi krajích, kde je stále vyhlášený stav nouze, zaplatí za úklid odpadků stát. Kromě toho rozhodl, že v USA nakoupí patnáct tun postřiku proti komárům. V některých zatopených oblastech se totiž jako obvykle po velké vodě může stát, že se komáři přemnoží. Postřik bude stát čtyři až pět milionů korun. (http://ihned.cz/1-10070940-18218960-002100_d-5a)

Předseda správní rady VZP Schwarz rezignoval

Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Richard Schwarz rezignoval na funkci. Své rozhodnutí odpoledne oznámil na tiskové konferenci. Radu opouští kvůli novému zákonu, podle něhož by v nově zvolených orgánech pojišťovny nemuseli již zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů zasedat. Odejít z rady se chystají i někteří její další členové. Podle ministerstva zdravotnictví je Schwarz za dluhy VZP spoluodpovědný. Pokud by prý nerezignoval, padl by návrh na jeho odvolání. Radu VZP opouští i její zdravotní rada Dalibor Stejskal. Podle něj "vyřazením odborů a zaměstnavatelů ze hry" se ze zdravotnictví stává politikum. "Jen VZP hospodaří s 110 miliardami korun ročně, lze je využít při ovládnutí mocenského pole," připomněl Stejskal. Podle něj nové zákonné úpravy vedou k zestátňování zdravotnictví. (http://ihned.cz/1-10070930-18223890-002000_d-33)

Němci se dál snaží vyvézt odpad do Česka

Dovozy odpadu z Německa přes jihočeské hranice pokračují. Policisté s celníky zadrželi ve Strážném na Prachaticku německý kamión převážející směs rozdrcených plastů a papíru. Protože řidič neměl k nákladu potřebné doklady, policisté vrátili kamión do Německa. "Vozidlo řídil americký občan. Náklad směřoval do Českých Budějovic," řekla mluvčí jihočeské cizinecké policie Anna Stloukalová. Od začátku roku je to šestnáctý případ nelegálního dovozu odpadu do Česka přes přechod ve Strážném. Němci se snaží zbavit svých odpadků i jinak. Ministerstvo životního prostředí v pondělí oznámilo, že nepovolí ve spalovně v pražských Malešicích zlikvidovat 80 tisíc tun tamního odpadu. "V tomto případě se jedná o dovoz k odstranění, nikoli využití, a ten zákon o odpadech zakazuje," sdělila mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Firma, která chtěla odpad do Malešic dovézt, se může odvolat. Konečné slovo by pak měl ministr. (http://ihned.cz/1-10070940-18218920-002100_d-7a)

ODS: Dáme vyšší důchod a stanovíme strop na doplatky

ODS představila sérii návrhů, které mají zlepšit životní podmínky seniorů a jejich přístup ke zdravotním a sociálním službám. Pokud nejsilnější opoziční strana po volbách prosadí svůj princip rovné daně, chce od příštího roku jako kompenzaci vyšších cen potravin jednorázově zvýšit důchody o tisíc korun. Hodlá také - a to pro všechny občany - stanovit horní hranici za doplatky za léky a léčbu na 3000 korun ročně. Předseda ODS Mirek Topolánek novinářům řekl, že životní úroveň důchodců se za vlády ČSSD zhoršila a vzhledem ke stárnutí populace jsou změny v této oblasti nevyhnutelné. Současně s reformou důchodového systému plánují občanští demokraté také přeměnu zdravotnictví, které je nyní podle nich zadlužené a nepřátelské vůči pacientům i zdravotníkům. (http://ihned.cz/1-10070930-18224370-002000_d-4e)

Česko nechystá projekt k lákání "mozků" z ciziny, sdělil Škromach

Vláda zatím neplánuje, že by ze zahraničí lákalo přímo odborníky vybraných profesí stejně jako jiné vyspělé země. Systém takzvaných zelených karet pro vysoce kvalifikované lidi či jiný projekt k získání "mozků" z ciziny nyní nechystá. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Možnost ucházet se v ČR o práci bez překážek mají jen občané EU. Ostatní musejí mít povolení. V Německu a dalších starých zemích unie potřebují povolení k práci i lidé z nových států. Německo a jiné země sestavily ale seznam vybraných profesí, mezi něž patří odborníci na informační technologie, vědci či lékaři. Místo dostanou bez obtíží. Česko se zatím snaží získávat lidi nejméně se středoškolským vzděláním z vybraných zemí, a to díky pilotnímu projektu k výběru kvalifikovaných sil. Mohou se do něj hlásit občané Bulharska, Chorvatska, Kazachstánu, Moldavska, Běloruska, Srbska a Černé Hory, Kanady a Ukrajiny. Projekt je určen i absolventům českých vysokých a středních škol. Začal v červenci 2003 a má trvat pět let. Do konce ledna se do něj dostalo 373 cizinců. (http://ihned.cz/1-10070940-18216770-002100_d-c2)

Zelení chtějí peticí přemístit kamiony na železnici

Strana zelených (SZ) hodlá protestovat proti nárůstu kamionové dopravy v České republice. Formou petiční akce chce dosáhnout toho, aby byla využívána možnost překládat náklad z kamionů na železnici. Zelení upozorňují na skutečnost, že chybí jakákoliv snaha alespoň část silniční nákladní přepravy převést na železnici. SZ poukazuje například na trasu z Rumburku přes Českou Lípu na Prahu. "Právě v České Lípě bylo v minulosti mnohamiliónovými náklady vybudováno kontejnerové překladiště, které by bylo možné využít a ulevit tak alespoň nejkritičtějšímu úseku přes Lužické hory ke státní hranici. A takových kontejnerových překladišť, v nichž se utopilo bohatství investic, je v České republice mnoho. Málo z nich však slouží původnímu účelu. Obdobně byl potichu opuštěn slibný projekt RoLa, převážení ucelených vlaků s kamiony," upozorňují zelení. (http://ihned.cz/1-10070910-18222600-002000_d-52)

EVROPSKÁ UNIE

Bělorusko hrozí unii odvetnými opatřeními

Bělorusko varovalo Evropskou unii zavedením příslušných protiopatření jako reakci na schválení restriktivních kroků proti běloruským představitelům ze strany EU. Podobnými kroky hrozí Minsk i Spojeným státům. "Běloruská republika se nemůže vyhnout přijetí adekvátních odvetných opatření", uvádí se v prohlášení běloruského ministerstva zahraničních věcí. "Bělorusko považuje postoj EU a USA za necivilizovaný. Kroky obou zemí považuje za krátkozraké a neúčinné", konstatuje ministerstvo a dodává, že Západ "nemůže změnit rozhodnutí běloruského národa". Restriktivní opatření vůči běloruskému prezidentovi Lukašenkovi a jeho 30 spolupracovníkům byly přijaty ministry zahraničních věcí EU v reakci na průběh předvolební kampaně, výsledky prezidentských voleb a zákroky proti běloruské opozici. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18223020-H00000_d-cf)

Evropskou adresu webu má 17 tisíc Čechů

Možnost registrace domény s koncovkou .eu vzbudila mezi uživateli internetu mimořádný ohlas. Během prvních čtyř dnů uspělo více než 1,3 miliónu zájemců z celé Evropy včetně sedmnácti tisíc Čechů. Gardener.eu, kulturistika.eu nebo kamínek.eu, to jsou některé adresy, které již mají své vlastníky. Podle společnosti Explorer, která pro české zájemce nové domény zajišťuje, má většina zájemců přání vlastnit adresu nazvanou svým příjmením. "Nejžádanější česká příjmení jsou sedivy.eu a kovarik.eu," uvedla Stanislava Beyerová, mluvčí dalšího českého registrátora, společnosti Volný. Přestože čeští uživatelé svými žádostmi doslova zahltili firmy, které adresy na webu zajišťují, v počtu domén s koncovkou .eu výrazně zaostávají například za Německem či Velkou Británií. Právě zájemci z Německa zatím získali nejvíce, 420 tisíc domén. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18221660-H00000_d-35)

Istanbul se stane kulturním městem Evropy

Evropskými hlavními městy kultury budou v roce 2010 Istanbul (Turecko), Essen (Německo) a Pécs (Maďarsko). Oznámila to včera v Bruselu porota expertů, která o udělení tohoto označení rozhoduje. Předseda poroty Jeremy Isaacs označil Istanbul na pomezí evropské a asijské části Turecka za tradiční křižovatku, most spojující Evropu s Orientem. Úsilí Turecka o vstup do EU je jedním z nejkontroverznějších témat v unii. Odpůrci tvrdí, že by výrazně změnilo rovnováhu v EU i její celkový charakter. Kandidatura Istanbulu na evropskou kulturní metropoli zdůrazňovala rozšiřování kulturních kontaktů na evropské úrovni a získala v porotě širokou podporu, uvedl Isaacs. Loni byl kulturním městem Evropy irský Cork, letos je to řecký Patras, příští rok Lucemburk společně s městem Sibiu v Rumunsku, které by mělo během roku 2007 také vstoupit do Evropské unie. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18224190-H00000_d-4e)

Chirac ustoupil, "vládne" ulice

Prezident Jacques Chirac včera zrušil zákon o prvním zaměstnání, proslulý pod zkratkou CPE, který premiér více než měsíc hájil navzdory miliónovým demonstracím studentů a odborářů, paralyzované dopravě a ochromeným univerzitám. Villepin prosadil, aby zaměstnavatelé mohli lidem do 26 let nabízet pracovní smlouvy se dvěma lety zkušební lhůty, během níž je mohou kdykoliv propustit a nemusí vysvětlovat proč. Chtěl tím vybídnout firmy, aby se nebály mladé, neosvědčené lidi bez pracovních zkušeností a bohatého životopisu přijímat. V zemi je bez práce 22 procent mladých do třiceti let. Chirac teď navrhl bojovat proti nezaměstnanosti jinak. Nenáviděnou CPE vystřídají státní dotace. Do parlamentu už byl předložen návrh na "pomoc mladým lidem v nesnázích". Národní shromáždění by ho mělo projednat za pár dní. (http://eu.ihned.cz/1-10086660-18221670-H00000_d-4b)

Podle Prodiho bude prioritou Itálie Evropa

Vůdce italské středolevé koalice Romano Prodi, jehož formace podle dosud ne zcela konečných výsledků získala těsnou většinu v obou komorách parlamentu, prohlásil, že jeho zahraniční politika bude především zaměřena na Evropu. Dodal, že chce mít rovněž konstruktivní vztahy se Spojenými státy. Prodi uvedl, že čeká na to, až jeho protivník Silvio Berlusconi přizná volební porážku, jak to je zvykem v moderních demokraciích. Dosavadní premiér Berlusconi se dosud k volbám nevyjádřil. Jeho koalice ale už výsledky zpochybnila a žádala o jejich přezkoumání. (http://eu.ihned.cz/1-10086640-18224340-H00000_d-eb)

Na Sicílii byl dopaden největší mafiánský boss

Italská policie zatkla nejvyššího vůdce sicilské mafie Bernarda Provenzana. Oznámilo to italské ministerstvo vnitra. Jde o nejhledanějšího muže Itálie, který se skrýval před spravedlností přes 40 let. Mafiánského šéfa zadrželi policisté v oblasti sicilského městečka Corleone. Přesné datum zadržení italské zdroje neuvedly. Provenzano, kterého už některé zdroje považovaly za mrtvého, při zatýkání nekladl elitní jednotce italské policie žádný odpor. Než mafiánského bosse přepravili na tajné místo, byla jeho totožnost nejprve potvrzena genetickými testy, napsala agentura ANSA. (http://ihned.cz/1-10070880-18223420-003000_d-55)

SVĚT

Rusko je rozhodnuto: Pomůže Hamasu

"Je nezbytné, abychom spolupracovali s Hamasem, a nikoli ho bojkotovali," prohlásil v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání se svým jordánským protějškem Abdel Ilhamem al Khatibem. "Jsme přesvědčeni, že odmítnutí pomoci Palestincům jen povede k domněnkám tamních obyvatel, že zvolení vlády tvořené členy hnutí Hamas byla chyba," uvedl Lavrov. "Máme sice malé pochybnosti, zda Hamas uzná existenci Izraele a bude ochoten přistoupit na nová vyjednávání, ale právě i z toho důvodu je potřeba, abychom s Hamasem pracovali," řekl Lavrov a zdůraznil, že proti palestinskému hnutí nesmí Rusko zasáhnout. Podle ruského ministra zahraničí je důležité použít taková řešení, která by podpořila palestinskou národní infrastrukturu a zastavila humanitární katastrofu. (http://ihned.cz/1-10029890-18223960-003000_d-a9)

Jaderný úder proti Íránu? Nesmysl, tvrdí Bílý dům

Americký prezidentský úřad včera popřel tvrzení, že Spojené státy připravují jaderný zásah proti íránským zařízením, pravděpodobně určeným k výrobě nukleárních zbraní. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčího Bílého domu Scotta McClellana. Podle McClellana soustřeďuje Washington úsilí na hledání diplomatického řešení krize kolem íránského jaderného programu, a to dokonce i když prezident George Bush nevylučuje vojenský úder. Dodal, že není třeba věřit článkům časopisu The New Yorker a deníku The Washington Post, které o úderu taktickými jadernými zbraněmi psaly. Informace, na které se odvolávaly, označil McClellan za "čiré spekulace", které "neodrážejí myšlení administrativy". (http://ihned.cz/1-10030290-18219060-003300_d-5b)

Írán má údajně technologii termojaderné syntézy

Vědci Islámské otevřené univerzity tvrdí, že se jim podařilo zvládnout technologii termojaderné syntézy typu "Tokamak". Zprávu zveřejnila ruská agentura Itar-Tass, která ji převzala z iránské agentury Mehr. Podle vyjádření agentury se Írán stal první zemí světa, která tuto jadernou technologii ovládá. Ostatní vyspělé státy by ji měly zvládnout v rozmezí následujících dvaceti let a využívaly by ji za účelem pomoci k realizaci složitých projektů. Ve zprávě nebylo uvedeno, o které projekty se jedná. V současnosti se již sedm zemí světa domluvilo na stavbě speciálního experimentálního reaktoru ve Francii. (http://ihned.cz/1-10030300-18222540-003400_d-fc

Lékaři: Šaron je trvale neschopen výkonu funkce premiéra

Izraelský premiér Ariel Šaron byl kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu prohlášen za trvale neschopného vykonávat funkci předsedy vlády. Oznámily to izraelské vládní zdroje, které citovala agentura AFP. Šaron je od 4. ledna v jeruzalémské nemocnici, kam byl převezen kvůli záchvatu mrtvice. Byl několikrát operován, ale zůstává v komatu. Po Šaronově onemocnění převzal vedení kabinetu jako tehdejší místopředseda vlády Olmert. Po Šaronovi vedl také stranu Vpřed (Kadima), která zvítězila v březnových volbách. Podle izraelské ústavy může nemocného premiéra zastupovat úřadující nástupce jen 100 dní; tato lhůta uplyne v pátek, a proto dnes ministři pro následující období formálně zvolili Olmerta prozatímním premiérem. Nyní Olmert sestavuje vládu; pokud se mu to podaří a parlament jeho kabinet schválí, stane se premiérem bez přívlastku. (http://ihned.cz/1-10030300-18222070-003400_d-ec)

Čínu postihla nejhorší písečná bouře za 30 let

Západní Čínu postihla nejhorší písečná bouře za posledních více než 30 let. O život přišel jeden člověk. Bouře si vyžádala přerušení desítek vlakových a autobusových spojení. Oblaka dusivého prachu, který se zvedá v poušti Gobi, pokryla o víkendu také Korejský poloostrov. Zatím není jasné, nakolik se situace v zasažených čínských oblastech vrátila k normálu. Již v pondělí agentury informovaly o řádění prašné bouře v Jižní Koreji. Nesla jedovaté chemické látky z čínských průmyslových oblastí. Úřady tam doporučily lidem, aby nevycházeli a dýchali přes masky. (http://ihned.cz/1-10112090-18222930-003000_d-d2)

Rok 2008 bude podle OSN Mezinárodním rokem planety Země

Valné shromáždění OSN rozhodlo, že rok 2008 se stane Mezinárodním rokem planety Země. V České republice byl v souvislosti s tímto rozhodnutím ustanoven přípravný výbor, ve kterém jsou zástupci Geologického a Geofyzikálního ústavu Akademie věd a dalších institucí. Iniciátoři chtějí podle vědců upozornit na to, že je možné udržitelným způsobem rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí, určit přirozené příčiny klimatických změn, nebo vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod. Tato aktivita by měla rovněž motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd. Činnosti spjaté s Mezinárodním rokem planety Země budou probíhat v tříletém období od roku 2007 až do roku 2009. (http://ihned.cz/1-10112090-18223850-003000_d-46)

SPORT

Valencie chce pořádat závody formule 1

Na zdejším okruhu se pořádají závody GP2 a piloti F1 tady testují. Nezávislí organizátoři závodů GP2 na okruhu de la Comunitat ve Valencii doufají, že se jim podaří vydláždit cestu až k závodům formule 1. Seriálové závody F1 sledovalo přímo na místech dění až 52,000 diváků. "Byl by to risk, ale cenný risk. Pro Valencii by taková událost znamenala velké přínosy," řekl sekretář místního sportu David Serra. "Jezdci GP2 klepou na dveře formule 1, takže my musíme také," dodal. Valencie je popravdě oblíbeným místem pro testovací jízdy týmu formule 1. Zájem o tento sport narostl díky současnému světovému šampiónovi Fernandu Alonsovi, který se stal španělským hrdinou. (http://ihned.cz/1-20107285-18222680-004000_d-c3)

Brněnští fotbalisté jdou do karantény

Kvůli rozsáhlé střevní infekci Krajská hygienická stanice nařídila fotbalistům Brna pětidenní karanténu. Tým tak nemůže nastoupit ke středeční dohrávce 20. ligového kola proti Blšanům ani v sobotním zápasu 25. kola v Praze proti Slavii. Hrát se nebude ani druholigové utkání brněnského B-mužstva s Pardubicemi. Virové onemocnění zatím postihlo podle vyjádření klubového lékaře Petra Gála 17 hráčů. "Někteří zhubli od úterního večera až o pět kilogramů. Jejich organizmus je zcela dehydrován," řekl Gál. Dnes dopoledne absolvovali fotbalisté odborné vyšetření na infekční klinice fakultní nemocnice v Brně. (http://ihned.cz/1-20107285-18222820-004000_d-91)

Inter Milán si zahraje o Italský pohár

Fotbalisté Interu Milán postoupili do finále Italského poháru. V dnešní semifinálové odvetě remizovali na půdě Udine 2:2, což jim v součtu s domácí výhrou 1:0 stačilo k úspěchu. Alespoň částečně si tím udobřili své rozhořčené fanoušky, kteří je po víkendovém ligovém zápase napadli na letišti, protože je rozčílilo vyřazení z Ligy mistrů. Inter se už v deváté minutě ujal vedení a dlouho držel jednobrankový náskok. V divokém závěru během šesti minut padly tři góly, ale na postupu milánského klubu to nic nezměnilo. O druhém finalistovi se rozhodne ve středu, kdy se utkají AS Řím a Palermo. Úvodní zápas na domácí půdě vyhrálo Palermo 2:1. (http://ihned.cz/1-20107285-18224750-004000_d-f8)

Ovečkin v NHL dosáhl sta bodů

Ruský útočník Alexandr Ovečkin rozhodl v prodloužení o vítězství hokejistů Washingtonu 2:1 v Bostonu. Vstřelený gól byl jeho jubilejním stým bodem v NHL. Stal se teprve šestým nováčkem historie, jenž v jedné sezoně dosáhl této úctyhodné hranice. Šest zápasů trvalo, než se Ovečkin zase dočkal gólu. V pondělí rozhodl o výhře Capitals a stým bodem v sezoně se katapultoval mezi největší postavy historie ligy. Navíc mu chybí jen jedna branka k padesátigólové metě; tu z nováčků, kteří dosáhli stovky bodů, zatím dobyl pouze legendární Fin Teemu Selänne. Nejproduktivnější hráč je stále Jágr, na rozdíl čtyř bodů se mu však přiblížil Thornton. (http://ihned.cz/1-20107285-18222150-004000_d-f0

Lékař ekvádorských fotbalistů je ve vězení kvůli obchodu s lidmi

Kvůli podezření z obchodu s lidmi byl dva měsíce před začátkem mistrovství světa v Německu zatčen další člen fotbalové reprezentace Ekvádoru. Po tiskovém mluvčím Viniciu Lunovi skončil ve vězení i týmový lékař Patricio Maldonado. Tiskový pracovník a koordinátor národního mužstva Luna je obviněn z toho, že se pokusil za úplatu nelegálně dostat do Spojených států dvě osoby, které vydával za členy týmu. Tito dva Ekvádorci, kteří se svou snahou získat víza do USA neuspěli, řekli policii, že byl do celé akce zapleten i Maldonado. (http://ihned.cz/1-10112080-18223640-004000_pd-2b)

AUTOREVUE

V loňském roce neprošlo přes STK deset procent vozů

Deset procent řidičů, kteří v loňském roce navštívili Stanice technické kontroly (STK), odešlo s prázdnou, protože jejich vůz byl shledán jako nezpůsobilý a tedy tzv. neprošel technickou. V loňském roce navštívilo 302 pověřených stanic 1,87 mil. vozů, z nichž bylo 1,5 mil. osobních. Z tohoto počtu neprošlo přes STK více než deset procent vozidel, které byly ohodnoceny jako nezpůsobilé, popř. dočasně způsobilé.V letošním roce se čeká ještě větší neúspěch, protože samotné STK budou přísněji hlídány a bude zaveden nový systém kontrol, který má minimalizovat falšování prohlídek. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8108)

Škoda dál láme rekordy: březen byl nejúspěšnější v její historii

V měsíci březnu si opět česká automobilka Škoda připsala nový rekord, když prodala 52 852 nových vozů. Tímto se stal březen 2006 neúspěšnějším prodejním měsícem v celé historii automobilky. Zároveň s tímto rekordem automobilka oznámila meziroční růst prodejů o 16,6 procenta. Škoda tak pokračuje v poměrně velkém růstovém trendu, který začal již v minulém roce. Automobilka navíc prodala za první čtvrtletí letošního roku 129 778 vozů všem modelů, což je o 18,5 procent více, než za stejné období loňského roku. V prvním čtvrtletí Škoda vykázala růst prodejů u všech modelů, když prodeje Fabie vzrostly o 7,2 procent, Superbu o 14,7 procent a Octavie dokonce o 31,7 procent. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8120)

Zetoru se daří a rozšiřuje své výrobní portfolio

Brněnská strojírenská společnost Zetor má své nejhorší již za sebou. Po úspěšném loňském roce, kdy vykázala čistý zisk přes 125 mil. Kč, přichází v roce letošním s dvojicí nových modelů. Jedná se o modely Forterry a Proxima Plus. Ty jsou určeny hlavně pro evropský a americký trh. V obou modelech se po létech objeví opět české Zetor motory, místo původních italských v minulé generaci. Plány celé společnosti jsou poměrně smělé. Do roku 2010 chce zvýšit roční prodeje z dnešních necelých šesti tisíc strojů na téměř dvojnásobek a v modelovou řadu chce doplnit o těžké traktory. Své působení chce pak rozšířit i do Asie. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8058)

Porsche si nechá vyrábět karoserie u Volkswagenu

Médii v posledních dnech proběhly spekulace, které se týkají výroby nového modelu automobilky Porsche, Panamery. Dle dostupných informací využije Porsche svůj podíl v největší evropské automobilce a ta bude pro sportovně-luxusní automobilku vyrábět karoserie. Ty by se měly vyrábět v závodu v Hannoveru, který nyní slouží výrobě užitkových modelů Volkswagenu. Tento krok má hlavně snížit náklady na výrobu nového modelu, protože Porsche nemá nyní k dispozici volné kapacity ve svých karosárnách a investice do nové by byla příliš nákladná. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8115)

Francouzský koncern PSA míří do Číny

Vedení automobilového koncernu PSA Peugeot Citroen oznámilo, že plánuje vybudování výrobního závodu v Číně. Reaguje tak na zprávy finančních organizací, které tento trh pasují na budoucího krále v počtu prodaných vozů. Vedení PSA zjevně nechce zaspat nejlepší dobu pro rozšíření svého působení na tomto trhu, definitivní rozhodnutí o místě vybudování závodů a časovém plánu ale upřesní až v příštích měsících. PSA tak posílí své výrobní závody v Číně, protože již dnes tam vyrábí osobní automobily v čínsko-francouzském podniku Dongfeng Peugeot Citroen Automobiles s roční produkcí přes 200 000 nových vozů. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8057)

Česká republika je devátým největším výrobcem vozů v Evropě

Česká republika se poprvé v historii probojovala mezi desítku největších výrobců osobních vozů v Evropě, když se u nás za minulý rok vyrobilo přes 590 000 nových osobních vozů, což je pochopitelně zároveň historickým maximem. Hlavní podíl na tomto umístění má rozjezd výroby v Kolíně a také navýšení výroby automobilky Škoda. Na druhou stranu jsme devátou příčku uhájili před Polskem pouze o 25 tis. vozů. Budoucnost pak vypadá ještě lépe, díky investici korejského Hyundai se brzy zařadíme ještě výše, protože předpokládaná produkce po plném zavedení výroby v Nošovicích dosáhne zhruba 1,2 mil. nových osobních vozů ročně, což je např. více, než vyrábí Itálie. Na vedoucí Německo, které vyrobí přes 5,3 mil., vozů však budeme i nadále výrazně ztrácet. (http://www.autorevue.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=8074)

POČASÍ

Dnes bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 1 až -3°C.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená