FinExpert.e15.cz

Důchodová reforma a penze v zahraničí. Poučí se Česko?

Důchodová reforma je nevyhnutelná. Je však potřeba nahlížet na situaci střízlivě a nemalovat si nový systém jako záchranu našeho státu.
Důchodová reforma a penze v zahraničí. Poučí se Česko?

Důchodová reforma je téměř na spadnutí. Všechny vládní strany se shodují, že současný penzijní systém je neudržitelný a že je potřeba zásadního kroku. Jak jsme uvedli v minulém článku Penzijní reforma a dobrovolně povinné spoření na důchod, stárnutí populace působí proti současnému systému a je nutné hledat komplexní řešení. Musí se učinit celá řada podpůrných kroků, které společně s kvalitní důchodovou reformou mohou naše budoucí důchody udržet ještě v solidní výši.

V současné době to vypadá na takzvaný systém PAYG (pay-as-you-go), tedy situaci, kdy se ze sociálního pojištění povinně „vydá“ několik procent na povinné soukromé spoření u zvoleného fondu. Pro nejkonzervativnější jedince zde bude státem garantovaný fond. Proč je ale vhodné převádět peníze do soukromých rukou, respektive do nových fondů?

Především proto, aby docházelo alespoň k nějakému zhodnocení. Pokud totiž peníze proudí do státní kasy prostřednictvím sociálního systému, ihned se tyto peníze dále používají a jsou součástí aktuálního financování. Systém fondů, který se v současnosti zdá nejpravděpodobnější dává šanci nějakým způsobem spořit s výnosem. I nejkonzervativnější lidé s naprostou averzí k riziku budou mít šanci peníze zhodnotit u státem garantovaného fondu. Ostatní mohou volit i rizikovější portfolio – obvykle určitě půjde o finančně gramotné občany, kteří vědí, že dlouhodobý horizont „unese“ i vyšší míru rizika.

Nový systém by měl navíc přinést větší formu spravedlnosti do systému. Podle předpokladů by pak ti, kteří budou přispívat více, měli mít větší důchody – jednoduše řečeno. To se v současnosti neděje, jelikož aktuálně není jisté, zda vůbec dnešní střední generace na nějaké důchody dosáhne. Zajímavá je i možnost dědění úspor. Pokud člověk, ještě před dosažením důchodového věku zemře, peníze nepropadají státu (jak je tomu fakticky dnes), ale soukromě naspořená částka zůstává u rodiny.

Na druhé straně však stojí téměř nulové garance. Naprosto žádné zajištění fondů dělá z penzijního spoření sice zajímavou investiční příležitost, avšak s teoretickou šancí ztráty třeba i kompletních úspor. Vždyť také tento fakt staví levicoví poslanci do popředí a namítají, že pokud stát není schopen tyto peníze garantovat, neměl by k tomu občany nutit.

Kde brát vzor pro penzijní reformu?

Dalším zajímavým sporným bodem je i možnost znárodnění. Často se dává za příklad Maďarsko, které nedávno fakticky znárodnilo všechny soukromé fondy, ve kterých měli Maďaři naspořeno již od roku 1998 více než 260 miliard Kč. Vláda tak učinila pod finančním tlakem, kdy potřebovala zacelit díru v rozpočtu. Střadatelé se mohli „svobodně“ rozhodnout, zda chtějí převést peníze z fondů na stát, nebo nemít žádné důchody. Logické rozhodnutí bylo převést peníze.

Podobným způsobem postupovala i v roce 2008 i Argentina, která takto získala dokonce více než 500 milionů Kč. Velice zajímavou situaci zažili i na Slovensku, kde nový premiér chtěl nalákat lidi ze soukromých úspor zpět do průběžného systému. Zde ale nepochodil. Podle autorů se však nejedná o nic zásadního. A je to celkem i pravda. Vždyť totiž lidé o nic prakticky nepřijdou. Pouze systém přijde o funkci. Lidé se prakticky vrátí do situace před změnou s tím rozdílem, že svou chytrou volbou mohli vydělat více, než 0 %, kdyby peníze šly přímo do státu.

„V sousedním Německu tohle například vzdali a otevřeně lidem řekli, že stát jim do budoucna současnou úroveň důchodů vzhledem k demografickému vývoji prostě nezaručí. Naopak: hladina důchodů se bude snižovat. Pro jednotlivce to znamená víc vlastní odpovědnosti, ale i možnost, aby si své stáří každý zajistil podle svých představ.

Kdo se rozhodl pro kapitálové spoření, odvádí část svého příspěvku z důchodového pojištění některému z licencovaných soukromých fondů. Chuť se do toho pustit podporuje německá vláda systémem prémií a úlev na daních pro vkladatele. Rozhodování ale nechává na nich.“ v Českém rozhlase uvedla Lída Rakušanová a dodává: „To všechno jsou zkušenosti, z nichž by se mělo Česko poučit: vyplývá z nich jednak, že přesměrování části odvodů do soukromých fondů nesmí být příliš vysoké, a především, že rozhodnutí, zda ve fondech vůbec spořit nebo ne, by mělo být určitě dobrovolné.“

Jak je to tedy u některých států ve světě?

Velká Británie, Švýcarsko, USA či Nový Zéland používají vedle klasického průběžného systému druhý pilíř v podobě soukromého spoření. Holandsko, Německo, Rakousko pak průběžný systém doplňují takzvaným pilířem zaměstnaneckých důchodových fondů. Všude tedy existuje jakýsi doplněk základního státního sociálního pojištění. Pouze v Chile je pak čistý kapitálový důchodový systém, který však také není možné brát za vzor vzhledem k velmi složité politické, ekonomické a faktické situaci tohoto státu.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

To je pro mě novinka, že v Maďarsku a v Argentině ma...
J.
4. 2. 2011, 20:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená