FinExpert.e15.cz

Důchody by mohly vzrůst o 500 korun

Od ledna by měly penze vzrůst o 380 až o tisíc korun. Průměrný důchod by měl být rozhodně vyšší než 8400 korun.
Do konce září by mělo padnout rozhodnutí, jak se v příštím roce v ČR zvýší důchody. Ministerstvo práce nyní rozpracovává několik variant, které počítají s růstem v průměru zhruba od 380 až do 1000 korun, řekl dosavadní ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD). O kolik penze od ledna vzrostou, bude podle něj záležet na tom, "jaká vláda bude zemi vládnout". Letos se proti loňsku důchody zvedly průměrně asi o 380 korun na 8128 korun.

Se zvyšováním penzí musí počítat nový rozpočet, o němž by sněmovna měla nejspíš začít jednat v říjnu. Do té doby by se měla k úpravě důchodů vyjádřit i tripartita. Mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková řekla, že by kabinet měl konečnou variantu dostat do 27. září. Dosavadní ministr financí Bohuslav Sobotka chce návrh rozpočtu vládě předložit do 15. srpna.

Růst o tisíc korun není pravděpodobný

ODS před volbami plánovala zavedení rovné daně. Vyšší ceny potravin pak chtěla kompenzovat zvýšením důchodů o tisícikorunu. Od svých návrhů bude muset ale vzhledem k povolebnímu uspořádání nejspíš ustoupit. "Teoretická varianta je i růst až o 1000 korun," řekl Škromach k připravovaným návrhům na zvyšování penzí. Podle něj není ale tento růst pravděpodobný. Ministr dodal, že výdaje na důchody by se tak zvýšily o 33 miliard korun.

Pravděpodobné je podle něj průměrné přidání o 500 korun, které by si mohlo vyžádat kolem 15 miliard. "Naší snahou je hlavně zachování poměru mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem," uvedl Škromach. Nyní penze odpovídá asi 42 procentům příjmu. Průměrná mzda by letos podle analytiků mohla překročit 20.000 korun. Průměrný důchod by tedy měl být rozhodně vyšší než 8400 korun.

Návrhy variant podle Škromacha počítají s tím, že by se zvedl pevný základ penze. Nyní činí 1470 korun a je pro všechny důchodce stejný. Růst by měla podobně jako letos i procentní část, aby se dál snižoval rozdíl mezi takzvanými staro- a novodůchodci, uvedl ministr. Lidem, kteří odešli do důchodu do konce roku 1995 a mají nižší penze, by se měla zvýšit o něco víc.

První verze státního rozpočtu zahrnovala schodek přes 170 miliard. Ministr financí nyní pracuje na "úsporných balíčcích", aby se deficit vešel zhruba do 88 miliard korun. Škrty by ale vliv na zvyšování penzí mít neměly.

Zdroj: FinWeb.cz
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená