FinExpert.e15.cz

easyJet významně rozšiřuje svoji flotilu

easyJet uplatňuje opci na 52 airbusů A319 a zároveň uzavírá opci na nákup dalších 75 airbusů řady A320.

easyJet, vedoucí nízkonákladové aerolinie v Evropě, uzavřely dnešním dnem dohodu s evropským výrobcem letadel, společností Airbus, o uplatnění existující opce na nákup 52 dvou strojů airbus A319 s dodáním v období let 2008 až 2010. Následně oznámili novou opci na nákup dalších 75 strojů typu airbus A320.

Tento krok umožní další růst společnosti easyJet v nejbližších letech a zajistí, že i nadále bude easyJet operovat flotilu, která je s průměrným stářím letadel 2,2 let jednou z nejmladších a tudíž ekologicky nejšetrnějších na světě. Rozvoj společnosti easyJet generuje do budoucna několik tisíc nových pracovních pozic po celé Evropě.

easyJet má k dnešnímu dni u Airbusu pevnou objednávku na celkem 104 letadel za více než 4 miliardy USD a dále hospodaří s nákupními právy na dalších 123 airbusů. Celková velikost objednávky easyJet zahrnující i všechny opce je 315 letadel. Tento počet oznámila společnost poprvé v roce 2002. Od té doby dostal easyJet od Airbusu 88 letadel.

Současný krok managementu společnosti, uplatnění 52 opcí, musí být samozřejmě schválen akcionáři.

Generální ředitel easyJet Andy Harrison komentoval toto rozhodnutí:

„easyJet pokračuje v rychlém růstu, což dokazuje fakt, že lidé stále více využívají našeho modelu rychlé, pohodlné a bezpečné přepravy za nízké ceny. Našim záměrem je růst i nadále, a proto jsme se rozhodli významně rozšířit flotilu easyJet.“

„Zároveň je easyJet díky svojí mladé flotile s průměrným stářím 2,2 roku a velké vytíženosti letadel šetrnější k životnímu prostředí a produkuje až o 30 procent méně emisí než tradiční letečtí dopravci létající na stejných linkách.
Podle Stern Review Report on the Economics of Climate Change je letecká doprava příčinou pouze 1,6 procenta všech skleníkových plynů. Zastáváme názor, že nejlepším řešením v této problematice by bylo zařadit v blízké budoucnosti letecké společnosti do evropského systému s obchodováním emisních povolenek.”

V minulosti uzavřel easyJet dohodu s airbusem 30. prosince 2002 na budoucí nákup 120 nových airbusů A319. Tento krok byl schválen na mimořádné valné hromadě společnosti 12. března 2003.

Na základě kontraktu z roku 2002 uplatňuje nyní easyJet zvláštní práva čerpání na dalších 52 letadel. Zároveň se tento kontakt s Airbusem rozšíří o opci na dalších 75 strojů typu A320, přičemž výrobce letadel poskytne easyJet nižší cenu za údržbu nových airbusů A319 a řady rezerv a jištění, které jsou pro easyJet ekonomicky velmi přínosné.
Podmínky nynějšího nákupu 52 letadel, včetně ceny, nákupních pobídek, úvěru a platebních podmínek jsou ve velké míře stejné jako při nákupu opce na 120 letadel v roce 2002 a které byly prezentovány akcionářům na mimořádné valné hromadě 24.února 2003. Nicméně jako dodatek ke smlouvě z roku 2002 a v souvislosti s úlevou v nákladech na údržbu nových letadel (viz výše) potvrdil výrobce jisté cenové snížení pro easyJet ohledně nynějšího nákupu 52 letadel a opce dalších 68 strojů. Cena jednoho airbusu A319 se pohybovala k relevantnímu datu (leden 2001) na přibližně 44,2 miliónech USD. Tudíž celková cena za nákup 52 letadel je asi 2,3 miliardy USD.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená