FinExpert.e15.cz

dTest: Největší slídil odhalen

Praha, 17. ledna 2013

Sedm cen udělených za nebezpečný zásah do soukromí českých občanů bylo vyhlášeno na včerejším předávání cen Big Brother Awards, které organizuje sdružení Iuridicum Remedium. Cenu za novou nebezpečnou technologii obdrželi provozovatelé českých lyžařských středisek za zavedení nového kontrolního systému.

Někteří provozovatelé lyžařských areálů přistoupili ve snaze bojovat proti přeprodávání permanentek a skipasů k zavedení nového odbavovacího a kontrolního systému. Jeho základní princip spočívá v tom, že poté co lyžař poprvé projede turniketem, zaznamená se jeho výška a podoba. Při každém dalším průjezdu počítač či jeho obsluha vyhodnotí, zda například dospělý nepoužívá dětský lístek, a porovná i fotografii obličeje s reálnou podobou.

V případě, že by jeden ze dvou sledovaných údajů nesouhlasil, systém permanentku či skipas bez náhrady zablokuje. Podle vedoucího právní poradny časopisu dTest a jednoho z porotců Big Brother Awards Lukáše Zeleného se týká jediná výjimka rodičů: „Pokud rodiče provozovatelům nahlásí, že se o skipas budou dělit v rámci hlídání dětí, systém jim průchod umožní.“

Čeští provozovatelé lyžařských areálů se inspirovali v zahraničí, zejména v Rakousku, kde již v roce 2009 tento systém zavedl areál Sternstein a později i areál Hochficht. V České republice byl tento systém zaveden například na lanovce na Černou Horu v Jánských Lázních, v lyžařském areálu Klínovec či v Rokytnici nad Jizerou.

„Tento systém si anticenu rozhodně zaslouží. Považujeme jej za nebezpečný, neboť dochází ke shromažďování identifikačních údajů návštěvníků lyžařských areálů, tedy nejenom jejich výšky a podoby, ale také údajů o doprovázení dětí a propojení těchto osob,“ říká Lukáš Zelený a dodává: „Dochází tak k jasnému upřednostnění tržních zájmů provozovatelů lyžařských areálů před osobnostními právy fyzických osob. Lyžaři jsou navíc obvykle informováni pouze o tom, že odbavovací systém je vybaven kamerami; jakým způsobem je s jejich osobními údaji nakládáno, se už ovšem nedozví.“

„Systém na kontrolu lyžařů je příkladem pronikání slídilských technologií do dalších oblastí našeho života. Je zřejmé, že kontrola v lyžařských střediscích podle ohlasů vadí mnoha lidem. Jediným efektivním způsobem jak tomu bránit, je dát to jasně najevo i provozovatelům středisek,“ poznamenává Jan Vobořil z občanského sdružení Iuridicum Remedium. „Pokud tuto nespokojenost nepocítí na tržbách, čekají nás možná příští zimu další nemilá překvapení,“ dodává.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená