FinExpert.e15.cz

ECB bude držet Itálii a Španělsko dál v šachu

Dva nadcházející dny do velké míry rozhodnou o tom, jaké budou šance eura na přežití. Dnes zasedá ECB a zítra je poslední summit EU v tomto roce. Dnešek přitom možná bude klíčovější než zítřek. Dva hlavní evropští aktéři (Merkelová a Sarkozy) již představili, jaké jsou reálné možnosti páteční dohody. Teď se hraje především o to, zda to bude stačit ECB a dá ruku do ohně za Itálii a Španělsko. Obě dvě země bez pomoci centrálních bankéřů (věřitele poslední instance) na trzích těžko obstojí. Co tedy čekat od ECB?

Nový kormidelník Mario Draghi pravděpodobně znovu sáhne ke snížení sazeb. Zhoršující se nálady v průmyslu a pokles nových objednávek by měly být vidět i v nové prognóze. Ta by měla odhad růstu na příští rok srazit z 1,3 % alespoň na 0,5 %. I konzervativní němečtí členové bankovní rady tak budou mít v ruce pádné argumenty pro snížení sazeb. Rostoucí napětí na eurovém mezibankovním trhu ale ECB staví do pozice, ve které samotné snížení sazeb nikomu nepomůže.

Problémy bank s přímým sháněním peněz z trhu bude chtít ECB pravděpodobně řešit přímým půjčováním peněz na delší dobu. V tuto chvíli mají banky od ECB přístup k penězům až na 1 rok a pod tlakem trhů možná půjčování natáhnou na 2-3 roky. To všechno může pomoci, ale nevyřeší to nejpalčivější otázku. Kývne ECB na výraznější intervence ve prospěch italských a španělských dluhopisů? V tomto ohledu bohužel od ECB nelze čekat výraznější posun. M. Draghi na tiskové konferenci pravděpodobně pouze zopakuje, že je připraven více pomoci, až uvidí vyšší záruky za rozpočty jednotlivých členských zemí.

Hodí tak míč zpátky na stranu dua Merkozy a zítřejšího summitu. To může být pro řadu investorů zklamáním. Pomohlo by ale, kdyby Draghi trochu konkrétněji specifikoval, za jakých podmínek je ECB ochotna vstoupit na scénu jako věřitel poslední instance a kupovat italské dluhopisy. Pak by si investoři mohli lehce spočítat, zda návrh Merkelové a Sarkozyho je postačující podmínkou a současně by se na zítřejším summitu zvýšil tlak na jeho přijetí. V řadě zemí (Irsko, Nizozemí) je ale představa změny evropských smluv spojených s referendy pravou noční můrou. Kooperativní hra mezi ECB a politiky tak nebude vůbec jednoduchá.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená