Vláda přijala návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové a stanovila strop pro odchod do důchodu na 65 let. Hranici odchodu do důchodu mají určenou ve všech zemích Evropské unie.
„Není přece reálné, aby lidé byli nuceni pracovat ve věku starším 65 let. Pro některé profese je i tato hranice příliš vysoká. Návrh, který zohlednění náročnost vybraných profesí, připravujeme. Po šedesátém roce věku totiž prudce stoupá invalidita a zaměstnavatelé už dnes nechtějí zaměstnávat lidi nad 55,“ uvedla Michaela Marksová.
Ministryně je pro hranici odchodu do důchodu v 65 letech již dlouhou dobu. Vychází ze závěrů Odborové komise pro důchodovou reformu. Ta zastává názor, že doba strávená v důchodu by měla být pro všechny generace stejná a to průměrně čtvrtinu života člověka.
Vláda bude požadovat, aby MPSV předložilo každých pět let zprávu o důchodovém systému. Zohledňovat se bude demografická situace a očekávaný populační a ekonomický vývoj.
Na navrhovanou hranici 65 let dosáhnou (podle momentální legislativní úpravy) muži, bezdětné ženy a ženy s jedním dítětem v roce 2030. „Ženy se dvěma a více dětmi pak tento věk dosáhnou později, posledními budou ženy s 5 a více dětmi, u kterých bude hranice 65 let dosažena až v roce 2037. Návrh stropu tak nebude mít po dobu nejbližších 14 let žádný dopad na odchody do starobního důchodu, proto ani nebude oslabovat či jinak ovlivňovat rovnováhu veřejných financí,“ uvádí MPSV.