FinExpert.e15.cz

Důchodová reforma: druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let

Důchodová reforma: druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let

Velký propad státních důchodů nás nemine. v následujících letech klesne náhradový poměr průměrného nástupního důchodu k průměrné mzdě ze současných 46 % na 26 %. Pokud tedy dnes lidé s průměrnou mzdou 25 tisíc korun vstupují do penze s částkou 11 240 korun, dnešní třicátníci by od státu dostali jen 6 500 korun. Propad životní úrovně přitom musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících dvaceti let totiž budou od státu dostávat důchody nižší cca o 10 %. Nepotěšující údaje vyplývají ze studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval think tank IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

„Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejvíce nevýhodný pro mladší generace – ty by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

„Pokud bychom vycházeli ze studie CERGE-EI, vstup do druhého pilíře by se vyplatil až padesáti procentům mužů a třiceti procentům žen,“ říká Karel Svoboda, generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita. „Rozdíl mezi výhodností opt-outu pro muže a ženy je přímo závislý na předpokladech, kdy žena zůstává s dětmi na mateřské dovolené a dožívá se delšího průměrného věku. Z tohoto důvodu se ženám vyplatí spíše první pilíř.“ Vůbec nejvýhodnější je druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let.

„Bohužel právě lidé v této věkové kategorii nejsou zvyklí přemýšlet v horizontu desítek let. Je proto důležité, abychom se během následujících let pokusili tento přístup změnit a nastolit to, co běžně funguje ve vyspělých státech zemí EU, kde si lidé začínají s nástupem do prvního zaměstnání spořit zhruba deset procent příjmu na stáří,“ upozorňuje Karel Svoboda. Podle něj však ani první, ani druhý pilíř nelze vnímat jako samospasné cesty k zajištění plnohodnotného stáří.

„Všem lidem doporučuji, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořicích produktů, které bude odpovídat jejich možnostem a očekáváním. Penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění, spořicí účet a podílové fondy by neměly chybět v žádné domácnosti. Smysl dává i investice do nefinančních aktiv – nemovitostí, drahých kovů a podobně,“ říká Karel Svoboda.

Například optimální výše měsíční úložky na penzijní připojištění by měla být tisíc korun, aby bylo dosaženo maxima státní podpory od roku 2013.

Jaké kroky tedy mají podniknout?

  • Využít zbývajícího času a začít se aktivně zajímat o vlastní budoucnost (a to nejen starší, ale i ty nejmladší generace).
  • Navštívit finanční experty a zajímat se, které pilíře jsou pro ně výhodné.
  • Rozhodnutí, do kterého pilíře vstoupí, učinit až po důkladném rozboru osobních financí se skutečnými profesionály, kteří nebudou slibovat nereálné výnosy.
Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Nevím jestli víte, ale penzijní připojištění čekají ...
Radka
18. 10. 2012, 14:04
Ano můžete investovat do fondů, ale u II. pilíře jso...
VlK
3. 7. 2012, 13:46
jojo, universální rada že II.pilíř je to nejlepší......
mobilman
30. 6. 2012, 19:18
Kolik zmíněný soukromý fond autorce zaplatil? Prý že...
J.
30. 6. 2012, 13:18
Jenže průměrný plat bude stoupat rovnoměrně s inflac...
Sasakr
29. 6. 2012, 23:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená