Podle nového průzkumu společnosti Visa mají evropští spotřebitelé při platbách kartou zájem využívat biometrické bezpečnostní prvky, a to zejména v kombinaci s dalším zabezpečením.
73 % spotřebitelů považuje podle průzkumu dvoufaktorovou autentifikaci platby s využitím biometrického prvku za bezpečný způsob ověření identity majitele účtu.
Zatímco v zahraničí investují do umění také milionáři, v Česku se těmto rizikovým investicím milionáři z velké části vyhýbají.
Scénář o biometrice jako jediné formě ověřování plateb je ale podle Jonathana Vauxe zatím spíše nepravděpodobný. „Na rozdíl od ověření PIN kódem, který může být zadaný jen správně nebo nesprávně, je biometrie založená na pravděpodobnosti shody se vzorem. Biometrické prvky fungují proto nejlépe v kombinaci s dalšími zařízeními, geolokačními technologiemi nebo dodatečnými metodami autentifikace,“ říká Jonathan Vaux, výkonný ředitel pro inovace společnosti Visa Europe.
Dvoufaktorová autentifikace
je tvořena tím, co máte – kartou nebo mobilním zařízením, něčím, co jste – biometrií, nebo něčím, co víte – PINem nebo heslem.
Více než polovina Evropanů (51 %) si myslí, že biometrická verifikace platbu urychlí a zjednoduší. Přes 30 % lidí pak podle průzkumu oceňuje, že jejich data zůstanou v bezpečí i v případě ztráty nebo odcizení platebního zařízení.
Nejoblíbenější je otisk prstu
Pro svou jednoduchost a bezpečnost je nejoblíbenější biometrickou metodou ověření otisku prstu. I co se samotné bezpečnosti týče, nejvíce (81 %) respondentů staví na první místo právě otisky prstů. Jako druhá nejbezpečnější biometrická metoda následuje sken oční duhovky se 76 procenty.
Autentifikace platby rozpoznáním hlasu nebo podle tváře by podle průzkumu zvolilo jen 15, respektive 12 % respondentů, a to v případě nákupu přímo v obchodě i platby online.


Zdroj: Visa Europe