FinExpert.e15.cz

dTest: Dvě třetiny spotřebitelů se nevyznají v barevných linkách

Praha, 5. března 2015

Čeští spotřebitelé nevědí, jak se liší zelené, modré a bílé linky. Většinou si ale myslí, že operátoři by neměli volání na modré a bílé linky speciálně zpoplatňovat a vyčleňovat z volných minut. Vyplývá to z průzkumu dTestu, který zjišťoval, jaké zkušenosti mají spotřebitelé s barevnými linkami.

Mnoho společností využívá jako jediné telefonní číslo pro kontakt se spotřebiteli tzv. bílou nebo modrou linku. Většina lidí se přitom neorientuje v tom, jak jsou barevné linky zpoplatněny, stále je zažitá i mylná představa, že všechna čísla začínající osmičkou jsou zdarma. „Existenci tohoto problému potvrzují i závěry našeho dotazníkového šetření. 64 % respondentů uvedlo, že neví, čím se od sebe jednotlivé barevné linky liší. Přitom 80 % respondentů předpokládá, že cena za volání na zelené, modré a bílé linky je různá,“ cituje výsledky průzkumu Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Jen dvě procenta respondentů se domnívají, že volání na všechny typy barevných linek je zdarma. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 4740 respondentů.

V současné době jsou ceny účtované operátory za hovory na bílé a modré linky významně vyšší než při volání na pevnou linku a pro spotřebitele velmi netransparentní (u každého operátora jiné). Navíc obvykle není možné je čerpat z volných minut na volání. „Toto jednání operátorů považuje 86 % respondentů za nesprávné. Současně se 88 % respondentů vyslovilo, že považují za nepřívětivé, aby společnosti používaly modré a bílé linky jako jediný telefonní kontakt pro zákazníky,“ uvádí Lukáš Zelný. Řada společností však přestala své kontaktní linky provozovat jako bezplatné na zelené lince z důvodu vysokých provozních nákladů a přesunula je na čísla modrých nebo bílých linek.

dTest se v průzkumu snažil také zjistit, jaké změny ohledně účtování cen za volání na modré a bílé linky by spotřebitelé považovali za vhodné. Téměř polovina respondentů se vyslovila, že operátoři by měli účtovat volání na modré či bílé linky stejným způsobem jako volání na běžné pevné linky, a také je zahrnovat do volných minut. Třetina respondentů je přesvědčena, že společnosti by neměly užívat tyto linky jako jediný kontakt pro zákazníky. 11 % respondentů by upřednostnilo zákonný zákaz užívání těchto linek pro kontakt se zákazníky. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená