FinExpert.e15.cz

Dům v povodňové oblasti: Pojišťovny se odvracejí

Proč lidé staví domy v místech, kde se objevují záplavy?
Dům v povodňové oblasti: Pojišťovny se odvracejí

A proč, když je voda připraví skoro o vše, si co nevidět postaví nové bydlení na stejném místě? Od roku 1997 si veřejnost pokládá ty samé otázky poté, co sdělovací prostředky zveřejňují děsivé a smutné záběry bezmocných lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. „Obnovovat domy v záplavových oblastech je hloupost, ale lidem bohužel v současnosti nic jiného nezbývá. Nikdo jim na výstavbu nového domu mimo dosah vody nepřispěje,“ říká Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou, kterým se před dvěma týdny prohnala tisíciletá voda.

Pro lidi postižené povodněmi je navíc v současnosti téměř nereálné své domy pojistit a mít tak záruku alespoň nějaké náhrady v případě další katastrofy.

Čtyři kategorie. Čtvrtá téměř bez šancí

Pojišťovnám rychle došlo, že nevyzpytatelné povodně budou velkou položkou v kategorii ztrát. Pojistky proto v zátopových oblastech v minulosti výrazně zdražily. Například Česká pojišťovna nabízí pojistku domu v hodnotě 3 milionů korun v prakticky bezpečné oblasti ročně za 2610 korun. Naproti tomu v druhém nejrizikovějším pásmu přijde základní roční pojistné na 3132 korun.  V nejkritičtější čtvrté oblasti o případném pojistném budete moci uvažovat až po individuálním znaleckém posudku (AXA, Česká pojišťovna), který v případě, že bude kladný, zvýší pojistné vašeho domu dvakrát až třikrát od základní sazby.

Obecně ale platí, že ve čtvrté, tedy nejrizikovější oblasti, což jsou domy v těsné blízkosti problémových vodních toků, zpravidla není možné dům pojistit proti povodni vůbec (ČSOB, Kooperativa). V těchto místech přitom bydlí téměř 158 000 Čechů.

Stát pozadu

Bohužel ne tak pružně jako pojišťovny koná státní správa. Fakt, že stát dosud nevykupuje od lidí nemovitosti v rizikových místech, kritizují odborníci i prezident Václav Klaus. Bohužel však dosud chybějí peníze i jednoznačná politická vůle. Nejvíc problematický se paradoxně jeví fakt, že stát lidem postiženým povodněmi přispěje na novou stavbu na původním pozemku.

Podle Reného Wokouna, vedoucí Katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické, je jediné řešení to, aby obce a kraje měly větší možnost vykoupit nemovitosti v často zaplavovaných oblastech. A jejich vlastníkům zároveň nabídnout alternativní lokalitu pro bydlení či podnikání.

Povodňová mapa: klíčová pro vás i pro pojišťovnu

Veškeré vodní toky v rámci České republiky jsou vedeny v rámci tzv. povodňové mapy. Ta určuje, v jak rizikové oblasti se nachází váš dům a slouží pro orientaci vám i pojišťovnám. Důležité jsou však i pro banky, které na umístění nemovitostí berou ohledy při přidělování hypoték.

Pokud chcete vědět, v jaké zóně bydlíte právě vy, máte možnost to zjistit v rámci bezplatné aplikace na webových stránkách České asociace pojišťoven – www.cap.cz. Největším přínosem systému pro určení záplavových území je informovanost občanů o možném nebezpečí vzniku povodně v dané lokalitě a jeho dopadu na pojištění majetku.

Pojišťovna dvakrát do stejné řeky nevstoupí

Pro ty, kteří už jednou vytopení při povodních zažili, nemusí být jednání s pojišťovnami vůbec lehkou záležitostí. Mnohé pojišťovny riziko povodně pojistí s velkou přirážkou, jiné ho vyloučí úplně a při další povodni nevyplatí za škodu ani korunu.

Ty, které zatím stávající smlouvy řeší klasicky, se ale začínají odvolávat na změny přírodních podmínek. „V souvislosti se změnou klimatu a periodicky se opakujícími výkyvy doprovázenými povodněmi bude zřejmě nutné přijmout opatření, jak tyto smlouvy z minulosti upravit. V některých lokalitách České republiky pravděpodobnost vzniku povodně nebo záplavy již hraničí prakticky s jistotou při každém větším množství srážek. Řešení je více: snížení limitu plnění v případě povodně, výluka z pojištění ve 4. zóně a podobně. Samozřejmě se přitom bude postupovat individuálně,“ sdělili zástupci pojišťovny Uniqa serveru iDnes.

 

Postup při likvidaci škod

- Co nejdříve nahlaste škodní událost své pojišťovně
- Udělejte všechna opatření k zabránění zvětšování rozsahu škody
- Dříve než začnete pohromu likvidovat, pořiďte řádnou fotodokumentaci škody
- Vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí
- Je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.)
- Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem  pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou

Zdroj: Česká asociace pojišťoven
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ve čtvrté povodňové zóně by se vůbec nemělo stavět
Jaromír Adámek
25. 8. 2010, 10:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená