FinExpert.e15.cz

E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

A také hoteliéry. Poradíme, jak se připravit.
E-tržby se blíží, hospodské čeká horký podzim

Elektronická evidence tržeb, neboli e-tržby či zkráceně EET straší nejednoho živnostníka. Jako první se novinka dotkne hospod, restaurací a ubytovacích služeb, a to už letos v prosinci. Od března příštího roku čeká povinnost evidence na velkoobchod a maloobchod a v průběhu roku 2018 pak na zbývající živnostníky včetně řemeslníků, „kolotočářů“, „stánkařů“ a dalších. Rozhodující je, zda podnikatel přijímá platby v hotovosti, kartou, ve stravenkách, šecích, atd. Z povinnosti evidovat tržby vypadnou ti, kteří vystavují faktury a nechají si platit převodem z účtu na účet. Vliv na EET naopak nemá plátcovství DPH.

Výjimkou jsou občasné přivýdělky (např. zelenina, ovoce, květiny a med ze zahrádky jakožto přebytky), které nemají povahu podnikání. Samozřejmě však platí, že pokud někdo podniká, byť nepravidelně, pak se EET vztahuje i na něj. Pokud si nejste jisti, berňák vám za 1 000 Kč vydá rozhřešení, respektive tzv. závazné posouzení. Tuto žádost půjde podat od září 2016.

Jízdní řád EET:

Fáze subjekty klasifikace NACE účinnost
1. ubytování a stravovací služby 55 a 56  1.12.2016
2. velkoobchod a maloobchod 45.1, 45.3, 45.4, pokud jde o obchod, 46 a 47  1.3.2017
3. ostatní činnosti kromě vybraných řemesel a výrobních činností  - 1.3.2018 
4. vybraná řemesla a výrobní činnosti - 1.6.2018 

Zabalí to stánkaři?

Tržby budou muset evidovat třeba i prodejci na farmářských trzích, což je přesně ten druh podnikání, u kterého dle odpůrců EET bude hrozit zánik. Důvodů by se našlo hned několik, Finanční správa, která je realizací projektu pověřena, ale problémy nevidí. Fakta prý ukazují, že obavy jsou jen přirozenou součástí zásadní daňové změny a nemají reálné opodstatnění. Prodejci prý pouze při počítání tržby vymění obyčejnou kalkulačku za mobil, tablet či pokladnu s internetovým připojením, jejichž pořízení je bude stát jednorázově maximálně několik tisíc korun a další náklady se omezí jen na platbu za internet ve výši dvě až tři stovky měsíčně.

Zkrátka administrativní zátěž označuje Finanční správa jako minimální a tisk účtenky při každé tržbě prý z časového hlediska nestojí ani za řeč. Zaevidování tržby má probíhat online a celá transakce nemá trvat déle než platba kartou. Zde lze z pohledu prodejců spatřovat výhodu v tom smyslu, že zákazník s bezkontaktní kartou provede platbu bezhotovostně (přiložením karty na terminál) a prodejcům tak mohou naopak tržby vzrůst, jelikož placení kartou na rozdíl od úbytku hotovosti v peněžence tolik nebolí. V případě výpadku spojení, kdy podnikatel neobdrží do několika vteřin unikátní kód, vytiskne pokladní zařízení účtenku bez něj a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem. Data pak budou automaticky odeslána na server Finanční správy do 48 hodin po zaevidování dávkově.

Předchozí odstavce platí analogicky pro všechny, kteří nemají kamennou provozovnu. Výjimka by dle Finanční správy byla nesystémová. Dle webu Finanční správy ale existuje něco jako „EET light“. Na vysvětlení: ve výjimečných případech, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat správce daně o zjednodušený (offline) režim a data o tržbách zasílat do pěti dní. Jak se to bude posuzovat, kdo proměří pokrytí signálem, respektive na čí straně bude u této žádosti důkazní břemeno, zatím není jasné.

Servírujte horké, okořeněné špetkou byrokracie

EET se neobejde bez další dávky papírování navíc. Připravenost projektu opět vzbuzuje pochybnosti a stejně jako v případě kontrolního hlášení se podle všeho bude celý projekt ladit až těsně před, respektive za ostrého provozu. Až teď, respektive v průběhu měsíce června slibuje Finanční správa zajistit prostředí pro vývojáře softwaru včetně technické podpory. Od září má být zahájen proces přidělování autentizačních údajů a přibližně jeden měsíc před účinností zákona, tj. v listopadu má být zajištěno testovací prostředí pro zasílání údajů o evidovaných tržbách. Jinak řečeno: abyste si jako podnikatel spadající do první vlny otestovali, zda váš hardware a software funguje správně, budete mít časový prostor jeden měsíc.

Klepněte pro větší obrázek
Dotkne se vás EET? Informace najdete na webu e-trzby.cz

A ještě jedna důležitá věc, abyste mohli tržby evidovat, budete potřebovat certifikát. Ten slouží k jednoznačné identifikaci při zasílání údajů o evidované tržbě datovými zprávami. Certifikát půjde získat přes daňový portál, postup instalace certifikátů se bude odvíjet od zvoleného typu využitého zařízení (pokladna, počítač, tablet, chytrý telefon…) a příslušného operačního systému.

Náklady navíc: „Jen 200 až 300 Kč měsíčně“

Vraťme se ještě na závěr k farmářským trhům a nákladové položce na internetové připojení. Právě prodejcům na farmářských trzích totiž přijde vhod mobilní připojení, respektive „all-in-one“ řešení od tuzemských operátorů. Konkrétní nabídku zatím zveřejnil pouze Vodafone, jeho řešení ePokladna začíná na ceně 300 Kč měsíčně včetně DPH (248 Kč bez DPH). Vodafonní ePokladnu si podnikatelé mohou pořídit už nyní, krom evidence tržeb jim umožní sledovat pohyb zásob na skladě a ostrý start EET by pro ně měl být hračkou.

Samozřejmě bude záležet na konkrétních potřebách, Vodafone sází na aplikaci pro smartphone/tablet (Android a Apple iOS) a mobilní tiskárnu účtenek, ke které lze připojit POS terminál (umožní platit kartou). Lepší představu si můžete udělat z následujících videí.

Návod k ePokladně (Apple iOS a Android):

Vodafone ukazuje své řešení v praxi:

Jen pro pořádek, vodafonní mobilní tiskárna vyjde na 5 377 Kč (což téměř odpovídá jednorázové slevě na dani z příjmů pro ty fyzické osoby, kterých se povinnost evidovat tržby dotkne). Ceny „v řádech stovek“ korun měsíčně plánuje účtovat i T-Mobile a nic jiného nelze očekávat ani od O2. Oba síťoví operátoři zatím nepoložili na stůl nic konkrétního, ale oba už mají speciální web, kde vysvětlují, co jsou to e-tržby a kde mohou podnikatelé sledovat, co je nového:

Ten, kdo by se chtěl EET vzepřít riskuje, že ho odhalí kontrola z berňáku nebo celníci a napaří mu pokutu. Při opakovaném porušení povinnosti evidovat tržby pak mohou úředníci danou prodejnu v krajním případě zavřít.

Souhlasíte se zavedením EET?

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

V jakym dome a jak s kasou bude behat, kdyz obsluhuj...
khonsun
21. 6. 2016, 23:35
Stačí mít v domě svůj internet a žádné další paušály...
Tonda
17. 6. 2016, 08:37
...jen 300 Kc mesicne? pri prumerne cene 15Kc za kli...
Vladimir Bures
16. 6. 2016, 20:16
Kdyby jenom Vodafone... :-D
RomanL
16. 6. 2016, 14:08
takže vodafone bude mit prehled o vaši firmě, hezká ...
Seba
1. 6. 2016, 21:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená