FinExpert.e15.cz

Dvě třetiny malých podnikatelů platí zbytečně za osobní účet

Praha, 5. května 2014

Průzkum Raiffeisenbank ukázal, že 69 % malých českých podnikatelů platí poplatky za správu soukromých financí, a to často zbytečně. K firemním účtům, které přinášejí řadu výhod a speciálních služeb pro podnikatele, lze přitom jednoduše získat osobní účet zdarma.

Podnikatelský účet vlastní a používá 78 % respondentů, pětina podnikatelů spravuje své firemní peníze prostřednictvím osobního účtu. Patří k nim spíše podnikatelé z menších měst a s nižším obratem. Přestože některé banky mají osobní účet zdarma jako benefit k podnikatelským kontům, využívá tuto možnost méně než třetina malých podnikatelů a více než dvě třetiny za svůj osobní účet platí. „Pokud podnikatelé využívají osobní účet k firemnímu zdarma, mohou čerpat výhody obou typů účtů. Mají jednoduše oddělené osobní a firemní finance, zároveň např. získávají snazší přístup k  podnikatelským úvěrům,“ vysvětlil produktový manažer Raiffeisenbank Jan Figlovský.

Raiffeisenbank nabízí od počátku letošního roku podnikatelům úspěšný účet Podnikatelské eKonto ŽIVNOST. V rámci jednoho transparentního poplatku v něm živnostníci získávají neomezené bankovní služby na podnikatelském účtu včetně neomezených domácích elektronických transakcí či výběrů z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí zdarma. K tomu mají neomezený osobní účet eKonto KOMPLET zcela zdarma, což umožňuje pohodlné a efektivní řízení firemních i osobních financí. 

„Podnikatele nezatěžujeme žádnými skrytými nebo dodatečnými poplatky. Zvolili jsme cestu transparentního měsíčního paušálu, díky kterému klient nemusí hlídat, kolik zrealizuje transakcí nebo ze kterého bankomatu vybere hotovost,“ dodal Jan Figlovský. Od července přitom banka benefit osobního účtu zdarma rozšiřuje i na ostatní typy podnikatelských účtů, čímž dochází k jejich dalšímu zvýhodnění.

Téměř polovina uživatelů (44 %) podnikatelských kont uvedla, že důvodem pro jeho otevření byla povinnost či nutnost. Dalším důvodem pro užívání podnikatelského konta je oddělení osobních a firemních financí (20 %) a přehlednost a pořádek (16 %). Tyto důvody uvedli především majitelé větších firem, kteří vykazují vyšší pohyby na účtu. 

Z živnostníků, kteří využívají osobní účet pro podnikání, polovina uvedla, že je pro ně dostačující a že speciální účet nepotřebují. Druhý nejčastější důvod, a to ve 39 % odpovědí, představuje cena a poplatky vedení účtu. „Právě tito podnikatelé by se měli poohlédnout po takové nabídce, která jim umožní získat osobní účet k podnikatelskému zdarma. Možná si neuvědomují, kolik ve skutečnosti celkem platí za běžný účet a kolik času navíc pak vyžaduje správa firemních financí a jasné oddělení firemních a soukromých výdajů. Nespornou výhodou nákladů na vedení podnikatelského účtu je i jejich daňová uznatelnost,“ doplňuje Jan Figlovský.

Předchozí tisková zpráva 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená