FinExpert.e15.cz

eBanka: Nová flexibilní hypotéka?

eBanka minulý týden získala od ČNB licenci na vydávání hypotečních zástavních listů. Přidala se tak k sedmi bankám, které mohou nabízet hypotéky svým klientům. Jaká je nová hypotéka banky, za níž stojí mocná skupina PPF.
eBanka: Nová flexibilní hypotéka?

Pokud jste klienty nejlepší banky s přímým bankovnictvím nebo se zajímáte o finance, jistě vám neušlo, že hypoteční úvěry má eBanka v nabídce delší dobu. Obecně totiž platí, že banky mohou hypoteční úvěry na nemovitosti poskytovat i bez licence na vydávání hypotečních zástavních listů (dále jen HZL). V tom případě se ale jedná o účelové úvěry zajištěné zástavním právem k nemovitosti (banky je mohou financovat z vlastních zdrojů). Nevýhodou účelových úvěrů je, že bez HZL nemůže banka klientovi nabídnout státní finanční podporu.

Kolik činí státní finanční podpora?
V současnosti mohou státní podporu získat pouze lidé do 36 let, kteří hodlají využít hypotéku k pořízení starší nemovitosti (2 % p. a.). Podpora hypoték na financování nových nemovitostí sice zrušena nebyla, ale její výše je nyní 0 Kč (platí od února 2003).

Příklad: Výše úvěru 800 000 Kč, sazba 5,1 %, doba splácení deset let, státní podpora 2 % p. a.

Měsíční splátka 8 524,40
Výše podpory   762,56
Splátka s podporou 7 761,84

Nařízení vlády č. 249/2002 Sb.
Dotaci mohou mladí lidé získat k hypotečnímu úvěru na pořízení starší nemovitosti (bytu nebo rodinného domu s jedním bytem) k bydlení. Žadatel o poskytnutí příspěvku musí být mladší 36 let, nesmí být vlastníkem objektu k bydlení a starší kupovaný rodinný dům či byt se musí stát jeho výlučným vlastnictvím. V případě manželů, musí věkovou podmínku splnit i partner. V případě pořízení bytu bude poskytnuta dotace na hypoteční úvěr do výše max. 800 tis. Kč a na domek s jedním bytem na výši hypotéky max. 1,5 mil Kč. Příspěvek se poskytuje na dobu splácení, nejdéle po dobu deseti let a kupovaný rodinný dům nebo byt musí být nejméně dva roky po kolaudaci.

Snížení úrokových sazeb?
Jelikož jsou hypoteční zástavní listy levným zdrojem financování pro hypoteční úvěry, nabízí se otázka, zda-li eBanka nesníží úrokové sazby. Podle Lucie Skotnicové z divize interní a externí komunikace eBanky se v nejbližší době uvažuje o snížení úrokových sazeb, zejména pak u pětileté fixace. Aktuálně nabízí eBanka u pětileté fixace úrok 5,1 %.

1 rok od 3,4 %
3 roky od 4,3 %
5 let od 5,1 %

Rychlost vyřízení
Podle eBanky může klient po shromáždění všech potřebných podkladů počítat se schválením hypotečního úvěru a vyhotovením smluvních dokumentů do sedmi dnů. Sjednání úvěru přes internet není možné, což je ale vcelku pochopitelné - klienti většinou potřebují spíše osobní kontakt kvůli podrobnějším a některým specifických informacím. Na druhou stranu klient eBanky, který má hypoteční úvěr, má možnost na internetu sledovat aktuální výši úvěru, počet a výši jednotlivých splátek.

Možnost splatit dříve
Jednou z odlišností od ostatních hypoték na trhu je systém mimořádných splátek hypotéky. Zatímco ostatní hypoteční banky poskytují mimořádnou splátku bez sankčních úroků pouze v případě, že dojde ke změně úrokové sazby, eBanka připravila možností mimořádných splátek několik. Samozřejmá je možnost splatit část či celou hypotéku v případě změny úrokové sazby. Dále nabízí možnost předčasně splatit bez sankcí hypotéku mimo dobu změny úrokové sazby. eBanka klientů umožňuje splatit úvěr mimořádnou splátkou bez sankce vždy po dvanácti řádně zaplacených anuitních splátkách, a to až do výše 50 % úvěru s možností opakování této splátky po dalších 12 řádně zaplacených anuitních splátkách. Tento způsob mimořádného splácení ocení zejména klient, který má nastavenou pětiletou fixaci úrokové sazby.

Pozor! Pokud klient chce splatit předčasně hypotéku a nevyužije ani změny úrokové sazby ani možnost mimořádné splátky bez sankce, zaplatí sankční poplatek ve výši 25 % z výše předčasně splacené jistiny (to je vcelku hodně).

Odložení splátek a životní pojištění
Další zajímavostí nové hypotéky je možnost odložení splátek. V případě mimořádných události (nemoc v rodině, narození potomka apod.) má klient možnost odložit splácení a posunout tak celý splátkový kalendář až o šest měsíců.

eBanka svým klientům nabízí k hypotéce také životní pojištění zdarma, které zajišťuje Česká pojišťovna. Jedná se o pojištění proti nesplácení úvěru a pojišťovna jej sjednává pouze na základě zdravotního dotazníku. eBanka při uzavírání smlouvy nepožaduje životní pojištění dlužníka až do výše 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. Sečteno podtrženo – životní pojištění zdarma je jedinečné, ale smlouvu bez pojištění s vámi uzavřou i jiné banky.

Banka

Úroková sazba (fixace na 5 let)

Ge Capital Bank 4,6 %
Česká spořitelna 4,7 %
Živnostenská banka 4,7 %
ČMBH 4,8 %
Raiffeisenbank 4,88 %
eBanka 5,1 %
Komerční banka 5,1 %

Zdroj: banky

Hypotéka eBanky
Minimální výše úvěru 300 000 Kč
Maximální výše úvěru neomezeno
Max. výše úvěru v % z hodnoty zastavené nemovitosti až 100 %
Splatnost 2-25 let
Nabízené doby fixace úrokových sazeb 1, 3, 5 let
Doba vyřízení úvěru 7 dnů
Podmínka účet v bance, nemusí tomu tak být v době žádosti o úvěr

Plusy

  • až 100 % z hodnoty zastavené nemovitosti
  • životní pojištění zdarma
  • rychlost vyřízení
  • možnost splatit dříve

Minusy

  • minimální výše úvěru
  • maximálně pětiletá fixace
  • vyšší úroková sazba u pětileté fixace

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Da se hypoteka prevadet po urcite dobe na jineho pla...
Lenka
14. 10. 2004, 20:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená