FinExpert.e15.cz

Družstevní byt? Jen když se budete líbit

Praha, 10. prosince 2014

Od ledna platí nový občanský zákoník. Ten přinesl řadu změn i do oblasti družstevního bydlení. Majitelé družstevního podílu totiž mají mnohem větší pravomoci a mohou prostřednictvím stanov ovlivnit, kdo byt získá. Předsednictvo bytového družstva má pak rozhodovací pravomoc o vašem podnájemníkovi, schvaluje rekonstrukci bytu nebo nedovolí prodej podílu cizinci. 

Uvažujete o koupi družstevního bytu? Podle zkušeností z letošního roku to nemusí být úplně jednoduché. S příchodem nového občanského zákoníku se totiž družstvu rozšířily pravomoci a má tak možnost ovlivnit své budoucí sousedy.

Budoucí sousedy si schvalujeme

„Setkal jsem se například s podmínkou, že budoucí vlastník podílu ve družstvu musí mít trvalé bydliště v ČR,“ říká Jan Kaňkovský z Remax Good Luck. Takový předpoklad přímo vylučuje možnost, že by si byt mohl koupit cizinec. Nejde přitom o ojedinělý požadavek. „Zajímavá byla situace, kdy představenstvo muselo zájemce o koupi nejprve schválit. Jde o model převzatý z USA, kde často budoucí soused nejprve absolvuje sezení s ostatními majiteli bytů,“ dodává Jan Kaňkovský. Pokud se ostatním majitelům zájemce nelíbí, pak mu představenstvo koupi bytu prostě neumožní.

Máte jinou nemovitost? Pak máte smůlu 

Dalším rizikem družstevního bydlení může být budoucí možnost převodu bytu do osobního vlastnictví. Jeden takový příklad se objevil v Brně: „Setkal jsem se s případem, kdy družstvo dalo závazek vůči bance, že do roka převedou byty do osobního vlastnictví. Nicméně ani po několika letech k tomu nedošlo,“ říká Jakub Hrbáč z Remax Plus. Takové situace přitom mohou zásadně zkomplikovat financování družstevního podílu. Bez převodu do osobního vlastnictví totiž není možné získat hypotéku. Další příklad z Brna uvádí omezení, kdy budoucí majitel nesměl vlastnit jinou nemovitost.

„Šlo o byty, na jejichž výstavbě se dotačně podílelo i město Brno. To zároveň drží podíl v rámci bytové družstva a dohlíží tak na to, že byt v domě nezíská člověk, který vlastní jinou nemovitost k bydlení. Toto omezení pak samozřejmě platí i pro druhého z manželů, aby se podmínka nedala snadno obcházet.“ říká Jiří Belcredi Knauer z Remax Magnum

Podnájemník nebo rekonstrukce? Možná později... 

Když už podíl na družstevním domě vlastníte, neznamená to, že máte vyhráno. Své o tom ví Eva Viktorinová z Remax Power: „Představenstvo domu rozhodlo, že majitelka bytu nesmí provést rekonstrukci. Ostatním majitelům vadila představa hluku a nepořádku v domě a ani přes slib majitelky, že vše bude rychlé a bez problémů, rekonstrukci nepovolili.“ Problém ovšem může vzniknout také při hledání podnájemníků. Stejná makléřka se totiž setkala se situací, kdy obyvatelé domu nebyli spokojeni s podnájemníkem jednoho z bytů. Když se odstěhoval, oznámilo předsednictvo majitelce, že si dalšího podnájemníka vyberou sami. Makléřka, která podnájem nabízela, tak musela domluvit i setkání budoucího obyvatele a zástupců družstevního domu. Pokud by se budoucím sousedům nelíbil, majitelka by podnájemní smlouvu nesměla uzavřít. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená