FinExpert.e15.cz

dTest upozorňuje na nestandardní praktiky společnosti CPE

Praha, 21. března 2013

Bezdůvodné smluvní pokuty, peníze poskytnuté až po roce od požádání a nevyvážené rozložení práv a povinností provázejí poskytování úvěrů společností CPE. Ta je nyní předmětem častých stížností spotřebitelů.

Jednání společnosti CPE Credits of Private Equity a.s. je nestandardní. Je-li žádost o úvěr akceptována, není dalším krokem výplata požadovaných peněz. Namísto toho platí žadatel několik tisíc jako poplatek za zpracování návrhu smlouvy a za smluvní pokuty. Peníze si přitom společnost CPE sama strhne z účtu zákazníka. Podmínkou k získání úvěru je totiž povinné zřízení inkasa v její prospěch. Nemá-li zákazník na kontě dostatečný zůstatek, může následovat další smluvní pokuta ve výši 12 000 Kč.

Při vyplácení půjčených peněz dostane zákazník nejprve 1 000 Kč. Po třech měsících může očekávat dalších 10 000 Kč a po roce od uzavření smlouvy mu společnost slibuje vyplatit zbývající část žádaných finančních prostředků. „Oddálené poskytnutí půjčky ovšem nic nemění na skutečnosti, že ji zákazník začíná splácet ihned po uzavření smlouvy,“ upozorňuje vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený a současně dodává: „V praxi jsme však neměli možnost postup prověřit, protože žádnému ze spotřebitelů, kteří se na nás obrátili, půjčku neposkytli.“ 

Při poskytování úvěrů se společnost CPE opírá o své smluvní podmínky. Ty jsou ovšem značně nepřehledné. Zákazník je zde označován jednou jako klient, jindy jako navrhovatel a posléze příjemce. Už na první stránce se ztrácí rozdíl mezi smlouvou a jejím návrhem. Absurdní je rovněž úprava placení smluvní pokuty bez platné smlouvy.
Obchodní podmínky upravují řadu povinností. Prakticky všechny ovšem leží na spotřebiteli. „Po právní stránce jsou podmínky značně nedokonalé a nelogické. S ohledem na značnou nevyváženost údajné smlouvy se domníváme, že by mohla být soudem považována za absolutně neplatnou,“ říká Lukáš Zelený a dodává:

„Zákazníkům, kteří nejsou se službami společnosti CPE spokojeni, doporučujeme obrátit se na naši poradenskou linku 299 149 009. Obecně je třeba velmi zvažovat, u koho si půjčit peníze a nikdy nepodepisovat smlouvu u subjektu, jehož obchodní podmínky jsou spíše odrazující.“ 
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená