FinExpert.e15.cz

Dvě pětiny Čechů ukládají peníze „do slamníku“

Podle studie společnosti Factum Invenio lidé nejčastěji ukládají své volné finanční prostředky na běžné účty. V popředí zájmu zhodnocování peněz je již mnoho let stavební spoření, které má polovina Čechů. Životní pojištění i penzijní připojištění má uzavřeno více než třetina české populace. Sedm lidí z deseti se domnívá, že své finanční prostředky investují efektivně. Finanční situace domácnosti se pro polovinu Čechů v posledních dvou letech prakticky nezměnila, zůstala zhruba stejná. V příštích dvou letech očekává zlepšení své finanční situace každá pátá domácnost a naopak zhoršení každá šestá domácnost. Na základě postojů domácností k ukládání peněz lze českou populaci rozdělit do čtyř významných segmentů investorů.

Společnost Factum Invenio realizuje studii zaměřenou na investiční chování obyvatel České republiky již od roku 1995. Výzkum probíhal ve dnech 20. 5. až 25. 5. 2005 na reprezentativním vzorku populace, který tvořilo 1017 občanů České republiky starších 15ti let.

Občanské portfolio

„Mezi šestici způsobů ukládání peněz, které využívá minimálně jedna třetina české populace, již po mnoho let patří běžný účet, stavební spoření, spoření doma, vkladní knížka, životní pojištění a penzijní připojištění“, uvedla Barbora Buřínská, Project Manager společnosti Factum Invenio.

Českou populací nejvíce využívaným způsobem ukládání peněz je v současné době běžný účet, na který své volné finanční prostředky ukládají tři pětiny respondentů.

Stavební spoření je již po mnoho let na špici nejoblíbenějších způsobů ukládání peněz. Již od roku 2002 měla smlouvu o stavebním spoření uzavřenu minimálně polovina dotázaných. V současné době má stavební spoření 52 % dotázaných.

Spoření, ukládání peněz doma tzv. „do slamníku“ využívají v současné době více než dvě pětiny Čechů. Z výsledků šetření posledních let je zřejmé, že počet respondentů, kteří mají doma uloženou nějakou finanční rezervu zůstává zhruba stejný, nicméně je třeba konstatovat, že za poslední dva roky stoupl počet lidí, kteří připouštějí, že si ukládají peníze stranou, o osm procentních bodů.

U další z forem ukládání volných finančních prostředků - vkladních knížek – můžeme konstatovat, že se za poslední tři roky prakticky nemění počet jejich držitelů. V současné době ji vlastní celkem 36 % dotázaných.

Životní pojištění má v současné době uzavřeno více než jedna třetina dotázaných, téměř shodný počet respondentů uvedl, že má uzavřenu smlouvu o penzijním připojištění.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Kecáš
Důchodce
1. 9. 2005, 21:42
nedivim se
Nox
1. 9. 2005, 20:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená