FinExpert.e15.cz

Důchodové vyhlídky dnešních studentů

Dnešní studenti půjdou do důchodu za mnohem horších podmínek než jejich o pár let starší kamarádi.
Důchodové vyhlídky dnešních studentů

Od ledna se studium totiž nepočítá jako náhradní doba při výpočtu důchodu. 

V roce 2009 a dříve se studium počítalo jako náhradní doba pojištění. Přestože tedy studenti po dobu studia neodváděli sociální pojištění, tak se studentům:

  • doba studia započítala do získání potřebného počtu let pojištění (v roce 2009 bylo potřeba splnit při žádosti o klasický starobní důchod nejenom důchodový věk, ale i 25 let pojištění)
  • doba studia se z 80 % započítávala pro výši procentní výměry důchodu

Od roku 2010 se však studium jako náhradní doba pojištění nebude započítávat. To znamená, že splnění podmínek pro přiznání klasického starobního důchodu bude pro dnešní studenty náročnější. Současně bude jejich státní penze vlivem této skutečnosti nižší, než kdyby ke změně nedošlo.

Doba pojištění – 35 let

Splnit podmínky pro přiznání klasického důchodu bude těžší i z důvodu zvyšování potřebného počtu let pojištění. Zatímco v roce 2009 stačilo splnit podmínku 25 let pojištění (a to se započítávalo studium od 18 let do 24 let), tak od roku 2010 bude potřeba splnit podmínku 35 let pojištění (studium se nezapočítává). Rozdíl tak činí 16 let! Doba pojištění se zvyšuje každý rok vždy o rok, v roce 2010 je potřeba splnit podmínku 26 let pojištění, v roce 2011 je potřeba splnit podmínku 27 let pojištění…, v roce 2018 je potřeba splnit podmínku 35 let pojištění.

Zvýší se ještě důchodový věk?

Co se týká důchodového věku, tak prozatím platí, že od roku 2030 je důchodový věk 65 let pro muže, bezdětné ženy a ženy, které vychovají jedno dítě. Ženy, které vychovají dvě děti, půjdou do důchodu v 64 letech. Ženy, které vychovají tři děti, půjdou do důchodu v 63 letech a ženy, které vychovají více jak tři děti, půjdou do důchodu v 62 letech. Protože však v mnoha vyspělých zemích dochází ještě k dalšímu postupnému zvyšování důchodového věku (např. Velká Británie 68 let, Německo 67 let, Dánsko 67 let), je docela možné, že dnešní začínající vysokoškoláci půjdou do důchodu ještě později než v 65 letech.

Je řešením dobrovolné pojištění?

Začínající vysokoškoláci mají možnost si během studia platit dobrovolné důchodové pojištění (jeho minimální výše činí v roce 2010 částku 1 660 Kč měsíčně). Za leden 2010 je pojistné splatné do 20. února. Pokud si budou hradit dobrovolné pojištění po celou dobu studia, bude jim tato doba započtena pro výpočet státního důchodu i jako potřebná doba pojištění. Placení dobrovolného pojištění je však pouze částečným řešením. Placení dobrovolného pojištění je však dobré zejména pro splnění podmínky potřebného počtu let pojištění. Vliv placení dobrovolného pojištění na výši budoucí státní penze již tak jednoznačný není. Vlivem demografických změn bude muset státní penze v budoucnu klesat, minimální částka dobrovolného pojištění není rozhodně nízká a těžko nyní odhadnout, jaký vliv v budoucnu bude mít placení dobrovolného pojištění na výši penze.

Bez vlastních zdrojů to v penzi nepůjde

Dnešní třicátníci a mladší občané se v penzi bez vlastních prostředků neobejdou. Čím dříve se začne na penzi spořit nebo investovat, tím lépe. Státní penze již nyní výrazně klesá. Ještě v roce 1998 činil průměrný důchod 5 367 Kč, což bylo 58 % průměrné čisté mzdy. V roce 2008 činil průměrný důchod 9 347 Kč, což bylo 52 % průměrné čisté mzdy. V budoucnu bude docházet k ještě většímu rozdílu mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou. V mnoha vyspělých zemích činí penze asi jednu třetinu průměrné čisté mzdy.

Penzisté, kteří budou žít pouze ze státní penze, budou „chudí“ (tj. jejich příjem bude nižší než 60 % mediánu). Současně se v budoucnu zvýší spoluúčast pacientů ve zdravotnictví, která je v Česku nejnižší ze všech členských zemí OECD. Nejvíce přitom zdravotní péči potřebují občané v důchodu. Náklady na zdravotní péči budou mít dnešní třicátníci v penzi nesrovnatelně vyšší než současní důchodci. Vlastní spoření na penzi je vzhledem k poklesu státní penze a rostoucím nákladům na zdravotní péči nutností.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Ještě mají šanci to změnit.
Rejpal
23. 12. 2009, 10:06
A jak to vlastně je?
Junny
22. 12. 2009, 08:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená