FinExpert.e15.cz

Dvouciferný nárůst je motivační

(Inzerce) Export z ČR do Turecka rostl v období let 2009 až 2013 meziročně v průměru o 28 %.
Dvouciferný nárůst je motivační

Za růstem exportu do této země je kromě ekonomické konjunktury vidět i průběžné slaďování ekonomických standardů s právními předpisy EU. Význam této země coby odbytiště české produkce proto kontinuálně roste.

Zatímco ještě v roce 2008 bylo saldo obchodní bilance záporné, v roce 2013 skončil vzájemný obchod s přebytkem více než 20 miliard korun.

Turecko - brána na východ

Domácí exportéři se naučili využívat Turecko jako bránu k průniku na trhy dalších zemí na východě, především Gruzie, Iráku, Ázerbájdžánu a států v okolí Kaspického moře. Tento trend zaznamenává i Komerční banka, jejíž klienti jsou na tureckém trhu stále aktivnější.

Klepněte pro větší obrázek

„Aktivita našich klientů loni vzrostla o 13 % v počtech a dokonce o 83 % v objemech. Mezi malými a středními podniky je nárůst zhruba poloviční, přesto velmi zajímavý,“ říká Iveta Ocásková, výkonná ředitelka pro Korporátní bankovnictví KB, a dodává: „Místní ekonomika vykazuje sklony ke spotřebnímu chování generujícímu určitou nejistotu, což se odráží v historické volatilitě turecké liry. Je proto velmi důležité uvažovat o zajištění kurzových rizik. Rovněž doporučuji nepodceňovat platební riziko importéra a využívat dokumentární platby, případně záruky.“

Financování projektů a investic

Exportéři se podle Komerční banky také zajímají o možnosti financování svých projektů. V rámci exportního financování jim KB nabízí hned několik specializovaných produktů i přítomnost skupiny Société Générale přímo v Turecku.

Jedním ze základních produktů je exportní odběratelský úvěr. Hlavními výhodami pro exportéra jsou rychlost proplacení exportní pohledávky, možnost předložit při nabídkovém řízení v zahraničí současně s technickou nabídkou i nabídku financování, což odběratelé často požadují, a fakt, že úvěr nezatěžuje rozvahu exportéra, neboť úvěrovým dlužníkem je zahraniční kupující, resp. jeho banka. V oblasti investic nabízí Komerční banka úvěr na investice v zahraničí, který má charakter střednědobého či dlouhodobého úvěru se splatností delší než tři roky, a který je poskytován zahraniční společnosti ovládané českou firmou na investice v cizině.

Pro snížení rizik spojených s případnou politickou nebo ekonomickou nestabilitou v Turecku mohou exportéři s produktem Komerční banky využít rovněž státní podporu vývozu prostřednictvím pojištění zamýšleného projektu u společnosti EGAP. „Ta neeliminuje, ale řeší teritoriální rizika vyplývající z politické, finanční a makroekonomické situace země, a komerční rizika, mezi něž patří riziko neplacení, nesplnění kontraktu a podobně,“ vysvětluje Virginie Lenek, manažerka Exportního financování KB.

Znalost prostředí rozhoduje

Mimo tradiční vyspělé ekonomiky a země EU rozhoduje často o úspěchu obchodu znalost lokálního prostředí. Také tady mohou banky pomoci. Komerční banka může nabídnout pomoc s realizací přímo na místě, a to díky úzké spolupráci s istanbulskou pobočkou Société Générale, do jejíž bankovní skupiny patří. Nabízí tak detailní znalost prostředí, legislativy, klientů i bohaté zkušenosti, které zde Société Générale získává od roku 1989. „Zatímco třeba financování exportních projektů s pojištěním EGAP dokáže nabídnout více tuzemských bank, přítomnost na tureckém trhu je rozhodně benefit, který českým exportérům může nabídnout jen málo z nich,“ uzavírá Virginie Lenek.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená