FinExpert.e15.cz

E-Bay story: Allbohemianglass

Internetové aukce jako prostředek vlastního podnikání? Jednou z těch, kterým se to povedlo je Čechokanaďanka Jarmila Eliasova, které jsme se zeptali na její zkušenosti s eBay.
E-Bay story: Allbohemianglass

eBay: synonymum pro internetové aukceKlepněte pro větší obrázek

Co to vlastně je eBay? Na tuto otázku nejlépe odpoví návštěva stránky www.ebay.com, kde v záhlaví čtete slogan: The World`s Online Marketplace. Jedná se o web, na kterém registrovaní uživatelé nabízí předměty a zboží pomocí aukcí nebo ve vlastních elektronických obchodech. Výjimečnost eBay při srovnání s obdobně zaměřenými weby spočívá ve vysokém počtu registrovaných uživatelů, který je na eBay zdaleka největší. Společnost je pod symbolem EBAY registrována na akciovém trhu NASDAQ a její akcie patří k několika málo úspěšným titulům, které bez větších šrámů přežily splasknutí akciové bubliny technologických titulů na konci devadesátých let. eBay jako jeden z mála těchto podniků potvrdila domněnku, že na internetu mohou úspěšné firmy expandovat takřka neomezeně.

Společnost byla založena v září 1995, sídlí v San Jose v Kalifornii a vedle hlavní stránky provozuje své lokální weby nejen v anglicky mluvících zemích, ale také např. v Německu, Francii, Španělsku, Švédsku, Holandsku, Itálii a několika dalších evropských zemích. Její weby mohou využívat uživatelé také v nejlidnatějších zemích východní Asie. V jižní Americe se podílí na provozu obdobného systému od názvem MercadoLibre.com.

eBay patří k těm několika málo technologickým firmám, jejíchž služby mohou být užitečné takřka pro každého. Prostřednictvím aukce na eBay můžete získat takřka jakýkoliv druh zboží, jaký si lze představit.

Stručný úvod k eBay

Registrace pro nakupující je jednoduchá, stačí vyplnit základní údaje, jako je adresa, email a zvolit si přezdívku. Pokud přemýšlíte o tom, že se zde budete pohybovat jako prodávající, budete muset zaregistrovat také svoji platební kartu, ze které bude eBay automaticky jednou měsíčně strhává poplatky za uskutečněné aukce. Pokud nové aukce nezadáváte, poplatky jsou nulové.

Pro kupující je připraven propracovaný systém kategorií a vyhledávání v aukcích. Přihazování pracuje tak, že se cena zboží po přihození zvýší vždy jen do určité míry. I pokud přihodíte nabídku s cenou dejme tomu o 50 % vyšší, než je aktuální cena, zvýšíte cenu jen o 10 % a cena zůstane v této výši, dokud nezačne přihazovat jiný zájemce, ten samozřejmě vloženou maximální cenu nevidí.

Platební disciplína stran nakupujících a prodávajících je zajištěna využívaným systémem zpětných hodnocení, tzv. Feedbacks. Vždy po obdržení vydraženého předmětu má kupující možnost napsat hodnocení prodejci a ten zase poskytne hodnocení nakupujícímu. Za každé pozitivní hodnocení obdrží uživatel plusový bod, za negativní mínusový. Prodejce se 100 % pozitivních hodnocení pochopitelně přitáhne zájem daleko většího okruhu zákazníků, než ten s dejme tomu 95 %. Nepoctivé zákazníky a prodejce eBay eliminuje odebráním uživatelských práv.

Podobný popis vyznívá náramně jednoduše a optimisticky. Bohužel obchodování v reálném virtuálním světě není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Na samotném systému eBay, jak byl během deseti let vybroušen, se chyby hledají jen těžko. Problémem pro uživatele z České republiky je však placení za zboží nebo příjem plateb od kupců ze zahraničí.

Na eBay je v tomto směru nejvíce rozšířený systém PayPal, který je dceřinou společností eBay a tudíž je možnost odeslat platbu s jeho pomocí je uživatelům maximálně nabízena. Možnost odeslat platbu tímto způsobem je mj. součástí každé stránky s přehledem o aukcích, které uživatel vyhrál. Zaplacení je maximálně jednoduché: emailem přijde kupci požadovaná částka od prodávajícího vč. poplatků za poštovné. Celková suma se zobrazí také na stránce nakupujícího. Ten následně vyplní do kolonky na stránce celkovou sumu, kterou bude platit, do další emailovou adresu příjemce a to je de facto všechno, co systém potřebuje vědět.

Vzhledem k tomu, že je tato služba omezena jen na vybrané země, nezbývá uživatelům z České republiky než posílat platby bankovním převodem, příp. nakupovat u obchodníků, kteří jsou schopni akceptovat platbu platební kartou. Jinak zbývají jen služby typu Western Union nebo BidPay, nověji systémem Moneybookers. Njvětší komplikací pro jejich využití je to, že ne každý prodejce na eBay je ochoten platbu tímto způsobem akceptovat. Nejlevnější, avšak pomalý a zároveň riskantní způsob placení představuje možnost posílat platbu formou hotovosti v doporučeném dopise. Tím máme na mysli placení do zemí mimo Evropu, u položek, které vydražíte nebo prodáte v rámci Evropy je situace přece jen jednodušší. 

Vždy platí, že prodejce na eBay uvádí, zda zboží nabízí bez omezení nebo je naopak posílá jen do vybraných zemí. Nemá smysl účastnit se aukcí se zbožím nabízeným například jen v severní Americe. Zájemce má vždy možnost prodejce kontaktovat a zjistit, jaké poštovné si započítá do České republiky a jaké druhy plateb je ochoten akceptovat.

Kudy k úspěchu?Klepněte pro větší obrázek

eBay to nejsou jen aukce a internetové obchody typu eBay Stores. Je to také komunita nakupujících a prodávajících, kteří zde uzavírají vzájemné obchody. Nejaktivnější obchodníci nesou u své přezdívky označení Power Sellers. V únoru byla jako Power Seller měsíce na eBay Kanada vyhlášena paní Jarmila Eliasova, které jsme požádali o několik odpovědí na naše otázky.

Paní Jarmila obchoduje na eBay pod značkou Allbohemianglass. Jak tato značka napovídá, zaměřuje se na prodej drobných sklářských výrobků z České republiky. Paní Eliasova pochází z Brna, v Kanadě žije již 25 let a k eBay ji přivedla její dcera. Bylo to v době, kdy jí bylo kolem padesáti let a ztratila své dosavadní zaměstnání. V tomto věku měla problém najít nové stálé místo. Zpočátku brala eBay pouze jako možnost přivýdělku při hledání nové práce, ale díky úspěchům s prodejem na eBay se tomuto druhu podnikání začala věnovat naplno.

Jak dlouho se na eBay pohybujete a jak vás napadlo tam začít prodávat?

Začala jsem pomaloučku, v roce 2001. Moje dcera na eBay nakupovala a řekla mi o tom, tak jsem začala zkoumat, co se na eBay prodává atd.
 
Nabízíte české sklo a bižutérii, jaké máte zkušenosti s kupujícími, jsou takto uzavřené obchody spolehlivě zaplaceny?
 
Prodávám opravdu do celého světa, ovšem nejvíce zákazníku mám v USA. Dnes už mám asi 15 stálých zákazníku v Japonsku, pár i v Austrálii a na novém Zélandě. 99.9 % zákazníků zaplatí. Ovšem, že se najdou i takoví, co nezaplatí, ale na to je systém eBay připraven a když někdo několikrát nezaplatí a dostane negativní hodnocení od prodejce, tak mu eBay zruší členství. Jako prodávající nemusím poslat zboží, dokud nemám zaplaceno.
 
Využíváte kromě aukcí ještě nějakou další placenou službu eBay a jakou máte zkušenost?

Ano, já jsem zaregistrována také ve Square Trade, což je organizace, která pomáhá v případě, že se s nějakým zákazníkem nemůžete na něčem dohodnout, přes ně je dohoda snazší. Já jsem tuto službu zatím nevyužila, ale mají také další doplňkové programy, které například umožňují sledovat statistiky vlastních prodejů za měsíc, kolik procent položek se prodalo a neprodalo. Je to taková statistická a finanční pomůcka. Potom je to Paypal, služba, která se používá na placení přes internet. 100% spolehlivá! Znám i jiné, Moneybookers, Eurocash, ale Paypal je nejlepší.
 
Vyvíjí se podle vašeho názoru eBay optimálně? Tím myslím poplatky za aukce, nabídka služeb, technická podpora?

Poplatky jsou poměrně drahé, když děláte eBay ve velkém, jako já. Mě stojí poplatky kolem 1000 až 1200 dolarů měsíčně, což se taky dá změnit, pokud nedáváte na eBay aukce, ale prodáváte ve vlastním eBay obchodě (store). Pak platíte jenom jednu desetinu poplatků, co se platí za aukce, ale na druhou stranu se nabízené předměty prodají za cenu, kterou předem určíte vy. Na rozdíl od aukcí, kde je možné dosáhnout prodeje za vyšší cenu.

Co rozhoduje o úspěchu na eBay? Je to dobrý výběr zboží, které prodávající nabízí? Jaký význam dáváte přípravě aukcí (popis, obrázky)? Nebo je důležité ještě něco jiného?

Úspěch přináší: poctivost, super dobrý postoj k zákazníkům, podrobný popis zboží obsahující maximum detailů, protože jinak vám chodí stovky mailů denně, na které musíte odpovídat. Dobrý obrázek, pokud možno detail. Výběr zboží je velice důležitý. Něco, co je unikátní, nebo velice požadované. Hlavně potom velký výběr.
Moje zkušenost s eBay mi říká, že je opravdu potřeba si udělat dobré jméno a toho dosáhnete jenom tím, že prodáváte zboží, o které je zájem a dáváte kupujícím ten nejlepší servis.

Jak je to u nás?

Jazykem eBay je angličtina, případně jazyky zemí, v níž provozuje eBay své lokalizované mutace. V České republice tomu tak zatím není. Nejznámějšími českými aukčními weby jsou Aukce.cz (www.aukce.cz) a Aukro.cz (www.aukro.cz ) . Fungují v podstatě na výše popsaném principu. V praxi jsou zatím při srovnání s internetovými i „kamennými“ bazary, zástavárnami a inzertními časopisy jen méně využívanou možností, jak prodat nebo koupit zajímavé zboží za zajímavé ceny.

Je tomu tak z několika důvodů:

  • Kupující nemá jistotu, že naláká více zájemců a tak se mu příliš nevyplatí začít s nižší vyvolávací cenou, než kdyby dané zboží prodával přímo v internetovém obchodě, případně formou inzerce novinách nebo prodeje přes bazary apod. Tím následně nepřiláká dostatek přihazujících a cena se příliš „nepohne“.
  • Proces aukce je delší a komplikovanější než proces prodeje přímo.
  • Ačkoliv naše weby mají také systém vzájemného hodnocení kupce a prodávajícího, obecně si obě strany méně věří.

Uvedené nevýhody mají jedno společného. Jsou průvodním jevem skutečnosti, že české aukční weby využívá dosud relativně malý počet zaregistrovaných uživatelů. Tato nevýhoda se dá obrátit v prospěch nakupujícího, který díku tomu může čas od času také na těchto webech najít opravdu výhodné nabídky.
 

Doporučená četba:

Termín eBay v článcích www.zive.cz: http://www.zive.cz/SearchSimple/Default.asp

Kdy začnou provádět internetoví giganti globální expanzi?

Ebay.com podstatně zvyšuje svůj desátek z internetových aukcí

Internetový aukční trh: nový fenomén

Další článek


 

Související články


celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: paypal?
Marek
17. 3. 2005, 23:15
Re: Mam bloknuty paypal...s ....
PK
2. 3. 2005, 11:10
Mam bloknuty paypal...s penezma... ;-(
PK
2. 3. 2005, 11:03
Re: USA vs CR
Josef Zrzavý
22. 2. 2005, 04:47
Re: paypal?
Petr
21. 2. 2005, 17:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená