FinExpert.e15.cz

dTest: Nenechte propadnout svůj kredit

Praha, 31. července 2014

dTest prozkoumal obchodní podmínky předplacených mobilních služeb 30 běžných a virtuálních operátorů a našel mezi nimi značné rozdíly. U některých kredit nepropadá a při ukončení smlouvy dokonce dostanete své peníze zpět.

Předplacená karta umožňuje snadnou kontrolu nad útratou za telefon, až do chvíle, kdy tučný kredit propadne. Platnost jednoho dobití bývá omezená a nejčastěji končí po půl roce. „Někteří operátoři omezí služby už po třech měsících, což někdy záleží na výši dobíjené částky,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu. A dodává: „Díky novým virtuálním operátorům zde ale panuje konkurence, a tak v nabídkách najdeme i neomezenou platnost kreditu. Může však být podmíněna, například pravidelnými měsíčními poplatky.“

Zmrazení kreditu ještě nemusí znamenat ztrátu peněz a telefonního čísla. Většina operátorů po dobití aktivuje i původní kredit, a tak o mnoho nepřijdeme. Je-li ale číslo dlouhodobě neaktivní (a aktivitou se samozřejmě myslí placení), mají operátoři podle svých podmínek právo číslo zrušit. A to nejčastěji bez jakékoliv náhrady za nevyčerpaný kredit. „Blokace karty a zrušení smlouvy opět nejčastěji nastává půl roku až rok od posledního dobíjení. Někdy je to ale rychlejší, a tak se může stát, že měsíc po expiraci kreditu přijdete i o své číslo,“ říká Borovička a doporučuje: „Kdo provolá málo a mobil má spíše pro jistotu, kdyby se něco stalo, neměl by se při výběru operátora soustředit jen na cenu za minutu. Ve výsledku totiž může o své peníze přijít právě kvůli pravidelnému propadávání kreditu.“

Podobná situace může nastat při změně operátora. Pokud máte vysoký zůstatek kreditu, většina operátorů za něj neposkytuje při ukončení smlouvy jakoukoliv náhradu a zbývající peníze si ponechá. „Někde si o své neprovolané peníze můžete zažádat a za poplatek 50-120 Kč vám vrátí to, co jim vlastně nemá patřit,“ dodává Borovička. Lhůta na podání žádosti většinou není delší než jeden měsíc od ukončení smlouvy a tuto službu nabízí méně než třetina operátorů s předplacenými kartami.

dTest srovnal podmínky u 30 běžných a virtuálních operátorů a vytvořil přehled, jak jsou na tom s délkou platnosti kreditu, expirací SIM karet a zda nabízí vrácení neprovolaného kreditu. Podrobnou tabulku je možné stáhnout na www.dtest.cz/propadnutikreditu. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená