FinExpert.e15.cz

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka.
EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Odkládáte přípravy na Elektronickou evidenci tržeb (EET) a přitom vás povinnost „stihne“ už v první vlně od prosince? Pak se vám nebezpečně krátí čas, ale nic není ztraceno, jen je třeba kousnout do kyselého jablka a začít jednat. Co je třeba udělat se dozvíte v tomto článku.

V kostce: od 1. prosince mají povinnost evidovat tržby podnikatelé ve stravovacích a ubytovacích službách (klasifikace NACE 55 a 56), evidovat má každý, kdo přijímá platby v hotovosti, kartou, stravenkou, atd. Do evidence nespadají prakticky jen bezhotovostní platby převodem z účtu na účet či složené zálohy nebo jiné jistiny (jejich započtení či zúčtování, které zakládá rozhodný příjem pak ano).

Klepněte pro větší obrázek
V Praze se již provozovatelé s EET smířili, v některých regionech – třeba na Ostravsku nebo Vysočině – zatím EET příliš neřeší, přestože si uvědomují, že se vystavují možným sankcím (obr.: Storyous)

Původně měli do první vlny spadnout i tzv. stánkaři, kteří prodávají třeba svařák nebo bramboráky na vánočních trzích, ty ale ministr Babiš a jeho úředníci pro tuto chvíli ušetřili vydáním „zpřesňující“ metodiky, která říká, že v tomto případě nejde o stravovací službu, jelikož chybí obsluha, stoly, židle a vůbec zázemí kamenné provozovny. Stánky s prodejem jídla a pití toto kritérium nesplňují, a tak přijdou na řadu až ve třetí vlně od 1. března 2018.

Jízdní řád EET:

Fáze subjekty klasifikace NACE účinnost
1. ubytování a stravovací služby 55 a 56  1.12.2016
2. velkoobchod a maloobchod 45.1, 45.3, 45.4, pokud jde o obchod, 46 a 47  1.3.2017
3. ostatní činnosti kromě vybraných řemesel a výrobních činností  - 1.3.2018 
4. vybraná řemesla a výrobní činnosti - 1.6.2018 

Hola, hola, berňák volá...

Nejste si jisti, zda spadáte do první vlny, respektive zda jsou platby, které přijímáte evidovanou tržbou? Pak si můžete na místně příslušném finančním úřadě žádat o tzv. závazné posouzení. Musíte v něm uvést popis platby, a to v míře dostatečné k posouzení a návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení (dejte si záležet, zvýšíte tak svoje šance na kladný verdikt). Úředníci mají tři měsíce, aby rozhodli.

EET bude nervy drásající, pivo levnější nebude

EET bude nervy drásající, pivo levnější nebude

Podnikatele čeká boj s úřady, zákonem i systémem.

V rámci závazného posouzení můžete správce daně také žádat o povolení k evidování tržeb v tzv. zjednodušeném režimu. To v případě, že by u vás evidence tržeb online závažným způsobem ztížila nebo znemožnila plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které vám tržby plynou. I v tomto případě musíte uvést důvody, které svědčí pro naplnění podmínky uvedené v předchozí větě. Berní úředníci mají dle zákona lhůtu 15 dní, aby rozhodli. Má to jen maličkou vadu, žádost o závazné posouzení o určení tržby podléhá správnímu poplatku ve výši 1 000 Kč.

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

EET budete proklínat, obzvlášť když se něco pokazí

Porucha pokladny či výpadek spojení... Poradíme, jak přežít.

Ale zpět k návodu jak začít s EET. Jako první musíte požádat o autentizační údaje, které budete potřebovat k tomu, abyste se přihlásili na daňový portál, uvedli údaje o provozovnách (včetně internetového obchodu) a vyžádali si certifikát nebo certifikáty – každá pokladna musí mít svůj. Certifikát bude potřeba pro autentizaci údajů odesílaných z pokladního zařízení.

Jak na EET:

  • žádost o autentizační údaje (jen do protokolu nebo na daňovém portálu prostřednictvím údajů, kterými se přihlašujete do datové schránky)
  • přihlášení se na daňový portál, zadání údajů o provozovnách (včetně eshopu), získání certifikátu
  • koupě hardwaru, nahrání certifikátu, seznámení se s obsluhou (stát vše ponechal na soukromém sektoru, neexistuje žádné doporučení)
  • v listopadu můžete začít evidovat „cvičně“

Jakmile získáte certifikát, budete potřebovat pokladní zařízení. Těch je na trhu celá řada a záleží jen na vás jakého dodavatele zvolíte. Dále je nutné zajistit připojení k internetu, pokud v místě, kde podnikáte žádná konektivita není, pak požádejte správce daně o povolení evidovat tržby ve zjednodušeném režimu. Budete tak mít povinnost odesílat údaje o tržbách hromadně nejpozději do pěti dnů od uskutečnění evidované tržby.

A mimochodem, podle zákona má poplatník povinnost zacházet s autentizačními údaji a certifikátem tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Pokud tuto povinnost porušíte, jde o správní delikt a hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Správním deliktem je také nevyvěšení informačního oznámení o tom, že v dané provozovně evidujete tržby, sankce je totožná. Na oznámení nezapomeňte, zbytečně byste poutali pozornost kontrolních orgánů.

Text informačního oznámení (patří na místo, kde bude dobře viditelné a čitelné):

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“, eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.“, eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby ve zjednodušeném režimu.

Lidově řečeno jiná káva jsou pak pokuty za porušení povinnosti odeslat na berňák údaje o evidované tržbě, nebo vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne. Sankce za porušení některé z této povinností může dosáhnout až půl milionu korun! Zároveň vám berní úředníci či celníci provádějící kontrolní nákup mohou zavřít prodejnu či přerušit výkon činnosti.

A pozor, jistou kontrolu budou vykonávat i samotní zákazníci, každá účtenka má mít ideálně fiskální identifikační kód jehož prostřednictvím si bude moct na daňovém portále každý ověřit, zda byla daná tržba zaevidována u správce daně. Hned vedle tohoto formuláře se nachází odkaz na formulář, ve kterém lze nahlásit nevydanou účtenku. Odkazy zatím nejsou funkční:

Klepněte pro větší obrázek
Daňový portál nabídne možnost ověření, zda byla daná tržba zaevidována (obr.: adisspr.mfcr.cz)

Další informace, často kladené otázky i kontaktní formulář pro vaše dotazy najdete na adrese etrzby.cz.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

"vyžádali si certifikát nebo certifikáty – každá pok...
Karel
28. 10. 2016, 06:42
A já používám jednoduché rěšení 3 v 1: platební term...
David
19. 10. 2016, 10:00
Já léta používám program Fakturka. Podle posledních ...
Mirka
18. 10. 2016, 20:55
Zdravím, pokud jestě nemáte svou vysněnou kasu, kter...
Petr
18. 10. 2016, 12:04
My jsme vyřešili EET s www.kasavkapse.cz za 3777 Kč ...
Petr
17. 10. 2016, 20:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená