FinExpert.e15.cz

Dvě zaměstnání? V Evropě již nic nezvyklého

Být rentiérem je sice snem mnoha Evropanů, ale většina nás se musí živit prací, ať vlastním podnikáním nebo prací v zaměstnaneckém poměru.
Dvě zaměstnání? V Evropě již nic nezvyklého

Evropané chtějí využívat plnými doušky vymoženosti dnešního světa – exotické dovolené, pěkné bydlení či výdobytky moderní technologie, a proto roste počet občanů mající současně  i dva pracovní poměry. Kde jsou vícenásobné pracovní poměry nejvíce rozšířeny a proč? Kde nejčastěji vyhledává dvě zaměstnání?

Proč dva pracovní poměry? Peníze až na prvním místě

Evropané pracují sice v průměru  méně hodin měsíčně než občané v ostatních vyspělých zemích světa (asijské země a Amerika), přesto však roste počet občanů majících dva souběžné pracovní poměry. Pro drtivou většinu Evropanů je hlavní motivací zvýšení životní úrovně, kdy příjmy z "druhé práce" mohou být použity na dovolenou či  koníčky, někdy však je důvodem vysoká hypotéka či studium dětí. Důvody pro dva pracovní poměry jsou   v zásadě dva. Prvním a hlavním důvodem je vyšší finanční příjem. Peníze jsou pro většinu Evropanů hlavním motorem veškerého jejich pracovního počínání, vždyť více než 83 % Evropanů chodí do práce hlavně pro peníze a pouze každý pátý především kvůli vlastní seberealizaci a pro radost (v Česku pracuje pro zábavu pouze 5 %). Nejdůležitějším faktorem pro přijetí toho či onoho pracovního místa v dnešní době je výše platu. A když má někdo dvě práce (i hůře placené), má v konečném důsledku poměrně slušný měsíční příjem. Druhou, menší skupinu tvoří občané, kteří v danou dobu mají práci, která není úplně podle jejich představ a chtějí změnu, ale pro vysněné povolání nemají dostatečnou praxi v oboru, a tak mají i druhé povolání, které je prozatím hůře placené, za účelem získání potřebných znalostí a proniknutí do oboru, aby se mohli v případném konkurzu pochlubit nějakou praxí a uspět.

Dvě práce preferují mladí lidé

Stíhat dvě práce je velmi náročné, pokud není práce současně koníčkem, a většina Evropanů majících dvě práce je mladší 32 let. Tito mladí lidé jsou na startu kariéry (mají ve firmě nižší finanční ohodnocení než čtyřicátníci) a mají ve většině případů plno půjček (hypotéku, půjčku na studium či běžné spotřebitelné úvěry). Aby mohli všechny tyto úvěry včetně úroků splácet a přitom ještě žít aktivně, musí mít mnohdy dvě práce. Mít jenom dvě práce však nemusí vždy stačit, velmi důležité je finanční plánování. Je to stejné jako s autem. Když chceme, aby nás naše auto bezpečně dovezlo do stanoveného cíle a nějakou „slušnou“ dobu nám vydrželo, musíme se o něj pravidelně starat.

Stejně pokud si chceme uskutečňovat naše sny a přání, musíme řídit a koordinovat naše finanční příjmy a výdaje. Ovlivnit naše příjmy jde vždy velmi těžké a mnohdy stojíme před těžkým životním rozhodnutím (např. nechci se stěhovat za prací a více peněž dostanu ve firmě vzdálené 200 km od současného bydliště, vyhovuje mi zaměstnanecký poměr, ale v případě, že se udělám sám pro sebe, budu mít podstatně více – současně taky starostí...). U výdajů to ovšem není jednodušší – správné plánování a řízení financí není nic snadného. Pro spokojený život je hlavní stanovit si splnitelné sny, které můžeme ovlivnit. Jestliže naším hlavním přáním je nové auto, tak je samozřejmě rozdíl, jestli za 400 tisíc či za 3 milióny. Co nejrychlejší dosažení finančně dostupných přání je potom již výsledkem našeho správného finančního plánování a investování.

Dvě práce v Česku se moc nenosí

Nejvíce je více pracovních poměrů rozšířeno v Dánsku, kde 10 % občanů má dva pracovní poměry. V Dánsku jsou vícenásobné pracovní poměry rozšířeny z toho důvodu, že Dánové jsou velice kvalifikovaní zaměstnanci. Dle rozšířenosti IT technologií jsou Dánové první na světě (dle Economist Intelligence Unit). Dánové mající dva pracovní poměry většinou mohou vykonávat alespoň jednu práci z domu (díky internetu). "Druhou práci" dělají z domova např. dvě hodinky denně - jedná se převážně o práce náročné na kvalifikaci zaměstnance (IT činnosti, finančně-ekonomické práce, ale i plánování a příprava stavebních či průmyslových úkonů). Obdobná situace je i na Islandu a ve  Švédsku. Výhodou zemí Skandinávie je, že zaměstnavatelé běžně nabízejí zkrácené pracovní úvazky na méně než 4 hodiny denně. Dalšími zeměmi, kde jsou souběžné pracovní poměry oblíbené, jsou Polsko, Portugalsko a Švýcarsko. Naopak Česko spolu s Maďarskem, Slovenskem a Bulharskem patří mezi země, kde vícenásobné pracovní poměry nemají prozatím tradici.

Evropané mající dvě zaměstnání (v %)

Země Počet Evropanů mající dvě zaměstnání (v %)
Dánsko 10,9
Island 10,4
Polsko 7,9
Švédsko 7,3
Portugalsko 6,4
Švýcarsko 6,4
Kypr 6,3
Nizozemí 6,3
Litva 6
Norsko 6
Lotyšsko 5,4
Malta 4,1
Belgie 4
Finsko 3,8
Rakousko 3,8
Velká Británie 3,8
Slovinsko 3,6
Německo 3,4
Rumunsko 3,4
Estonsko 3,3
Francie 2,9
Řecko 2,9
Španělsko 2,8
Česko 2,4
Irsko 2,1
Maďarsko 1,9
Itálie 1,6
Lucembursko 1,6
Slovensko 1,4
Bulharsko 0,8

Zdroj: Eurostat, Statistics of the week 10/2007

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ekonomika
konnichiwa
5. 8. 2007, 06:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená