FinExpert.e15.cz

Důchod jako odměna, nebo trest?

Důchod má být pro člověka odměnou za celoživotní dřinu, kdy má mít konečně čas dělat věci, na které neměl čas. Neodchází však Evropané do penze příliš opotřebovaní a staří?
Důchod jako odměna, nebo trest?

V posledních letech dochází ve všech evropských zemích ke zvyšování důchodového věku. Vždyť v Dánsku, Německu, Norsku a na Islandu je již nyní důchodový věk 67 let pro muže i ženy a Švédsko a Velká Británie o tom uvažují, běžně je v západní Evropě důchodový věk 65 let pro ženy i muže. Státní penze v 55 letech, jak tomu běžně bývalo v zemích východní Evropy, jsou pro dnešní střední generaci nesplnitelným přáním.

České důchody budou klesat

Za rok 2006 byla v Česku  průměrná hrubá mzda 20 211 Kč  a průměrný důchod u muže 9 157 Kč a u žen 7 431 Kč. Důchody jsou v Česku v podstatě vypláceny „čisté“, zato hrubá mzda podléhá všem povinným daňovým odvodům. Po zohlednění povinných odvodů činí průměrná čistá mzda cca 15 600 Kč (liší se samozřejmě dle konkrétní situace občana). Porovnáme-li průměrnou čistou mzdu a průměrnou penzí u mužů, zjistíme, že v současné době je penze na úrovni cca 60 % průměrné mzdy – u žen je to cca 50 %. 

A jak je to ve světě? Ve Velké Británii a v Irsku jsou nejnižší státní penze v Evropské unii, protože jsou zde pouze základní schémata a výše státních náhrad nedosahuje ani 40 %. Obdobná situace je například v USA, Austrálii či na  Novém Zélandu.  Dle návrhů Ministerstva práce a sociálních věcí má činit v příštím roce průměrný důchod částku 9 111 Kč, což sice není mnoho, ale pravděpodobně je to hodnota penze, o které si dnešní třicátníci mohou nechat jenom zdát. 

Evropa chce odpovědnost po každém jednotlivci

Současné nastavení důchodů v evropských zemích je poměrně velkorysé, v EU činí penze necelých 75 % příjmu před odchodem do důchodu a budoucí vlády vzhledem ke stárnutí populace těžko udrží nastavené systémy. Vzhledem ke stárnutí populace budou státní penze ve všech evropských zemích mírně klesat, Česko nebude výjimkou. Kdo si chce užít penze, musí se přestat spoléhat na stát a vzít odpovědnost z velké části do vlastních rukou. Rozumní občané si jednoduše spočítají, že v budoucnosti nebudou mít vlády tolik peněz na důchody jako nyní. Soukromé úspory na penzi, ať už ve formě obligací, penzijního a částečně životního  připojištění nebo jiných úročených vkladů v různých finančních formách, jsou již pro čtyřicátníky naprostou nutností. Jenže snadné to není pro nikoho, především však pro dnešní třicátníky – musejí splácet hypotéku, spořit dětem na studia a ještě si šetřit na stáří.

Kdo může, jde do penze dříve

Evropané, pokud to jde, odcházejí  do důchodu dříve, než činí státem stanovená hranice. Hlavním důvodem je využívání předčasných důchodů a vlastních úspor. Např. Němci chodí díky prodlužující se věkové hranici do penze později než v minulosti - v průměru  v 63 letech. Současně však klesá počet lidí, kteří pracují až do 65 let. V roce 1996 pracovalo do 65 let 30 % Němců a v roce 2005 o 2 % méně. Protože ovšem dochází ke zvyšování důchodového věku, má možnost přestat pracovat v 60 letech čím dál méně občanů a zatímco v roce 1996 pracovalo pouze do 60 let 40 %, v roce 2005 je to již pouze 28 %. V průměru v Evropské unii  odcházejí muži do důchodu v 61,4 letech a ženy v 59,6 letech.

Ve všech členských zemích Evropské unie se v průměru dožívají ženy vyššího věku než muži. Rozdíl za celou EU je více než 6 let, což při stejném důchodovém věku znamená, že si ženy si i déle užijí penze. Největší rozdíl je potom v Litvě, kde očekávaná délka života u mužů je 69,5 let a u žen 79,7 let. Nejnižší je rozdíl na Maltě – 81,5 let u žen a 78,0 let u mužů.

Lidský věk se ve světě prodlužuje a dnešní novorozenci mají velkou šanci se dožít podstatně vyššího věku než jejich prarodiče. Nejvyšší očekávaná délka života je ve Švédsku 80,6 let, Francii 80,5 let, nejnižší v Lotyšsku 71,6 let. Všeobecně mají největší šanci dožít se vysokého věku obyvatelé severu a jihu Evropy.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Hm...
asd
16. 10. 2007, 13:31
Re: Mají možnost
PavelP
1. 10. 2007, 08:47
Re: Hm...
Hráč
30. 9. 2007, 19:31
Hm...
Pavel
28. 9. 2007, 17:09
Re: Mají možnost
jiri
28. 9. 2007, 11:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená