FinExpert.e15.cz

Dvouleté bludiště

Novela občanského zákoníku zavedla na spotřební zboží dvouletou záruční lhůtu. To ale není jediná změna, kterou přinesla.

K 1. lednu nabyla účinnosti novela občanského zákoníku, která zavedla na spotřební zboží dvouletou záruční dobu a posílila právo spotřebitele na informace o prodávaném zboží.

Prodej ve shodě
Novela zavádí pojmy „shoda a rozpor s kupní smlouvou“. Shoda znamená, že zboží má určitou jakost, odpovídá popisu, který udává výrobce nebo prodejce v prospektu, splňuje reklamní očekávání spotřebitele, má obvyklé užitné vlastnosti, množství, míru a hmotnost. Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že zboží je ve shodě s kupní smlouvou, tedy, že je bez vad.
Jestliže se během prvních šesti měsíců po uzavření kupní smlouvy projeví vada výrobku, má se za to, že věc měla vadu už v okamžiku převzetí. Pokud s tím prodávající nesouhlasí a odmítá přijmout reklamaci, musí dokázat, že si například zákazník zboží poškodil sám špatným zacházením. To je výrazný posun oproti předcházející zákonné úpravě, protože v minulosti musel vše dokazovat pouze spotřebitel.

Dva roky bezplatně
Během celých dvou let má spotřebitel nárok na bezplatnou opravu a pokud to není povaze věci neúměrné, může žádat i výměnu vadného zboží. Samozřejmě ale bude záležet na obou stranách a jejich vůli se dohodnout – spotřebitel zřejmě může požadovat výměnu obuvi, u které se odlepila podrážka; určitě ale nedostane nové boty, když se mu přetrhne tkanička. Pokud ovšem koupíte sportovní obuv a prodejce vás neinformuje o tom, že je určena pouze do tělocvičny, můžete ji po používání na tenisovém kurtu úspěšně reklamovat. Prodejce vás totiž v tomto případě neinformoval o vlastnostech bot, čímž nesplnil svou zákonnou povinnost. Určitě tedy bude v zájmu každého obchodníka, aby své zákazníky informoval o zboží dostatečně průkazným způsobem.
Na co má tedy kupující právo? Při odstranitelných vadách má spotřebitel možnost opravy nebo výměny; pokud se zboží už nevyrábí, může získat slevu nebo odstoupit od smlouvy. U
neodstranitelných vad, které brání užívání věci, může vadný výrobek vyměnit nebo odstoupit od smlouvy. U neodstranitelných vad, které nebrání užívání výrobku, má nárok na slevu nebo
výměnu, ale od smlouvy může odstoupit také.

Obnošené věci reklamovat nelze
Dvouletá záruka se nevztahuje na opotřebení věci vzniklé jejím obvyklým užíváním. U zubního kartáčku nikoho nenapadne, že by měl vydržet dva roky, i když je to spotřební zboží jako každé jiné. U obuvi a textilu už vznikají problémy. Je samozřejmé, že když budu denně nosit polobotky, vydrží mi pár měsíců. U textilu je životnost ovlivněná cykly údržby, takže když budu v čistírně se sakem dvakrát do měsíce, jeho životnost se zkrátí. Je třeba ještě připomenout, že zboží vyrobené do 31. 12. 2002 se ještě může prodávat se šestiměsíční zárukou. Prodejce to ovšem musí vyznačit na dokladu o prodeji a zákazníka o tom musí informovat dřív než při placení, tedy už v okamžiku nabídky.

Ivana Picková, Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená