FinExpert.e15.cz

Dům za cenu bytu: Fikce nebo realita?

Řešit otázku vlastního bydlení stavbou rodinného domu je jistě atraktivní alternativou pro každého člověka. Jak samotná stavba bude vypadat a jaké materiály budou použity, záleží především na finančních možnostech stavebníka. Nabízí se proto otázka, za jakou cenu se dá dům postavit.
Dům za cenu bytu: Fikce nebo realita?

Za miliony i za statisíce

Nikoho nepřekvapí, že při stavbě nového domu může investor utratit i několik milionů korun. Podívejme se ale spíše na situaci, kdy stavebník počítá každou korunu dvakrát a jeho cílem je postavit dům s co možná nejmenšími náklady.

Tito lidé jsou inspirováni četnými reklamními slogany stavebních firem, které nabízí "dům za cenu bytu". Ceny takto nabízených domů na klíč se pohybují okolo jednoho milionu korun, takže kdekdo se ptá, jak takový dům vypadá, jakou kvalitu provedení může očekávat a zda se v něm bude dát vůbec bydlet. Mnoho lidí se na tyto nabídky dívá poměrně skepticky a spíše je považuje za pouhý reklamní trik, který má potenciální zákazníky nalákat.

Svépomocí nebo dům na klíč

Bezpochyby lze konstatovat, že cena nového domu je ovlivněna mnoha faktory. Rozhodující vliv na konečnou cenu domu má to, zda si jej člověk nechá postavit na klíč přímo od firmy, nebo se do výstavby pustí sám za pomoci rodiny a přátel. První varianta je samozřejmě výrazně dražší, ale při výběru dobré firmy, která odvede kvalitní práci, nemusíte zase vynaložených peněz litovat.

Považuje-li se stavebník za domácího kutila a je schopný si spoustu věcí udělat sám, dosáhne výrazných úspor. Stavba bude sice trvat delší dobu než při realizaci od odborné firmy, ale pokud peníze hrají prvořadou roli, můžeme výstavbu domu svépomocí jen doporučit.

Jak vysoké náklady si bude stavba domu vyžadovat napoví již samotný projekt. Pokud si zvolíte typový projekt nabízený stavební firmou, ušetříte hned na samém počátku. Musíte se ale smířit s tím, že stavba nebude zářit originalitou a nezvyklými stavebními prvky. Architekti dokáží nakreslit kvalitní a dispozičně dobře řešený dům pro lidi, kteří nemají příliš mnoho peněz a jehož celkové náklady se budou pohybovat kolem milionu korun.

Cenu ovlivňuje použitý materiál

Dnešní stavební technologie a materiály poskytují stavebníkům množství variantních řešení jejich stavby. Dům můžete postavit z klasických cihel nebo tvárnic. Do popředí se však stále více tlačí modernější technologie, které jsou reprezentovány montovanými domy a dřevostavbami. Tyto technologie se k nám dostaly ze zahraničí, kde se těší daleko větší oblibě a důvěře než u nás. Jejich devizou bývá nižší cena oproti stavbám s použitím našich klasických materiálů.

Přes počáteční nedůvěru našich stavebníků se trh s montovanými domy a dřevostavbami vehementně rozrůstá. Hned několik firem je pak schopno postavit dům 3+1 za cenu pod milion korun, takže tvrzení dům za cenu bytu bezesporu naplní. Dávejte si ale při výběru dodavatele pozor na to, co vše je a není do celkové sumy započítáno, čímž předejdete možnému zklamání.

Odpůrci těchto materiálů tvrdí, že zhruba 10-15 % cenová úspora není v porovnání s klasikou nijak závratná, a proto doporučují zůstat věrni osvědčeným materiálům.

Další možnosti, jak ušetřit

Další okolností, která výrazně ovlivňuje výslednou cenu domu, je vnitřní uspořádání a vybavení novostavby. Platí zásada, že čím komplikovanější architektonické prvky stavebník provádí, tím vyšší bude výsledná cena domu. Stejně tak i množství chodbiček, výklenků a zákoutí stavbu prodražuje a navíc nepřináší velký užitkový efekt, spíše naopak.

Vnitřní vybavení domu je další položkou výrazně se promítající do ceny domu. Obklady, dlažby, podlahy, okna, dveře a sanitární technika mohou cenu domu naopak snížit a ne vždy to musí být na úkor kvality a estetiky. Například obklady můžete pořídit již od 160 Kč/m2, ale také za 400 Kč/m2. Obdobný příklad lze použít i na ostatních komponentech vnitřního vybavení.

Z čeho postavit levný dům

 • typový projekt
 • zdící materiál (Porotherm, Ytong, Porfix apod.)
 • dřevěný krov
 • betonová střešní taška
 • keramický strop
 • štukové omítky
 • dlažby a obklady tuzemské výroby
 • plastová okna
 • kovové zárubně
 • česká keramická sanita - plechová vana a pákové baterie
 • plynový nebo elektrický kotel
 • elektrické rozvody v mědi, standardní vypínače, zásuvky, vodovodní a kanalizační rozvody


Co ovlivní konečnou cenu domu

 1. Projekt - typové projekty jsou levnější než projekty šité na míru.

 2. Velikost - čím menší domek, tím levnější.

 3. Dispozice - čím méně nevyužitého prostoru, méně chodeb a příček, tím větší úspora peněz.

 4. Materiál - cenu domu ovlivňuje nejen výběr stavebního materiálu, ale i oken, podlah, obkladů, sanity a dalších komponentů.

 5. Stavba - stavba svépomocí je levnější než dům "na klíč".

 6. Pozemek - cena pozemku, členitý terén prodraží zemní práce.
Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Je "Levný" opravdu levným?
Šárka
16. 12. 2005, 17:07
Je "Levný" opravdu levným?
Standa
26. 4. 2005, 13:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená