FinExpert.e15.cz

Egypt

S čím počítat, aby nebyla návštěva 5 000 let starého světa faraónů zkalena problémy zcela současnými.

Podívat se k egyptským pyramidám je sen nejednoho cestovatele. Dnes už se k nim sice není třeba dopravovat na velbloudech, ale přesto v Egyptě stále narazíte na množství neobvyklých věcí, se kterými je dobré se seznámit ještě před odjezdem.

Nejvyšší čas vyrazit
Do Egypta lze jezdit po celý rok, ale pro středoevropana jsou nejvhodnější klimatické podmínky od října do dubna. V letních měsících (červen až září) dosahují teploty 40 °C, v jižních oblastech až 50 °C. Místní čas v Egyptě je oproti našemu posunut o jednu hodinu dopředu.
 
Vízum do tří dnů
Pro vstup do Egypta potřebujete pas, jehož platnost bude nejméně tři měsíce po ukončení platnosti uděleného víza. Z toho je patrné, že pro vstup do země potřebujete vízum. Nemusíte mít ale obavy; jeho udělení je spíše formální záležitostí. Pro podání žádosti o vízum potřebujete pas, 1 fotografii, vyplněný formulář (lze vyzvednout na ambasádě nebo stáhnout na www.mfa.gov.eg/frames.asp?id=05  „Download …“) a 700 korun na poplatek. Vízum obdržíte během tří pracovních dnů. Poplatek za udělení víza na vstupních místech do Egypta je 15 USD. Dovážet do Egypta nesmíte především alkohol, pornografii, zbraně a drogy. Striktně je zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Je zakázán dovoz i vývoz místní měny nad 1000 EGP.

Jak se platí v Egyptě
Egyptská Libra (EGP) se dělí se na 100 piastrů. Měna je to nominálně silná a ke konci letošního července měla jedna EGP hodnotu zhruba 6,50 Kč. Pokud jde o kurzy k dalším světovým měnám, byly jejich hodnoty ve stejném období zhruba následující: 1 GBP = 7 EGP; 1 USD = 4,5 EGP; 1 Euro = 4,45 EGP.

Je velmi obtížné směnit libry zpět na dolary či jinou konvertibilní měnu. Přesto důrazně nedoporučuji měnit peníze na černém trhu. Raději využijte služeb bank, směnáren mezinárodních hotelů a soukromých směnáren. Obecně jsou přijímány kreditní karty Access/Mastercard, American Express, Diners Club a Visa. Cestovní šeky a Eurošeky lze směnit v bankách ve větších městech.

Nenáročný turista vyjde se 70 EGP denně. Evropskému standardu odpovídají hotely od čtyř hvězdiček výše, nižší kategorie jsou většinou špinavé. Ceny v lepších hotelích v Káhiře se pohybují okolo 125 až 220 EGP za den a lůžko. U nejlevnějších hotelů činí cena asi 10 EGP. 

Restaurace: V levnějších restauracích se najíte za 15 EGP a za dvojnásobnou částku už dostanete plné menu v restauraci střední úrovně. Káva stojí 0,5 – 2 EGP, pivo kolem 9 EGP.

Poštovné: pohlednice/dopis do 10g do Evropy – 80 piastrů / 1 EGP.

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená